Jaki okap wybrać do kuchni? Ranking top 5!

Wybór okapu nie jest prostym zadaniem – ceny, parametry techniczne i estetyka poszczególnych modeli są zupełnie różne. A jednak okap – czy to wyciąg, czy pochłaniacz – stał się dla wielu osób absolutnie podstawowym elementem wyposażenia komfortowej kuchni. Jakimi modelami szczególnie warto się zainteresować?

Po co montować okap w kuchni?

Okapy w kuchni mogą pełnić różne funkcje. Najbardziej uniwersalne – kominowe – będą pozwalały skutecznie zwiększać wydajność wentylacji, natomiast te, które nie są podłączone do oddzielnego komina, będą działały jako pochłaniacze. Nie pomogą przez to choćby w regulacji wilgotności, ale potencjał ich filtrów węglowych pozwala usunąć zapachy, które powinny jak najszybciej zniknąć.

Poza tym wiele okapów dodatkowo zapewnia też podświetlenie płyty grzewczej lub kuchenki, zapobiegają one zbieraniu kurzu na meblach i sprzętach i ogólnie pozwalają zadbać o to, żeby w kuchni było czysto, świeżo i komfortowo.

Sprawdź też nasze zestawienie top 10 płyt indukcyjnych!

Top 5 okapów do kuchni – modele, na które warto zwrócić uwagę!

Ranking poniżej nie jest ułożony od najciekawszej do najmniej atrakcyjnej propozycji. Wszystkie te okapy wybraliśmy, ponieważ wyznaczają standardy w swojej klasie. Nie zawsze są wobec siebie alternatywne, za to każdy z nich wyróżnia się pewnymi cechami szczególnymi.

ELECTROLUX LFG719W - okap z oświetleniem LED

Jest to okap dla osób, które szukają w miarę taniego (między 1500 a 2000 złotych), ale już bardzo nowoczesnego okapu. Może pracować jako wyciąg albo jako pochłaniacz, zależnie od tego, jak zostanie zamontowany. Pracuje cicho, bo na najniższym biegu to jedynie 54 dB. Na najwyższych obrotach będzie wyraźnie głośniej (prawie 70 dB), ale najciekawszą funkcją jest automatyczne sterowanie. Zestaw czujników automatycznie uruchamia i wyciąg, i LED-owe oświetlenie, dzięki czemu – jak zapewnia producent – można się w pełni skupić na gotowaniu. Oczywiście wcale nie trzeba polegać na automatycznych rozwiązaniach, bo w komplecie jest też pilot.

ELECTROLUX LFG719W to w miarę tani okap
Electrolux
ELECTROLUX LFG719W to w miarę tani okap

Wydajność tego modelu jest dobra – sięga prawie 600 m³ w ciągu godziny, natomiast 250-watowy silnik daje nadzieję na wiele lat bezawaryjnej pracy. Stosunkowo nieduża wysokość w połączeniu z dużą szerokości sprawiają, że warto przyjrzeć się temu okapowi przy urządzaniu mniejszej kuchni, gdzie naprawdę nie ma miejsca na montaż wielkiej „szafy”.

ELECTROLUX EFV60657OK jest innowacyjnym okapem

Drugi w zestawieniu okap marki Electrolux zasłużył sobie na miejsce w TOP 5 przede wszystkim innowacyjnością. Łączy w sobie świetny, naprawdę nowoczesny wygląd, intuicyjny dotykowy panel sterowania oraz klasyczne, wysoko oceniane funkcje podstawowe bez niepotrzebnych dodatków. Jest przy tym tani – kosztuje poniżej 1200 złotych.

Electrolux to popularna marka, której zaufało wielu kupujących
Electrolux
Electrolux to popularna marka, której zaufało wielu kupujących

Jest to okap kominowy, więc nie ma mowy o zamontowaniu go pod szafką, stąd też jest to propozycja przede wszystkim dla osób mających do zagospodarowania większą kuchnię. Jeżeli chodzi o moc, wydajność i poziom hałasu, to ten model jest dobry: nie można mu dać wyższej oceny, co zresztą znajduje też odzwierciedlenie w klasie energetycznej (ma klasę C). Dlaczego więc trafia do listy top 5? Dlatego, że oferuje znakomity stosunek jakości do ceny i nie stara się być urządzeniem do profesjonalnej kuchni (aczkolwiek dostępna szerokość prawie 90 cm daje spore możliwości).

Okapy w kuchni mogą pełnić różne funkcje.

AEG DVE5971HB - okap o klasie energetycznej A

Podobnie jak model wyżej, także okap od AEG to model kominowy. Estetyka obu modeli ma pewne elementy wspólne, natomiast AEG jest okapem nieco mniej rozbudowanym. Ocena estetyki to jednak rzecz gustu, natomiast klasa energetyczna A to już wynik obiektywnej oceny. I to jest też silny argument przy budowaniu listy najlepszych okapów. Dodatkowo AEG jest też po prostu bardzo cichy. Fakt – jego wydajność nie jest imponująca, bo to około 400 m³/h, natomiast taka wartość jest w zupełności wystarczająca w domowych zastosowaniach.

AEG DVE5971HB jest bardzo cichy
AEG DVE5971HB jest bardzo cichy

Dwa tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz – pozwalają użyć go również tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do komina. Opinie użytkowników wskazują na bardzo skuteczny filtr przeciwtłuszczowy, co jednocześnie przedłuża trwałość filtra węglowego, i w sposób bezpośredni przekłada się na lepszą skuteczność okapu w oczyszczaniu powietrza. Dotykowy panel sterowania pozwala wygodnie obsługiwać okap, ale nie zawsze to konieczne – zestaw sensorów może autonomicznie dostosowywać prędkość działania wyciągu do bieżącego zapotrzebowania.

BEKO CFB5310W - za mniej niż 200 złotych!

Co na liście TOP 5 robi okap kosztujący sporo poniżej 200 złotych? Już sama jego cena jest tu poważnym argumentem. To najlepszy z absolutnie podstawowych okapów podszafkowych. Może pracować jako pochłaniacz lub wyciąg, ma skuteczny filtr tłuszczowy i filtry węglowe i spełnia oczekiwania co do minimalnej wydajności: to 160 m³ w ciągu godziny – na tle poprzednich modeli skromny wynik, ale dla wielu osób to w zupełności wystarczy. Zgoda, nie będzie to najpotężniejsze narzędzie do oczyszczania powietrza w kuchni z brzydkich zapachów, ale mając mało miejsca i skromny budżet można taki okap zainstalować i cieszyć się wyraźną poprawą komfortu.

Okap BEKO CFB5310W w niezwykle niskiej cenie
Beko
Okap BEKO CFB5310W w niezwykle niskiej cenie

A tak naprawdę jest jeszcze jeden powód, dla którego BEKO trafia na listę TOP 5. To prosta, w pewnym sensie pancerna konstrukcja, która jest naprawdę odporna na trudne warunki pracy. Ten model okapu rzadko trafia do serwisu – nie dlatego, że nie opłaca się go naprawiać (choć to pewnie też czasem ma znaczenie), ale dlatego, że po prostu się nie psuje. Mechaniczne przełączniki są OK, jedyne zastrzeżenia dotyczą niezbyt ekonomicznego oświetlenia halogenowego i dostępności tylko jednej, w dodatku dość niewielkiej szerokości – 50 cm.

Wszystkie te okapy wybraliśmy, ponieważ wyznaczają standardy w swojej klasie.

WHIRLPOOL WHVS 90F LT C K to okap kuchenny o wielu praktycznych funkcjach

Gdyby nie cena tego okapu, bez wątpienia można by mu było przyznać absolutnie pierwsze miejsce na liście TOP 5. Niestety – ponad 3 tysiące złotych to obiektywnie sporo, nawet jeśli okap przyścienny (odstaje od ściany na mniej niż 40 centymetrów) ma spore możliwości. Tym, co robi wrażenie, jest wysoka klasa energetyczna – to jeden ze wciąż nielicznych modeli w klasie A++. To jednak oznacza zaskakująco niską wydajność – odrobinę ponad 430 m³/h. Czy to mało? Niekoniecznie, ponieważ okap automatycznie dostosowuje prędkości wentylatorów do wykrytych warunków. Można nadpisać te ustawienia z poziomu aplikacji mobilnej. To zdecydowanie jeden z najbardziej innowacyjnych pod tym względem sprzętów.

Drogi, lecz maksymalnie wydajny okap od firmy Whirlpool
Whirlpool
Drogi, lecz maksymalnie wydajny okap od firmy Whirlpool

Bardzo wydajny silnik świetnie znosi pracę pod dużym obciążeniem, a zestaw skutecznych filtrów sprawia, że nawet ograniczona wydajność nie jest w tym przypadku problemem. Oczywiście stosowanie filtra węglowego przy pracy w trybie wyciągu jest jedynie opcjonalne. Tym, co zdecydowanie zwraca uwagę, jest niski poziom hałasu – to tylko 55 dB, dzięki czemu jest to jeden z najcichszych okapów na rynku.

Top 5 czy coś spoza? Jaki okap wybrać?

Poza oczywistymi kryteriami wyboru okapu – trybami pracy czy miejscem i sposobem montażu – warto zawsze zwracać uwagę choćby na poziom hałasu i wydajność. Choć może być kuszące, by kupić okap o ekstremalnej wydajności, w wielu przypadkach jej ograniczenie nie będzie żadnym problemem. Kryteria wyboru będą więc dość płynne, a jak widać z powyższego przeglądu, producenci są w stanie stworzyć dobre okapy i za 150 złotych, i za ponad 3 tysiące. I wcale nie jest tak, że absolutnie zawsze warto zwiększyć budżet – w którymś momencie może się okazać, że za kolejne wydane złotówki zyskuje się już dość niewiele i to też staraliśmy się pokazać w naszym zestawieniu top 5 okapów do kuchni.