Wentylator do łazienki – czym kierować się przy wyborze?

To, że wentylator jest ważnym elementem wyposażenia każdej łazienki, nie ulega żadnej wątpliwości. Właściwa cyrkulacja powietrza jest bowiem niezmiernie istotna w pomieszczeniach o dużym stężeniu wilgotności, zwłaszcza na mniejszym metrażu, czy przy braku okna.

Inaczej masz problem z wysuszeniem ręczników, wieczorem wita Cię nieprzyjemny zapach stęchlizny, a w najgorszym przypadku grzyb czy pleśń zaczynają mocno pokrywać ściany. Unikniesz tego, montując właśnie wentylator. Musisz jednak zwrócić uwagę, jaki wybrać, ponieważ jeśli urządzenie odznacza się głośną pracą i nie poprawia jakości powietrza, to i tak nie będzie należycie spełniać swojej roli. Dlatego dowiedz się, czym kierować się przy zakupie wentylatora do łazienki.

Dlaczego wentylator powinien być w łazience?

Warunki, jakie panują w każdej łazience, są dość specyficzne. Poprzez wysokie temperatury oraz duży poziom wilgoci, wytwarza się charakterystyczny mikroklimat, który przy złej cyrkulacji powietrza może po jakimś czasie prowadzić do zagrzybienia i rozwoju pleśni. Ponadto nadmierna wilgotność sprawia, że po gorącej kąpieli masz problem z wysuszeniem ręczników, zaparowanymi lustrami, czy nawet szybkim suszeniem włosów. Jeśli jednak zmagasz się tylko z zaparowanym lustrem w łazience, to nie jest jeszcze tak tragicznie, kiedy na ścianach czy fugach pojawia się już pleśń czy grzyb. To już bezpośrednio zagraża zdrowiu domowników, ponieważ pleśń jest przyczyną wielu poważnych chorób, a do tego emituje bardzo nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu.

Jeśli nie masz możliwości regularnego wentylowania go, a do tego metraż jest niewielki, to intensywny i nieprzyjemny zapach będzie unosić się przez cały czas w łazience. Wentylator przydaje się również w toalecie. Jednym z zadań wentylacji, jest bowiem usuwanie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu. Dlatego w Twojej łazience musi być wbudowany wentylator, który zadba o właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniu. 

Wentylator w łazience - nie możemy o nim zapomnieć
Wentylator w łazience - nie możemy o nim zapomnieć

Wydajność a wielkość wentylatora 

Wentylator jest wtedy wydajny i sprawny, kiedy jest dobrze dobrany przede wszystkim do wielkości konkretnego pomieszczenia. Im większa łazienka, tym kanał wentylacyjny charakteryzuje się większą średnicą. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wentylatorów – 100, 120, 125, 150 i 300 mm, z tym że do najczęściej spotykanych w mieszkaniach i domach należą:100, 125 czy 150 mm. 

Tutaj przydatne są dwie informacje – o jakiej średnicy wentylator kupić i jakie wartości strumienia objętości wymienianego powietrza, powinny zostać zachowane, zgodnie z przyjętymi normami budowlanymi. 

Jednym z zadań wentylacji, jest bowiem usuwanie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu.

Wentylatory o średnicy:

  • 100 mm odznaczają się wydajnością od 80m3/h do 125m3/h i sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach maksymalnie do 10 m2.
  • 120 albo 125 mm to wydajność między 175m3/h do 215m3/h i powinny być instalowane w pomieszczeniach o wielkości od 10m2 do max 16m2.
  • 150 mm – montowane są w pomieszczeniach powyżej 16 m2, a objętość wymienionego powietrza waha się między 250m3/h do 320m3/h. 

Skąd wiedzieć, jaką wydajność powinien mieć wentylator akurat w Twojej łazience? Kieruj się przede wszystkim wielkością wnętrza, ale istotne jest również, czy łazienka jest łączona z ustępem, albo czy szukasz wentylatora jedynie do gościnnej toalety. W przypadku łazienki z WC, wydajność wentylatora powinna wynosić minimum 50 m³/h. Natomiast w przypadku gościnnej toalety wystarczy już 30 m³/h. Wydajność wentylatora mierzona jest w metrach sześciennych, dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że właściwie dobrałeś urządzenie, to możesz sam przemierzyć wydajność wentylatora. Musisz znać jedynie szerokość, wysokość i długość pomieszczenia, następnie pomnożyć je przez siebie. Uzyskany wynik to właśnie wydajność Twojego wentylatora. Przykładowo dla pomieszczenia 2,6 (wys.) x 4 (dł.) x 3 (szer.) = 31,2. Wydajność wentylatora to więc 31,2 m3.  

Wydajność a wielkość wentylatora
Omawiamy wydajność a wielkość wentylatora

Jaki powinien być wentylator, montowany w łazience?

Przy wyborze właściwego wentylatora, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wydajność czy wielkość kanału wentylacyjnego, ale również na warunki pracy. Twój wentylator powinien być przede wszystkim cichy. Kiedy w nocy korzystasz z toalety, a wentylator załącza się wraz ze światłem, jego głośna praca, może budzić innych domowników. Z kolei w małym mieszkaniu praca głośnego wentylatora może być słyszalna nawet w salonie. I nie ma znaczenia, czy drzwi do łazienki będą zamknięte. Dlatego warto szukać cichych modeli i takie montować zwłaszcza na mniejszych metrażach. 

Drugim aspektem jest energooszczędność. Wentylator to urządzenie, które zdecydowanie będzie często eksploatowane, zwłaszcza przy większej liczbie domowników. Dlatego warto szukać modeli, które nie będą zbytnio obciążać Twoich rachunków. Na wentylatorach znajdziesz informację o tzw. wskaźniku PSFP, który nie wdając się w szczegóły, powiązany jest ze zużyciem energii. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym bardziej energooszczędny jest dany model. Najlepsze efekty pod tym względem uzyskasz, przy wskaźniku 0,3 – 0,5 kW/m3/s. 

Najlepiej wybrać wentylatory z timerem i czujnikiem wilgoci.
Najlepiej wybrać wentylatory z timerem i czujnikiem wilgoci.

Modny design a funkcjonalność i żywotność urządzenia

Wentylator możesz zamontować albo do ściany albo do sufitu. Jednak bez znaczenia na wybór miejsca, urządzenie jest zawsze w jakimś stopniu widoczne i może wpływać na estetykę pomieszczenia. Dlatego nie pasuje Ci zwykła plastikowa kratka? Na rynku znajdziesz wiele gustownych i eleganckich modeli, łącznie z takimi wykonanymi ze szkła, albo z podświetlanymi informacjami o poziomie wilgotności czy temperaturze. Design zdecydowanie jest istotny, ale nie powinien być priorytetem przy zakupie wentylatora. Dlatego jeśli dany model spodobał Ci się pod względem wizualnym, to zerknij też na inne parametry, jak głośność pracy czy właściwą wydajność. Co z tego bowiem, że zyskasz piękny efekt aranżacyjny, jeśli wentylator nie będzie poprawiał jakości powietrza albo będzie przeszkadzał głośnym buczeniem? Zwróć również uwagę czy silnik wyposażony jest w łożyska kulkowe, które charakteryzują się dłuższą żywotnością, niż łożyska ślizgowe. 

Twój wentylator powinien być przede wszystkim cichy.

Jak wolisz sterować wentylatorem?

Wentylator nie musi być załączony przez cały czas. Powinien się uruchomić podczas korzystania z łazienki i wyłączyć się, kiedy powietrze zostanie wyrównane, albo kiedy zostaną wyeliminowane nieprzyjemne zapachy. Jakie masz możliwości wyboru?

  • standardowy wentylator  - najprostsza wersja urządzenia, uruchamiana przy załączeniu światła, albo działająca na osobny włącznik. Jeśli taki mechanizm Ci odpowiada, to najlepiej wybierz opcję z osobnym włącznikiem. Możesz wtedy decydować, czy chcesz załączyć wentylator, np. podczas krótkiego mycia rąk, czy nocnego korzystania z toalety,
  • jeśli wentylatora nie można zamontować pod włącznik świetlny, to masz do wyboru wentylator z włącznikiem sznurkowym. Wentylator zasilany jest wtedy bezpośrednio z puszki elektrycznej, a uruchamiany jest przez pociągnięcie sznurka. Takie wentylatory sprawdzają się jednak częściej w salonie albo w kuchni, gdzie rzadziej potrzebujesz wyregulować poziom wilgotności,
Wentylator w łazience
Wentylator w łazience
  • wentylator z włącznikiem czasowym (timerem) – wentylator zaczyna pracę z opóźnieniem, kiedy nikt nie przebywa już w łazience. Zwłokę czasową możesz ustawić nawet do 30 minut. To dobra opcja, ponieważ pozwala optymalnie usunąć wilgoć i niechciane zapachy w bardziej komfortowy sposób,
  • wentylator z czujnikiem wilgoci – to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala reagować na przekroczony poziom wilgoci w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju urządzenia, możesz swobodnie ustawiać poziom wilgoci, po którego przekroczeniu, wentylator automatycznie się załączy. Możesz wybrać też wentylator z opcją timera i czujnika wilgotności, co pozwala włączać wentylator zarówno w momencie zbyt dużego stężenia wilgoci, jak i na żądanie, by np. wyeliminować nieprzyjemne zapachy,
  • wentylator z czujnikiem ruchu albo światła – to wentylatory uruchamiane automatycznie po wykryciu albo ruchu w pomieszczeniu albo przy włączeniu światła (idealne, w przypadku ślepych łazienek). 

Wentylator nie musi być załączony przez cały czas.

Do łazienki, połączonej z WC najlepiej wybrać wentylatory z timerem i czujnikiem wilgoci. Zapewniają optymalne usunięcie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów nawet w często eksploatowanych pomieszczeniach. W przypadku toalet gościnnych sprawdzi się np. wentylator standardowy albo z czujnikiem ruchu czy światła. Takie załączą się na czas korzystania z pomieszczenia, a przez to, że poziom wilgoci nie jest tak wysoki, jak w przypadku łazienki, nie jest konieczna dłuższa praca wentylatora.