Drewniany domek ogrodowy dla dzieci uatrakcyjni zabawę na świeżym powietrzu oraz aranżację ogrodu. Wybierając odpowiedni model, powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko estetykę, ale również bezpieczeństwo konstrukcji i jej jakość wykonania, a także dopasować ją do wieku użytkownika.
Jak wybrać drewniany domek dla dzieci?
Drewniany domek ogrodowy to doskonały element małej architektury w aranżacji ogrodu, który sprawdzi się podczas zabaw na świeżym powietrzu zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci. Wybierając taką konstrukcję, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim najważniejsze są bezpieczeństwo (domek powinien spełniać normy bezpieczeństwa i być wykonany z materiałów najwyższej jakości) dopasowanie budowli i jej wyposażenia do wieku dziecka, a także do wielkości ogrodu.
Uwaga: Drewnianą konstrukcję możemy wykonać samodzielnie lub wybrać gotowy model. Domek DIY daje nam możliwość pełnej personalizacji, jednak jego budowa będzie wymagać od nas podstawowych umiejętności stolarskich, a także zakupu odpowiednich materiałów i narzędzi. Natomiast zarówno sklepy stacjonarne, jak i te internetowe, oferują nam szeroką gamę modeli gotowych.
Bezpieczeństwo – jakie normy musi spełniać domek ogrodowy?
Najważniejszym aspektem przy wyborze domku jest zgodność z europejskimi normami bezpieczeństwa. W przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci zwróćmy uwagę na normy EN 71, które określają wymagania dotyczące: stabilności konstrukcji, odporności na ogień, składu chemicznego materiałów. Drewniane elementy konstrukcji muszą być starannie wykończone, czyli gładko szlifowane, wolne od drzazg i ostrych krawędzi. Natomiast impregnaty i farby stosowane do zabezpieczenia drewna powinny być atestowane i wolne od szkodliwych substancji.
Domek ogrodowy powinien być solidnie osadzony na równym i dobrze przygotowanym podłożu. Jeżeli wyposażony jest w podwyższoną platformę, to konieczne jest zakotwiczenie do gruntu, aby zapobiec przechyleniom czy przewróceniu się podczas zabawy. Barierki powinny być wysokie oraz gęsto rozmieszczone. Przyjmuje się, że minimalna wysokość zabezpieczenia wynosi ok. 70 cm, a odstępy między szczebelkami nie powinny być większe niż 10 cm, tak, aby dziecko nie mogło między nimi przełożyć głowy. W przypadku domków z elementami dodatkowymi (ścianki wspinaczkowe, drabinki, ślizgawki, huśtawki) – wszystkie mocowania powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.
Co więcej, jeśli domek jest wyposażony w drzwi i okna, to zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, czy zostały one skonstruowane w taki sposób, aby wyeliminować ryzyko przytrzaśnięcia palców. W przypadku okien – szyby powinny być wykonane z bezpiecznego, nietłukącego się materiału.
Gatunek drewna
Kolejną kwestią jest wybór gatunki drewna, z którego zostanie wykonana konstrukcja ogrodowa. Najlepszym wyborem w przypadku domku dla dzieci będzie drewno iglaste – np. sosna, świerk, modrzew. Te rodzime gatunki są trwałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne i łatwe w obróbce. Nie zapominajmy również o tym, że drewno powinno być impregnowane ciśnieniowo lub malowane bezpiecznymi środkami na bazie wody. Również sama grubość desek ma duże znaczenie dla stabilności konstrukcji – zaleca się, aby miały one co najmniej 15-19 mm w przypadku ścian.
Dopasowanie domku do wieku dziecka i wielkości ogrodu
Wielkość i wysokość domku oraz jego wyposażenie powinny zostać odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Dla najmłodszych użytkowników najlepsze są domki proste i niskie, ustawione bezpośrednio na podłożu, bez podestów, schodków czy drabinek. Przedszkolaki mogą już korzystać z konstrukcji wyposażonych w niską drabinkę czy zjeżdżalnię, ale wszystkie te elementy muszą być stabilne. Starsze dzieci mogą bawić się w bardziej rozbudowanych domkach na platformach ze ścianką wspinaczkową, mostkiem czy wieżyczką.
Domek nie może dominować nad ogrodem i pozostałymi elementami jego aranżacji, ale powinien być wystarczająco duży, aby zapewnić dziecku swobodę zabawy. W małych ogrodach najlepiej sprawdzają się modele o wymiarach ok. 120x120 cm. W większych ogrodach możemy pozwolić sobie na bardziej rozbudowane konstrukcje, które łączą domek z placem zabaw.
Przegląd gotowych drewnianych domków dla dzieci
Jak wybrać najlepszy drewniany domek dla dzieci? Współcześnie producenci oferują nam szeroką gamę gotowych konstrukcji, które różnią się m.in. wielkością i dodatkowymi funkcjami. Przykładem są domki Sebken – w sklepie możemy znaleźć zarówno klasyczne modele, jak i bardziej rozbudowane z platformami, zjeżdżalniami czy ściankami wspinaczkowymi. Poniżej przedstawiamy Wam 5 propozycji.
Domek drewniany Auto to propozycja zwłaszcza dla najmłodszych. Jego konstrukcja nawiązuje do kształtu pojazdu, co czyni go nie tylko atrakcyjnym dla fanów motoryzacji, ale również dla aranżacji naszego ogrodu. Wykonany jest z impregnowanego drewna, a dzięki solidnej podstawie o wymiarach 184x110 cm i czterem kantówkom o grubości 7x7 cm pozostaje stabilny – będzie wymagać jednak trwałego przytwierdzenia do podłoża. Elementy dekoracyjne, takie jak koła, pełnią wyłącznie funkcję estetyczną, a zabudowa obejmuje niewielkie drzwi oraz boczne okienka zapewniające dostęp do światła dziennego.
Domek Lili to klasyczna konstrukcja, która oferuje więcej przestrzeni do zabawy niż mniejsze modele – wymiary jej podstawy (210×170 cm) pozwalają na swobodną zabawę kilku dzieci jednocześnie. Wejście prowadzi przez przedsionek z drzwiami wyposażonymi w okienko, a dodatkowe, boczne okna zapewniają doświetlenie. Całość została wykonana z impregnowanego drewna. Konstrukcja jest stabilna, a dach pokryty papą zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza podczas opadów.
Kolejna propozycja, domek Tola ze ślizgiem, to rozwiązanie polecane do niewielkich ogrodów, dzięki kompaktowym wymiarom platformy (120x173 cm). Konstrukcja jest dostosowana zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci – jej dodatkowym atutem jest zjeżdżalnia oraz niska drabinka.
Domek Bastian to rozbudowana konstrukcja ogrodowa, łącząca domek z elementami placu zabaw, zapewniająca przestrzeń do zabawy zarówno na parterze, jak i na podwyższonej platformie. Domek wyposażony jest w podest i ściankę wspinaczkową, a także ma dodatkowe akcesoria takie jak koło sterownicze, maszt z flagą piracką czy lunetę. Został wykonany z impregnowanego drewna, a stabilność zapewniają mu solidne filary z kantówek. Warto zwrócić uwagę na wymiary domku – wysokość 295 cm i przestronna podłoga (235x210 cm).
Ostatni w naszym zestawieniu, domek Sebken 8, jest niewielki, ale funkcjonalny. Jego całkowita wysokość wynosi 260 cm, a powierzchnia podłogi ma wymiary 185x190 cm. Domek został wzniesiony na podwyższeniu o wysokości 120 cm, a wejście prowadzi przez metalowe drabinki. Konstrukcja wykonana jest z desek o grubości 15-16 mm, co zapewnia jej trwałość, cztery okienka z wypełnieniem z pleksi wpuszczają do wnętrza światło, natomiast drzwi pozwalają na łatwy dostęp do środka.