Minimalizm coraz intensywniej wdziera się w nasze przestrzenie, wypierając modę na różnego rodzaju ozdobniki czy kolorowe bibeloty. To także ciekawy pomysł na nowoczesną i elegancką kuchnię, którą trzeba zaplanować na mniejszej bryle. Styl minimalistyczny dobrze prezentuje się jednak również na większych przestrzeniach, podkreśla ich wyszukany styl, naturalne piękno i zaprasza, by przebywać w nich zdecydowanie dłużej. Jak możesz zaprojektować ściany w minimalistycznej kuchni?
Ściany w kuchni minimalistycznej – mniej znaczy więcej
Minimalizm w kuchni to przede wszystkim sterylność i porządek, ale i bardziej stonowane i ujednolicone kolory na ścianach. I choć zdecydowanie minimalizm kocha się w bielach, beżach czy pastelach, to możesz je także przełamać i bardziej żywymi akcentami – paskiem kolorowych płytek, fototapetą na jednej ze ścian czy obrazem w części jadalnej. Minimalizm to jednolitość i harmonia, dlatego w takiej aranżacji zarówno ściany, jak i fronty szafek skomponowane są w tych samych kolorach czy odcieniach. W minimalizmie mniej znaczy więcej i nie dotyczy to jedynie znalezienia miejsca dla większości przedmiotów kuchennych w szafkach, ale również doboru kolorów i łączenia ich ze sobą. Masz jednak spore pole do popisu. Zarówno dobrze zaprezentuje się kuchnia w spokojnych kremach, jak i podkreślona kontrastami czerni i bieli. Możesz więc nieco zaszaleć i do białej ściany dobrać czarną szklaną taflę nad zlewozmywakiem czy ciepły kolor drewna na blatach kuchennych i meblach. Na taką aranżację kuchni zdecyduj się zwłaszcza, jeśli lubisz stonowane kolory, a w Twojej kuchni zawsze panuje bezwzględny ład i porządek.
Biało mi – wciąż modny akcent minimalistycznych kuchni
Jeśli w Twojej kuchni wszystko ma być ograniczone do minimum, to postaw na zawsze modną, uniwersalną i ponadczasową biel. Białe, czy wpadające w lekki krem duże kafle nad blatami kuchennymi i biała tapeta czy farba zmywalna na pozostałych ścianach będą idealnym rozwiązaniem. Do bieli pasuje wszystko, ale zerknij jak fantastycznie, szlachetnie i nadzwyczaj elegancko zaprezentują się w takiej kuchni także białe fronty. Nie muszą być na połysk.
Zarówno dobrze zaprezentuje się kuchnia w spokojnych kremach, jak i podkreślona kontrastami czerni i bieli.
W tym roku modna jest również matowa powłoka. Jeśli do tego dodasz zlewozmywak wykonany z czarnego granitu, czarny okap i czarne blaty kuchenne, to uzyskasz naprawdę ciekawy, przełamany kontrastami efekt. Na ścianie możesz zawiesić kilka obrazków, naturalnie również w białych ramkach. Taka kuchnia utrzymana w białych tonach, pasować będzie zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni.
Płytki z fotograficznymi nadrukami – przepych czy jeszcze minimalizm?
Kuchnia, którą cechuje minimalizm jest zwyczajnie uporządkowana i przestronna. Wszystkie sprzęty, akcesoria i produkty mają swoje miejsce w szafkach i półkach. To styl idealny dla osób, które niekoniecznie przepadają za różnego rodzaju bibelotami, zbierającymi jedynie kurz i zabierającymi niepotrzebnie miejsce, np. przy przyrządzaniu obiadu czy wystawnej kolacji. Jednak minimalizm na ścianach nie jedno ma imię. Możesz na przykład pokusić się o rząd płytek z nadrukiem fotograficznym na białym, pastelowym czy nawet jasnozielonym tle ściany. Takie zdjęcia z motywami kulinarnymi czy nawet zdjęciami z Twoich wakacji świetnie wypełnią kuchnię nieco cieplejszym klimatem i wkomponują się z eleganckim i prostym wystrojem kuchni.
Jak ukryć rury w łazience? Wskazówki - TUTAJ
Kuchnia minimalistyczna w szarym, ale zdecydowanym klimacie
Jeśli cała kuchnia w bieli, beżach czy pastelach wydaje Ci się jednak przesadnie mdła albo zbyt monotonna, to przełam ją mocniejszymi akcentami. Do białych frontów, jasnej podłogi pasować będzie na przykład grafit albo ciemniejsze tonacje szarości. W większej kuchni możesz nawet całą ścianę zaprojektować w takich kolorach. Jeśli do tego dodasz sztukaterię, tworząc ozdobne ramówki, jakby obrazów, to Twoja kuchnia nabierze naprawdę wyjątkowego stylu i eleganckiego designu. Z ozdobnych listew możesz stworzyć dwa duże prostokąty albo kilka mniejszych. Listwy należy pomalować tą samą farbą, co ścianę. Takie rozwiązanie jest idealne, jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią. Do szarej ściany pasują czarne, białe, a nawet czerwone dodatki. Możesz więc wybrać czarny stół czy czarną armaturę. Zerknij też, jak dobrze szary skomponuje się z zielenią frontów szafek czy obiciem krzeseł. W mniejszej kuchni stylowo zaprezentuje się szary pasek nad blatami kuchennymi. Możesz go wykonać z płytek ceramicznych, szarej tafli szklanej czy nawet za pomocą farby zmywalnej.
Beton – hit w minimalistycznej kuchni
Jest nieco surowy, ale ocieplony np. drewnianymi frontami kuchennymi zapewnia rewelacyjny efekt i elegancki, wręcz luksusowy design kuchni. Najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne imitujące strukturę betonu. Coraz częściej stosuje się jednak również beton architektoniczny. Niezależnie czy chcesz nim wykończyć część ściany nad blatem, czy wypełnić większe powierzchnie – za każdym razem stworzysz ciekawe i nowoczesne aranżacje. Beton dobrze komponuje się z czernią, bielą, zielenią ale również z pastelami. Dopasujesz do niego także chromowe czy szklane dodatki.
Kuchnia, którą cechuje minimalizm jest zwyczajnie uporządkowana i przestronna.
Surowa tafla betonu szczególnie dobrze współgra z ciepłym bardziej żółtawym światłem, dlatego listwy led nad blatem czy zamontowane na suficie, świetnie dopełnią całości wnętrza i sprawią, że kuchnia nabierze bardziej ciepłego i mieszkalnego klimatu. Płytki ceramiczne o strukturze betonu mogą podkreślić prostotę i jednocześnie elegancki wygląd mniejszej, utrzymanej w jasnych barwach kuchni. Do białych frontów i całych malowanych na biało ścian, szarawa struktura betonu, wkomponowana nad blatami i wiszącymi białymi szafkami ożywi pomieszczenie i podkreśli jej naturalne piękno.
Kolorowe płytki czy fototapeta też pasują do minimalizmu?
Też, ale nie przesadzaj zbytnio w ich wyborze. Jeśli białe fronty, przełamane czernią blatów wprowadziły mimo wszystko zbyt sterylny i chłodny klimat w Twojej kuchni, to możesz poszukać bardziej optymistycznych motywów. Wykorzystaj przestrzeń nad blatami kuchennymi, wypełniając ją bardziej zdecydowanymi barwami. Może idealnym rozwiązaniem będzie kolorowa mozaika albo wzorzyste płytki ceramiczne? Pamiętaj jednak, by był to jedynie jakiś urywek, które nie będzie męczyć Twoich oczu i pozwoli zawsze uciec w bardziej stonowaną biel pozostałej części pomieszczenia.
Mata dekoracyjna na ścianę w kuchni – czy warto?
Do kuchni minimalistycznej pasować będą też nieco bardziej odważne czerwone akcenty. To mogą być stołki, blaty kuchenne, ale i np. fototapeta w bardziej zdecydowanych czerwonych odcieniach. To jednak musi być jakiś mniejszy dodatek, uzupełniający jedynie cały design kuchni.
Jakie dodatki na ściany do minimalistycznej kuchni?
W minimalistycznej kuchni ściany są zazwyczaj „gołe”. Ich ozdobą powinny być jedynie półki czy wysoko zabudowane segmenty szafek. Możesz jednak przełamywać te trendy, wieszając np. wielki zegar w białym albo czarnym kolorze. Kieruj się jednak i tutaj minimalizmem, im bardziej prosta forma, tym lepiej będzie harmonizować z pozostałym wystrojem kuchni. Na wielkiej ścianie dobrze zaprezentuje się również obraz, zwłaszcza oprawiony w białą, czy jasną, brązową ramę. Możesz pokusić się również o kinkiety, zwłaszcza nad stołem czy barkiem. Jeśli lubisz bardziej odważne stylizacje, to bazuj na kontrastach, np. biała ściana – czarne kinkiety. Wolisz zdecydowanie stonowane wnętrza? To kinkiety dobierz w tym samym kolorze, co pozostały wystrój kuchni.