Sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, ponieważ stanowi osobistą oazę spokoju. Nawet w małym mieszkaniu można ją urządzić i optymalnie wykorzystać przestrzeń.
Pomysły na łóżko do małej sypialni
Przeważnie na sypialnię w mieszkaniu wybiera się jeden z mniejszych pokoi, dla tego szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego łóżka. Jeśli pokój jest tak mały, że poza podwójnym łóżkiem nie ma w nim miejsca na nic innego, są trzy możliwości:
- Dobra stara kanapa
Kanapy do spania są idealne, kiedy w dzień potrzebujesz więcej miejsca. Podczas gdy na noc można kanapę kilkoma prostymi ruchami rozłożyć i wygodnie na niej spać, w dzień równie łatwo przemienia się we wspaniałe miejsce do siedzenia. Często kanapa służy też w dzień jako miejsce do przechowywania pościeli, a w nocy - dziennych poduszek. W ten sposób piecze się dwie przysłowiowe pieczenie na jednym ogniu. - Łóżko składane na ścianie
Nawet jeśli jest ledwie dostrzegalne, to jednak istnieje naprawdę: łóżko składane na ścianie. Jest szczególnie praktyczne w bardzo małych pokojach, w których nawet kanapa do spania zajmowałaby zbyt dużo miejsca. Składane łóżko można całkiem prosto zamontować na ścianie i według życzenia po prostu rozkładać. Poza tym składane łóżko może być szczególnie przydatne, kiedy trzeba przenocować gości. - Łóżko na antresoli
Łóżko na antresoli tylko dla dziecka? Nic podobnego! Także dorośli mogą sobie urządzić sypialnię na podwyższeniu. Jedyny warunek jest taki, że wysokość mieszkania musi być odpowiednio duża. Między materacem i sufitem musi być co najmniej tyle miejsca, aby dało się swobodnie usiąść. Inaczej nagłe poderwanie się z łóżka w nocy może się skończyć rozbiciem głowy. Poza tym, im wyższe pomieszczenie, tym wygodniej można zagospodarować przestrzeń pod antresolą. W ten sposób da się nie tylko znaleźć więcej miejsca w sypialni, ale też optymalnie je wykorzystać.
Różne systemy przechowywania ubrań
Rozpatrując rozmaite wersje urządzenia małej sypialni, dochodzisz często do wniosku, że szafa na ubrania z otwieranymi klasycznie drzwiami zupełnie się nie nadaje. Proponujemy dwa pomysły urządzenia Twojej szafy na ubrania w sypialni.
- Otwarty system przechowywania
Szczególnie wygodny i oszczędzający miejsce jest otwarty system przechowywania ubrań. Na przykład mocujesz drążek do wieszania ubrań, pod którym ustawiasz kilka pojemników albo miniszafkę. Albo zawieszasz swój drążek do ubrań wysoko pod sufitem i znajdujesz pod spodem miejsce na małą komodę. Można tutaj puścić wodze fantazji. - Szafa z przesuwanymi drzwiami
Szafa, której drzwi przesuwają się w jej płaszczyźnie, zamiast otwierać się na zewnątrz, daje się ustawić w małej przestrzeni. Wybór takich mebli również jest ogromny.
Kanapy do spania są idealne, kiedy w dzień potrzebujesz więcej miejsca.
Mniej blokujących przestrzeń mebli, więcej otwartych elementów
Ogólna zasada jest taka, że otwarte elementy powiększają optycznie Twoją małą sypialnię, w przeciwieństwie do masywnych mebli. Kolejna komoda koło szafy na ubrania i łóżka działa przytłaczająco i zajmuje za dużo miejsca. Lepiej zastosować otwarte sposoby przechowywania, które w miarę potrzeb można rozbudować. Na przykład poprzez regały ścienne.
Styl minimalistyczny – precz ze zbędnymi meblami
Jeśli dysponujesz małą sypialnią, wtedy działa zasada: mniej znaczy więcej. Minimalizm zapewnia każdemu pomieszczeniu optyczne powiększenie. Jest tak, że im więcej miejsca masz na podłodze, tym swobodniej się czujesz. Podobnie jest ze ścianami: jeśli wszystkie ściany w sypialni udekorujesz obrazami, plakatami albo wiszącymi szafkami, wtedy robi to w małym pokoju szczególnie przytłaczające wrażenie.
Jeśli w Twojej sypialni poza łóżkiem i szafą na ubrania nie ma żadnych masywnych mebli, a mimo to odczuwasz ciasnotę, powinieneś rozważyć przeniesienie ubrań do innego pomieszczenia. Jeżeli w pokoju dziennym albo na korytarzu jest dosyć miejsca, po prostu wyprowadź swoją szafę z sypialni. Szafa wcale nie musi stanowić typowego elementu wyposażenia sypialni; kieruj się swoim stylem urządzania mieszkania.
Szczególnie wygodny i oszczędzający miejsce jest otwarty system przechowywania ubrań.
Wykorzystanie ścian
Planując małą sypialnię, trzeba wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Może chcesz umieścić w sypialni regał ścienny? Zapewnia dużo miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Małe dodatki mogą te możliwości jeszcze powiększyć, bez zajmowania dodatkowego miejsca. Możesz na przykład swoją ścienną szafkę powiesić nieco wyżej i zamontować pod spodem kilka haczyków albo drążek do wieszania ubrań. Albo zamiast ustawiania kompletnego regału, powiesić dwie-trzy półki obok siebie.
Właściwe ustawienie łóżka
Wiadomo, że nie stawia się łóżka zaraz za drzwiami, ale już przy wyborze tego mebla do małej sypialni często zapomina się o niedostatku miejsca. Ogromne łóżko z baldachimem albo materacem XXL zajmie więcej niż połowę powierzchni pomieszczenia i do Twojej małej sypialni raczej się zmieści. Lepsze będzie łóżko nie tak obszerne. Ponieważ w małej sypialni liczy się każdy centymetr, zakup trzeba dokładnie przeanalizować, aby po wstawieniu łóżka pozostało jeszcze miejsce na inne rzeczy. To samo dotyczy zakupu każdego innego mebla do sypialni o wybitnie niewielkim metrażu.
Planując małą sypialnię, trzeba wykorzystać każdą wolną przestrzeń.
Więcej światła
Im jaśniejsze pomieszczenie, tym wydaje się większe. Oczywiście sypialnia ma służyć do odprężenia i odpoczynku, dlatego oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe. Lepiej zastosować klasyczne światła sufitowe, lamkę na nocnym stoliku i do tego jakieś źródło światła rozproszonego, aby sypialna stała się szczególnie przytulna.
Lustro dla złudzenia optycznego
Duże lustro w sypialni jest podwójnie praktyczne. Po pierwsze pozwala ocenić świeżo założony strój, a po drugie małe pomieszczenie zyskuje dzięki temu optyczną głębię. Lustro w małej sypialni jest wręcz konieczne.
Zachowanie porządku
Mała sypialnia i do tego bałagan? Trudno w takich warunkach o dobry nastrój. Dlatego od razu trzeba przedsięwziąć odpowiednie środki, aby takiej sytuacji zapobiegać. Inwestycja w stylowe regały, jak również kosze i pojemniki do przechowywania, pomoże utrzymać porządek w sypialni.
Dużo dziennego światła
Im więcej słonecznego światła, tym lepszy nastrój. Dlatego ważne jest, aby urządzając swoją małą sypialnię zwracać uwagę na to, żeby trafiało do niej możliwie dużo dziennego światła. Na przykład, kiedy zamiast ciemnych i grubych zasłon zawiesisz jasne i cienkie. Albo zainstalujesz żaluzje, które zaciągniesz przed snem.
Mała sypialnia i do tego bałagan? Trudno w takich warunkach o dobry nastrój.
Jasny świat kolorów
Zastanawiasz się, jak pomalować swoją małą sypialnię i szukasz pomysłu? Trzeba sięgnąć do sprawdzonej zasady: im jaśniej, tym lepiej. Oczywiście nie trzeba malować sypialni na sterylnie biały kolor. Zastosuj tylko jasne odcienie, a jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z nasyconych barw, ogranicz się może tylko do jednej ściany. Także wybierając tekstylia, jak pościel, poduszki itd., powinno się preferować jasne kolory z punktowymi mocniejszymi akcentami.