Odpoczynek w łazience – jak urządzić komfortową łazienkę?

Łazienka jako ostoja prywatności zyskuje coraz większe znaczenie. Chcemy tutaj nie tylko zająć się pielęgnacją ciała, ale również odprężyć się i odpocząć. Z tego powodu łazienka staje się też coraz bardziej przytulna.

Wyposażenie i armatura łazienkowa dostępna jest dzisiaj we wszystkich możliwych formach, materiałach i kolorach. Wybierać można spośród niezliczonych propozycji umywalek, kabin prysznicowych i wanien. Zastosowanie w łazience znajdują też naturalne materiały, jak kamień albo drewno

W dobrze zaplanowej łazience na pewno wypoczniemy!
W dobrze zaplanowej łazience na pewno wypoczniemy!

Odpoczynek w łazience dzięki optycznemu spokojowi

Kto chciałby w łazience znaleźć przede wszystkim odprężenie, powinien zadbać o spokojną, zrównoważoną i przestronną atmosferę. Idealnie służą temu wolne przestrzenie. W razie możliwości, należy uwzględnić ten aspekt już na etapie planowania łazienki. To dotyczy też wolno stojącej wanny kąpielowej. Podkreśla ona przestrzeń i elegancję i likwiduje typowy łazienkowy wygląd, gdzie wszystkie obiekty sanitarne są umieszczone w szeregu pod ścianą. 

Chcąc stworzyć sobie doskonałe domowe spa, trzeba zainwestować w olejki eteryczne

Jeśli dostępność miejsca jest raczej ograniczona, można tę przestrzeń i poczucie spokoju osiągnąć za pomocą pewnych optycznych trików. Drobne akcesoria jak szczoteczki do zębów, kosmetyki i artykuły higieniczne trzeba ustawić razem, a jeszcze lepiej w małych skrzynkach i koszyczkach. Uniknie się przez optycznego chaosu. Butelki z szamponem i żelem pod prysznic nie mają czego szukać na krawędzi wanny, chyba że błyszczą luksusowym opakowaniem. W przeciwnym razie mogą swobodnie powędrować do wodoodpornego pojemnika.    

 Wyłączcie wreszcie wszystko, co ma związek z codziennością i może Wam przeszkadzać: telefony, tablety, laptopy, dzwonki. W łazience nie musicie być osiągalni – jesteście dla wszystkich daleko, nareszcie daleko. 

Łazienka, a może prywatne spa? Te dwie rzeczy da się połączyć
Łazienka, a może prywatne spa? Te dwie rzeczy da się połączyć

Kojąca atmosfera w łazience

Kiedy już akcesoria łazienkowe zostały uporządkowane, można zastanowić się nad doborem materiałów. Produkty naturalne jak drewno albo kamień, tkaniny z bawełny albo lnu i pojedyncze powierzchnie ze szlachetnym połyskiem sygnalizują naszym zmysłom: tutaj wszystko jest na swoim miejscu. Nos przekazuje sygnał do mózgu „odprężenie”, kiedy tylko zarejestruje delikatny zapach ziół albo subtelne tony wanilii, na przykład z potpourri albo odświeżacza powietrza. 

Wreszcie ważną rolę w błogiej kąpieli odgrywa odpowiednie oświetlenie. Idealnie byłoby, gdyby oświetlenie główne nie było zbyt jasne i roztaczało ciepłe, żółtawe światło. Zostaje ono uzupełnione przez miejscowe lampy przy lustrze, które według potrzeb mogą być całkiem jasne. Przy pomocy nowoczesnych świateł LED można każde pomieszczenie napełnić dowolnym kolorem, według upodobań. Kolory wywołują nastroje: chłodne odcienie błękitu i zieleni uspokajają, ciepłe barwy jak czerwień i żółć ożywiają. Poza tym: świece, świece, świece.

Drobne akcesoria jak szczoteczki do zębów, kosmetyki i artykuły higieniczne trzeba ustawić razem

Także kolory w łazience mają duże znaczenie i odpowiednio zestawione wzmacniają dobre samopoczucie. Jak to zwykle bywa, sprawdza się także tutaj minimalistyczna reguła „mniej znaczy więcej”. Generalnie łagodne odcienie jak piasek albo beż stanowią harmonijne tło. W razie potrzeby następuje rozluźnienie kontrastowym kolorem (grafitowa szarość albo biel) albo barwnym akcentem. Mogą to być pojedyncze meble łazienkowe albo ręczniki kąpielowe, które wprowadzą odrobinę koloru. Piękny efekt uboczny: tkaniny można szybko wymienić, przez co łazienka może szybko i łatwo zyskać nowy nastrój.

Meble łazienkowe spróbujcie poza tym komponować z innymi elementami, które zupełnie gdzie indziej mają swoje miejsce: świecznik, mały fotel albo komoda uczynią łazienkę od razu bardziej przytulną. Drewno jest zawsze ciepłe i tworzy miły nastrój. Małe akcesoria, jak na przykład miseczki z drobiazgami z podróży albo drewniane ramki zdjęć pomagają myślom w przyjemnej wędrówce po wspomnieniach.    

Kolory w łazience mają duże znaczenie
Kolory w łazience mają duże znaczenie

Tak z łazienki powstanie prywatne spa

  • jeśli to możliwe, z rozmachem zaplanować wolną przestrzeń;
  • uporządkować przedmioty, zapobiec wrażeniu chaosu;
  • zastosować kolory z jednej palety barw, harmonijnie dobrane;
  • niezbyt jasne, ciepłe oświetlenie główne;
  • wykorzystać ulubione materiały;
  • z rozmysłem zastosować dodatkowe akcesoria jak świece i zapachy;
  • zainwestować w dysze do masażu i prysznic wellness. 

Komfortowa wanna z dodatkowym działaniem

Producenci wanien wprowadzili ostatnio na rynek wiele wyrobów o charakterze wellness. Z emaliowanej wanny kąpielowej stworzono designerskie baseny, które dodatkowo wyposażono w funkcje masażu i przestrzeń nawet do kąpieli we dwoje. Podczas kąpieli podgłówek-poduszka podpiera głowę w wygodnej pozycji, przez co plecy i ramiona mogą się lepiej zrelaksować. Zmienne poduszki z powietrznymi zaworami dostosowują się optymalnie.

Kilka słów o prysznicach
Kilka słów o prysznicach

Rodzaje i funkcje pryszniców

Prawdziwy prysznic wellness posiada dużą dyszę główną ze wspaniałą deszczownią i różnymi rodzajami natrysku oraz kilka dysz bocznych na ramiona, plecy, pośladki i nogi. Do tego jest niestety najczęściej potrzebna gruntowna przebudowa łazienki. Szczególnie praktyczne są regulowane boczne dysze, które podają różne strumienie wody od zwykłego przez masujący do natrysku z pęcherzykami powietrza. Tak zwane systemy prysznicowe są w zasadzie zestawem różnych dysz zamontowanych pod wykładziną ściany. Kolumna prysznicowa albo panel prysznicowy może być zamontowany w kompletnym zestawie na ścianie łazienki. Rozstaw dysz jest tutaj sprawą indywidualną. W wersji niskobudżetowej bez przebudowy łazienki można zastosować sposób zastępczy: szczotka do masażu pod zmiennym prysznicem albo gorąca kąpiel w wodzie z dodatkiem ziół.   

Drewno jest zawsze ciepłe i tworzy miły nastrój

Wellness deluxe – prysznic z ciepłem podczerwieni

Oprócz ciepłego prysznica jeszcze więcej relaksu przyniesie krótkofalowe promieniowanie podczerwone. Promienie wnikają płytko w skórę, wprawiają cząsteczki w drgania i wywołują ciepło w ciele. Temperatura pod prysznicem albo w kabinie pozostaje, inaczej niż w saunie, na przyjaznym dla układu krążenia poziomie, co pozwala cieszyć się relaksem także dzieciom i osobom wrażliwym. Promienie aktywnie usuwają napięcia mięśni i łagodzą bóle. Na dodatek naczynia krwionośne poszerzają się, szkodliwe substancje rozluźniają się i mogą być łatwiej usuwane. Po kilku minutach większość tego typu urządzeń wyłącza się automatycznie i nie stwarza niebezpieczeństwa przegrzania.  

Odpowiednie akcesoria w łazience uczynią ją przyjemniejszym miejscem
Odpowiednie akcesoria w łazience uczynią ją przyjemniejszym miejscem

Aromaty, muzyka i gorąca herbata

Chcąc stworzyć sobie doskonałe domowe spa, trzeba zainwestować w olejki eteryczne, które działają przez nos bezpośrednio na organizm. Dodajcie kilka kropli olejku do kąpieli albo w kąt kabiny prysznicowej. Gorąca para wodna uwalnia aromaty – eukaliptus i bergamotka ożywiają, lawenda uspokaja, tymianek nadaje świeżość. Bukiet kwiatów albo pojedyncze kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale też roztaczają naturalne aromaty. 

Przyjemny zapach jest wspierany przez łagodne dźwięki albo odgłosy natury, które uspokajają i pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Doskonałe uzupełnienie kąpieli w wannie. Wystarczy włączyć ulubioną muzykę i przymknąć oczy. A pobyt w domowym spa można zwieńczyć filiżanką herbaty.

Drzwi przesuwne do łazienki - przeczytasz o nich TUTAJ