Jak pomalować ściany w sypialni? Moda 2021

Zerkając w katalogi przygotowane na 2021 rok, można już powoli przymierzać się do oceny, jakie rozwiązania będą modne. Jeśli chodzi o malowanie ścian w sypialni, to tutaj zmiesza się klasyka z nowoczesnością. Będzie z czego wybierać i każdy będzie mógł znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie: jedni prostsze, inni bardziej złożone.

Kolory do sypialni na 2021 rok

Większość rozwiązań przewiduje albo użycie pojedynczego koloru, albo połączenie kilku „płaskich” barw. To podejście znane od lat, ale w tym sezonie pojawia się po raz pierwszy od dawna tak dużo modnych propozycji z wyrazistą barwą w roli głównej.

Biel w sypialni

Białe ściany w sypialni to swego rodzaju klasyka. Generalnie nie są najpopularniejszym rozwiązaniem, ponieważ biel wydaje się wielu osobom zbyt jasna. W małej sypialni jednak nie powinno to stanowić problemu. Za to warto pomyśleć już wcześniej także o tym, że białe ściany mogą wymuszać pewną zmianę ogólnej koncepcji. Bardzo dobrym pomysłem będzie zmiana oświetlenia na takie, w którym źródłem światła są LED-y ciepłe białe albo wręcz żółte. Pozwoli to stonować kolorystykę, a jednocześnie sprawi, że biel nie będzie miała aż tak sterylnego charakteru. Oczywistym plusem pomalowania ścian w sypialni na biało jest pełna dowolność w wyborze kolorów i stylów pozostałych elementów wyposażenia. Zresztą tych wcale nie musi być wiele, ponieważ biel to przede wszystkim kolor proponowany przez twórców aranżacji rustykalnych i skandynawskich.

Białe ściany w sypialni to swego rodzaju klasyka
Białe ściany w sypialni to swego rodzaju klasyka

Szarości i beże - dobrze prezentują się w modnej sypialni?

Ściany w odcieniach szarości to pewne novum w sypialniach, natomiast beże są już rozwiązaniem wysoko cenionym od lat. W obu przypadkach chodzi o przełamanie sterylności białych ścian i stonowanie całej aranżacji. Zarówno szare, jak i beżowe farby na ścianę pozwalają nieco pomieszczenie przyciemnić, ale bez jego optycznego zmniejszenia. O ile szare ściany w sypialni są charakterystyczne raczej dla nowoczesnych projektów i stylów, o tyle beżowe będą świetnie prezentowały się w klasycznych aranżacjach. Obie konwencje zostawiają sporą dowolność, jeśli chodzi o dobór kolorystyki dodatków.
Szczególną estymą w katalogach na 2021 rok cieszą się różne odcienie od pistacjowego do miętowego. Wydaje się, że moda na zielonkawe ściany pozostanie z nami na dłużej. W tym roku jednak projektanci częściej stawiają na nieco przytłumione nuty.

Białe ściany w sypialni to swego rodzaju klasyka.

Modna szarość w sypialni
Modna szarość w sypialni
Beże są rozwiązaniem wysoko cenionym od lat
Beże są rozwiązaniem wysoko cenionym od lat

Jedna wyrazista ściana zielona lub bordo

O ile jasne kolory świetnie wyglądają po nałożeniu na wszystkie ściany sypialni, o tyle odcienie cięższe i wyraziste pojawiają się w projektach głównie jako akcenty. Głęboka, ciemna zieleń albo ciężkie bordo to kolory, których można użyć, aby nadać sypialni indywidualny charakter, malując nimi tylko jedną ścianę. Wybór najczęściej pada na tę za łóżkiem. To rozwiązanie ma oczywiste zalety, bo pozwala stworzyć zupełnie niepowtarzalną aranżację, ale są też pewne minusy. Po pierwsze, tak wyraziste kolory najczęściej są wykorzystywane w dużych i przestronnych sypialniach. W mniejszych pomieszczeniach mogą je za bardzo zdominować. Po drugie, mogą się pojawić pewne trudności z dopasowanie kolorów pozostałego wyposażenia, stąd też zalecenie, żeby na to rozwiązanie zdecydowały się głównie osoby, które w sypialni mają niewiele sprzętów i dekoracji.

W projektach sypialni na 2021 rok dominują barwy proste

 

Ciemna zieleń nigdy nie wychodzi z mody
Ciemna zieleń nigdy nie wychodzi z mody
Sypialnia bordo robi wrażenie
Pinterest
Sypialnia bordo robi wrażenie

Złożone projekty? Jak najbardziej!

W projektach sypialni na 2021 wiele jest bardziej zaawansowanych wykończeń: tynków strukturalnych, farb do efektów specjalnych i farb strukturalnych. Największe wrażenie robią chyba farby z efektami przecierek, stiuków, przenikania kolorów.

Kolory inspirowane naturą - modna sypialnia 2021

W 2021 roku projektanci sypialni proponują wiele aranżacji inspirowanych naturą: delikatne desenie szaro-błękitne, które przypominają niebo w niezbyt pogodny letni dzień, zielone przecierki i stiuki w raczej żywych odcieniach, brązowe przecierki na zielonym podkładzie, efektowne połączenia zieleni z barwą żółtą, niebieską lub nawet czerwoną – te już raczej na pojedynczą ścianę, niż na całą powierzchnię.

To, co łączy tego typu projekty, to zdecydowanie wyższy poziom trudności, jeśli chodzi o wykonanie. Nie ma mowy o skończeniu pracy w jeden dzień. Najczęściej też trzeba mieć więcej wprawy, jeśli chce się sypialnię wyremontować samodzielnie, a jeśli wprawy brak – potrzebne będzie wsparcie profesjonalistów. Wzrośnie również cena, ale efekt jest tego wart.

Modne rozwiązania do sypialni 2021
Modne rozwiązania do sypialni 2021
Błękitny, niebieskie czy żółty - kolory natury są w tym sezonie najmodniejsze
Błękitny, niebieskie czy żółty - kolory natury są w tym sezonie najmodniejsze

Nowoczesna sypialnia w jeansie i rdzy

W niektórych nowoczesnych projektach sypialni na 2021 rok pojawiają się też mniej typowe rozwiązania, których podstawą są farby do efektów specjalnych. Chodzi o jeans i rdzę. Farby z efektem jeansu wiernie oddają naturę denimu, są nawet ciepłe w dotyku, natomiast efekt rdzy uzyskuje się produktami wieloskładnikowymi i jest tak autentyczny, ponieważ nie jest to po prostu farba, tylko baza z żelazem, które naprawdę się utlenia po potraktowaniu utleniaczem.
Te nowoczesne pomysły świetnie sprawdzają się w dużych sypialniach do wyróżnienia jednej ze ścian lub nawet tylko fragmentu.

Nowoczesne sypialnie - podsumowanie

W projektach sypialni na 2021 rok dominują barwy proste, ale niekoniecznie klasyczne. Wiele jest nawiązań do kolorów natury, co w sypialni nie jest niczym nowym. Monotonię przełamują jednak farby strukturalne i do efektów specjalnych, dzięki którym – głównie w większych i bardziej nowocześnie urządzonych sypialniach – można uzyskać niezwykle ciekawe aranżacje.