Jak wybrać najlepszy stół ogrodowy?

Wybór stołu ogrodowego to ważny moment podczas urządzania przestrzeni zewnętrznej, takiej jak ogród, taras czy balkon. Stół ogrodowy stanowi w końcu centrum życia towarzyskiego na świeżym powietrzu, miejsce, gdzie rodzina i przyjaciele mogą zbierać się na wspólne posiłki, gry lub po prostu na rozmowy. Początkowo wybór odpowiedniego modelu może wydawać się jednak trudnym zadaniem, ze względu na to, że stoły tarasowe ogrodowe występują w bardzo różnorodnych stylach, materiałach i rozmiarach. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jak wybrać najlepszy stół ogrodowy, skupiając się na dobieraniu odpowiedniego kształtu oraz na wyborze stolika na balkon.

Wybór materiału, z którego ma być wykonany stół

Drewno

Drewniane stoły ogrodowe są popularne z powodu ich naturalnego wyglądu, który doskonale komponuje się z ogrodowym krajobrazem. Drewna takie jak teak, akacja czy eukaliptus będą odporne na warunki atmosferyczne dzięki naturalnym olejom. Drewno wymaga jednak regularnej pielęgnacji, aby zachować swój piękny wygląd i właściwości.

Metal

Metalowe stoły są trwałe i odporne, idealne do użytku zewnętrznego i nowoczesnych przestrzeni zewnętrznych. Aluminium jest lekkie i nie rdzewieje, dzięki czemu jest świetnym wyborem na meble ogrodowe, natomiast żelazo kute jest cięższe i stabilniejsze, ale może wymagać regularnego malowania lub lakierowania w celu ochrony przed korozją.

Plastik i tworzywa sztuczne

Stoły tarasowe i ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwe w przenoszeniu i dostępne w wielu kolorach. Mankamentem jest fakt, że plastik może mieć tendencję do łatwego blaknięcia na słońcu. Nowoczesne tworzywa zwykle są jednak wytrzymałe na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, co sprawia, że nawet plastikowy stolik ogrodowy może wykazywać się trwałością. Stoły ogrodowe z plastiku będą dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają ekonomicznych i praktycznych rozwiązań.

Jak wybrać kształt stołu tarasowego lub ogrodowego?

Kwadratowy i prostokątny stół tarasowy

To najbardziej tradycyjne i uniwersalne kształty, które doskonale sprawdzają się w przypadku większych spotkań. Prostokątne stoły tarasowe czy ogrodowe będą przydatne przy większej ilości gości – zapewnią dużo miejsca dla wszystkich!

Okrągły i owalny stół

Stoły o tych kształtach sprzyjają rozmowom, ponieważ każdy siedzi nieco bliżej siebie, a brak ostrych kantów czyni te stoły bardziej przystępnymi, szczególnie w mniejszych przestrzeniach – na przykład na niewielkim balkonie czy tarasie.

Stoły rozkładane

Stół ogrodowy rozkładany to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują elastyczności. Ich rozmiar może być dostosowywany do liczby gości, jaka została zaproszona, co przydaje się przy organizacji bardzo różnorodnych typów imprez.

Stół na balkon – który wybrać?

Stoły na balkon znacznie trudniej wybrać niż stoły ogrodowe. Bardzo ważne w tym przypadku jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale jednocześnie unikanie jej zagracenia. W przypadku niewielkich potrzeb świetnie sprawdzają się małe, składane stoły, które można łatwo schować, gdy nie są używane. Stoliki wiszące, które można zamontować na balustradzie, są również przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza na bardzo ograniczonych przestrzeniach. Wybierając stolik, warto zastanowić się, czy będzie on służył do spożywania posiłków, czy raczej wyłącznie do postawienia filiżanki kawy lub odłożenia książki.

Odpowiednie stoły ogrodowe – podsumowanie

Wybór odpowiedniego stolika ogrodowego ma ogromne znaczenie dla komfortu, funkcjonalności oraz poziomu estetyki przestrzeni zewnętrznych. W zależności od potrzeb użytkowników różnorodne stoły mogą spełniać bardzo różne wymagania. Podczas wybierania stołu tarasowego, ogrodowego lub balkonowego, warto zwrócić uwagę na jego materiał, kształt i wielkość, tak aby dobrze komponował się z przestrzenią i stylem życia domowników. Odpowiednio dobrany stolik zapewni funkcjonalność i doda uroku każdemu ogrodowi czy balkonowi.

 

Materiał partnera