Jak urządzić łazienkę? Zobacz kompleksowy poradnik na temat aranżacji łazienki. Dowiedz się, jak zrobić projekt łazienki i gdzie szukać inspiracji.
Aranżacje łazienki – jak ją urządzić, żeby była praktyczna i stylowa? Podstawą projekt wnętrza
Zastanawiacie się, czy warto samodzielnie zaprojektować łazienkę, czy może lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty? Obie opcje mają swoje wady i zalety, a wybór zależy m.in. od budżetu, czasu oraz naszej wiedzy na temat projektowania wnętrz.
Jeśli zależy nam na łazience, która będzie zarówno estetyczna, jak i w pełni funkcjonalna, to skorzystanie z usług architekta wnętrz może być najlepszym rozwiązaniem. Przy czym warto podkreślić, że średni koszt projektu łazienki w Polsce zależy zwłaszcza od lokalizacji i złożoności projektu, a w dużych miastach stawki wahają się od 150 do 400 zł za metr kwadratowy. W ramach współpracy otrzymujemy pełną dokumentację projektową, która obejmuje m.in. układ funkcjonalny, rozmieszczenie instalacji, dobór materiałów i mebli, a także wizualizacje 3D, które pozwalają zobaczyć końcowy efekt przed rozpoczęciem prac.
Samodzielne projektowanie łazienki to sposób na zaoszczędzenie kosztów, ale również ryzyko popełnienia większych błędów. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kwestii, które należy uwzględnić przy samodzielnej aranżacji łazienki.
- Rozmieszczenie funkcjonalne – w dobrym projekcie łazienki najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, takie jak WC, prysznic, wanna, umywalka czy bidet. Ważne, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń manewrową między nimi – o czym wspomnimy w dalszej części artykułu.
- Instalacja wodno-kanalizacyjna – zwłaszcza zmiany w rozmieszczeniu instalacji podczas remontu łazienki mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.
- Oświetlenie – dobre oświetlenie to podstawa funkcjonalnej łazienki. Poza oświetleniem głównym warto rozważyć dodatkowe punkty świetlne.
- Wentylacja – o odpowiednią wentylację w trzeba zadbać szczególnie w pomieszczeniach bez okien. Niewłaściwie działający wentylator w łazience może prowadzić do gromadzenia się wilgoci, a co za tym idzie – do powstawania pleśni.
Projekt łazienki – jak zrobić? Przydatne programy
Obecnie na rynku dostępne są programy, które ułatwiają samodzielny proces projektowania wnętrz, a wiele z nich jest dostępnych za darmo. Najpopularniejsze narzędzia to:
- Ikea Kreativ,
- Plan Your Room,
- HomeStyler,
- SketchUp,
- Sweet Home 3D.
Co powinno się znaleźć w projekcie łazienki?
Projekt łazienki to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim ergonomii i funkcjonalności. W projekcie łazienki muszą być uwzględnione wszelkie instalacje, w tym wodno-kanalizacyjna i elektryczna, aby późniejsze prace montażowe przebiegały bezproblemowo. Odpowiednie rozplanowanie tych elementów wpływa na ostateczne rozmieszczenie armatury i sanitariatów, oświetlenia, ogrzewania. Przy projektowaniu instalacji trzeba uwzględnić wysokość odpływów oraz spadki, które pozwolą na prawidłowy przepływ wody. Ważne jest również ustalenie pralki i ewentualnej suszarki, które wymagają dostępu do wody i odpływu.
Rozkład instalacji elektrycznej
Gniazdka elektryczne w łazience muszą być rozmieszczone zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, a ich liczba i lokalizacja powinny odpowiadać potrzebom użytkowników, np. blisko lustra do podłączenia suszarki do włosów, w pobliżu pralki i suszarki oraz w miejscach, gdzie znajdą się inne urządzenia. Gniazdka powinny być odporne na wilgoć i umieszczone w odpowiedniej odległości od źródeł wody (minimum 60 cm od umywalki, prysznica czy wanny).
Uwaga: Należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwporażeniową, czyli zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych (RCD), które są niezbędne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Ustawienie sprzętów sanitarnych i ich rodzaj
Już na etapie projektu musimy jasno określić, jakie rozwiązania dotyczące wyposażenia łazienki preferujemy (np. klasyczne baterie nablatowe czy nowoczesne systemy podtynkowe), czy wybieramy wannę, czy prysznic.
W nowoczesnych łazienkach dużą popularnością cieszą się stelaże podtynkowe do WC. Tego typu konstrukcja umożliwia ukrycie spłuczki i rur w ścianie, co daje bardziej minimalistyczny wygląd i ułatwia utrzymanie czystości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że stelaż podtynkowy wymaga odpowiednich przygotowań instalacyjnych.
Kolejną ważną decyzją jest wybór między prysznicem bezbrodzikowym a tradycyjną kabiną prysznicową z brodzikiem. Prysznic bezbrodzikowy z kabiną typu walk-in (często z odpływem liniowym) to rozwiązanie wpisujące się w najnowsze trendy, które wymaga jednak odpowiedniego przygotowania podłogi – wymagany jest prawidłowy spadek do odpływu oraz antypoślizgowa powierzchnia. W przypadku prysznica z brodzikiem montaż jest prostszy, ale sam brodzik zajmuje więcej miejsca.
Także rodzaj wanny (wolnostojąca, zabudowana, narożnikowa, z hydromasażem do domowego spa) powinien być dostosowany do ogólnej koncepcji łazienki. W projekcie warto uwzględnić przestrzeń na montaż baterii oraz to, czy ma być to bateria podtynkowa, czy tradycyjna nawannowa. Nowoczesne rozwiązania podtynkowe będą wymagać odpowiednich przygotowań – instalacja musi być poprowadzona wcześniej, zanim zostaną wykończone ściany.
Co więcej, rodzaj umywalki (nablatowa, podblatowa, wpuszczana w blat) wpływa nie tylko na wybór baterii, ale także na design blatu. Zwłaszcza zamontowanie modnej umywalki nablatowej będzie wymagać zakupu wyższego blatu. W kwestii urządzania łazienki, warto przemyśleć także pojemność szafki pod umywalką – szczególnie, jeśli planujemy przechowywać w niej np. środki czystości.
Układ i format płytek
Kolejnymi ważnymi kwestiami w aranżacji łazienki są układ i format płytek. Dlaczego? Decyzja o tym, czy ułożyć płytki pionowo, czy poziomo wpływa na optyczne proporcje łazienki. Natomiast wybór odpowiedniego rozmiaru i rodzaju płytek powinien zależeć od wielkości pomieszczenia oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć.
- Układ poziomy – ułożenie płytek w poziomie to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy optycznie poszerzyć wnętrze i sprawdzi się zwłaszcza w wąskich łazienkach.
- Układ pionowy – ułożenie płytek w pionie to sposób na optyczne podwyższenie pomieszczenia. To rozwiązanie dedykowane do łazienek o niskich sufitach, ponieważ pionowe linie „ciągną” przestrzeń ku górze.
- Płytki o małych wymiarach nadają się do podkreślania detali takich jak: wnęka prysznicowa, obudowa wanny, miejsca wokół luster. Są też często stosowane na podłodze w prysznicach bezbrodzikowych ze względu na łatwość dopasowania do odpływu liniowego.
- Średnie płytki (30x30 cm, 30x60 cm) są najbardziej uniwersalne i doskonale sprawdzają się na ścianach i podłogach łazienek o standardowych rozmiarach.
- Duże płytki (60x120 cm, 80x80 cm i większe) nadają łazience elegancki, minimalistyczny charakter. Dzięki mniejszej liczbie spoin powierzchnie są jednolite, co optycznie powiększa przestrzeń. Duże płytki można zastosować zarówno na podłodze, jak i na ścianach.
Minimalne odległości i wymiary w łazience
Minimalne wymiary dotyczą zarówno sprzętów sanitarnych, jak i przestrzeni wokół nich. Poniżej przedstawiamy zalecane odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia.
Wanna:
- dojście od frontu, przed wanną tworzymy strefę funkcjonalną o wymiarach 120 x 100 centymetrów;
- brzegi wanny nie powinny znajdować się wyżej niż 50-55 centymetrów od ziemi;
- powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu, w odległości 20 centymetrów od WC i pralki oraz w odległości 60 centymetrów od umywalki.
Brodzik (kabina prysznicowa):
- zalecana jest strefa funkcjonalna o wymiarach 100 x 110 centymetrów;
brodzik może przylegać do prostopadłych ścian; - powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od umywalki i bidetu;
w odległości 20 centymetrów od WC, w odległości 10 centymetrów od pralki.
WC:
- przed WC tworzymy strefę funkcjonalną o wymiarach 80 x 60 centymetrów;
- powinno znajdować się w odległości 20 centymetrów od prostopadłej ściany,
- powinno się znajdować w odległości 20 centymetrów od wanny, brodzika, umywalki i pralki oraz w odległości 30 centymetrów od bidetu.
Bidet:
- zalecana strefa funkcjonalna o wymiarach 100 x 70 centymetrów;
- powinien znajdować się w odległości 60 centymetrów od umywalki i wanny oraz w odległości 30 centymetrów od brodzika i prostopadłej ściany.
Umywalka:
- umywalkę montujemy się na wysokości 80-85 centymetrów i w odległości 30 centymetrów od prostopadłej ściany;
- strefa funkcjonalna przed umywalką o wymiarach 100 x 70 centymetrów;
- powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu i drugiej umywalki;
- powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od brodzika, wanny, WC, pralki.
Pralka:
- powinna znajdować się w odległości 60 centymetrów od wanny i bidetu;
- powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od umywalki i WC oraz w odległości 10 centymetrów od brodzika.
Najlepsze materiały wykończeniowe do łazienki
Materiały wykończeniowe do łazienki powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim trwałe, odporne na wilgoć i działanie wody i łatwe w utrzymaniu czystości. Wśród najpopularniejszych materiałów wykończeniowych można wymienić:
- płytki ceramiczne,
- gres i terakotę,
- naturalny kamień (marmur, granit, trawertyn, łupek) – warto podkreślić jednak, że zwłaszcza marmur i trawertyn będą wymagać dodatkowej impregnacji,
- szkło,
- drewno i bambus,
- beton dekoracyjny.
Aranżacja łazienki a dobór kolorów
Dobór kolorów w łazience odgrywa ważną rolę w tworzeniu atmosfery wnętrza. Niezależnie od tego, czy preferujemy jasne barwy, ciemniejsze aranżacje, czy połączenie bieli i czerni, to właściwy dobór barw może całkowicie odmienić wygląd naszej łazienki.
Jasna kolorystyka to najczęstszy wybór w takich łazienkach, gdzie ważne jest optyczne powiększenie przestrzeni. Odcienie bieli, beżu, szarości oraz pastelowe barwy sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Klasyczna biel to doskonała baza dla minimalistycznych łazienek. Biel odbija światło, co sprawia, że łazienka wydaje się jaśniejsza i większa. Neutralne beże i szarości doskonale pasują do naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Jasne pastele dodają wnętrzu świeżości, wprowadzając jednocześnie delikatny akcent kolorystyczny.
Ciemne kolory (np. czerń, granaty, zielenie) nadają wnętrzu nowoczesnego, wyrazistego charakteru. Ciemniejsze płytki łazienkowe świetnie komponują się z jasnymi elementami wyposażenia czy chromowanymi dodatkami. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt ciemne barwy mogą optycznie zmniejszyć łazienkę, dlatego też nie są zalecane do pomieszczeń o małym metrażu.
Jak dobrać oświetlenie łazienkowe? Zadbaj o 2 warianty
Aby łazienka spełniała swoje zadanie, warto zaplanować dwa warianty oświetlenia: oświetlenie główne oraz oświetlenie dodatkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka będzie miejscem zarówno do codziennych czynności, jak i do relaksu.
Do światła głównego zalecamy lampy o mocy od 150 do 200 lumenów na metr kwadratowy. W przypadku małych łazienek wystarczy jedno mocne źródło światła, natomiast w większych łazienkach warto zastosować kilka punktów świetlnych, np. reflektory sufitowe lub oprawy wpuszczane w sufit.
Uwaga: Jako oświetlenie główne najlepiej sprawdzi się światło o neutralnej lub lekko chłodnej barwie (4000–4500K). Natomiast oświetlenie dodatkowe powinno mieć ciepłą barwę (2700–3000K). Unikajmy światła o zimnej barwie, które może działać pobudzająco.
Źródła światła dodatkowego w łazience to m.in.: listwy LED (np. pod blatem, wokół lustra, we wnękach ściennych), oświetlenie podszafkowe, ścienne kinkiety.
Sprytna organizacja i przechowywanie w łazience
W małej lub średniej łazience, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie, warto zadbać o odpowiednie zorganizowanie miejsca do przechowywania. Poniżej przedstawiamy 7 praktycznych rozwiązań:
- schowek na szczotkę WC i papier toaletowy w zabudowie meblowej,
- półeczka nad WC – można na niej np. postawić dekoracyjne koszyki z zapasowymi ręcznikami, kosmetykami czy środkami czystości,
- półeczka pod prysznicem na kosmetyki,
- płytka szuflada pod umywalką na środki czystości oraz kosmetyki,
- przestrzeń pod szafką wiszącą – jako miejsce na przechowywanie np. miski, mopa itp.,
- kosz na pranie schowany w zabudowie meblowej pod zlewem (np. w szufladzie głębokiej),
- lustro z ukrytą szafką.
W jakim stylu urządzić łazienkę? Najlepsze propozycje
Wybór stylu łazienki powinien być dopasowany do ogólnego wystroju domu oraz indywidualnych preferencji i potrzeb domowników. Wybraliśmy dla Was kilka najpopularniejszych stylów aranżacyjnych.
- Styl minimalistyczny charakteryzuje się prostymi liniami, ograniczoną liczbą dekoracji oraz wysoką funkcjonalnością wnętrza. W łazience w stylu nowoczesnym dominują neutralne kolory, takie jak biel, szarość i czerń, a także materiały takie jak szkło, metal i drewno.
- Styl skandynawski to połączenie funkcjonalności i przytulności. Charakteryzuje się jasnymi, ciepłymi kolorami, naturalnymi materiałami i prostymi formami. W łazience w stylu skandynawskim często stosuje się wzory imitujące drewno lub kamień.
- Styl rustykalny przywołuje ciepło tradycyjnych, wiejskich wnętrz. W łazience rustykalnej dominują naturalne materiały i ciepłe, ziemiste kolory. Meble do łazienki wykonywane są zwłaszcza z naturalnego drewna, często z wyraźnymi śladami obróbki ręcznej; mogą być retro lub vintage. Płytki występują w odcieniach beżu, brązu lub z efektem postarzenia. Można także zastosować płytki imitujące kamień.
- Styl industrialny jest inspirowany przestrzeniami przemysłowymi i loftami. Charakteryzuje się surowymi materiałami i minimalizmem. Meble mogą być metalowe lub drewniane, często z surowym wykończeniem, a płytki imitują beton lub cegłę.
- Styl glamour to połączenie luksusu i elegancji. Charakteryzuje się bogatymi zdobieniami, błyszczącymi powierzchniami i starannie dobranymi dodatkami. W łazience glamour będą dominować kolory takie jak: biel, czerń, szarość, beż, granat, złoto. Zazwyczaj używa się płytek imitujących marmur lub kamień. Często wykorzystuje się metaliczne akcenty w odcieniach złota, srebra lub miedzi.
- Styl klasyczny to elegancja i ponadczasowy charakter wnętrza. W łazience klasycznej dominują stonowane kolory, wysokiej jakości materiały oraz bogate detale. Najczęściej wybierane są płytki ceramiczne w odcieniach bieli, beżu, marmur lub wysokiej jakości gres.
- Styl boho to mieszanka kolorów, wzorów i tekstur. Wykorzystywane są meble łazienkowe z egzotycznych materiałów, wzorzyste płytki, etniczne wzory i ręcznie robione dodatki.
Zapoznaj się: Aranżacja wnętrza krok po kroku – 20 porad architekta wnętrz
Gotowe aranżacje łazienek – 10 ciekawych przykładów
Nadal zastanawiacie się, jak urządzić łazienkę? Poniżej przygotowaliśmy dla Was 10 pomysłów na aranżację.