Domowa pralnia – jak ją urządzić?

Urządzenie w domu pralni może być jednym z najlepszych pomysłów, ale jest pewien warunek – trzeba to zrobić z głową, bo niefunkcjonalna pralnia nie tylko niczego nie ułatwia, ale staje się wręcz codziennym koszmarem. Ale spokojnie! Funkcjonalne urządzenie pralni nie jest wielkim wyzwaniem, jeśli znasz kilka ciekawych zasad.

Pralnia i suszarnia w jednym

Ze względów praktycznych w wielu domach pralnia staje się też suszarnią i wcale nie wymaga to wstawiania tam suszarki bębnowej, choć ta oczywiście ma swoje zalety. Jedyne, o co trzeba zadbać, to możliwość ogrzania pomieszczenia i zapewnienie dobrej wentylacji. A skoro pralnia będzie też suszarnią, od razu warto zaprojektować ją w całości w taki sposób, aby droga od brudnego do czystego i świeżego prania była oczywista.

  • Na pewno trzeba wyznaczyć pewną przestrzeń do zbierania brudnej odzieży i bielizny. Dobrym sposobem jest wyposażenie pralni nie w jeden, ale kilka brudowników – w zależności od tego, jak daną tkaninę będzie trzeba później prać (np. oddzielnie składać odzież sportową, oddzielnie bieliznę pościelową, a oddzielnie pranie codzienne).
  • Konieczne jest znalezienie niewielkiej przestrzeni, w której będzie można dodatkowo posegregować i przejrzeć rzeczy, zanim trafią one do pralki.
  • Oddzielna przestrzeń dla pralki i – ewentualnie – suszarki, jest oczywistością.
Prosta aranżacja pralni może być bardzo praktyczna
Prosta aranżacja pralni może być bardzo praktyczna
  • Jeśli w pralni nie będzie suszarki bębnowej, trzeba w jednym miejscu ustawić suszarkę do bielizny, zawiesić linki lub w inny sposób rozwiązać problem suszenia prania. Tutaj koniecznością staje się też przygotowanie dodatkowego miejsca na wieszaki. Rozwieszenie odzieży na wieszaku od razu po wypraniu sprawia, że nie trzeba kilka razy przewieszać ciuchów, zanim trafią one z powrotem do garderoby.

Postaraj się, aby wyposażenie pralni było maksymalnie elastyczne.

Domowa pralnia - więcej półek to więcej miejsca

Funkcjonalna pralnia musi wyróżniać się dużą ilością miejsca. W katalogach i na wizualizacjach zwykle na półeczkach i blatach stoją jakieś dekoracje, czasem rośliny, ale w praktyce ta przestrzeń często jest potrzebna po to, żeby na bieżąco porządkować pranie, akcesoria i różne drobiazgi, które będą się znajdywały choćby w kieszeniach przeglądanego prania.

Pralka w łazience
Domowa pralnia może być bardzo funkcjonalnym miejscem

Owszem, mając więcej miejsca można i z pewnością warto w jakiś sposób „ocieplić” pralnię, żeby nie wyglądała ona tylko jak pomieszczenie techniczne, natomiast gdzieś z tyłu głowy warto mieć to, że jednak takim pomieszczeniem technicznym mimo wszystko jest. To znaczy, że wszystkie meble muszą być ustawione tak, aby pomagały w realizacji konkretnych zadań. Półki, blaty czy deska do prasowania mają tu swoje zastosowanie i choćby nie było ono oczywiste od razu, szybko zrozumiesz, że ta przestrzeń jest bardzo cenna.

Pralnia… i coś więcej

Już na etapie planowania warto zrobić coś nietypowego: odstąpić od wyznaczenia pralni wielkości małej komórki lokatorskiej. Niech będzie to większe pomieszczenie. Po pierwsze – z łatwością można je wówczas wykorzystać także jako suszarnię, ale po drugie – tak urządzona pralnia może stać się praktycznym zapleczem dla łazienki. Można tutaj przechować nieużywane kosmetyki, zapas chusteczek, papieru toaletowego, proszku do prania, ręczników jednorazowych, środków czystości itp. Uporządkowanie tych przedmiotów jest zwykle proste i wystarcza jedna prosta szafka. Dzięki temu zabiegowi pralnia nie traci na atrakcyjności, natomiast inne pomieszczenia mogą zostać uprzątnięte i urządzone jeszcze bardziej praktycznie.

Funkcjonalna pralnia musi wyróżniać się dużą ilością miejsca.

Odrobina praktycznych porad projektowych

Na projekty pralni warto spojrzeć jeszcze pod innym kątem. Porady poniżej pomogą Ci upewnić się, że pralnia będzie funkcjonalna.

  • Zadbaj o dostępność. W katalogach pralnie zawsze są idealnie uporządkowane, ale pamiętaj, że nawet jeśli to fotografie, a nie wizualizacje, to i tak zrobiono je na ekspozycji, a nie w warunkach domowych. W domu pranie jest odkładane często metodą „wejdź i wrzuć”, co znaczy, że pojemniki na brudną odzież powinny stać w zasięgu ręki, a drzwi (najlepiej dość szerokie, szczególnie jeśli suszarnia będzie w pomieszczeniu obok) powinny się otwierać na tę stronę, która owo wrzucanie uczyni jeszcze łatwiejszym. Cóż – może to i nie jest eleganckie rozwiązanie, ale przecież pytałeś o funkcjonalną pralnię, prawda?
  • Po drugie, pralnia musi być ciepła, sucha i dobrze wentylowana. Największym problemem z może być zapewnienie odpowiednio niskiej wilgotności. Owszem, wentylacja powinna pomóc, ale pamiętaj, żeby przewody klimatyzacyjne dociągnąć również do pralni. A jeśli ich nie ma – zamontuj drzwi z otworami wentylacyjnymi. W środku możesz umieścić kilka pochłaniaczy wilgoci. Oczywiście, że lepiej będą wyglądały elektryczne osuszacze, ale pod względem funkcjonalnym sprawdzą się też zwykłe samochodowe.
  • Kiedy planujesz ustawienie sprzętów, bierz pod uwagę kierunek przepływu powietrza. Niech na jego drodze stanie suszarka z praniem – jeśli drzwi i kratka wentylacyjna będą ustawione idealnie w jednej linii, a suszarka stanie dużo dalej, to pranie będzie schło dużo wolniej, natomiast wilgoć nie będzie efektywnie usuwana.
  • Pralnie bardzo często umieszczane są w piwnicy albo gdzieś w pobliżu pomieszczenia gospodarczego. To oznacza, że ich oświetlenie jest problematyczne. Rozwiązania są dwa: wybicie małego świetlika, a jeszcze lepiej uchylnego okienka, które będzie działało jeszcze skuteczniej niż wentylacja, a drugie – wyłączniki schodowe oraz wentylator, który będzie wspomagał wentylację grawitacyjną. Mimo wszystko pamiętaj też o tym, że wysuszone pranie trzeba wygodnie z pralni wynieść – najlepiej więc nie przeznaczaj na pralnię pomieszczenia w najdalszym kącie domu, bo to na pewno nie pomoże.
Pralnia w domu
Najważniejszym punktem aranżacji pralni jest wejście

Najprostsze porady aranżacyjne: funkcjonalna pralnia może być niewielkim wydatkiem 

Tym, co jest w aranżacjach pralni najwspanialsze, jest fakt, że tutaj często świetnie sprawdzają się banalnie proste rozwiązania.

  • Stara półka na książki świetnie spisze się jako regał na bieliznę kąpielową, a że ma niewielką głębokość, nie ma problemu z ustawieniem takiego mebla. Równie dobrze sprawdzą się choćby regały magazynowe, które kosztują kilkadziesiąt złotych, są proste, pojemne i można je ustawić prawie wszędzie.
  • Pralnia powinna być urządzona zgodnie z kierunkiem poruszania się w czasie prac: prania, suszenia, prasowania, składania i odwieszania. Chodzi o to, żeby w międzyczasie na środku pralni nie urosła góra ubrań do segregowania.
  • W pralni muszą znaleźć się dodatkowe szafki. Przechowywanie wszystkich detergentów, akcesoriów czy dodatkowego wyposażenia wymaga dostosowanej przestrzeni. Często jednak można tutaj iść na pewno skróty, bo choćby akcesoria do sprzątania wybornie pasują to tablic warsztatowych, przez co zajmują jeszcze mniej miejsca.
  • Najważniejszym punktem aranżacji pralni jest wejście. To tutaj większość projektów najbardziej niedomaga. Drzwi muszą być szerokie, kosze na brudną odzież znajdować się w zasięgu ręki, a prób nie powinien być wysoki, żeby nie utrudniać wejścia z często niedoświetlonego korytarza.
  • Na etapie aranżacji możesz celowo zostawić trochę wolnej przestrzeni między meblami lub sprzętem. Później wykorzystasz je na przykład na odstawienie drabinki albo deski do prasowania lub złożonej suszarki do bielizny.
  • Postaraj się, aby wyposażenie pralni było maksymalnie elastyczne. Warto na przykład zainstalować w tym samym pomieszczeniu stojącą suszarkę do bielizny, wieszak ścienny rozsuwany, dodatkowe miejsce na powieszenie wieszaków odzieżowych pod sufitem. Choć raczej trudno będzie skorzystać z nich wszystkich w tym samym czasie, tak duża ilość możliwości pozwoli ci z każdym praniem postępować tak, żeby było to maksymalnie wygodne, a nieużywane elementy wyposażenia można złożyć w taki sposób, żeby nie zajmowały miejsca.

Stara półka na książki świetnie spisze się jako regał na bieliznę kąpielową

Pralnia i suszarnia w jednym - czy to dobry pomysł?
Pralnia i suszarnia w jednym - czy to dobry pomysł?

Podsumowanie: idealna pralnia w domu?

Trochę na przekór pierwszemu wrażeniu, nie ma czegoś takiego, jak idealnie funkcjonalna pralnia. Może być idealnie funkcjonalna z Twojego punktu widzenia i właśnie o to należy się starać. Pamiętaj jednak, że na wszystkie porady i rozwiązania trzeba patrzeć z perspektywy własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Jeśli na przykład nie masz zamiaru stawiać rozkładanej suszarki, bo uwielbiasz wiszące podciągane linki – to jest tak samo w porządku, jak każde inne rozwiązanie, które pozwoli Ci na łatwe utrzymanie porządku.