Samodzielne położenie płytek może być trudne z wielu powodów. Zresztą – nawet jeśli z początku wydaje się łatwe, to koniec końców jest to praca wymagająca sporej precyzji i niemało cierpliwości. Zlecenie tego profesjonalistom nie będzie więc najtańsze, ale na pewno może okazać się najbardziej opłacalne.
Jak podawane są ceny i ile wynoszą
Zacznijmy od prostej odpowiedzi na pytanie: położenie płytek w cennikach firm remontowych na 2021 jest wycenione na 70-110 złotych za metr kwadratowy. Tak naprawdę jednak odpowiedź się wcale tutaj nie kończy, ponieważ trzeba dodać kilka zastrzeżeń, a później jeszcze zagłębić się w szczegóły.
Podstawowa wycena układania płytek
Jeśli przeglądasz cenniki firm remontowych i widzisz cenę za ułożenie metra płytek, to musisz przede wszystkim mieć świadomość, że dotyczy to standardowej wielkości kafelków. To ważne zastrzeżenie, ponieważ zarówno małe płytki, jak i duże, układa się trudniej od średnich (choć z różnych powodów). Jeśli fachowcy wyceniają swoją pracę w informacjach, to możesz bezpiecznie założyć, że będzie to kwota za ułożenie płytek mniej więcej 30×30 cm.
Koniecznością jest jeszcze zagruntowanie ścian przed kafelkowaniem.
Upewnij się też, że sprawdzasz cenniki firm ze swojej okolicy, bo różnice między poszczególnymi regionami i miastami są naprawdę spore i mogą sięgać nawet 20-30%. Jeśli mieszkasz w Warszawie i sugerujesz się cennikiem z Suwałk, to niestety – srodze się rozczarujesz.
Kiedy cena będzie jeszcze wyższa?
Lokalizacja to oczywiście nie jest jedyny czynnik, który wpłynie na zmianę wyceny. Są inne, znacznie od niej ważniejsze.
- Wielkość i kształt płytek. Im płytki są mniejsze, tym więcej pracy wymaga ich prawidłowe spasowanie. Płytki większe z kolei nie tylko wymagają częstszego przycinania od średnich, ale też trudniej jest przygotować pod nie podłoże i je wypoziomować. Dodatkowym utrudnieniem będzie układanie płytek o nieregularnym kształcie: dziś modne są takie inspirowane rybią łuską lub arabeską i choć wyglądają bardzo atrakcyjnie, to ich prawidłowe ułożenie bywa koszmarem.
- Kształt kafelkowanej powierzchni. Zupełnie inaczej podchodzi się do wyceny kafelkowania dużego, prostokątnego tarasu, a inaczej, jeśli kafelki mają zostać położone w dwumetrowej toalecie, gdzie trzeba docinać je nie tylko do futryn, ale jeszcze do podstawy muszli albo słupka pod umywalką.
- Choć większość fachowców podaje ceny uczciwie, to wciąż zdarzają się pojedyncze przypadki, w których do ceny za ułożenie kafli trzeba będzie doliczyć cenę za fugowanie. To zdarza się naprawdę bardzo rzadko, a nie powinno zdarzać się w ogóle.
- Wzory do układania. Niektóre kafle można położyć dowolnie, ponieważ nie tworzą one spójnego wzoru (albo są odpowiednio symetryczne i tworzą go bez względu na orientację). Jeśli jednak wzór jest trudniejszy, to zwykle wymaga też więcej cięcia, a więc cena będzie wyższa.
Niektóre kafle można położyć dowolnie, ponieważ nie tworzą one spójnego wzoru
- Materiały. Glazura jest najtańsza do ułożenia, terakota i gres droższe. To zwykle odpowiednio o 10 i 20% więcej niż w przypadku płytek glazurowanych. W przypadku terakoty powodem jest jej większy ciężar, a więc i trudniejsza praca z tym materiałem, gres jest natomiast twardy i kruchy, więc wymaga wzmożonej uwagi.
- Miejsce do kafelkowania. To tak naprawdę kwestia tego, ile trzeba będzie ciąć i przesuwać. Szczególnie chcemy zwrócić Twoją uwagę na ceny kafelkowania schodów, które czasem są dwukrotnie wyższe niż kwota wyjściowa.
Zostaje jeszcze przygotowanie powierzchni
Położenie płytek to zadanie żmudne i wymagające, ale tak naprawdę jest to już praktycznie ostatni etap prac. Niemało trzeba też zapłacić za przygotowanie powierzchni do kafelkowania, jeśli nie robisz tego samodzielnie.
Na początek trzeba ze ściany zdjąć stare płytki lub farbę. Dziś co prawda dostępne są kleje pozwalające kleić płytki na płytki, ale są one dość drogie, a ta metoda nie zyskała sobie wielkiej popularności z kilku powodów. Samo kucie nie jest jednak przesadnie drogie: zwykle mieści się w przedziale 20-30 złotych za metr.
Pamiętaj też, że ceny kafelkowania w 2021 roku wzrosły często nawet o 10-15% w stosunku do ubiegłych lat.
O ile ściany po skuciu płytek zwykle nie wymagają poważniejszych napraw (najwyżej nałożenia szpachli w paru miejscach, jeśli ukruszył się wyraźnie materiał konstrukcyjny na większej powierzchni), o tyle podłogi dobrze jest – szczególnie w starszych budynkach – przygotować wylewką samopoziomującą. Wykonanie tego zadania kosztuje przeważnie 25-35 złotych od metra kwadratowego. Czy można tego nie robić? Teoretycznie tak, ale poziomowanie „na klej” sprawdza się tylko przy niedużych nierównościach i tak naprawdę rzadko daje idealne efekty.
Fuga epoksydowa – czy warto? Omawiamy wady i zalety<<TUTAJ
Koniecznością jest jeszcze zagruntowanie ścian przed kafelkowaniem. To najprostsza z czynności do wykonania, więc ceny w 2021 roku mieszczą się w zakresie 5-10 złotych za metr. Możesz oczywiście zrobić to samodzielnie, natomiast przy sumarycznym koszcie kafelkowania akurat gruntowanie nie robi już większej różnicy.
Jak czytać cenniki wykonawców?
Niezależnie od tego, ile cenników przejrzysz online, i tak trzeba o szczegóły dopytać bezpośrednio u wykonawców, którym zamierzasz powierzyć prace. Są firmy, które ustalają wyższe koszty robocizny, ale za to nie doliczają opłat dodatkowych (nie brakuje nawet wykonawców, którzy są skłonni podać koszt pracy razem z pełnym przygotowaniem powierzchni, ale to głównie firmy pracujące z materiałami luksusowymi).
Pamiętaj też, że ceny kafelkowania w 2021 roku wzrosły często nawet o 10-15% w stosunku do ubiegłych lat. Zwykle roczny wzrost cen mieścił się w widełkach 5-10%. Jeśli cennik, który przeglądasz, nie był aktualizowany, możesz się niestety mocno zdziwić.
Dla pewności spytaj, czy fugowanie jest już wliczone w cenę. Powinno być, podobnie jak sprzątanie po remoncie w danym pomieszczeniu, ale są to kwestie, które każdy wykonawca reguluje po swojemu.