Jakie projekty domów są najmodniejsze w 2025 roku? Czy nadal królują budynki parterowe oraz duże przeszklenia? Sprawdzamy.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Jednym z pierwszych kroków na drodze do budowy naszego wymarzonego domu jest wybór jego projektu. Współcześnie inwestorzy najczęściej decydują się na projekt gotowy – przede wszystkim z uwagi na niższy koszt w porównaniu z projektem indywidualnym oraz dostępność projektu „od ręki”. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że projekt gotowy musi przejść obowiązkową adaptację, czyli musi zostać dostosowany do ukształtowania konkretnej działki oraz warunków wynikających z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ). Na etapie adaptacji możemy dokonać też dodatkowych zmian w projekcie, np. dostosować układ funkcjonalny. Natomiast projekt indywidualny to rozwiązanie dla tych, którzy oczekują pełnego dopasowania domu do potrzeb swojej rodziny oraz oczywiście do działki i otoczenia. Inwestor jest również aktywnie zaangażowany w proces powstawania projektu. Minusem tego rozwiązania, oprócz wyższych kosztów, jest dłuższy czas przygotowania projektu.
TOP 5 trendów architektonicznych w projektowaniu domów 2025
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy indywidualny, warto poznać aktualne trendy w projektowaniu domów.
1. Domy parterowe – stylowe i komfortowe
Projekty domów parterowych już od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością i nie inaczej jest również w roku 2025 – rodziny doceniają przede wszystkim komfortowe użytkowanie (szczególnie w przypadku rodzin z małymi dziećmi czy seniorów). Parterówki mogą być projektowane jako bryły na planie prostokątnym lub np. w kształcie litery „L” i często wyróżniają się otwartym układem przestrzennym, który sprzyja integracji domowników oraz naturalnemu doświetleniu wnętrz.
2. Proste bryły – minimalizm w modzie
Jak pokazują przykłady domów z Tooba.pl (projekty domów), współczesne rozwiązania architektoniczne stawiają na minimalizm. W jakiej formie? Króluje prosta bryła (np. bez dodatkowych balkonów czy wykuszy) na planie prostokąta lub kwadratu oraz z dachem dwuspadowym. Zwarta forma budynków przekłada się na większą energooszczędność, a tym samym na niższe rachunki w przyszłości. Minimalizm można zauważyć również w przypadku elewacji (np. z drewnianymi elementami). Warto dodać, że coraz częściej rezygnujemy z garaży wpisanych w bryłę budynku na rzecz nowoczesnych, wolnostojących wiat samochodowych.
3. Duże przeszklenia – integracja domu z otoczeniem
Kolejnym, niesłabnącym w 2025 roku trendem są duże przeszklenia, które w naturalny sposób zacierają granicę pomiędzy pomieszczeniami a ogrodem lub otoczeniem. W projektach prócz dużych okiem można także zaobserwować takie rozwiązania jak np. przesuwne drzwi tarasowe czy świetliki dachowe. Przy czym warto podkreślić, że nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie dobrych parametrów izolacyjnych pomimo okazałych powierzchni przeszkleń.
4. Płaskie dachy – przeszłość w nowym wydaniu
Mimo iż wielu inwestorom płaskie dachy kojarzą się z architekturą rodem z okresu PRL-u, to właśnie one typowane są jako jedne z najmodniejszych współcześnie – w 2025 roku. Ich popularność może w przyszłości wzrastać ze względu na minimalistyczny wygląd, który doskonale wpisuje się we wspomniane już proste bryły budynków. W przypadku płaskiego dachy mamy również większe możliwości wykorzystania jego powierzchni np. pod instalacje fotowoltaiczne lub tarasy użytkowe.
5. Wykusz w nowej odsłonie
Wykusze w 2025 roku wracają w odświeżonej i bardziej minimalistycznej odsłonie – przede wszystkim w formie przeszklonej wnęki, która wzbogaci minimalistyczną bryłę, doświetli wnętrze oraz powiększy przestrzeń użytkową. W takich wykuszach planuje się zwłaszcza strefę wypoczynkową, jadalnię z okazałym stołem czy domowe biuro.