Wybór pralki do 1500 zł - 5 rozwiązań, które mogą Cię zainteresować

1500 złotych za pralkę to nie jest dużo, ale też i niemało. Na pewne udogodnienia nie można w tym segmencie liczyć (na przykład na łożyska, które by nie były zintegrowane z bębnem), ale jest też kilka rozwiązań, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję.

Dlaczego nie jest to lista TOP 5?

Często przygotowujemy zestawienia najciekawszych produktów w swojej klasie. Tym razem jednak nie było to możliwe. Pralki do 1500 złotych bardzo się między sobą różnią, a kryteria doboru są tak indywidualne, że tworzenie jakiejkolwiek arbitralnej listy byłoby obarczone bardzo dużym błędem. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że chyba żaden inny element wyposażenia domu nie jest tak indywidualnie oceniany, jak właśnie pralki.

Skąd pomysł na próg cenowy 1500 złotych? Najtańsze pralki, których zakup w ogóle warto rozważać, kosztują 800-900 złotych. W górę można natomiast skalę rozciągać jeszcze bardzo, bardzo daleko, ale dla większości użytkowników pralka nie jest na tyle istotna, żeby wydać na nią 5 czy choćby 3 tysiące złotych. Zresztą właśnie w segmencie do 1500 złotych pojawia się wiele rozwiązań, które mogą Cię zainteresować i sprawić, że od razu wybierzesz pralkę dla siebie.

Jak zaaranżować łazienkę? Poznaj nasze wskazówki

null
Pralka w domu

Przede wszystkim: programy

Sprawa wydaje się oczywista, bo o przydatności pralki nie przesądza często jej maksymalna ładowność, tylko lista dostępnych programów. Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka rozwiązań stosowanych przez producentów.

  • Program szybki. W zależności od modelu, wykonanie najkrótszego programu zajmuje 15-30 minut. W zasadzie jest to tylko odświeżenie odzieży, ale dla wielu osób będzie sporym udogodnieniem, bo pozwoli na przykład całej rodzinie przeprać bieliznę.
  • Program dla odzieży sportowej. W związku z tym, że coraz więcej osób uprawia amatorsko różne dyscypliny sportu, pewnie również Ty masz w szafie jakąś sportową odzież. Ona wymaga specjalnego traktowania i najprostszym sposobem jej bezpiecznego prania jest właśnie pralka z dedykowanym programem.
  • Być może dla Ciebie istotne będą programy prania ręcznego, jedwabiu lub wełny – wszystko zależy od tego, co i jak często pierzesz. Warto zdać sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom program „mieszany” tak naprawdę nie służy praktycznie żadnej tkaninie.
  • Istotnym programem może być ten obejmujący dodatkowe płukanie. Jest to, jeśli Ty lub ktoś z Twoich domowników macie alergię. Specjalne programy stworzone z myślą o osobach o większej wrażliwości pozwalają lepiej przygotować odzież.
  • Jeśli masz małe dzieci, to również do prania ich odzieży często przygotowywane są specjalne programy. Zwykle zużywają one nieco więcej wody, ale w gruncie rzeczy są delikatniejsze dla tkanin.
Jeśli mieszkasz z małymi dziećmi, mogą Ci przypaść do gustu dodatkowe zabezpieczenia pralki
Jeśli mieszkasz z małymi dziećmi, mogą Ci przypaść do gustu dodatkowe zabezpieczenia pralki

Pralka, która będzie łatwa w utrzymaniu

Kupując pralkę w segmencie do 1500 złotych, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to najbardziej pancerne urządzenie. Szczególnym problemem mogą być filtry, które dość szybko się zapychają albo kłopotliwe w wymianie łożyska. Z tego właśnie powodu warto zdecydować się na taką pralkę, którą będzie można łatwo poddać gruntownemu czyszczeniu. Sprowadza się to do wyjęcia filtru przed pompą wody, dlatego dobrze jest, jeśli otwór rewizyjny umieszczony jest w dostępnym miejscu, a nie schowany gdzieś z tyłu pralki.

Producenci starają się tworzyć sprzęt, który będzie jednocześnie ekologiczny i ekonomiczny.

Znalezienie takiego modelu będzie trudne, ponieważ w trosce o elegancką estetykę większość producentów zdecydowała się poświęcić dostęp do filtra (jednocześnie nadal zalecając w instrukcji jego regularne czyszczenie lub nawet wymiany). Ten punkt będzie szczególnie istotny, jeśli z pralki korzystasz bardzo intensywnie, a woda wodociągowa w twoim domu jest twarda.

Pralka, która pomaga opanować nieład

Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej można spotkać w pralkach do 1500 złotych (choć raczej blisko górnej granicy tego przedziału cenowego), są drzwiczki w drzwiczkach. To oczywiście cecha pralek ładowanych od przodu, ponieważ te ładowane od góry można zawsze otworzyć w czasie prania i coś do nich dołożyć. Tego udogodnienia przez długi czas nie miały pralki ładowane od przodu. Dziś w niektórych modelach w drzwiczkach głównych przygotowywany jest niewielki otwór dodatkowy, przez który można – po zatrzymaniu bębna – dołożyć jeszcze jakieś zapomniane ubrania.

W praktyce oceny tego rozwiązania są dość różne. Warto sobie zdawać sprawę, że podniesie ono wyraźnie cenę pralki, ponieważ produkcja takiego typu drzwiczek jest stosunkowo droga. W najtańszych modelach bolączką systemu są dość szybko zużywające się uszczelki lub kiepskie spasowanie elementów.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że większość pralek ma programy ekologiczne, a więc ustawione tak, aby zużywały minimalną ilość wody. Tak naprawdę wówczas można – po zwolnieniu blokady drzwiczek – otworzyć je zupełnie swobodnie, a i tak nic się z pralki nie wyleje, najwyżej kilka kropel wody spłynie z szyby w drzwiach, więc żadne dodatkowe otwory nie są potrzebne.

Pralka w łazience
Pralka, która pomaga opanować nieład

Pralki eko – Twój nowy żywioł

W pralkach starszego typu sam prąd zużywany na jedno pranie kosztował średnio 3-4 złote. Dziś producenci starają się tworzyć sprzęt, który będzie jednocześnie ekologiczny i ekonomiczny, co oznacza w praktyce zużycie głównie mniejszej ilości wody, bo to pociąga za sobą mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. A dlaczego Ci o tym przypominamy? Dlatego, że samo zmniejszenie ilości zużytej wody może oczywiście pozytywnie wpłynąć na stan środowiska i twój portfel, ale jeśli konstrukcja pralki się nie zmieni, to niestety pranie nie będzie należycie czyste.

Jeśli mieszkasz z małymi dziećmi, mogą Ci przypaść do gustu dodatkowe zabezpieczenia.

Jeśli przeglądasz pralki kosztujące 1500 złotych lub mniej, zwróć uwagę na to, czy producent zastosował jakiś system, który pozwala utrzymać jakość procesu prania przy mniejszym zużyciu wody. Mogą to być na przykład:

  • konstrukcja bębna, która sprawia, że w czasie obrotów woda z dna jest podnoszona na większą wysokość i spływa z góry na praną odzież, dzięki czemu cały czas jest ona “przepłukiwana” i nie gromadzi tylko jednej “porcji” porcji wody z detergentem;
  • napełnianie bębna przez zraszanie, a nie zalewanie go od dołu, dzięki czemu cały wsad jest nawilżany równomiernie, a zatem i równomiernie rozprowadzone są środki piorące;
  • system napowietrzania wody – stosunkowo rzadko spotykany, szczególnie w niższym segmencie cenowym – sprawia, że poziom wody jest sztucznie podwyższony, choć jej ilość się nie zmienia.

I ważna uwaga: wcale nie musisz być proeko, i bio, żeby na te funkcje zwrócić uwagę. Pamiętaj, że to, ile kosztuje każde pranie, zależy głównie od ilości wody: to jej ogrzanie jest generatorem kosztów, więc pralki, które biorą mniej wody, zużywają też mniej prądu, a jeśli przy okazji znajdziesz detergent działający w niższej temperaturze, to oszczędzisz jeszcze więcej i sprawisz, że tkaniny nie będą się tak szybko niszczyły w praniu.

Pralka w domu
Funkcjonalna pralka do 1500 zł

Skup się na jakości, a nie na bajerach

Na koniec została jeszcze jedna uwaga. Sprawdzając ofert pralek z niższej i średniej półki, cenowej możesz łatwo dać się porwać opisom co ciekawszych funkcji. To oczywiście nic złego, ale warto czasem się zatrzymać i wrócić do podstawowych kryteriów wyboru. Innowacje w pralkach do 1500 złotych czasem są wprowadzane kosztem jakości, a to nigdy nie jest dobry znak. Za rozwiązania, które nie tylko mogą, ale wręcz powinny cię zainteresować, należy uznać te, które gwarantują długą pracę i jej optymalny przebieg. Oto krótka lista:

  • wzmocnione łożyska bębna – nie tylko sprawiają, że pralka pracuje ciszej, lżej i zużywa mniej prądu, ale przede wszystkim są elementem, który poddawany jest potężnym obciążeniom, a w pralkach z niższego segmentu cenowego często jest nieopłacalny w naprawie;
  • lepsze zawieszenie bębna – pozwala nie tylko odciążyć łożyska, ale sprawia, że pralka pierze ciszej, a drgania przenoszone na podłogę są mniej odczuwalne, co docenisz i Ty, i sąsiedzi w mieszkaniu poniżej;
  • jeśli mieszkasz z małymi dziećmi, mogą Ci przypaść do gustu dodatkowe zabezpieczenia, które na przykład nie pozwolą otworzyć drzwiczek nawet nieuruchomionej pralki.

“Rozwiązaniem” – choć to nie do końca właściwe słowo – które w tańszych pralkach może mieć wielką moc przyciągania, jest też dłuższa gwarancja o szerokim zakresie. Pamiętaj, że czasem, szczególnie kiedy kupujesz tańsze AGD, lepiej mieć sprzęt prostszy, ale niezawodny.