Remont kuchni to znakomita okazja, żeby porzucić utarte ścieżki aranżacyjne i skorzystać z podpowiedzi projektantów zorientowanych w najnowszych trendach. Można z nich wybrać coś do absolutnie każdego wnętrza! A oto lista 10 wskazówek, które warto sobie wziąć do serca, jeśli kuchnia po remoncie ma być bardziej funkcjonalna i jeszcze piękniejsza.
Więcej światła! Naturalna aranżacja kuchni
Przez parę lat oglądaliśmy, jak projektanci coraz śmielej poczynają sobie w zabawie z LED-owym oświetleniem. I nawet jeśli można z niego wyczarować prawdziwe cuda, to w kuchni i tak ideałem zawsze będzie możliwie dużo naturalnego światła. To wcale nie musi oznaczać konieczności wybicia większego okna. Wystarczy tak ustawić meble i sprzęty, żeby okna nie zasłaniały. Można sobie też odpuścić wieszanie ciężkich firan – nowoczesna aranżacja kuchni znakomicie wygląda bez nich. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie albo szczególnie długie, a przy tym wąskie, warto wybrać jaśniejsze kolory mebli i ścian, żeby go już bardziej optycznie nie zmniejszać.
Kuchnia w stylu glamour? Dlaczego by nie?!
Wprowadzenie do kuchni sprzętów w oryginalnym kolorze stali nierdzewnej było jednym z większych aranżacyjnych przełomów w kuchniach. Dziś jednak wielu projektantów radzi, żeby granicę przesunąć jeszcze bardziej. Początkowo pomysł wykończenia lustrzanego i metalicznego był stosowany głównie do wysp kuchennych i aneksów, ale coraz częściej pojawia się też w klasycznych kuchniach. Zgoda – może nie jest to ekstremalnie praktyczne rozwiązanie, ale jeśli chcesz, możesz je uwzględnić w swoich planach. Tutaj jednak warto pamiętać, że decydując się na tego typu wykończenie, trzeba już iść na całość: nie da się tego estetycznie połączyć z klasycznymi meblami czy starszym wyposażeniem, tylko trzeba postawić w pełni na nowoczesność.
Warto dodać do projektu kuchni trochę ciepła
Problem z klasycznymi kuchniami polega na tym, że przy całej swojej elegancji są one dość zimne i bezpostaciowe. Nowoczesne aranżacje wykorzystują w dużo większym zakresie choćby klinkier czy kamienne blaty. Nawet jeśli w dotyku są one chłodne, to pod względem estetycznym sprawiają, że wystrój staje się cieplejszy. W połączeniu z dobrze rozmieszczonymi punktami świetlnymi o ciepłej barwie daje to naprawdę efekt bardzo przytulnego, przyjemnego wnętrza, które jednocześnie nie traci niczego ze swojej funkcjonalności. Warto jednak pamiętać, że większość wizualnie ciepłych materiałów jest w miarę ciemna, więc trzeba tutaj znaleźć złoty środek, o co może być szczególnie trudno w małych kuchniach.
Kuchnia szczególnie wyrazista…
Jedną z cech wielu nowoczesnych aranżacji kuchennych jest ich całkowita i bezdyskusyjna wyrazistość. Połączenia kontrastowych kolorów, rozbudowana forma krzeseł, okapów czy innych sprzętów, zaskakujące połączenie prostych, klasycznych brył z nietypowym malowaniem – to wszystko jest dopuszczalne. Wielkie krzesła? Czerwona ściana razem z niebieskimi meblami? Fakt – żeby to się dobrze prezentowało, trzeba zwykle mieć dość dużo miejsca, ale efekt często jest zdecydowanie ciekawszy, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W małych kuchniach alternatywnym rozwiązaniem jest kuchnia w miarę jednolita, ale z dodatkowymi akcentami w jakimś jednym, wyraźnym kolorze: czerwony dekor na białej ścianie, czerwone garnki, czerwona pelargonia w białej donicy na oknie – to się może sprawdzić!
…albo bardzo skromna
na drugim biegunie są projekty tak jednolite kolorystycznie i tak minimalistyczne, że nie można wskazać żadnej innej cechy charakterystycznej. Ekstremalnie uproszczone bryły, spójne, zabudowane zestawy mebli i sprzętu, ograniczenie do niezbędnego minimum ilości akcesoriów na wierzchu i ujednolicenie kolorów także jeśli chodzi o różne kuchenne detale. To nowocześniejsze oblicze stylu skandynawskiego i minimalizmu jako takiego. Główną zaletą takiej prostoty jest to, że dzięki tego rodzaju projektom nowoczesność można wprowadzić nawet do najmniejszej kuchni.
Problem z klasycznymi kuchniami polega na tym, że przy całej swojej elegancji są one dość zimne i bezpostaciowe.
Zadbaj o dodatkowe światło
W kuchni najważniejsze będzie zawsze światło naturalne, ale remont to świetna okazja, żeby nieco zmodernizować instalację elektryczną. Zwykle pozostawia się główne górne źródło światła, ale jego rola w nowoczesnych projektach funkcjonalnych jest ograniczona. Należy za to zadbać o doświetlenie blatów roboczych, sprzętów czy przestrzeni barowej na wyspie i w aneksie. Z jednej strony pozwala to faktycznie poprawić funkcjonalność, a z drugiej – po prostu świetnie wygląda. Na marginesie warto tylko dodać, że odpowiednio dobierając źródła światła, można przy okazji ograniczyć też ilość zużywanej energii elektrycznej.
Kuchnia strategiczna - modna aranżacja
Nowoczesne aranżacje kuchni, bez względu na styl, mają jedną cechę wspólną: są naprawdę świetnie zorganizowane pod względem strategicznym. O ile dawniej wszystkie kuchnie były w dużej mierze podobne, tak dziś już się w ten sposób nie działa. Możesz dobudować wyspę z barkiem, możesz powiększyć blat roboczy, możesz zadbać o większą przestrzeń bezpośrednio przy kuchence, zintegrować z projektem duży stół jadalny… Wszystko po to, żeby kuchnia była w jak największym stopniu dopasowana do twoich upodobań. Przy remoncie takie zmiany można łatwo wprowadzić, bo większość z nich wymaga tak naprawdę tylko odrobiny gimnastyki w ustawieniu mebli.
Kroczek do tyłu i powrót do tradycji
Jeśli chodzi o aranżacje i projekty, to tutaj zdecydowanie kuchnie zmieniły się najbardziej ze wszystkich pomieszczeń. Robiąc remont, warto jednak zrobić kroczek w tył i wrócić do tradycji, tak jak wiele osób, które decydują się na przeniesienie życia rodzinnego z salonu, sprzed telewizora, do stołu w kuchni. Przez jakiś czas nowoczesne aranżacje dość śmiało przenosiły kuchnie gastronomiczne do domów, ale ten wzorzec – choć estetycznie atrakcyjny – funkcjonalnie się nie obronił. Dobra rada: zadbaj o to, żeby kuchnia nie była tylko miejscem wydajnej pracy, ale też przytulnym miejscem dla całej rodziny. Nowoczesne aranżacje z wielofunkcyjnymi meblami kuchennymi bardzo to ułatwiają.
Jeśli nie lubisz jeść w kuchni – nie wstawiaj do niej na siłę stołu i krzeseł.
Przełam symetrię, wejdź w nowoczesność - aranżacja modnej kuchni
Większość nowoczesnych projektów tym różni się od klasycznych, że za nich ma zasady zachowania symetrii. To ciekawa koncepcja co najmniej z dwóch powodów. Jeśli urządzasz małą kuchnię, asymetryczny układ prawdopodobnie pozwoli wykorzystać do maksimum światło słoneczne, natomiast w dużym pomieszczeniu da szansę na estetyczne rozłożenie sporej ilości mebli bez wrażenia powtarzalności.
Poza tym asymetria w kuchni nie tylko świetnie wygląda, ale bardzo często odpowiada potrzebom funkcjonalnym: otwierane jednostronnie szafki, dodatkowe półki umieszczone tylko tam, gdzie faktycznie są potrzebne – idź w asymetrię! Prosta, symetryczna klasyka ma swoje zalety, ale nie wszędzie jest najlepszym rozwiązaniem.
Nie słuchaj poradników, stwórz kuchnię dla siebie
Będzie to teraz brzmiało trochę przewrotnie, ale kiedy remontuje się kuchnię, trzeba wziąć pod uwagę głównie własne potrzeby. Wszystkie, nawet najlepsze rady, mają charakter ogólny. Jeśli nie lubisz jeść w kuchni – nie wstawiaj do niej na siłę stołu i krzeseł. Jeśli, gotując, robisz wokół siebie straszny rozgardiasz, raczej nie stosuj lustrzanego wykończenia, choćby było absolutnym must-have kuchennej mody. Pamiętaj, że to, co świetnie wygląda w katalogach wnętrz, nie musi sprawdzić się w twojej kuchni – szukaj inspiracji, ale raczej nie staraj się przesadzać tych projektów jeden do jednego. Niech wyznacznikiem będzie to, w jakim stopniu konkretne rozwiązania stanowią odpowiedź na twoje własne problemy.