Skandynawski albo azjatycki, minimalistyczny albo industrialny, nowoczesny albo klasyczny: style wnętrz bywają rozmaite, ale nie zawsze łatwo jest się na jakiś zdecydować. Już na wstępie trzeba stwierdzić, że rzadko bywa jeden jedyny odpowiedni styl urządzenia mieszkania. Własne mieszkanie często bywa kombinacją elementów różnych kierunków stylów. I to też jest dobre, ponieważ w końcu to Wam powinno podobać się mieszkanie i być dopasowane do Waszych osobistych upodobań i gustów. Każdy styl jest indywidualny: ważne, aby Twój dom dostosował się do Twojej sytuacji życiowej i odzwierciedlał to, co lubisz. Jak odnaleźć własny styl?
Kiedy trafia się okazja, aby rozpocząć coś nowego, na przykład podczas remontu, przeprowadzki albo wprowadzenia po raz pierwszy do nowego mieszkania, można wykorzystać ten szczególny moment do rozwinięcia własnych fantazji.
Jaki styl wybrać do wnętrza? Odpowiedz na 3 pytania!
Aby pomysł się powiódł, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na trzy pytania, zanim rozpocznie się realizację konkretnego stylu:
1. Jaki jest aktualny stan posiadania?
Wiele z tego, co nas każdego dnia otacza, nie jest wcale zauważane. W poszukiwaniu własnej osobowości w stylu mieszkania warto jest dokładnie przyjrzeć się swojemu otoczeniu. Co na przykład wisi w mojej szafie? Ulubione ubrania, jak również dekoracje, wskazują na osobiste preferencje wzorów, kolorów i form. Dostrzegając i identyfikując pewne prawidłowości, łatwiej jest zrozumieć własny styl.
2. Co mi się podoba?
Dobrze jest szukać inspiracji w różnych źródłach – w czasopismach, katalogach, na Instagramie i na blogach. Co wyróżnia oglądane pomieszczenia? Czy to są barwy, materiały, czy może ich kombinacje? Czy coś rzuca się szczególnie w oczy, jakieś meble albo światła?
3. Co do siebie pasuje?
Kiedy już Wasze upodobania i potrzeby zostały spisane, inspiracje zebrane, można przystąpić do ich modelowania. Czy to analogowo na dużej tablicy, czy cyfrowo na komputerze, trzeba nanosić swoje pomysły, łączyć je, sortować i tworzyć z nich spójny obraz. Przekonacie się, czy powstaje harmonijny obraz pod względem form i kolorów.
Uwaga: Własny styl mieszkania nie pojawia się najczęściej ot tak, w ciągu jednej nocy. Każdy z nas rozwija się powoli, z czasem kształtuje swój smak. Potrzebna jest cierpliwość.
Obicia mogą być z jasnej i ciemnej sztucznej skóry, wnosząc zabytkowy wygląd.
Jak rozpoznawać style wnętrz? Charakterystyka
Kiedy już odkryliście pewne powtarzające się wzory w zestawie mebli, dekoracji i kolorów, nadchodzi pora, aby zająć się różnymi stylami wyposażenia mieszkania. Z pewnością szybko poznacie, który odpowiada Waszym gustom, i na którym chcielibyście się skupić.
Oto kilka wybranych przez nas przykładów najczęściej wybieranych rozwiązań do modnych wnętrz:
Wieś przeniesiona do miasta – styl rustykalny
Chęć mieszkania i pracy w wielkim mieście wciąż pociąga wielu ludzi, co nie oznacza jednak, że urok wiejskiego życia odszedł w niepamięć. Przeciwnie: wiele osób tworzy własną, małą wiejską oazę pośrodku miejskiej dżungli. Idealnie nadaje się do tego styl rustykalny. Naturalne materiały jak drewno, kamień i len szybko tworzą w mieszkaniu przytulny nastrój, zachęcający do pobytu. Akcenty wnosi miedź, która powinna być użyta raczej w matowej formie.
Dobrze jest szukać inspiracji w różnych źródłach – w czasopismach, katalogach, na Instagramie i na blogach.
Pod względem kolorystycznym dominują odcienie naturalne. Drewno często bywa po prostu lakierowane, albo też bejcowane na biało. Niewielkie, przyciągające wzrok elementy mogą też powstawać z rozjaśnionych odcieni pastelowych z tradycyjnymi i roślinnymi motywami. Typowe są kombinacje błękitu i bieli, jak również czerwieni i bieli.
Redukcja do rzeczy najważniejszych – styl minimalistyczny
„Mniej znaczy więcej” – słuszność tej zasady często się potwierdza i właśnie na niej budowany jest minimalizm. Ten styl rezygnuje z wielu elementów i koncentruje się na najważniejszym. Idea jest prosta: nadmiar dekoracji szybko nas rozprasza, dlatego realizując ten pomysł na urządzanie mieszkania nie tylko ograniczamy meble do niezbędnego minimum, ale też redukujemy różnorodność kolorów i materiałów.
Charakterystyczne dla tego stylu wnętrz są proste linie i wyraźne kontrasty. Na pierwszym miejscu stoi biel, czerń i szarość łączona z gładkimi, jasnymi materiałami jak choćby sztuczna skóra. Funkcjonalne wzornictwo znane ze stylu modernistycznego jest tutaj niezbędne i wpływa na urządzenie własnych czterech ścian. Ogólnie biorąc, minimalistyczne mieszkanie robi wrażenie bardzo spokojnego i czystego, co stanowi przeciwieństwo często stresującego i chaotycznego dnia codziennego.
„Mniej znaczy więcej” – słuszność tej zasady często się potwierdza i właśnie na niej budowany jest minimalizm
Klasyczna nowoczesność – styl industrialny
Co najmniej od przełomu tysiącleci styl industrialny cieszy się dużą popularnością. Surowy beton, zardzewiałe szyny stalowe i wyraźnie nadgryzione zębem czasu drewno są tutaj komponowane ze szlachetnymi materiałami i tkaninami. Można odnieść wrażenie pobytu w hali przemysłowej, co zresztą jest akurat zamierzone. Styl industrialny nadaje się przede wszystkim do przestronnych pomieszczeń z wysokimi sufitami. Należy skoncentrować się na kilku typowych akcentach, jak na przykład masywne metalowe lampy.
Najlepiej wykorzystać do tworzenia mieszkania w tym stylu czarny metal, surowe, wyraźnie nieobrobione kamienie oraz ciemne, stare drewno. Obicia mogą być z jasnej i ciemnej sztucznej skóry, wnosząc zabytkowy wygląd. W tym stylu wnętrz widzą się najczęściej ludzie młodzi. Mieszkanie industrialne wygląda raczej niekonwencjonalnie przez swoją surowość i duże, wolne powierzchnie.
Życie na skandynawski sposób – styl skandynawski
Idea hygge, czyli sztuka dobrego życia opanowana przez Duńczyków, od pewnego czasu zaczyna trafiać również do nas. Także inne skandynawskie style życia i urządzania mieszkania, jak szwedzka koncepcja lagom, zyskują na popularności. Dlaczego? Często jest to chęć powrotu do natury, do esencji życia i przytulności, jako że te czynniki tworzą podstawę skandynawskiego stylu.
Aby zapomnieć o stresie codzienności, trzeba postawić w mieszkaniu na kolory wyciszone i uspokajające. Unikać natomiast należy zbyt mocnych kontrastów między czernią i bielą, ponieważ wnoszą one do mieszkania niepokój. Zamiast tego na pierwszy plan wysuwają się kolory pastelowe i naturalne odcienie. Ważną częścią stylu skandynawskiego są motywy przyrodnicze.
Materiały odpowiednie do tego stylu również pochodzą z natury; drewno odgrywa przy tym szczególnie ważną rolę i z reguły jest podstawą wszystkich mebli. Bawełna i skóra, a właściwie sztuczna skóra, tworzą obicia foteli i kanap. Oparty na minimalizmie ale dopracowany w przytulny sposób, skandynawski styl wnętrz robi zachęcające wrażenie. Szczególny nacisk kładzie się na przejrzystą, niezbyt zatłoczoną atmosferę. Elementy dekoracyjne mają najczęściej praktyczne zastosowanie albo są raczej bardzo proste.
Aranżujesz kuchnię? Sprawdź 10 wskazówek
Nowoczesny blask – styl glamour
Od kilku lat wkracza do mieszkań styl glamour. Kształtowany jest przez pompatyczny wystrój królewskich domów z minionych czasów i szczególnie ważną rolę odgrywają w nim odpowiednio rozłożone złote akcenty. Zabraknąć nie może też wymyślnych kształtów i wzorów, ale nie powinny one jednak dominować, gdyż cała koncepcja stanie szybko zbyt przeładowana.
Na pierwszym planie znajdują się królewskie kolory jak leśna zieleń, nafta, bordo lub królewski błękit. Z drugiej strony neutralne tło tworzy często szarość i czerń, podczas gdy jasne akcenty można zestawiać z różem i błękitem. Oprócz metalu w urządzaniu mieszkania w stylu glamour ważną rolę odgrywa marmur. Wykładziny natomiast są wykonane z aksamitnie miękkich tkanin.
Decydując się na taki styl, trzeba mieć do dyspozycji przede wszystkim dużo miejsca. Ciemne kolory działają często przytłaczająco i mogą łatwo stworzyć wrażenie przeładowania. Należy zwracać uwagę, aby nie komponować zbyt wielu elementów i trzymać się wcześniej ustalonego schematu barw. Będzie to skutkować trochę staroświecko-romantyczną, ale jednocześnie nieprawdopodobnie szlachetną atmosferą. Dla minimalistów styl glamour nie jest odpowiedni.
Jak zaprojektować sypialnię? Wskazówki
Kolorowo i świeżo – styl boho
Jeśli ktoś szuka stylu, który wnosi wiele mocnych i żywych kolorów, a jednocześnie odzwierciedla zrelaksowany i niekonwencjonalny sposób życia, styl boho będzie w sam raz. Właśnie w stylu bohemy odnaleźć można letnie odcienie słonecznego złota, oliwkowej zieleni i turkusy na pierwszym planie. Te z kolei doskonale harmonizują z elementami stylu śródziemnomorskiego, jak na przykład meble z rattanu.
Powstały pierwotnie z alternatywnego sposobu życia, styl boho jest mocno zorientowany ma ochronę przyrody i naturalnego środowiska. Plastik jest tak samo niepożądany jak naturalna skóra. Zamiast tego stawia się na drewno i sztuczną skórę, szkło i len. Do typowych elementów dekoracyjnych należy w każdym razie tkanina ścienna, znana już być może ze stylu etno. Podsumowując: ten styl stanowi prawdziwą emanację radości życia.