Oświetlenie do sypialni – jak wybrać właściwe?

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu odgrywa znaczącą rolę. Nie inaczej jest również w sypialni, zwłaszcza jeśli to właśnie tam zaszywasz się z książką czy planujesz najlepsze kreacje na bal. Jak zaaranżować oświetlenie w sypialni, by zawsze czuć się w niej bezpiecznie i komfortowo?

Klimat znaczony delikatnym i mocnym światłem

Ile światła potrzebujesz w swojej sypialni? Kiedy zasypiasz, bądź kiedy się budzisz, z pewnością niewiele. Jednak kiedy już szukasz bluzki do pracy, czytasz książkę czy szukasz małych kolczyków w szkatułce, to potrzebujesz zdecydowanie lepszego oświetlenia. Weź to również pod uwagę, przy projektowaniu sypialni. Listwy w panelu łóżka bądź na ścianie, czy wiszące kinkiety zapewnią Ci upragnioną strefę relaksu i wyciszenia w Twojej sypialni, a światło główne, zlokalizowane na suficie, będzie z kolei bardziej intensywne. Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb. Czasem wystarczy tylko światło dodatkowe o mniejszym natężeniu, np. kiedy sypialnia nie jest połączona z garderobą i stanowi dla Ciebie jedynie azyl dla odpoczynku i głębokiego snu. 

Komfortowa sypialnia musi być dobrze oświetlona
Komfortowa sypialnia musi być dobrze oświetlona

Jeśli w Twojej sypialni od czasu do czasu musi być bardzo jasno, to pomyśl również o głównym oświetleniu sufitowym.

Modne i ponadczasowe listwy LED  - przyjazne oświetlenie w sypialni

W małych i niskich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się listwy z punktowym oświetleniem. Optycznie powiększą sypialnię, nadadzą jej eleganckiego wyglądu i zapewnią zarówno bardziej intensywne, jak i delikatne oświetlenie. Listwy LED oferują też całkiem sporą przestrzeń do tworzenia niebanalnych aranżacji. Światło możesz np. montować w listwie łóżka, w ścianie bocznej czy w formie gwieździstego nieba w podwieszonym suficie. To dobre rozwiązanie, jeśli na okazały żyrandol nie ma miejsca, a plafony niekoniecznie Cię przekonują. Listwy LED możesz też podzielić na kilka sekcji, by móc regulować natężenie światła, włączając np. tylko listwę, zlokalizowaną przy samym łóżku. 

Lampki nocne czy listwy LED?
Lampki nocne czy listwy LED?

Kinkiety w sypialni – modny czy przestarzały dodatek?

W nowoczesnych aranżacjach jest miejsce na kryształowe żyrandole, chromowane plafony czy nowoczesne listwy LED, a kinkiety? Na kinkiety również. Ścienne oświetlenie w sypialni wciąż jest modnym dodatkiem i spełnia swoją rolę zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na ustawienie stolików nocnych bądź ze względów technicznych, łatwiejsze jest zamontowanie kinkietu niż listwy LED. Takie lampy mogą wisieć nad łóżkiem, jeśli szukasz jedynie dodatkowego oświetlenia. Mogą jednak w większej ilości stanowić elegancką dekorację sypialni, zastępując jednocześnie światło główne, np. kiedy nie chcesz instalować lamp na suficie. Montując kinkiety przy łóżku, warto zwrócić uwagę, by były wyposażone w regulację mocy światła oraz, by włącznik zlokalizowany był bezpośrednio przy ramie łóżka. 

Listwy LED oferują też całkiem sporą przestrzeń do tworzenia niebanalnych aranżacji.

Główne oświetlenie w sypialni

Jeśli w Twojej sypialni od czasu do czasu musi być bardzo jasno, to pomyśl również o głównym oświetleniu sufitowym. To mogą być znowu modne listwy LED, które rozproszone na całym suficie zapewnią dobre oświetlenie i będą fantastycznym dopełnieniem nowoczesnego stylu. To może być także kryształowy żyrandol, jeśli Twoja sypialnia odznacza się wielką przestrzenią i szukasz dodatków, podkreślających jej wytworny i elegancki design. To mogą być  wreszcie plafony, które sprawdzą się zarówno w większych, jak i w mniejszych pomieszczeniach. Wcale nie musisz ograniczać się tylko do jednej lampy. Dwa żyrandole jeszcze bardziej ułatwią zarządzanie jasnością w sypialni. Warto pamiętać, by główne oświetlenie również nie było zbyt intensywne, dlatego czasem lepszy efekt uzyskasz montując dwie mniejsze lampy na suficie, niż wielki okazały żyrandol.

Sypialnia - jakie oświetlenie wybrać?
Sypialnia - jakie oświetlenie wybrać?

Kiedy w Twojej sypialni powinien panować jedynie półmrok

W Twojej sypialni stoi tylko wielkie łoże. Nie czytasz tam książek, nie oglądasz telewizji, a garderobę masz w osobnym pomieszczeniu? Nie potrzebujesz więc też zbyt intensywnego oświetlenia. Lampy stojące z wielkim abażurem, listwy LED montowane na całej długości łóżka bądź kinkiety ścienne, zlokalizowane na całej ścianie bocznej, w pełni wystarczą, by zapewnić Ci idealne warunki do odpoczynku i relaksu. Z drugiej strony, jeśli zamontujesz lampę również na suficie, to nie musisz z niej korzystać, natomiast w przyszłości przy zmianie aranżacji, nie musisz przeprowadzać remontu, by zapewnić sobie kolejne źródło światła. 

Oświetlenie w sypialni - jakie powinno być?
Oświetlenie w sypialni - jakie powinno być?

Lampki nocne czy listwy LED?

Projektując sypialnię warto zwrócić uwagę nie tylko na modne trendy, ale również na rozwiązania, które zapewnią Ci komfort ale i spokój na długie lata. Jeśli szukasz niedrogich ale fantastycznych pomysłów, to wybierz lampki nocne, które wciąż są ciekawym dodatkiem w każdej sypialni. Niemodny abażur możesz szybko wymienić na nowszy. To również daje Ci o wiele większe możliwości w częstszej zmianie wystroju. Inaczej jest już z montowanymi do ściany kinkietami czy o wiele droższymi światłami LED. Tutaj warto przemyśleć bardzo dobrze całą konstrukcję, ponieważ zmiany będą nie tylko czasochłonne ale i kosztowne. Jeśli już decydujesz się na lampki nocne, to wybieraj takie, które nie tylko rewelacyjnie się prezentują, ale są też łatwe w utrzymaniu czystości. Pamiętaj, że abażury z materiału szybciej zbierają kurz i wymagają regularnego odświeżania.