Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Niektóre z wnętrz w aranżacji wymagają sporej kreatywności by zapewnić im nie tylko funkcjonalność, ale także atrakcyjny wystrój. Jedno z trudniejszych zadań dotyczy zaaranżowania łazienki na poddaszu. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym będzie to przyjemna i nietrudna praca.

Podczas urządzania łazienki na poddaszu najważniejszy jest metraż pomieszczenia oraz możliwości instalacyjne armatury łazienkowej. Nie wolno jednak zapomnieć o wyjątkowym charakterze wnętrz na poddaszu. W tym przypadku istotna jest nie tyle powierzchnia podłogi, co liczba skosów i wysokość pomieszczenia.

W aranżacji łazienki na poddaszu istotny może okazać się wybór odpowiednich sprzętów.

Łazienka w ciemnych kolorach
Łazienka w ciemnych kolorach

Na co zwrócić uwagę?

Zarówno poddasze jak i łazienka to wymagające sporego przemyślenia wnętrza, nieraz ich aranżacja wiąże się z rezygnacją z wymarzonych rozwiązań. Połączenie przestrzeni poddasza i łazienki bywa trudne, nie jest jednak niemożliwe. Oto kilka niezbędnych punktów do przemyślenia:

  • rzeczywisty metraż – najpierw trzeba zwrócić uwagę, ile w rzeczywistości pełnowartościowej przestrzeni jest do dyspozycji. Skosy ograniczają przestrzeń łazienki na poddaszu. Łazienka musi być funkcjonalna; korzystanie z wanny musi być wygodne, a miejsce, w którym zostanie zamontowany sedes powinno umożliwiać całkowite wyprostowanie się.
  • wysokość poddasza i kąt skosów – aranżacja łazienki na poddaszu zależy od skosów – ich nachylenia oraz całkowitej wysokości. Przestrzeń w najniższych częściach można bardzo ciekawe zaaranżować i przeznaczyć na półeczki i schowki. Nie zmieszczą się tam jednak sprzęty typu umywalka czy pralka, nie wspominając o prysznicu.
  • oświetlenie – poddasze dobrze jest tak zaaranżować, by do łazienki docierało naturalne światło. To sposób na ograniczenie zużycia prądu i zapewnienie komfort korzystania z pomieszczenia oraz jego lepszej wentylacji.
Złote elementy w białej łazience - o nich przeczytaj niżej!
Złote elementy w białej łazience - o nich przeczytaj niżej!

Wykończenie łazienki na poddaszu to dopiero wyzwanie

Przy wykończeniu trzeba pamiętać o specjalnych wymaganiach dla łazienek – głównie ze względu na wilgoć oraz konieczność dobrej wentylacji. Nie wolno zapomnieć o odpowiednich materiałach wykończeniowych – na przykład o impregnowanych płytach gipsowo-kartonowych typu H2, które wydajnie pochłaniają wilgoć. Warto też pamiętać o łazienkowych farbach do ścian. W łazience sprawdzą się również specjalne płyty gipsowe, których rdzeń zrobiony jest z gipsu pokrytego włóknem szklanym. Pod względem wielkości, sposobu montażu (z użyciem profili, wkrętów i taśm) nie różnią się one od tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych, są jednak lżejsze i lepiej izolują od wilgoci.

Zarówno poddasze jak i łazienka to wymagające sporego przemyślenia wnętrza

Dostosowane sprzęty

W aranżacji łazienki na poddaszu istotny może okazać się wybór odpowiednich sprzętów. Na poddaszu zdecydowanie lepiej sprawdzi się wanna – musi ona być ustawiona tak, by można było do niej wejść w najwyższym miejscu w pomieszczeniu. Praktyczna będzie z pewnością wersja asymetryczna, narożna. Wszystko jednak trzeba dokładnie wymierzyć – wanny na nóżkach zwykle mają około 60 cm wysokości, natomiast człowiek siedzący w wannie mierzy około metra. Wannę należy tak ustawić, by wchodząc do niej nie uderzać głową w sufit. Będziemy z tych sprzętów korzystać na co dzień, dlatego zapewnienie swobody ruchów jest w tym przypadku niezbędne. Co ważne, przed wanną potrzebna jest przestrzeń około 70 cm na metr, wysoka na 2 metry, by móc np. ręcznikiem wytrzeć głowę.

Łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu

Jeśli jednak zdecydujemy się na prysznic, można na specjalne zamówienie zakupić kabinę prysznicową przyciętą na odpowiednią wysokość. Najmniejsze kabiny mają wymiary 80 cm x 80 cm, jednak te szersze o 10 cm są znacznie bardziej komfortowe. Tak jak w przypadku wanny, przed kabiną potrzebna jest wolna przestrzeń o wymiarach 90 cm x 100 cm x 210 cm.

Trendy w łazience na poddaszu - jaki kolor?

Drewno w łazience to świetny pomysł, który nieustannie znajduje się na liście czołowych trendów. Warto pomyśleć o płytkach podłogowych drewnopodobnych, bo dobrze zniosą warunki związane z wilgocią. Również drewniane dekoracje i pojedyncze meble z drewna świetnie wkomponują się w nowoczesną, skandynawską czy rustykalną łazienkę - drewno pasuje do każdego stylu!

Biała łazienka - stylowe rozwiązanie
Biała łazienka - stylowe rozwiązanie

Biel i czerń - dwa trendy w łazienkach

Biel jest dalej czołowym kolorem, który pomaga maksymalnie wykorzystać potencjał każdej łazienki. Jasne elementy oraz dobrej jakości oświetlenie wystarczy dopełnić kilkoma roślinami i złotymi akcentami w postaci kubeczka na szczoteczki czy ozdobnego lustra. W ten sposób stworzymy minimalistyczną aranżację marzeń. Właściciele mieszkań szybko nie odpuszczą tego rozwiązania!

Koniec z eksperymentami wyłącznie w salonie i sypialniach - łazienka też może być modna

Choć niektórzy uważają, że czyni ona z wnętrza mniej przytulnymi, czerń powróciła do łazienek i zagościła w nich na dobre. Czarne łazienki kuszą intensywnym odcieniem, a ciemne prysznice, kabiny, wanny czy brodziki dopełniają aranżację. Warto pomyśleć o tym kolorze w nieco większych łazienkach, ponieważ czerń przytłacza aranżacje i niekorzystnie wpływa na odbiór niewielkiej przestrzeni.

Czarna łazienka na poddaszu
Czarna łazienka na poddaszu

Kolorowa łazienka na poddaszu

Jeszcze jednym trendem są niecodzienne, oryginalne kolory, które będą wspaniałą inspiracją dla naszych przyjaciół i rodziny. Odcienie pomarańczowego, żółtego czy zielonego są oryginalne, a dla wielu nawet ciekawsze od standardowych, minimalistycznych pomieszczeń.

Kolory w łazience
Pinterest
Kolory w łazience

Koniec z eksperymentami wyłącznie w salonie i sypialniach - łazienka też może być modna, szczególnie jeżeli kolor mandarynki połączymy z drewnianymi elementami lub nieskazitelną bielą wanny.