Jak dobrać fugi pod względem koloru czy szerokości?

O efekcie wykończenia ścian czy podłóg w kuchni, łazience, przedpokoju, a ostatnimi czasy nawet w salonie, decyduje nie tylko rodzaj wybranych płytek, ale również fugi. To, jaką szerokość zastosujesz, bądź jaki kolor wybierzesz, bezpośrednio przełoży się na końcowy rezultat aranżacyjny pomieszczeń. Możesz zastosować kontrast, bądź zdecydować się na pełną harmonię w kolorystyce. Dowiedz się więc nie tylko jak dobrać fugi, ale jakie zastosować, by zapobiec np. pękaniu płytek w przyszłości.

Jakie rodzaje fug masz do wyboru?

Zanim zastanowisz się nad kolorem czy choćby grubością fugi, warto przeanalizować także jej parametry techniczne. Nadrzędną rolą fugi jest bowiem przede wszystkim ochrona przed przenikaniem wody, kurzu i brudu. Ponadto fugi stosowane w pomieszczeniach czy na zewnątrz, muszą mieć nie tylko odpowiedni atest, ale przede wszystkim być dobrze dobrane m.in. do poziomu wilgotności czy warunków atmosferycznych, jeśli fugi kładzione są na zewnątrz. 

Pamiętaj też, że fugi zmieniają charakter wnętrza.

Jakie rodzaje fug masz do wyboru?

  • cementowe – fugi cementowe mogą odznaczać się różnymi parametrami technicznymi. Te starszego typu oznaczone skrótem CG nie nadają się np. do pomieszczeń o dużym stopniu wilgotności. Przy kontakcie z wodą czy silnymi detergentami cement się wypłukuje i niszczy. Z kolei bardziej nowoczesne fugi cementowe CG2 odznaczają się już lepszą uniwersalnością. Płytki CG2W czy CG2WA są bardziej odporne na ścieranie i szkodliwe działanie wody i nadają się do tworzenia spoin na ścianach między płytkami ceramicznymi, płytami betonowymi, ale i cienkimi płytkami czy mozaiką szklaną. Fugi cementowe mogą być też wodoszczelne. Dobrym przykładem są tutaj fugi marki Ceresit, które wsparte technologią Silica Active oraz Aquastatic, są bardziej odporne na ścieranie i pęknięcia, a do tego woda i wilgotność zatrzymują się na fudze i nie wnikają głębiej w ich strukturę.
Co to fuga cementowa? Wyjaśniamy
Co to fuga cementowa? Wyjaśniamy
  • cementowe, uszlachetnione tworzywem sztucznym – jeśli szukasz bardzo dobrej jakości i trwałości na lata, również w pomieszczeniach o dużej wilgotności, to taki rodzaj fugi sprawdzi się doskonale. Możesz je wykorzystać, by stworzyć zarówno cienkie, jak i bardzo szerokie spoiny, także na zewnątrz domu. Ten rodzaj fug polecany jest szczególnie na ogrzewane podłogi albo na kuchenne blaty, ogrodowe patio czy cokoły.
  • epoksydowe – bardziej odporne niż fugi cementowe, nadają się nie tylko do spoinowania płytek na ścianach, ale też na podłodze. Te fugi są droższe w zakupie, ale odznaczają się lepszymi właściwościami. Są bardziej odporne na wchłanianie wody czy brudu, charakteryzują się lepszą klasą ścieralności i wytrzymałości, również w bardzo ekstremalnych warunkach. Dlatego świetnie sprawdzą się w kuchni, na ogrodowym tarasie czy w łazienkach zwłaszcza w okolicach wanny czy kabiny prysznicowej.
  • cementowo – epoksydowe  - o tych fugach warto pomyśleć szczególnie w przypadku garażu, basenu, czy kabiny prysznicowej. Ich wytrzymałość na ścieranie, brudzenie ale i wchłanianie wody jest wręcz znakomita, dlatego nawet przy stałym kontakcie z wodą czy substancjami chemicznymi (np. podczas czyszczenia basenu) pozostaną w bardzo dobrym stanie. 
Jak dobrać szerokość fugi?
Jak dobrać szerokość fugi?

Jakie znaczenie ma kolor fugi?

Zarówno fugi cementowe jak i epoksydowane oferowane są w bardzo szerokiej palecie kolorów. Możesz więc z powodzeniem dopasować kolor spoin zarówno do koloru płytek, jak i jeśli chcesz uzyskać kontrast w pomieszczeniach. To właściwie kolor i szerokość fug jest tą przysłowiową kropką nad i w wykończeniu wnętrz. Jeśli bowiem chcesz uzyskać naturalny efekt kamienia czy marmuru, to zbyt szeroka i w innym kolorze fuga zepsuje wszystko. Z kolei przy mozaice czy mniejszych płytkach lepszy rezultat uzyskasz, stosując ciemniejsze czy jaśniejsze, ale zawsze cienkie fugi. Wszystko zależy od tego, czy chcesz wyodrębnić wzór płytek, nadać fugom bardziej dominującą rolę, czy szukasz większej harmonii. 

Fugi cementowe mogą odznaczać się różnymi parametrami technicznymi.

Jakie masz opcje?

  • fugi o dużym kontraście – jeśli lubisz odważne stylizacje bądź przy pomocy fug chcesz uzyskać większą wyrazistość na tle białych, czy szarych płytek, to możesz pokusić się o bardzo mocne odcienie. Kontrasty dobrze się zaprezentują też przy ciemniejszych płytkach np. czarnych czy antracytowych, zwłaszcza jeśli użyjesz białej czy w kolorze naturalnego cementu fugi. Modne są też fugi o żywych kolorach – czerwonego, żółtego czy zielonego, pamiętaj jednak, że to modne, ale przemijające akcenty. Jeśli szukasz aranżacji na lata, to zrezygnuj z żywych kolorów.
  • fugi o lekkim kontraście – taka kombinacja odznacza się uniwersalnością i ponadczasowością. Stonowane kolory fug, lekko odróżniające się od koloru płytek, tworzą ciekawe aranżacje zarówno w kuchni, łazience czy przedpokoju i nie wychodzą z mody przez wiele lat. Np. do jasnych płytek możesz dobrać lekkie odcienie szarości, do brązu przyjemne beże itd.
Czyszczenie fug może być bezproblemowe
Warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego koloru fugi
  • fugi w kolorze płytek - dobry pomysł przy płytkach np. imitujących kamień, marmur, beton albo drewno. Fuga nie przeszkadza w uzyskaniu jednolitej całości i w łagodny sposób podkreśla spójne kompozycje. To także ciekawe rozwiązanie, jeśli chcesz uzyskać większą harmonię i do białych płytek zastosujesz też np. białe fugi. Pamiętaj jednak, że na koniec możesz być rozczarowana zbyt dużą monotonią we wnętrzu.
  • złote, albo brokatowe fugi – na rynku znajdziesz też bardzo modne rozwiązania, jak fugi w kolorze złotym albo z dodatkiem brokatu. Możesz to przemyśleć, jeśli chcesz nadać Twoim wnętrzom bardziej luksusowego brzmienia. Brokat i złoto też rozświetli pomieszczenia i będzie rewelacyjnym elementem dekoracyjnym.
  • wybór takiego samego koloru co płytki, ale o innym natężeniu – to również dość ponadczasowe i bezpieczne rozwiązanie. Możesz w ten sposób ocieplać wnętrza, jeśli do bardzo ciemnych płytek, dobierzesz np. bardziej miękki odcień. Z kolei jeśli fugi będą w ciemniejszym tonie, to dodasz pomieszczeniom też więcej dynamiki i wyrazistości. Tego typu aranżacje są też trafione do wyeksponowania wzorów geometrycznych płytek czy ich konkretnego formatu. 

Zarówno fugi cementowe jak i epoksydowane oferowane są w bardzo szerokiej palecie kolorów.

Dobierając kolor płytek zwróć więc uwagę zarówno na ponadczasowość rozwiązań, ale także na pragmatyzm. Na podłodze na przedpokoju, w holu czy w łazience jasne fugi będą trudniejsze w utrzymaniu w czystości, z kolei przy kabinie prysznicowej mogą szybko zachodzić osadem ze środków myjących i kamienia. W takich miejscach sprawdzą się więc bardziej fugi o ciemniejszej barwie.

Co na ścianę w kuchni? 10 pomysłów<<TUTAJ

Pamiętaj też, że fugi zmieniają charakter wnętrza. Np. łagodne i dobrane w tym samym kolorze wyciszą je. Ciemniejsze czy bardziej kontrastowe nadadzą mu dynamiki, a wykorzystane w żywych kolorach, wprowadzą do niego nowoczesność a nawet nieco awangardy. 

Stosowanie silikonu zamiast fugi
Youtube
Stosowanie silikonu zamiast fugi

Jak dobrać szerokość fugi?

To czy fuga powinna być wąska czy bardziej szeroka, zależne jest nie tylko od efektów wizualnych, jakie chcesz osiągnąć. Trzeba również zwrócić uwagę m.in. na miejsce kładzenia płytek oraz ich wielkość. Choć w przypadku dopasowania fugi do rozmiaru płytek, wiele zmieniły produkty o bardziej elastycznym składzie. Wykorzystując taki rodzaj spoiny, można również przy większych płytkach zastosować węższe fugi. W innym przypadku ważna jest zasada, iż do gabarytowych płytek stosuje się szersze fugi, nawet o szerokości do 5 mm. Trzeba też mieć na uwadze, że szerokość fugi ściśle określa ITB (Instytut Techniki Budowlanej), dlatego np. przy ogrzewaniu podłogowym, na tarasach czy na balkonie fugi powinny być zdecydowanie szersze, nawet do 10 mm. Przy projektach zewnętrznych szersze fugi również będą lepszym rozwiązaniem. Zbyt wąska fuga może przyczynić się do pękania płytek zwłaszcza przy bardzo niskich temperaturach. Jeśli płytki charakteryzują się równymi bokami, czyli tak zwanymi rektyfikowanymi, to można zastosować wąską 1,5 mm fugę. Uwaga! Przy płytkach rektyfikowanych fuga może być bardzo wąską, ale musi być.

Jeśli więc nie chcesz, by w Twoich pomieszczeniach fugi były zbyt szerokie, to wybierz albo płytki rektyfikowane albo zastosuj fugi elastyczne, dzięki czemu możesz się ograniczyć do spoinowania na szerokość 3 mm. 

Fuga - sprawdź nasze porady i wskazówki
Fuga - sprawdź nasze porady i wskazówki

Silikon zamiast fugi?

W łazience czy w kuchni nie wszystkie spoiny będą wypełnione fugą. W narożnikach, oraz miejscach, gdzie następuje łączenie pomiędzy pionem czy poziomem, należy zastosować silikon. Także tam, gdzie montowane są instalacje sanitarne, konieczne jest wprowadzenie bardziej elastycznej spoiny, czyli właśnie silikonu. Tutaj warto zwrócić uwagę, by kolor silikonu był spójny z kolorem fugi, zastosowanej w pozostałych częściach pomieszczenia. 

Wybierając odpowiednie fugi, kieruj się więc nie tylko ich kolorem, ale właściwościami technicznymi, by odpowiednio je dobrać do rodzaju płytek czy miejsca spoinowania. Dobrze też przemyśl kolor fug, by rezultat, który uzyskasz, odpowiadał Twoim wyobrażeniom i komponował się z aranżacją pomieszczenia.