Jak urządzić dom? Poradnik aranżacji wnętrz

Jak urządzić dom, aby wystrój wnętrz był elegancki, a zarazem praktyczny w użytkowaniu? Nasz architekt zdradza najważniejsze etapy aranżacji wnętrz.

Aranżacja wnętrz domu – samodzielnie czy z architektem?

Samodzielne urządzenie domu pozwala inwestorom na pełną kontrolę nad każdym detalem aranżacji oraz na zaoszczędzenie kosztów związanych z wykonaniem profesjonalnego projektu przez architekta wnętrz. Jednak brak wiedzy technicznej, doświadczenia oraz trudności w odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni mogą prowadzić do błędów, które ostatecznie wydłużają czas realizacji życiowego projektu, jakim jest urządzanie swojego domu. 

Zatrudnienie architekta wnętrz niesie za sobą wiele korzyści zwłaszcza w przypadku osób, które pragną uzyskać spójność w aranżacji oraz chcą stworzyć wnętrza, które będę nie tylko modne, ale i maksymalnie funkcjonalne. Profesjonalista może wprowadzić do projektu innowacyjne rozwiązania, które często nie są oczywiste dla osób niemających doświadczenia, a także zaproponować wybór konkretnego stylu we wnętrzach.

Ostateczna decyzja zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i budżetu, ale warto rozważyć profesjonalne wsparcie, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych projektach.

Jak urządzić dom jednorodzinny samodzielnie? Rady architekta

Mając wybrany projekt domu, do projektowania wnętrz warto podejść jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Poniżej zebraliśmy 5 najważniejszych wskazówek od architekta.

1. Kluczem do sukcesu – dobre przygotowanie do aranżacji wnętrz

Dobre przygotowanie pozwoli Ci wypracować spójną koncepcję aranżacji, zwłaszcza jeśli decydujesz się na samodzielne projektowanie i urządzanie wnętrz. Jednym z pierwszych kroków może być skorzystanie z programów lub aplikacji do projektowania wnętrz. Narzędzia takie jak Ikea Kreativ, SketchUp, Plan Your Room, HomeStyler, Sweet Home 3D, umożliwiają m.in. tworzenie trójwymiarowych wizualizacji pomieszczeń.

Przed zakupem płytek, paneli podłogowych czy farb warto najpierw przetestować, jak będą wyglądać w świetle dziennym oraz sztucznym. Odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe zmniejszają ryzyko nietrafionych decyzji. To szczególnie istotne w przypadku wyboru np. podłogi.

Co więcej, inspiracji możesz szukać w internecie – na portalach specjalizujących się w projektowaniu wnętrz, jak Urzadzaj, na stronach ofertowych architektów wnętrz, gdzie zwykle zamieszczane jest portfolio, ale także na Pintereście, Instagramie czy Facebooku. Warto także obserwować profile architektów i projektantów wnętrz na mediach społecznościowych.

2. Zadbaj o funkcjonalność

Aranżacja wnętrza to nie tylko kwestia wyglądu pomieszczenia i jego reprezentacyjnego charakteru, ale przede wszystkim funkcjonalności. Aby dom był przytulny i praktyczny, warto zastanowić się nad organizacją przestrzeni z uwzględnieniem codziennych potrzeb domowników. Każde pomieszczenie powinno mieć jasno określoną funkcję lub funkcje (np. kuchnia otwarta na salon będzie łączyć ze sobą przestrzeń do gotowania, spożywania posiłków, a także do wypoczynku).

Zwróć uwagę na rozmieszczenie mebli i sprzętów tak, aby zapewniały wygodny dostęp i nie blokowały ciągów komunikacyjnych. Ponadto, postaw na rozwiązania, które można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb – jak np. meble modułowe czy wielofunkcyjne. Pamiętaj również o organizacji miejsca do przechowywania, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach w domu. Szafki wnękowe, półki na wymiar czy ukryte schowki pomagają utrzymać porządek bez wizualnego obciążania wnętrza.

3. Znajdź idealny styl wnętrzarski

Salon w stylu industrialnym z brązowymi meblami
Wnętrze w stylu industrialnym

Wybór odpowiedniego stylu wnętrzarskiego to kolejny ważny krok w procesie urządzania domu. To styl wpływa na atmosferę i sposób, w jaki będziesz się czuć w danej przestrzeni. 

W jakim stylu urządzić dom? Poniżej pokrótce opisujemy najpopularniejsze opcje.

Styl skandynawski – wyróżnia się prostotą, funkcjonalnością i neutralnymi kolorami – dominuje w nim naturalne drewno i jasne kolory (biele, beże oraz stonowane odcienie szarości). Najczęściej wykorzystywany jest w aranżacji salonu oraz sypialni. Skandynawski design to połączenie estetyki z wygodą, a także dbałość o przestrzeń i światło.

Styl glamour – wprowadza do pomieszczeń odrobinę luksusu i elegancji. Wnętrza urządzone w stylu glamour skupiają się zwłaszcza na ekskluzywnych dodatkach (króluje złoto i srebro) i materiałach szlachetnych (np. marmur). Są pełne połyskliwych elementów, aksamitnych tkanin, kryształowych żyrandoli i mebli ze zdobionymi detalami. W barwach kolorystycznych dominują fiolety i róże, a także granat, czerń i biel.

Styl industrialny – jest inspirowany estetyką starych fabryk i przestrzeni loftowych. Opiera się na surowych materiałach, takich jak beton, cegła, metal i drewno. Wnętrza charakteryzują się zazwyczaj otwartą przestrzenią z odkrytymi elementami konstrukcyjnymi, surowymi ścianami i minimalistycznymi meblami.

Nowoczesny minimalizm – to styl, który promuje zasadę „mniej, znaczy więcej”. Charakteryzuje się prostotą form i funkcjonalnymi meblami. Wnętrza w tym stylu są urządzane bez zbędnych dekoracji.

Styl retro – inspiruje się głównie estetyką z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Meble, często antyki, mają zazwyczaj prostą formę opływowe kształty i wykonane są z drewna lub forniru Ważne są również dodatki, np. plakaty w stylu vintage i designerskie lampy.

Styl boho – tutaj królują etniczne wzory, naturalne materiały (drewno, wiklina, rattan, bawełna, len, wełna). Można ze sobą dowolnie łączyć różnorodne tekstury, wzory i kolory. Istotne są detale dekoracyjne: ręcznie wykonane ozdoby, makramy, lustra w rattanowych ramach, wiklinowe kosze, dekoracyjne poduszki, ceramiczne wazony, a także rośliny doniczkowe. We wnętrzach w stylu boho dominują zwłaszcza ziemiste odcienie (brązy, musztardowa żółć), a także: zieleń, czerwień, bordo, pomarańcz, turkus.

4. Zaplanuj odpowiednie oświetlenie (nie tylko główne)

Planowanie oświetlenia to coś więcej niż tylko wybór głównej lampy sufitowej. W każdym pokoju dobrze jest zastosować kilka źródeł światła. Oświetlenie główne powinno równomiernie doświetlać całą przestrzeń. Należy uzupełnić je o światła punktowe, takie jak lampy i listwy LED, kinkiety, lampy stojące, lampy stołowe. W kuchni istotne jest doświetlenie blatów roboczych, okolicy kuchenki i zlewu, stołu oraz wyspy kuchennej, a w łazience – lustra. W salonie czy w sypialni możesz postawić na oświetlenie dekoracyjne, które doda przytulności i ciepła, np. girlandy świetlne, lampiony.

Nie zapominaj również o świetle naturalnym – postaw na jasne i lekkie zasłony, które nie będą blokować promieni słonecznych.

5. Dopilnuj spójności aranżacyjnej w całym domu

Salon w domu z drewnianymi dodatkami
Przestrzeń otwarta spójna aranżacyjnie

Przyjmuje się, że nawet jeśli każde pomieszczenie pełni inną funkcję, to powinno się je projektować w taki sposób, by wszystkie przestrzenie płynnie się ze sobą łączyły, tworząc spójny styl. Oczywiście możesz pozwolić sobie na pewną różnorodność w detalach czy materiałach, jednak urządzając dom, wybierz główną koncepcję stylistyczną, która będzie przewijała się we wszystkich pomieszczeniach. Dla przykładu – decydując się na styl skandynawski, jasne kolory i drewno powinny królować nie tylko w salonie, ale także w kuchni i w sypialni.

Elementem spajającym przestrzeń może być również powtarzający się akcent kolorystyczny lub materiał. Zadbaj o to, aby wybrane do różnych pomieszczeń meble i dodatki współgrały ze sobą pod względem stylu i formy. Zbyt duża rozbieżność pomiędzy stylami – np. glamour w jednym pokoju, a industrial w innym – może zaburzyć harmonię i stworzyć wrażenie niespójności.

Przeczytaj również: Jak urządzić mieszkanie w bloku? Architekt radzi | Inspiracje 2024