Aranżacja pokoju dziecięcego krok po kroku. Jak urządzić pokój dla dziecka wspierający jego kreatywność – już od okresu niemowlęcego? Zainspiruj się.
Aranżacja pokoju dziecięcego – najważniejsze kwestie
Urządzając pokój dziecięcy, należy stworzyć przestrzeń nie tylko estetyczną i przytulną, ale zwłaszcza bezpieczną. Najlepiej, aby rosła ona wraz z maluchem, dopasowując się zmieniających się potrzeb dziecka i jego zainteresowań. Zebraliśmy dla Was najważniejsze porady od architekta wnętrz, które pozwolą stworzyć miejsce idealne do zabawy, nauki oraz odpoczynku.
Metraż i bezpieczeństwo
W zależności od dostępnej powierzchni powinniśmy odpowiednio zaplanować układ kilku stref: snu, nauki, zabawy oraz przechowywania. Optymalnym rozwiązaniem jest pokój o powierzchni od 10 do 15 m2. W mniejszych pomieszczeniach, na przykład o metrażu 6-9 m2, konieczne jest już zastosowanie mebli wielofunkcyjnych lub modułowych, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Jeśli dysponujemy większym pokojem, powyżej 15 m², możemy sobie pozwolić na wyraźniejsze podzielenie przestrzeni na konkretne strefy, na przykład poprzez ustawienie regału jako ścianki działowej lub zastosowanie różnych kolorów ścian, które wizualnie oddzielą miejsce do nauki od części wypoczynkowej.
Pokój naszej pociechy to miejsce, gdzie spędza ono większość swojego czasu, dlatego jego bezpieczeństwo musi być priorytetem. Szczególnie w przypadku niemowlaków i kilkulatków trzeba zadbać o brak ostrych krawędzi oraz stabilność mebli. Warto wybierać modele z zaokrąglonymi rogami i unikać szklanych elementów. Gniazdka elektryczne powinny być zabezpieczone za pomocą nakładek lub zaślepek, a szuflady i szafy wyposażone w blokady, które uniemożliwią ich gwałtowne otwarcie. Materiały wykorzystane w aranżacji pokoju powinny być nietoksyczne – dotyczy to zarówno farb, jak i tkanin.
Meble dostosowane do wieku dziecka
Meble i akcesoria do pokoju dziecięcego powinny być dostosowane do wieku dziecka oraz jego etapu rozwoju. W pierwszych latach życia priorytetem jest bezpieczeństwo i funkcjonalność. W pokoju niemowlaka centralnym elementem jest łóżeczko, które powinno być stabilne i wykonane z naturalnych materiałów. W pierwszych miesiącach życia przydatna jest również komoda z przewijakiem, wygodny fotel do karmienia, najlepiej miękkim, z wysokim oparciem i podłokietnikami. Oświetlenie w pokoiku powinno być subtelne i ciepłe, dlatego dobrym rozwiązaniem jest lampka nocna lub delikatne kinkiety ścienne.
Zobacz: Sypialnia dla rodziców i małego dziecka – jak zaaranżować?
W pokoju przedszkolaka ważne staje się stworzenie przestrzeni do zabawy (np. do budowania konstrukcji z klocków). Meble powinny być niskie, stabilne i łatwo dostępne. Możemy zakupić np. otwarte regały, skrzynie do przechowywania zabawek, stolik z małymi krzesełkami. Z kolei łóżko może być większe, ale nadal dobrze jest wybrać model z dodatkowymi barierkami ochronnymi. Warto unikać zbyt jaskrawych barw, które mogą działać pobudzająco, utrudniając tym samym zasypianie.
W okresie szkolnym niezbędnymi elementami wyposażenia pokoju stają się biurko oraz krzesło, które zapewnią najmłodszym warunki do nauki. Powinniśmy zadbać też o wygodne łóżko, przestrzeń do przechowywania (np. szafę, komodę, pojemniki na zabawki), półki na książki. W pokoju ucznia ważne jest również odpowiednie oświetlenie – najlepsze miejsce na biurko będzie blisko okna, aby wykorzystać naturalne światło w ciągu dnia.
Z kolei pokój nastolatka to przestrzeń, która powinna odzwierciedlać jego osobowość, dlatego warto dać mu możliwość wyboru kolorów, dodatków czy mebli. Podstawowym elementem wyposażenia nadal pozostaje łóżko, biurko i ergonomiczne krzesło. W pokoju młodzieżowym przydatna będzie również przestrzeń do relaksu, na przykład w postaci fotela, wiszącego hamaka lub dużej pufy.
Kolorystyka
Kolorystyka w projektowaniu wnętrz kształtuje atmosferę i wywiera wpływ na nasze samopoczucie. Warto podkreślić, że współczesne trendy coraz częściej odchodzą od stereotypowego podziału barw – niebieskiego w przypadku pokojów dla chłopców i różowego w pokojach dla dziewczynek. Zarówno rodzice, jak i projektanci wnętrz chętnie sięgają natomiast po neutralne, uniwersalne barwy, takie jak biele, beże, kremy, szarości czy odcienie pastelowe. Popularnością cieszą się również kolory ziemi (np. oliwkowa zieleń, terakota, ciepła żółć). Zwłaszcza jasne i stonowane kolory mogą optycznie powiększyć wnętrze oraz będą stanowić dobre tło dla mebli i dekoracji.
Warto również wiedzieć, że zieleń działa odprężająco i sprzyja koncentracji, dlatego doskonale sprawdzi się w strefie nauki. Żółty natomiast może pobudzać kreatywność, ale w nadmiarze bywa męczący, dlatego najlepiej stosować go w formie dodatków. Niebieski i turkusowy pomagają się wyciszyć, natomiast barwy pomarańczowe i brązowe dodadzą wnętrzu przytulności.
Podłoga funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu czystości
Wybierając podłogę do pokoju dziecięcego, warto kierować się trwałością i łatwością w utrzymaniu czystości. Wykładzina dywanowa od lat cieszy się nieprzemijającą popularnością. Miękka, przyjemna w dotyku, skutecznie amortyzuje upadki i zapewnia ciepło nawet w chłodniejsze dni. Aby jednak spełniała swoje zadanie i nie stała się siedliskiem kurzu, powinna mieć krótkie, gęste włosie. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla maluszków, które dużo czasu spędzają na podłodze. Niestety, wykładzina ma też swoje wady. Plamy, rozlane napoje i inne niespodzianki mogą sprawić, że jej pielęgnacja stanie się dla nas prawdziwym wyzwaniem.
Jeśli zależy nam na rozwiązaniu łatwym w utrzymaniu czystości, to panele podłogowe będą świetnym wyborem. Są odporne na ścieranie, łatwe w czyszczeniu, a bogactwo wzorów pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji dostosowanej do charakteru wnętrza. Pod względem higieny panele wygrywają z wykładziną – nie gromadzą kurzu ani roztoczy, dzięki czemu sprawdzą się w pokoju alergika.
Z kolei drewno to materiał, który wprowadza do wnętrza naturalne ciepło i niepowtarzalny klimat. Jest antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu, a ponadto reguluje wilgotność powietrza. Decydując się na drewnianą podłogę w pokoju dziecka, warto postawić na twarde gatunki, takie jak dąb czy jesion, które są odporne na uszkodzenia. Ważne jest również zabezpieczenie powierzchni – lakier lub olej muszą posiadać atesty i być wolne od szkodliwych substancji. Trzeba jednak pamiętać, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i co kilka lat może potrzebować cyklinowania.
Jaki styl wnętrzarski wybrać do pokoju dziecka?
Warto podkreślić, że nie ma uniwersalnej aranżacji idealnej dla każdego dziecka, najlepszym rozwiązaniem będzie więc stworzenie takiej przestrzeni, która będzie dopasowana do charakteru i zainteresowań najmłodszych domowników. Pamiętajmy równocześnie o tym, że fascynacja np. postacią z bajki lub danym zwierzątkiem prędzej niż później minie, a my będziemy musieli przeprowadzić remont. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na neutralny charakter wnętrza. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby pokój dziecięcy współgrał z aranżacją całego domu czy mieszkania, to można nadać mu cechy typowe dla danego stylu.
- Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim to rozwiązanie dla rodziców, którzy cenią sobie minimalistyczny charakter wnętrza. Jest ponadczasowy i łatwo go zmodyfikować w przyszłości. Dominują tutaj jasne, stonowane barwy i naturalne materiały. Meble są proste, często wykonane z jasnego drewna. Dopełnieniem wnętrza są miękkie dywany, jasne zasłony oraz dodatki np. w postaci wiklinowych koszy na zabawki i minimalistycznych grafik na ścianach.
- Styl nowoczesny sprawdzi się w pokojach nastolatków. To przestrzeń, która również charakteryzuje się neutralną kolorystyką, jednak często przełamaną kontrastowymi barwami. Często pojawiają się tu geometryczne wzory, surowe materiały (metal i szkło), a meble są zwykle modułowe i wielofunkcyjne.
- Pokój dziecięcy w stylu boho jest przede wszystkim przytulny. Dominują w nim beże, ciepłe brązy, zielenie oraz delikatne pastele. Często pojawiają się tipi, huśtawki podwieszane pod sufitem oraz miękkie dywany.
- Pokój w stylu vintage to kolejna propozycja dla młodzieży. Wyróżnia się przytłumionymi kolorami oraz designerskimi meblami inspirowanymi dawnymi epokami.
Inspiracje i pomysły na aranżację pokoju dziecięcego
Nadal nie wiesz, jak urządzić pokój dziecka? Poniżej zebraliśmy ciekawe propozycje.