Jak urządzić mieszkanie w bloku? Architekt radzi | Inspiracje 2024

Aranżacja mieszkania w bloku – kompleksowy poradnik. Zaprojektuj z nami funkcjonalne i stylowe wnętrze. Dowiedz się, jak zaaranżować małe mieszkanie.

Jak urządzić mieszkanie w bloku od podstaw?

Urządzenie małego mieszkania w bloku wymaga od nas podejmowania wielu trudnych decyzji – szczególnie ze względu na ograniczoną przestrzeń. Ważne jest więc, aby maksymalnie wykorzystać niewielki metraż, postawić na praktyczne, wielofunkcyjne elementy wyposażenia oraz na spójny wystrój. Zebraliśmy dla Was kilka porad od architekta wnętrz, które ułatwią samodzielną aranżację mieszkania.

Urządzanie kuchni w małym mieszkaniu

Nowoczesna aranżacja kuchni otwartej na salon
Nowoczesna aranżacja kuchni otwartej na salon

Jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednia zabudowa kuchenna. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzi się zwłaszcza układ jednorzędowy lub układ dwurzędowy. Popularnym rozwiązaniem jest również stworzenie kuchni otwartej na salon.

Co więcej, projektując kuchnię, warto wykorzystać przestrzeń pionową, decydując się na szafki w zabudowie słupkowej, czyli poprowadzone po sam sufit. Pomieszczą one naczynia, przybory kuchenne czy produkty spożywcze, a przy tym pomogą uniknąć bałaganu na blatach roboczych. Wybór mebli o gładkich, jasnych frontach dodatkowo pomoże optycznie powiększyć przestrzeń, a minimalistyczne, nowoczesne wykończenie pozwoli uniknąć efektu przytłoczenia. Natomiast zastosowanie wysuwanych półek, obrotowych koszy czy organizatorów do szuflad ułatwi nam utrzymanie porządku i zorganizowanie przestrzeni.

Aranżując kuchnię w mieszkaniu, nie zapominajmy o tym, że znaczenie ma także kolorystyka oraz oświetlenie – centralne (sufitowe) i punktowe. Jasne, neutralne barwy (biel, beż, kaszmir, delikatne szarości) sprawiają, że wnętrze wygląda na bardziej przestronne.

Salon w mieszkaniu w bloku – funkcjonalny i stylowy

Salon w mieszkaniu zazwyczaj odgrywa wiele ról, będąc nie tylko miejscem rodzinnego relaksu czy spotkań towarzyskich, ale także częścią pomieszczenia 2 w 1 z kuchnią lub z domowym biurem. W salonie w bloku warto postawić na rozwiązania wielofunkcyjne. Na przykład rozkładana sofa może dodatkowo pełnić funkcję łóżka dla gości, a regały jednocześnie podzielą przestrzeń na różne strefy. Doskonale sprawdzają się meble modułowe, które można dowolnie dostosować do układu pomieszczenia, a jednocześnie łatwo przekształcać w zależności od potrzeb domowników. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić i nie przeładować przestrzeni – minimalizm to najważniejsza zasada w przypadku ograniczonego metrażu. Samo wyznaczenie m.in. strefy wypoczynkowej, strefy rozrywki, strefy do spożywania posiłków sprawi, że pokój będzie bardziej uporządkowany i funkcjonalny.

Warto także pamiętać o różnorodnym oświetleniu – lampa sufitowa, oświetlenie punktowe, lampy podłogowe i stołowe mogą tworzyć przytulną atmosferę we wnętrzu. Dodatki natomiast nadadzą salonowi indywidualnego charakteru. W małych przestrzeniach dobrze sprawdzą się np. wiszące obrazy, dekoracyjne ramki ze zdjęciami, rośliny doniczkowe, dekoracyjne wazony, jasne zasłony czy poduszki i koce dekoracyjne.

Problem małej łazienki bez okna

Urządzenie małej łazienki bez dostępu do świata dziennego to jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami aranżacja mieszkania w bloku. Pierwszym krokiem w takim projekcie powinna być dbałość o odpowiednie doświetlenie. W przypadku łazienek bez okien warto postawić na światło rozproszone, które nie będzie tworzyć ostrych cieni, a równomiernie oświetli całe wnętrze. Wybór właściwych opraw świetlnych – takich jak plafony sufitowe oraz lampy LED umieszczone nad lustrem i w innych strategicznych miejscach – może znacząco poprawić odbiór wnętrza.

Kolejnym aspektem, który ma ogromne znaczenie w aranżacji łazienki, jest kolorystyka. Tak jak już wspomnieliśmy, jasna paleta barw sprawi, że przestrzeń wyda się większa. Jasne kolory możemy dodatkowo połączyć z frontami mebli łazienkowych o wysokim połysku czy ze szkłem, które odbija światło i dodaje wnętrzu lekkości. Niemniej istotne jest zachowanie odpowiedniej ergonomii – w małej łazience liczy się każdy centymetr.

Ważnym elementem jest również dobrze zaplanowana wentylacja. W łazienkach bez okna często brakuje odpowiedniego przepływu powietrza, co prowadzi do wilgoci, a w konsekwencji – do problemów z pleśnią.

Sypialnia i pokoje dzieci – najważniejsza dobra organizacja

Aranżacja małej sypialni
Aranżacja małej sypialni w bloku

W przypadku sypialni powinniśmy stworzyć atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi – to pomieszczenie powinno być przytulnym azylem. Tutaj najważniejszym meblem jest oczywiście łóżko – nie tylko wygodne, ale też i funkcjonalne. Zwróćmy uwagę na to, aby miało dodatkowe schowki lub wysuwane szuflady, w których będziemy mogli przechowywać np. pościel czy ręczniki – miejsce do przechowywania jest szczególnie ważne w przypadku niewielkiej przestrzeni. Ważną rolę w sypialni odgrywają również kolory ścian – stonowane, kojące barwy ułatwiają wyciszenie po intensywnym dniu.

Pokoje dziecięce z kolei wymagają przede wszystkim dobrej organizacji i funkcjonalnego rozmieszczenie stref – np. na naukę, zabawę oraz sen. Istotna jest również kwestia łatwości utrzymania porządku, dlatego odpowiednio zaprojektowane szafy, regały czy pojemniki na zabawki mogą ułatwić nam codzienne sprzątanie.

Jakie meble do małego mieszkania? Postaw na minimalizm

Tak jak już wspominaliśmy, w niewielkich mieszkaniach warto postawić na neutralne kolory mebli oraz na proste, uniwersalne formy. Meble w odcieniach bieli, kaszmiru czy naturalnego drewna nie będą przytłaczać przestrzeni. Z kolei czerń czy ciemniejsze odcienie drewna mogą dodać wnętrzu elegancji i charakteru. Minimalistyczne meble charakteryzują się prostymi liniami i brakiem zbędnych zdobień, co sprawia, że są ponadczasowe i pasują do różnych stylów aranżacyjnych. Co więcej, nie wprowadzają one do mieszkania wrażenia zagracenia. Alternatywą dla gotowych rozwiązań są meblowe wykonane na wymiar – to najlepszy sposób na efektywne zagospodarowanie przestrzeni w małym mieszkaniu. Zamawiając meble u stolarza, możemy dostosować zabudowę do specyficznych wymiarów i układu pomieszczenia – wykorzystując np. wnęki. Meble na wymiar nie tylko zwiększają funkcjonalność wnętrza, ale także sprawiają, że mieszkanie zyskuje na spójności i estetyce.

Optyczne podwyższenie sufitu w mieszkaniu

Na suficie zastosujmy jasne kolory – ciemne barwy mogą optycznie „ściągać” sufit w dół, dlatego należy ich unikać, szczególnie w niskich pomieszczeniach. Dobrym pomysłem jest także pozostawienie niewielkiego, białego paska przy krawędzi sufitu, co wizualnie „podnosi” wysokość ściany.

W aranżacji wnętrz warto także zwrócić uwagę na pionowe linie. Tapety z pionowymi pasami skutecznie wydłużają przestrzeń, kierując wzrok ku górze. Podobny efekt można uzyskać za pomocą długich zasłon – wystarczy zamocować karnisz tuż pod sufitem i wybrać zasłony sięgające do samej podłogi.

Zamiast ciężkich, nisko zawieszonych żyrandoli lepiej postawić na plafony przylegające do sufitu lub oświetlenie punktowe. Światło skierowane w górę dodatkowo podkreśli wysokość pomieszczenia.

Małe mieszkanie w bloku – 5 wskazówek od Architekta Wnętrz

Salon w mieszkaniu w bloku
Salon w mieszkaniu w bloku

Ograniczony metraż mieszkania w bloku wymaga od przemyślanych rozwiązań aranżacyjnych, które pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza nadmiarem mebli czy dekoracji.

1. Stworzenie miejsca do przechowywania

W małych mieszkaniach każdy centymetr jest na wagę złota. Jednym ze sposobów na efektywne wykorzystanie przestrzeni jest np. zabudowa pionowa. Zainwestujmy w meble, które oferują dodatkowe schowki, a także w organizery. Dobrym wyborem będą meble na indywidualne zamówienie.

2. Meble wielofunkcyjne

W małych wnętrzach meble muszą pełnić więcej niż jedną funkcję. Wybierajmy m.in. sofy z funkcją spania, stoły rozkładane lub meble modułowe, które można dostosować do różnych potrzeb. Takie rozwiązania pozwalają na oszczędność miejsca bez konieczności rezygnowania z komfortu.

3. Zachowanie spójności estetycznej 

Warto postawić na jednolitą paletę kolorystyczną, która wizualnie uporządkuje przestrzeń i nada jej harmonii. Neutralne barwy będą tworzyć bazę, która może być uzupełniana wyrazistymi akcentami kolorystycznymi w postaci dodatków. Spójność dotyczy również stylów aranżacyjnych.

4. Optyczne powiększenie przestrzeni

Jasne kolory na ścianach, dobór minimalistycznych mebli oraz odpowiednio dobrane oświetlenia to elementy, które pomagają optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania. Warto również zadbać o światło naturalne i wykorzystać triki optycznie podwyższające sufit.

5. Podział pomieszczeń na strefy

W małych mieszkaniach ważny jest podział pomieszczeń na strefy funkcjonalne, co pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Przeczytaj również: Jak urządzić dom? Poradnik aranżacji wnętrz