Ranking pralko-suszarek. TOP 5 rozwiązań – poznaj ich zalety!

Dla osób, które nie mają miejsca w domu czy w mieszkaniu na zorganizowanie suszarni, bądź chcą zaoszczędzić czas na wykonywaniu codziennych czynności, dużym udogodnieniem staje się suszarka. Niestety mała łazienka czy brak pomieszczenia gospodarczego koliduje z zainstalowaniem dwóch osobnych urządzeń, dlatego coraz większą popularnością cieszą się pralko-suszarki, które pozwolą jednocześnie wyprać i wysuszyć pranie. Jakie znajdziesz najlepsze na rynku? Poznaj 5 najlepszych rozwiązań!

Funkcje, która powinna mieć Twoja pralko – suszarka

Właściwie do zakupu tak pragmatycznego sprzętu z pewnością nie trzeba przekonywać nikogo, komu zależy na komforcie i innowacyjnych rozwiązaniach. Wkładasz pranie do jednego urządzenia, a zapewniasz sobie nie tylko czyste, ale i suche, gładsze ubrania. Bez rozwieszania, przenoszenia, czy tracenia czasu na dodatkowe czynności. Taki sprzęt świetnie też rozwiązuje problemy mniejszego metrażu mieszkalnego. Pralko-suszarka przydatna jest jednak wtedy, jeśli rzeczywiście spełnia swoje zadania. Na co więc zwrócić uwagę, przy jej zakupie?

 • ładowność – przy tego typu urządzeniach musisz zwrócić uwagę na pojemność dla pralki i osobno dla suszarki. To bardzo istotna informacja, zwłaszcza w wieloosobowych rodzinach. Idealnie, jeśli Twoja pralka odznacza się ładownością  na poziomie 7-8 kg, a w przypadku suszarki między 6-5 kg.
 • funkcja pary – cykl prania będzie dłuższy, ale tkaniny odpowiednio zmiękczone, dzięki czemu pranie będzie nie tylko suche, ale odpowiednio wygładzone,
 • klasa efektywności prania i suszenia – urządzenia pod tym względem są oznaczone w skali od A do G. Najlepszą jakość zapewniają urządzenia typu A, lub B i taka powinna znaleźć się również w Twoim domu.
 • poziom głośności – jeśli pralko–suszarka znajduje się w piwnicy czy w osobnym pomieszczeniu, to może to nie ma takiego znaczenia, ale jeśli znalazłaś dla niej miejsce w łazience, czy w kuchni, to może przeszkadzać, zwłaszcza podczas wirowania. Zwróć uwagę, by Twoje urządzenie nie przekraczało 60-69 dB.

Taki sprzęt świetnie też rozwiązuje problemy mniejszego metrażu mieszkalnego.

 • liczba dostępnych programów – powinnaś zwrócić uwagę, czy pralko-suszarka posiada np. opcję jednoczesnego prania i suszenia, albo skrócenia cyklu prania czy np. programu antyalergicznego.
 • prędkość wirowania – od ilości obrotów często zależy jakość suszonych ubrań. Im słabszy poziom wirowania, tym możesz często mieć problem z wilgotnymi ubraniami. Dlatego dobrego typu pralko-suszarki powinny odznaczać się mocą 1400 obr./min albo nawet 1600 obr./min. 
Pralko-suszarka coraz częściej pojawia się w łazienkach
Pralko-suszarka coraz częściej pojawia się w łazienkach

Top 5 pralko–suszarek

Zobacz nasz ranking top 5 pralko-suszarek.

1. ELECTROLUX EW7W4684WP

Ten model bez dwóch zdań zasługuje na numer 1w naszym rankingu. Choć nie nadaje się do zabudowy, to odznacza się zgrabną sylwetką i małymi wymiarami. Duża ładowność (8 kg na pranie i 4 kg na suszenie) pozwoli efektywnie działać nawet w większej rodzinie. Electrolux wyposażył to urządzenie aż w 9 funkcjonalnych programów, między innymi:

 • Dual Care  (możliwość prania suszenia w jednym cyklu),
 • albo One go program (pranie na mniejszą ilość tkanin (1kg) w jedną godzinę),
 • czy Sensi Care, w którym program rozpoznaje wilgotność ubrań i sam dobiera do nich czas suszenia.

Pralko-suszarka ELECTROLUX EW7W4684WP odznacza się klasą energetyczną A i mocą wirowania na poziomie 1600 obr./min oraz programem prania parowego. To urządzenie również cicho pracuje i jest łatwe w obsłudze. Na plus przekłada się też w miarę rozsądna cena. 

Nie znaczy to jednak, że w tym modelu nie znajdziesz wad. Do największych należy zbieranie się zanieczyszczeń w gumowej uszczelce. 

Zobacz nasz ranking TOP 5 rozwiązań do łazienki
Electrolux
Zobacz nasz ranking TOP 5 rozwiązań do łazienki

2. SAMSUNG WD80T4046CE

To kolejna pralko-suszarka, której zakupu z pewnością nie pożałujesz. Dobra ładowność 8/5kg, cicha praca, dzięki zastosowaniu technologii Digital Inverter oraz szybkie wirowanie na poziomie 1400 obr./min świetnie sprawdzą się w każdym domu i przełożą się na komfortową i efektywną pracę. To urządzenie jest dopasowane do potrzeb również bardzo wymagających użytkowników.

Wyposażone m.in. w technologię EcoBubble, pozwalającą skutecznie prać ubrania nawet w niższej temperaturze czy funkcję aktywnej piany i pary, poradzi sobie nawet z większymi plamami i nie będzie niszczyć tych bardziej delikatnych ubrań. Samsung pomyślał też o przydatnych programach:

 • typu pranie suszenie w jednym cyklu,
 • czy Air Wash, pozwalające odświeżyć pranie bez użycia detergentów,
 • jak i program czyszczenia bębna, zapewniający dłuższą eksploatację urządzenia. 

To kolejna pralko-suszarka, której zakupu z pewnością nie pożałujesz.

Ponadto SAMSUNG WD80T4046CE odznacza się mniejszymi wymiarami i rozsądną ceną. 

Ranking top 5 pralko-suszarek
Samsung
Ranking top 5 pralko-suszarek

3. Bosch WNA14400EU 

Choć to jeden z tych niewielu nowoczesnych modeli, który nie został wyposażony w WI-fi, to zdecydowanie warto wziąć go pod uwagę, zwłaszcza jeśli szukasz pralek o większej pojemności. Bosch WNA14400EU to aż 9 kg pojemności dla pralki i 6kg dla suszarki. Świetna opcja, jeśli często pierzesz dużą ilość ubrań czy ręczników. To w miarę ciche urządzenie, nie przekraczające poziomu hałasu na wysokości 69dB (podczas wirowania). Pralka wyposażona jest w przydatne programy, między innymi antyalergiczny, czy tryb parowy. Znajdziesz też ciekawe opcje jak np. Start/pauza, ale z opcją dołożenia prania, natomiast wskaźnik przedozowania czy czasu prania pozwala lepiej zarządzać tym urządzeniem. Nie tylko pralka zapewni Ci dobre opcje, także programów suszenia jest sporo do wyboru. Minusem mogą być natomiast większe wymiary pralki i brak Wi-fi. 

Pralko-suszarka od firmy Bosch
Bosch
Pralko-suszarka od firmy Bosch

4. Samsung WD90T954ASH 

Świetny wybór, jeśli potrzebujesz urządzenia, w którym w jednym cyklu wypierzesz i wysuszysz nawet większą ilość prania. Samsung WD90T954ASH odznacza się bowiem ładownością na poziomie 9 i 6 kg. Jeśli więc wybierzesz program pranie i suszenie, to możesz jednocześnie wyprać i suszyć pranie aż do 6 kg. Ponadto nowoczesna technologia Samsunga pozwala korzystać z aktywnej piany, łatwiej usuwającej zabrudzenia i plamy również w niższej temperaturze. Dobrym rozwiązaniem są też drzwi AddWash, dzięki którym możesz zatrzymać pranie i dorzucić do bębna jakąś zapomnianą rzecz. Samsung umożliwi Ci też pranie w szybszym czasie a także odświeżenie ubrań, bez użycia detergentów.

Zużycie wody a efektywność prania – przy wyborze konkretnego modelu, zerknij też na zużycie wody i prądu.

Tę pralko-suszarkę możesz kupić również, jeśli planujesz jej ustawienie w łazience czy w kuchni. Cicha praca silnika nie będzie kolidować nawet z wieczornym oglądaniem seansu. Ponadto opcja WI-Fi oraz łatwy w obsłudze panel sprawią, że korzystnie z tego urządzenia będzie naprawdę proste i przyjemne. Minusem może być dość wysoka cena urządzenia i niekoniecznie małe wymiary. 

Pralko-suszarka na 4 miejscu
Samsung
Pralko-suszarka na 4 miejscu

5.  LG VIVACE F4DN409S0

Kolejna dobra pralko-suszarka która sprawdzi się i na mniejsze i na większe pranie. Maksymalna ładowność to 9/5kg, ale inteligentna funkcja AI DD pozwala na samodzielne ustalenie wagi prania, by dopasować do niego odpowiedni program czy ilość obrotów wirowania. Dzięki temu nie dochodzi też do nadmiernego uszkodzenia tkanin. Model wyposażony jest także w tryb parowy i w dużą ilość programów, między innymi pranie i suszenie, ubranka dziecięce parowo czy antyalergiczny. Dzięki funkcji WI-Fi możesz stworzyć również własny program, w którym dobierzesz bardziej indywidualne parametry. Program czyszczenie bębna czy blokada przed dziećmi dodatkowo ułatwiają korzystanie z tej pralko-suszarki. Duży wyświetlacz i prosta obsługa, a także program Allergy Care, zapewniający higieniczne i sterylne pranie, jeszcze bardziej podnoszą komfort i funkcjonalność tego urządzenia. 5 miejsce za niską klasę jakości prania – jedynie D i duże wymiary pralki.

Piąte miejsce w naszym rankingu
LG
Piąte miejsce w naszym rankingu

Szukając pralko – suszarki wybieraj te, które:

 • mają większą ładowność – nawet jeśli szukasz czegoś dla mniejszej rodziny, to większy bęben pozwala Ci prać ekonomiczniej, przy mniejszym zużyciu wody. Ponadto jesteś przygotowana na różnego typu sytuacje – powrót z urlopu czy pranie pościeli.
 • odznaczają się wirowaniem na poziomie minimum 1400 obr./min. Na rynku znajdziesz też urządzenia z mocą 1200 obrotów na minutę. Jeśli jednak zerkniesz na opinie klientów, to przekonasz się, że i Ty możesz mieć problem z permanentnym dosuszaniem ubrań. W takim przypadku suszarka nie będzie spełniać swoich funkcji.
 • zużycie wody a efektywność prania – przy wyborze konkretnego modelu, zerknij też na zużycie wody i prądu. Jeśli bowiem często włączasz pralkę, to warto wiedzieć, jak mocno wzrosną Twoje rachunki w ciągu roku.