Mała łazienka w bloku – 10 sposobów na funkcjonalną aranżację

Czy mała łazienka w bloku może być funkcjonalna? Jak ją aranżować, aby zmieścić prysznic i pralkę? Zobacz niezawodne sposoby na aranżację małej łazienki!

Mała łazienka – problemy aranżacyjne

Wyzwania dotyczące urządzenia małej łazienki wynikają przede wszystkim z konieczności odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. Nie możemy dopuścić do tego, aby np. brakowało miejsca na umieszczenie umywalki, toalety czy prysznica. W takich wnętrzach urządzenia sanitarne bardzo często znajdują się więc blisko siebie, co może utrudniać nam swobodne poruszanie się i sprawić, że łazienka stanie się niefunkcjonalna i wizualnie zagracona. Dodatkowo, ze względu na ograniczenia metrażowe, instalacja wanny może być niemożliwa (dla porównania – kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca).

Kolejnym problemem jest brak miejsca do przechowywania, który przekłada się na trudności w organizacji kosmetyków, środków czystości czy ręczników. Brak miejsca sprawia również, że trudno utrzymać w łazience porządek, a nagromadzenie widocznych przedmiotów zmniejsza pomieszczenie.

Mała przestrzeń sprawia, że niewłaściwy dobór kolorów, materiałów i oświetlenia może skutkować tym, że pomieszczenie będzie wydawać się ciasne i ciemne. Niewielkie łazienki często pozbawione są okna, co ogranicza dostęp naturalnego światła. Źle rozplanowane oświetlenie może więc sprawić, że wnętrze wyda się jeszcze mniejsze, a ponadto może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Uwaga: Barierą w przeprowadzeniu generalnego remontu łazienki, zwłaszcza w starszych mieszkaniach w blokach, jest często instalacja wodno-kanalizacyjna. Ograniczenia wynikające z konstrukcji budynku mogą uniemożliwić nam rozplanowanie układu łazienki i zmiany pozycji urządzeń sanitarnych.

10 niezawodnych sposobów na udaną aranżację małej łazienki

Szara łazienka z prysznicem
Mała, szara łazienka z prysznicem

Aranżacja małej łazienki wymaga od nas – inwestorów – zaplanowania wnętrza w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Pomieszczenie musi być nie tylko estetyczne, ale również bezpieczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Poznajcie 10 sprawdzonych trików aranżacyjnych.

1. Jasne, błyszczące kafelki do małej łazienki

Jasne kafelki łazienkowe (biel, jasne odcienie szarości, beżu, delikatny brąz) optycznie powiększą małą łazienkę. Świetnie wyglądać będą w połączeniu z ciemniejszym akcentem kolorystycznym, na przykład w postaci drewnianej podłogi w głębokim odcieniu brązu. Z umiarem można wprowadzić płytki z delikatnym wzorem lub w ciemniejszym kolorze – najlepiej jako dodatki do aranżacji.

Co więcej, ważna jest również odpowiednia faktura i rozmiar płytek. W niewielkiej łazience sprawdzą się zwłaszcza błyszczące kafle, które będą odbijać światło, dzięki czemu mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Pamiętajmy jednak o tym, że kafle wykończone na wysoki połysk nie będą najlepszym wyborem na podłogę z uwagi na aspekty bezpieczeństwa.

Uwaga: Unikajmy zwłaszcza dużych, mocno kontrastujących wzorów i wyrazistych fug – lepiej, aby fugi były dobrane kolorystycznie do płytek – oraz kładzenia płytek do samego sufitu, aby nie przytłoczyć łazienki.

2. Stonowane kolory ścian

Najlepszym wyborem dla małej łazienki będą ściany w jasnych, stonowanych kolorach – zwłaszcza biel jest tutaj niezastąpiona, gdyż sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i uporządkowane. Ciemne kolory (np. czarny, granat, ciemny brąz) mogą być przytłaczające w odbiorze.

3. Ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń sanitarnych

Projekt małej łazienki powinien uwzględniać rozmieszczenie urządzeń sanitarnych zgodnie z zasadami ergonomii. Jest to ważne nie tylko dla funkcjonalności wnętrza, ale i dla naszego bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy rekomendowane odległości między poszczególnymi elementami wyposażenia: wanną, prysznicem, WC, bidetem, umywalką oraz pralką. Choć warto stosować się do tych wytycznych, to pamiętajmy o tym, że w łazienkach o bardzo ograniczonym metrażu nie zawsze jest to możliwe.

Wanna

  • Zalecana wolna przestrzeń przed wanną to prostokąt o wymiarach 120 cm x 100 cm.
  • Krawędzie wanny powinny znajdować się na wysokości maksymalnie 55 cm od podłogi.
  • Wanna powinna być oddalona o: 60 cm od umywalki, 30 cm od bidetu, 20 cm od WC, 20 cm od pralki.
  • Bateria wannowa powinna być zamontowana około 10 cm nad górną krawędzią wanny.

Kabina prysznicowa (brodzik)

  • Przed brodzikiem zaleca się wolną przestrzeń o wymiarach 100 cm x 110 cm.
  • Kabina prysznicowa powinna być zamontowana w odległości: 30 cm od umywalki, 30 cm od bidetu, 20 cm od WC, 10 cm od pralki.
  • Bateria prysznicowa powinna być umieszczona na wysokości od 110 do 120 cm od podłogi, a deszczownica – minimum 180 cm nad dnem brodzika.

WC

  • Przed toaletą warto pozostawić przestrzeń o wymiarach 80 cm x 60 cm.
  • WC należy zamontować w odległości: 30 cm od bidetu, 20 cm od wanny, 20 cm od kabiny, 20 cm od umywalki, 20 cm od pralki.
  • Wisząca miska WC powinna kończyć się na wysokości około 40 cm od podłogi, a odległość od przedniej krawędzi miski do ściany lub mebli powinna wynosić minimum 90 cm.

Bidet

  • Przed bidetem zaleca się wolną przestrzeń o wymiarach 100 cm x 70 cm.
  • Zalecane odstępy montażowe bidetu to: 60 cm od wanny, 60 cm od umywalki, 30 cm od kabiny prysznicowej.

Umywalka

  • Przed umywalką warto pozostawić przestrzeń o wymiarach 100 cm x 70 cm.
  • Optymalna odległość umywalki od innych urządzeń to: 30 cm od drugiej umywalki, 30 cm od bidetu, 20 cm od brodzika, 20 cm od wanny, 20 cm od WC, 20 cm od pralki.
  • Bateria umywalkowa powinna znajdować się w odległości minimum 25 cm od umywalki, a górna krawędź umywalki – około 85 cm od podłogi.

4. Wybór armatury podtynkowej do małej łazienki

Armatura podtykowa w niebieskiej łazience
Armatura podtynkowa w łazience

Armatura podtynkowa zdobywa coraz większą popularność, ponieważ pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie ma unikatowy design i nadaje wnętrzu nowoczesnego wyglądu. Wszystkie elementy instalacyjne są ukryte w ścianie, a widoczne są jedynie minimalistyczne detale. Armatura podtynkowa, zwłaszcza w prysznicu, pozwala na stworzenie nowoczesnej kabiny i eliminuje konieczność montowania wystających baterii i uchwytów. 

5. Prysznic walk-in, narożny lub brodzik z zasłoną

Prysznic czy wanna? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów na etapie wykonywania projektu łazienki, przy czym do małego pomieszczenia najczęściej wybierany jest prysznic. Aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, warto postawić zwłaszcza na kabinę typu walk-in, kabinę narożną lub mały brodzik z zasłoną.

Prysznic typu walk-in charakteryzuje się otwartą konstrukcją bez tradycyjnych drzwi, co eliminuje potrzebę pozostawienie wolnej przestrzeni na ich otwieranie. Walk-in często nie ma brodzika – zamiast tego stosowany jest odpływ w podłodze, dzięki czemu mała łazienka z prysznicem wydaje się bardziej przestronna. W takiej kabinie możemy natomiast zdecydować się na ściany boczne wykonane z przezroczystego lub matowego szkła, a ewentualnie oddzielić strefę kąpielową zasłoną prysznicową.

Jeśli w łazience konieczna jest klasyczna, zamykana kabina, to warto wybrać model narożny. Zajmuje najmniej miejsca, a przy tym jest funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu.

Kabina prysznicowa narożna w łazience
Kabina narożna w łazience

Uwaga: Polecanym przez architektów wnętrz rozwiązaniem dla małych łazienek są kabiny z drzwiami przesuwnymi.

Istnieje również możliwość zastosowania płytkiego brodzika w połączeniu z klasyczną zasłoną prysznicową.

6. Pralka w małej łazience – pod blatem, w zabudowie lub w pionowej szafce

Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w małej łazience, to możemy umieścić pralkę pod blatem, który posłuży nam np. jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Pamiętajmy jednak o tym, że blat musi być na tyle solidny, by wytrzymał silne wibracje pralki. 

Opcją wartą rozważenia jest wkomponowanie pralki w szafkę zabudowaną. Dlaczego? Takie rozwiązanie pozwala na ukrycie niezbyt estetycznego sprzętu, a także na optyczne uporządkowanie wnętrza. Sama szafka to natomiast cenne miejsce do przechowywania detergentów czy ręczników.

Pralka w zabudowie
Pralka ukryta w zabudowie

Natomiast w sytuacji, gdy łazienka jest dość wysoka, warto rozważyć pionową zabudowę, gdzie pralka zostanie ustawiona na samym dole, a nad nią znajdzie się miejsce na wbudowany kosz na pranie lub szafki na kosmetyki.

Uwaga: Alternatywnym rozwiązaniem w przypadku małej łazienki jest pralka ładowana od góry.

7. Wiszące meble do małej łazienki

W małej łazience warto postawić na meble montowane na ścianie, dzięki czemu zyskujemy większą przestrzeń na podłodze. Montaż wiszących szafek sprawia również, że łatwiej nam będzie utrzymać czystość na podłodze. Meble możemy zamontować np. nad toaletą lub w okolicy umywalki. Optymalne są modele: o głębokości maksymalnie 20–25 cm, minimalistyczne, o prostych kształtach, bez nadmiaru zdobień.

Ponownie podkreślimy, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń łazienki, dlatego warto postawić na biel, beże lub jasne odcienie szarości także i na frontach szafek.

8. Jasne i chłodne oświetlenie

Światło to kolejny ważny element w aranżacji łazienki, który może powiększyć wnętrze, przy czym barwa górnego światła powinna być jasna, a najlepiej – chłodna. Popularnym wyborem są zwłaszcza taśmy LED poprowadzone wokół lustra lub designerskie kinkiety. Możemy zdecydować się także na delikatne światło rozmieszczone na podwieszanym suficie. Punktowe oświetlenie np. prysznica podkreśli atuty aranżacji, tworząc klimat.

9. Nowoczesne lustro

Nowoczesne lustro w łazience
Nowoczesne lustro nad umywalką

Nowoczesne, funkcjonalne lustro to niezastąpiony element w aranżacji małej łazienki w bloku. Najlepiej, gdy znajduje się naprzeciwko wejścia lub nad umywalką – odbijające się w nim światło optycznie powiększy pomieszczenie. Możemy również zdecydować się na wielofunkcyjną, wiszącą szafkę ze wbudowanym lustrem.

10. Minimalizm w dodatkach

Dodatki w łazience glamour
Dodatki do łazienki w stylu glamour

Chcąc stylowo zaaranżować wnętrze, powinniśmy postawić na dodatki – to sposób na podkreślenie charakteru łazienki o niewielkim metrażu. Na przykład kolorowe ręczniki, wiklinowe kosze lub niewielkie rośliny doniczkowe mogą wprowadzić odrobinę charakteru i przytulności, jednocześnie nie zabierając większej ilości miejsca. Zastosujmy tutaj znaną zasadę „mniej, znaczy więcej”, biorąc pod uwagę to, że zbyt dużo wyrazistych ozdób może optycznie zmniejszyć przestrzeń.

Aranżacja małej łazienki – inspiracje i pomysły

Nadal zastanawiacie się, jak zaprojektować małą łazienkę w bloku? Zebraliśmy dla Was przykładowe, stylowe aranżacje.

Umywalka w małej łazience
Umywalka w małej łazience
Łazienka w bieli i brązie
Mała łazienka urządzona w bieli i brązie
Dodatki w łazience
Stylowe dodatki w łazience
Wiszące meble łazienkowe
Wiszące meble łazienkowe
Prysznic typu walk-in w łazience
Prysznic typu walk-in w łazience
Mała łazienka z wanną
Mała łazienka z wanną
Prysznic z brodzikiem w małej łazience
Prysznic z brodzikiem w małej łazience
Aranżacja małej łazienki z bidetem
Aranżacja małej łazienki z bidetem
Aranżacja łazienki z wąską wanną
Aranżacja małej łazienki z wąską wanną
Sxzare dodatki w łazience
Szare, drewniane i wiklinowe dodatki w łazience
Pralka pod blatem w małej łazience
Pralka w małej łazience umieszczona pod blatem
Prysznic w łazience rozsuwane drzwi
Wnęka prysznicowa z rozsuwanymi drzwiami
Złote dodatki w łazience
Złote dodatki w łazience
Lamele ścienne w łazience
Lamele ścienne w łazience
Aranżacja łazienki z dwiema umywalkami
Aranżacja łazienki z dwoma umywalkami
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Mała łazienka z prysznicem i pralką