Planowanie domu dla rodziny 2+2, czyli dwojga dorosłych i dwójki dzieci, wymaga uwzględnienia obecnych oraz przyszłych potrzeb domowników. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Jaki projekt wybrać?
Jak zaplanować dom dla rodziny 2+2?
Planując budowę domu dla rodziny czteroosobowej, istotne jest przede wszystkim odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, a więc podjęcie decyzji o powierzchni użytkowej, kształcie i rozkładzie domu. Warto podkreślić, że dla rodziny 2+2 optymalna powierzchnia użytkowa wynosi ok. 120-160 metrów kwadratowych. Przestrzeń budynku można podzielić na strefę dzienną (salon, kuchnia, jadalnia) oraz strefę nocną (sypialnie, garderoba, łazienka). Przy czym zaprojektowanie zwłaszcza otwartej strefy dziennej będzie sprzyjać integracji rodziny oraz pozwoli na dobre doświetlenie wnętrza.
Ważną kwestią projektową jest liczba i rozmieszczenie sypialni. Przyjmuje się, że dla rodziny 2+2 dobrym rozwiązaniem będą trzy sypialnie: dwie sypialnie dla dzieci (warto zaplanować pokoje o podobnej wielkości) oraz jedna, główna dla rodziców (najlepiej z własną łazienką oraz garderobą). Pod uwagę należy wziąć również dodatkowe pomieszczenia, które można przekształcić np. w pokój gościny czy w domowy gabinet.
Nie zapominajmy również o miejscu do przechowywania. Już na etapie projektowania domu warto uwzględnić pomieszczenia gospodarcze lub garderoby. Popularnym rozwiązaniem są np. spiżarnie połączone z kuchnią, osobne pralnie czy kotłownie.
Jaki projekt domu dla rodziny czteroosobowej? 3 propozycje
Jaki dom najlepiej sprawdzi się dla rodziny 2+2? Warto zwrócić uwagę na projekty domów z biura projektowego DomenaProjekt, które łączą nowoczesny design i funkcjonalność. Sprawdź nasze trzy propozycje.
Dom Domena 124 C
Jego powierzchnia użytkowa wynosząca ok. 130 m2 zapewnia wygodną przestrzeń do życia dla czteroosobowej rodziny. Kompaktowe wymiary pozwalają na budowę nawet na mniejszej działce, a duże przeszklenia zapewniają dobre doświetlenie wnętrz i naturalne ciepło słoneczne.
Parterowy dom Domena 124 C wyróżnia przemyślany podział na strefę dzienną i nocną. Część dzienna składa się z salonu z miejscem na kominek, jadalni oraz z kuchni połączonej ze spiżarnią. Strefa nocna składa się z trzech przestronnych sypialni, a jedna z nich ma wyjście na taras. Czwarty pokój można przeznaczyć np. na gabinet lub pokój gościnny. W projekcie przewidziano również dwie łazienki – mniejszą z prysznicem przy salonie oraz większą w strefie prywatnej. Co więcej, dom wyposażono w kotłownię z możliwością wyjścia z niej prosto do ogrodu oraz w oddzielną pralnię.
Dom Tyberiusz
Tyberiusz to dom parterowy o powierzchni użytkowej ok. 140 m2 z użytkowym poddaszem i garażem, który spełni oczekiwania rodziny 2+2. Przemyślany układ zapewnia wygodny podział na część dzienną na parterze oraz na strefę nocną na poddaszu.
Przy wejściu znajduje się wiatrołap, który chroni dom przed utratą ciepła, a obok niego zaplanowano gabinet, który może zostać również zaadaptowany np. na pokój gościnny. Dalej mieści się niewielka łazienka oraz kotłownia z bezpośrednim przejściem do garażu.
Najważniejszym miejscem w domu jest przestronny salon z jadalnią, gdzie rodzina może wspólnie spędzać czas. Dzięki przeszklonemu wykuszowi i dużym oknom wnętrze jest doświetlone. Natomiast otwarta kuchnia z dużą powierzchnią roboczą i z przylegającą spiżarnią to miejsce stworzone dla miłośników gotowania. Na górnej kondygnacji znajdują się trzy sypialnie, w tym jedna z własną garderobą, a także przestronna łazienka. Dodatkowym atutem jest pomieszczenie nad garażem, które można zaaranżować według własnych potrzeb – na pokój gościnny, domową siłownię lub dodatkową sypialnię.
Dom Atanazy 2
Parterowy dom Atanazy 2 o powierzchni użytkowej ok. 162 m2 został zaprojektowany z myślą o rodzinie czteroosobowej, a układ pomieszczeń zapewnia wygodę i możliwość elastycznej aranżacji przestrzeni. Strefa dzienna składa się z dużego salonu z jadalnią, otwartej kuchni oraz funkcjonalnej spiżarni. Bezpośrednie wyjście na taras sprawia, że przestrzeń wypoczynkowa łączy się z ogrodem. Dodatkowy pokój przy wejściu sprawdzi się jako domowe biuro lub pokój gościnny.
Strefa nocna została umieszczona w spokojniejszej części domu, zapewniając domownikom prywatność. Znajdują się tu trzy sypialnie, w tym główna z własną garderobą i łazienką, a także druga, ogólnodostępna łazienka oraz pralnia.
Projekt przewiduje również dwustanowiskowy garaż z praktycznym przejściem do pomieszczenia gospodarczego oraz z wyjściem do ogrodu.