Modna łazienka - jak urządzić? Wskazówki

Projektowanie łazienek może przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście, że najważniejsza jest funkcjonalność, ale przecież nie można zupełnie pominąć estetyki. Jakie trendy będą rządziły łazienkami w 2021 roku? Które sprawdzą się w małej łazience, a które w pokoju kąpielowym? Jakie są bardziej, a jakie mniej uniwersalne? Oto krótki przegląd tego, co w katalogach piszczy.

Przede wszystkim szklane kabiny i walk-in!

To chyba pierwszy raz, kiedy tak powszechnie promowane są kabiny w całości przeszklone oraz te typu walk-in. Tutaj chodzi o dwie rzeczy: po pierwsze, kabiny tego typu – bez względu na to, jak dużą powierzchnię się im przeznaczy, nie zmniejszają optycznie łazienki. Po drugie – po prostu są zdecydowanie bardziej praktyczne niż klasyczne kabiny z brodzikami.

Tym, co warto docenić, jest minimalistyczny charakter obu tych rozwiązań, a jednocześnie ich nowoczesna natura. To sprawia, że komponują się bardzo dobrze z prostymi, skromnymi wnętrzami, ale nie psują też bardziej awangardowych aranżacji. Dodatkowy atut jest taki, że tego typu kabiny pozwalają lepiej wyeksponować płytki na ścianie, a nawet tworzą pewną dodatkową przestrzeń dla tworzonych w łazience dekoracji.

Wybór pralki do 1500 zł - 5 rozwiązań, które mogą Cię zainteresować

 

W 2021 promowane są kabiny w całości przeszklone oraz te typu walk-in
W 2021 promowane są kabiny w całości przeszklone oraz te typu walk-in

Powrót klasyki i wzorów geometrycznych

Moda na retro nie jest niczym nowym, natomiast w łazienkach z katalogów na 2021 rok przybiera dość nieoczekiwany kształt. Owszem, nadal pojawiają się tutaj choćby mosiężne wylewki czy rozbudowane baterie wannowo-prysznicowe, ale największe zmiany zaszły na samych ścianach. O ile jeszcze rok temu zdecydowanie w trendach dominowały duże, prostokątne płytki, tak na 2021 rok projektanci proponują przede wszystkim mniejsze kwadratowe kafelki. Tym, co może zaskakiwać chyba nawet bardziej, jest powrót do pozornie niestarannie wykonanej ceramiki w kolorach beżu i brązu, które być może jeszcze pamiętasz z łazienki swoich dziadków z lat 60 i 70.

To chyba pierwszy raz, kiedy tak powszechnie promowane są kabiny w całości przeszklone oraz te typu walk-in.

Moda zatoczyła koło: wróciły proste, wyraziste linie mebli, najczęściej albo klasycznie symetryczne, albo tylko z nieznacznie zaburzoną symetrią, co ma raczej dodać pikanterii całemu projektowi. Dla nowoczesnych wnętrz stworzone zostały propozycje bazujące już nie na prostokątach i kwadratach, ale na przykład na motywach plastra miodu albo dekoracjach z trójkątami w roli głównej.

Geometria oraz ciekawe wzory - hit w łazienkach na 2021
Geometria oraz ciekawe wzory - hit w łazienkach na 2021

Więcej prestiżu: marmurowe mazy

Od pewnego czasu w katalogach najbardziej prestiżowych elementów wyposażenia łazienek pojawiały się choćby marmurowe blaty czy lustra w oprawie imitującej marmur. W 2021 roku jednak ta moda rozwinęła się ponad miarę. Nie brakuje wizualizacji, które pokazują dosłownie całą łazienkę wyłożoną marmurem. Wersją lżejszą (acz niekoniecznie tańszą) mogą być ściany wykończone stiukami weneckimi.

W obu przypadkach są to raczej koncepcje nie tyle do łazienek, ile raczej pokojów kąpielowych. Wzorzyste wykończenia bowiem mocno optycznie zmniejszają łazienkę i nie zmienia tego nawet fakt, że dominującym kolorem we wnętrzach marmurowych jest najczęściej biel. Oczywiście tego typu wnętrza wymagają też wstawienia bardziej nowoczesnej wanny lub zastosowania ciekawego koncepcyjnie oświetlenia LED pod lustrem albo schowanego w suficie.

Trendy na 2021 rok to przede wszystkim drewniane półki, drewniane akcesoria łazienkowe i detale dekoracyjne.

Drzwi przesuwne do łazienki - czy warto? Sprawdzamy

A może tylko wanna?

Wyłożenie łazienki marmurem to wyzwanie finansowe nawet dla bardziej zamożnych inwestorów. A co, jeśli masz ograniczony budżet i niekoniecznie chcesz przeprowadzać gruntowny remont, a raczej zależy Ci na szybkim, ale zdecydowanym odświeżeniu wyglądu łazienki? Rozwiązaniem, które aż prosi się o zastosowanie, jest wymiana wanny.

Wanna w nowoczesnej łazience
Wanna w nowoczesnej łazience

Dlaczego tak? Przede wszystkim dlatego, że lwia część łazienek jest urządzona według podobnego schematu, w którym miejsce na wannę znajduje się tuż przy ścianie, optymalnie jeszcze w rogu, żeby jej rant można było wykorzystać jako półkę. W 2021 projektanci proponują porzucenie tego stylu i wstawienie do łazienki wanny wolnostojącej. Zgoda – będzie to nadal spory wydatek, bo tego rodzaju wanny są często produktami designerskimi i raczej nie da się nagle przesunąć ich na środek łazienki bez modyfikacji instalacji wod-kan, ale efekt jest naprawdę ciekawy. Warunek jest jeden – ta operacja nie zakończy się sukcesem w małej łazience, gdzie po prostu zabraknie miejsca na taki manewr.

Wyłożenie łazienki marmurem to wyzwanie finansowe nawet dla bardziej zamożnych inwestorów.

Więcej eko

Jeśli jest jakiś trend, który z roku na rok jest doskonalony, trzyma się od jakiegoś czasu dość mocno i w 2021 roku pozwoli praktycznie każdemu na odświeżenie łazienki, to będzie to cały eko-hype. Tutaj nie ma jednej ścieżki postępowania. W większej łazience może stanąć pokaźny stojak z kwiatami, w mniejszej – pojedyncza doniczka. Tam, gdzie w łazience nie ma okna i nie utrzymają się nawet mało wymagające rośliny, styl eko wdziera się innymi sposobami.

Rury w łazience - ozdoba czy rzecz, którą trzeba ukryć? Odpowiadamy

Jeżeli mamy taką możliwość, rośliny dobrze zaprezentują się we wnętrzu
Jeżeli mamy taką możliwość, rośliny dobrze zaprezentują się we wnętrzu

Trendy na 2021 rok to przede wszystkim drewniane półki, drewniane akcesoria łazienkowe i detale dekoracyjne. Gdzieś też widać fascynację naturą w samym doborze kolorów, które stają się delikatniejsze, bardziej pastelowe, z dominującą nutą żółtego i zielonego. Do tego warto jeszcze wspomnieć o zaskakująco często pojawiających się w katalogach „kranach” w formie wodospadu.

Najciekawszy trend: porządek

Ze wszystkich modnych rozwiązań na 2021 rok jedno zasługuje na szczególną uwagę. Jeśliby bowiem wziąć do ręki katalogi starsze i skontrastować je z najnowszymi, wyraźnie widać, że od nowego roku passe będzie organizowanie w łazience wystawek kosmetyków, co jeszcze do niedawna było ciepło przyjmowaną normą. W miarę możliwości projektanci proponują usunięcie z łazienki wszystkich półek, szafek i koszyczków, a jeśli tego nie da się zrobić, to już na pewno usunięcie wszystkich drobiazgów i schowanie ich w nielicznych, ale pojemnych meblach.

Estetyczna, wysprzątana łazienka to największy trend na 2021 rok!
Estetyczna, wysprzątana łazienka to największy trend na 2021 rok!

Wydaje się, że rok 2021 w łazience trzeba będzie zacząć od gruntownych porządków, bo cała reszta jest dopuszczalna: stara, pozornie nieatrakcyjna łazienka? Nie, wystarczy ją wysprzątać i odświeżyć. Jaskrawy pokój kąpielowy? Może i nie jest zgodny z najnowszymi trendami, ale gdyby wstawić tam jakąś większą roślinę, to da się przymknąć oko. Prosty projekt z klasyczną wanną? Wystarczy dołożyć jakiś rustykalny akcent i też będzie OK. O ile więc ze wcześniej wspomnianymi trendami można jeszcze dyskutować, o tyle już z ogarnięciem całego łazienkowego bałaganu – już się polemizować nie da, bo to właśnie porządek stał się naczelnym trendem w aranżacjach łazienek na 2021 rok.