Wanna w sypialni - czy to ma sens?

Posiadanie wanny w sypialni może wydać się przejawem ekstrawagancji. Jest to jednak rozwiązanie, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Przede wszystkim zapewnia bardzo dużą wygodę. Posiadając wannę tuż przy łóżku, nie trzeba przemieszczać się z łazienki do sypialni. Spokojnie można wziąć kąpiel w tym samym miejscu, w którym się śpi.

Jeżeli chcesz, aby sypialnia, w której została zamontowana wanna, zachowała bardzo dobry wygląd, to konieczny jest dobór odpowiednio dopasowanych mebli. W takiej sytuacji często dobrze sprawdzają się wanny o nietypowych kształtach, które można wpasować na przykład w jakąś lukę i tym samym zachować więcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być również wanna z masażem, która pozwala na pełne zrelaksowanie się przed snem. 

Wanna w sypialni - czemu jest zaskoczeniem?

Kiedy słyszymy o wannie w sypialni... raczej nie jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Może sama wanna nie jest problemem, a dobór dodatków oraz kolorystyki? Jeżeli zaplanujemy sypialnie w jednym kolorze i wydzielimy przestrzeń do spania, to rozwiązanie nie będzie aż tak raziło w oczy. 

Wanna w sypialni sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, które mają dobrą wentylację. Załóżmy, że minimalny metraż to 10 m2. Część osób interesujących się aranżacją wnętrz wątpi m.in. w wytrzymałość stropu. Tak, trzeba sprawdzić, czy jest dość trwały, by poradzić sobie z wanną, niezależnie od materiału wykonania. Gdy wypełnimy ją wodą będzie mocno obciążona, jednak nie jest to powód, by na starcie odpuścić sobie taką przyjemność.

Wanna  w sypialni - ładnie komponująca się z resztą aranżacji
Wanna w sypialni - ładnie komponująca się z resztą aranżacji

Najwięcej wątpliwości budzi jednak odpowiednia odporność na wilgoć. W tym celu fragmenty ścian trzeba zabezpieczyć kaflami albo pomalować wodoodporną farbą lub tapetą. Musimy zabezpieczyć też miejsca łączenia, np. za pomocą silikonu.

Wanna w sypialni sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, które mają dobrą wentylację.

Czy wanna w łazience zapewnia komfort?

Wanna w sypialni pozwala na natychmiastowe przeniesie się do łóżka. To natomiast zapewnia bardzo duży komfort. Wanna w sypialni to jednocześnie rozwiązanie dla osób, które nie czują oporów przed postawieniem na nowoczesność. W wielu starszych mieszkaniach takie rozwiązania są trudne do zastosowania. W nowych projektach pojawiają się coraz częściej. W wielu mieszkaniach w sypialni znajduje się wanna, dzięki której zrelaksowanie się przed snem nie stanowi żadnego problemu, a wprowadza bardzo dobrą atmosferę przed snem. Jeżeli zatem cenisz sobie wygodę i chciałbyś móc we własnym mieszkaniu bardzo efektywnie wypocząć, to wanna w sypialni jest rozwiązaniem, na które powinieneś postawić. 

Wanna w nowoczesnym salonie
Wanna w nowoczesnym salonie

Co z łazienką? Czy jej potrzebujemy?

Posiadanie wanny w sypialni nie sprawia, że łazienka przestaje być potrzebna. Można w niej bowiem zamontować prysznic. Ten przydaje się w sytuacjach, gdy konieczne jest szybkie odświeżenie się. Wiele razy będzie on zapewne wykorzystywany również przed samym snem, ponieważ nie zawsze mamy ochotę spędzać czas w wannie. Druga łazienka doskonale sprawdzi się również, gdy przyjadą goście. Umieszczenie wanny w sypialni nie eliminuje więc potrzeby posiadania drugiej łazienki.

Wanna w sypialni pozwala na natychmiastowe przeniesie się do łóżka.

Dodatki do wanny w salonie - również te naturalne!

Łącząc sypialnię z łazienką musimy zadbać o spójny efekt wizualny. Jednym z rozwiązań jest ozdobny żyrandol, wygodne fotele (kolorystycznie pasujące zarówno do części sypialnianej, jak i wanny), toaletka czy ozdobne lustra oraz obrazy. Warto zadbać o obecność roślin lub drewnianych detali. Są nie tylko modne, ale dobrze komponują się m.in. z panelami czy dużymi lustrami.

Wanna dobrze wygląda we większych sypialniach
Wanna dobrze wygląda we większych sypialniach

Wanna nie bez wad

Wanna w sypialni to rozwiązanie bardzo interesujące, ale niepozbawione wad. Przede wszystkim w sypialni będzie panowała duża wilgoć. Zatem bez odpowiedniego systemu wentylacji na ścianach może pojawić się pleśń. Niezbędne jest również systematyczne wietrzenie pomieszczenia. Ponadto dla pełnego komfortu kąpieli konieczne jest, aby w pomieszczeniu panowała wysoka temperatura. Sypialnia jest znacznie większa od tradycyjnej łazienki, co z reguły przekłada się na wzrost opłat za ogrzewanie i nierzadko też konieczność zamontowania dodatkowych grzejników.

Posiadanie wanny w sypialni nie sprawia, że łazienka przestaje być potrzebna.

Ostatni minus tego rozwiązania polega na konieczności użycia odpowiednich materiałów. W miejscu, w którym znajduje się wanna, jak już wspominaliśmy, lepiej postawić na materiały odporne na wilgoć. Należy również odpowiednio połączyć je z wystrojem sypialni, co często nie jest proste.