10 pomysłów na ozdobienie ścian

Ściana to coś więcej niż element konstrukcyjny budynku. To istotna część aranżacji wnętrza. Warto na nią spojrzeć w inny sposób. Jeśli tylko popuścisz cugle wyobraźni, to na pewno zobaczysz, ile kryje w sobie możliwości. Może wprowadzić klimat retro, przynieść powiew nowoczesności czy nutkę ekstrawagancji.

Brak ci pomysłów na ozdobienie ścian? Oto 10 naszych inspiracji:

1. Obrazy - odrobiona sztuki w domu

Zacznijmy od wprowadzenia odrobiny sztuki do wnętrz naszych domów i mieszkań, czyli obrazów. To jeden z bardzo popularnych i prostych sposobów dekoracji ścian. Możemy postawić na jeden obraz w dużych rozmiarach lub na kilka czy kilkanaście mniejszych – wszystko jednak powinno być dobrane z poczuciem gustu i dopasowane do wielkości pomieszczeń oraz ich stylu.

Obrazy w domu są modnymi i stylowymi dodatkami
Obrazy w domu są modnymi i stylowymi dodatkami

2. Ramki ze zdjęciami - wspomnienia na wyciągnięcie ręki

Ta propozycja to tak naprawdę nieskończone możliwości, których ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia: począwszy od rozplanowania ich zawieszenia, poprzez wybór kolorów, wzorów czy materiału, z którego są wykonane ramki na zdjęcia. A jest w czym przebierać; ścianę można ozdobić ramkami ażurowymi, drewnianymi, plastikowymi czy metalowymi. Do wyboru mamy tradycyjne ramy i ramki, galerie zdjęć, multiramy, ekstrawaganckie uchwyty na zdjęcia czy nawet tzw. wieszaki na zdjęcia.

Ramka na zdjęcia
Ramka na zdjęcia w domu - dodatek do wnętrza

3. Przedmioty dekoracyjne - pozwól sobie na kreatywność!

Naklejki naścienne imitujące np. dwumetrowe drzewo czy dużych rozmiarów napis, pełne uroku romantyczne serce z wikliny, pomysłowe tablice dekoracyjne z tapetą kredową na czele, foto magnesy z najróżniejszymi obrazkami, inicjały czy napisy 3D lub lampiony w stylu rustykalnym. Możliwości są nieograniczone.

Możemy postawić na jeden obraz w dużych rozmiarach lub na kilka czy kilkanaście mniejszych

Zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego, ozdobą może być każdy przedmiot, nawet wieszak czy czasopisma, których nie chcemy się pozbyć. Zaufaj sobie i spraw, by Twoje wnętrze odżyło dzięki dodatkom! Często masz je dookoła siebie, wystarczy tylko poszukać.

Modne dodatki we wnętrzu
Modne dodatki we wnętrzu

4. Plakat z ulubionego filmu lub koncertu

Jeśli jesteście wielbicielami filmów czy seriali, warto zastanowić się nad umieszczeniem na jednej ze ścian dużych rozmiarów plakatu. Nie tylko urozmaici wnętrze, ale również będzie mówił coś na temat właściciela domu czy mieszkania.

Plakaty mogą dopełnić każde, nawet najbardziej surowe wnętrze
Plakaty mogą dopełnić każde, nawet najbardziej surowe wnętrze

5. Półki z książkami - własny kącik czytelniczy

Książki są oczywiście do czytania, ale na pewno nikt nie odmówi im tego, że równie dumnie i pięknie prezentują się jako element dekoracyjny. Postawione na pojedynczych drewnianych półkach wpasują do się w tradycyjne wnętrza. Ustawione na ozdobnych metalowych półeczkach w białym kolorze będą dopełnieniem wnętrz stworzonych np. w stylu prowansalskim. Przymocowane do ściany na tzw. półkach-niewidkach wpasują się idealnie w nowocześnie urządzone przestrzenie.

Półki z książkami dobrze zaprezentują się nie tylko w kąciku czytelniczym, ale również salonie!
Półki z książkami dobrze zaprezentują się nie tylko w kąciku czytelniczym, ale również salonie!

6. Tapeta - wybierz kolor i wzór

Pomysł rodem z czasów naszych babć i dziadków. To tradycyjny sposób dekoracji ścian, do którego coraz częściej powracamy. Daje wiele możliwości: od wyboru koloru aż po oryginalne wzory.

Kolorowa tapeta w mieszkaniu
Kolorowa tapeta w mieszkaniu

7. Lampki i lampiony

Od kilku lat można zauważyć modę na wszelkiego rodzaju lampki i lampiony, którymi coraz chętniej i śmielej dekorujemy m.in. ściany naszych garderób, sypialni czy salonów. Ich największym atutem jest wprowadzenie niepowtarzalnego i magicznego nastroju.

null

8. Płytki - kreatywny sposób na odświeżenie wnętrza

To pomysł na dekorację ścian dla tych osób, które chcą mieć ogrom wyboru w kolorach, kształtach, wielkościach i wzorach. Są dość prostym i zarazem kreatywnym sposobem wpuszczenia odrobiny oryginalności do domowych przestrzeni.

Sprawdź też matę dekoracyjną - Tutaj!

Wybierając płytki możemy zdecydować się na wiele kolorów i wzorów
Wybierając płytki możemy zdecydować się na wiele kolorów i wzorów

9. Cegła - idealna do rustykalnego wnętrza

To pomysł dekoracji ścian lub wybranej ściany, jeśli chcesz przyciągnąć do nich wzrok, stworzyć niepowtarzalny klimat i wprowadzić element stylowości. Cegła śmiało wpasuje się do wnętrz rustykalnych, skandynawskich, a także nowoczesnych.

Cegła w mieszkaniu
Cegła w mieszkaniu

10. Kamień dekoracyjny - elegancja, styl i klasa

Kamień pasuje niemal wszędzie. Jest efektowny i zarazem prawie w każdym wnętrzu wprowadza ponadczasową elegancję. Jego nieregularna powierzchnia oraz naturalne kolory inspirowane uliczkami śródziemnomorskich miasteczek sprawiają, że podbija serca wielu osób. Warto dodać, że ze względu na funkcjonalność i niezwykle piękne wrażenie wizualne, popularność kamienia dekoracyjnego stale rośnie.