Krzesła do biurka dla dziecka – ranking TOP 5!

Idealne krzesło do biurka dla dziecka nie istnieje, ale to nie powód, żeby kupować zupełnie bez przygotowania. Warto poświęcić kilka chwil na zrozumienie podstawowych różnic pomiędzy modelami i podjąć decyzję, która sprawi, nowo zakupione krzesło będzie maksymalnie praktyczne. Jak to zrobić i na jakie modele szczególnie warto zwrócić uwagę?

Od czego warto zacząć poszukiwania krzesła do pokoju dziecka?

Dobrze dobrane krzesło do biurka dla dziecka to gwarancja wygody i bezpieczeństwa. Lepszej jakości materiały, ergonomiczny profil, lepsze wykończenie – to wszystko sprawia, że dobrych krzeseł wcale nie trzeba często zmieniać. Warto też pamiętać, że krzesła i dziecięce fotele do biurek często występują w tej samej kategorii, a różnice między nimi są czysto arbitralne – krzesła to najczęściej stabilne, nieobrotowe konstrukcje, natomiast fotele dają więcej możliwości regulacji ustawień. Pierwsze będą na pewno dużo stabilniejsze, ale i pod adresem foteli obrotowych dla dziecka do biurka nie można raczej mieć większych zastrzeżeń.

Poniżej prezentujemy listę pięciu najciekawszych – naszym zdaniem – propozycji, a wśród nich będą i klasyczne krzesła, i bardziej skomplikowane fotele do biurka dziecięcego. O każdym powiemy kilka słów, żeby znalezienie się na tej liście uzasadnić. Tylko jeszcze jedno ważne zastrzeżenie: o ile faktycznie będzie to pięć najciekawszych modeli, to już kolejność na tej liście jest dość dowolna.

Raya 21SL - szeroki zakres regulacji

Krzesło, a właściwie dziecięcy fotel biurkowy Raya 21SL to propozycja ciekawa z kilku powodów. Przede wszystkim ma dość szeroki zakres regulacji, co oznacza, że krzesło będzie mogło przez jakiś czas rosnąć razem z dzieckiem. Poza tym jest ono ergonomicznie ruchome, co oznacza, że pozwala na dość swobodny ruch, jednocześnie cały czas zapewniając solidne podparcie. Choć wygląda zupełnie inaczej, niż większość profilowanych foteli, odpowiedni kształt oparcia został zachowany.

Krzesło Raya 21SL jest praktycznym rozwiązaniem
Allegro
Krzesło Raya 21SL jest praktycznym rozwiązaniem

Jest to krzesło dla dzieci, które spędzają już faktycznie dość dużo czasu przy biurku. Z powodzeniem będzie służyło przez ładnych kilka lat, i to cieszy, ponieważ jest dość drogie – kosztuje około tysiąca złotych. Pierwszym elementem, który ulegnie zużyciu, będzie prawdopodobnie gąbka siedziska – jest prawdopodobnie nieco zbyt miękka, co minimalnie obniża komfort, natomiast w ogólnym zarysie jest to na pewno jedno z najlepszych krzeseł dla dzieci.

Grospol Active - warianty w różnych kolorach

Zacznijmy od tego, że ten model ma kilka wariantów, różniących się jedynie kolorem zabudowy. W wielu sklepach te warianty mają odrębne wyceny, natomiast pod względem konstrukcji, a więc i funkcjonalności, są to takie same krzesła. Dużym plusem w ich przypadku jest możliwość regulacji głębokości. To istotne, ponieważ krzesła dla dzieci Active mają profilowane oparcie, więc dla pełnej ergonomii należy je dopasować do upodobań dziecka, żeby spełniały swoje zadanie. Olbrzymią zaletą jest tapicerka wykonana z bardzo trwałej tkaniny, która świetnie przepuszcza powietrze. To znaczy, że nawet w czasie dłuższej sesji przy biurku, skóra może dość swobodnie oddychać. Nawiasem mówiąc, także wypranie tego fotela dziecięcego nie jest żadnym problemem.

Możliwość regularcji ucieszy właścicieli tego fotela
Twitter
Możliwość regularcji ucieszy właścicieli tego fotela

Jeśli chodzi o ceny, to fotele Grospol Active są bardzo przystępne – 300-400 złotych za krzesło, które wytrzyma naprawdę wiele lat, to uczciwa wycena. Specyficzne żebrowanie za oparciem wygląda nieźle, opcjonalny podnóżek może jeszcze bardziej poprawić ergonomię, natomiast jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim brakuje tu mechanizmu zapewniającego możliwość „bujania”.

Dobrze dobrane krzesło do biurka dla dziecka to gwarancja wygody i bezpieczeństwa.

Filar Ergo Super - estetyczne krzesło

To jedyne krzesło, które ma trzywyrazową nazwę i każdy z tych wyrazów w zasadzie sam w sobie jest argumentem marketingowym. Ale na poważnie – jest to model, który pod względem estetyki dość wyraźnie wyróżnia się na tle innych propozycji, a to przez nowatorski design – podstawa i stelaż oparcia oraz podłokietniki są wykończone na biało, ale przy tym są łatwe do utrzymania w czystości. Zwarta konstrukcja z niewielką regulacją głębokości będzie wystarczająca dla większości użytkowników. Profil oparcia nie jest może idealny, ale pozwala na ergonomiczną pracę przy biurku nawet przez dłuższy czas. Jest to łatwiejsze także dzięki paroprzepuszczalnej tkaninie obiciowej i mechanizmowi wychylnemu TILT, który pozwala dynamicznie podpierać kręgosłup w każdej pozycji.

Najpoważniejszą wadą jest bez dwóch zdań cena. To produkt z wyższej półki, a oryginalny, nietypowy design nie do końca licuje z wyceną producenta. O gustach jednak nie ma sensu dyskutować, a o funkcjonalności trudno powiedzieć cokolwiek złego.

Diverso - funkcjonalne krzesło dla dziecka

Krzesło Diverso to model bardzo nietypowy, ponieważ łączy w sobie wszystkie zalety krzeseł nieobrotowych i ergonomię fotela. To propozycja producenta specjalizującego się w produkcji krzeseł ortopedycznych, co od razu tłumaczy, sąd tak nietypowy design. W tym przypadku jest on w całości podyktowany względami funkcjonalnymi. Dzielone oparcie, wyraźny profil i specyficzne ukształtowanie siedziska pozwalają dziecku zachować idealną pozycję nawet przy dłuższym siedzeniu. Podstawa jest wyposażona w kółka, które samoczynnie blokują się pod wpływem obciążenia, a to sprawia, że krzesło jest jednocześnie łatwe w ustawieniu i bardzo stabilne. Wysokość jest oczywiście regulowana.

Krzesło Diverso to model bardzo nietypowy
Diverso
Krzesło Diverso to model bardzo nietypowy

Czy cena w tym przypadku jest wadą? Jest dość wysoka, to prawda, ale też w klasie krzeseł typowo ergonomicznych wciąż stanowi raczej dolną granicę. Biorąc pod uwagę, że to naprawdę świetnie wykonane i trwałe krzesło, wydaje się, że nie jest szczególnie drogie, choć nie tak popularne, jak niektóre tańsze modele.

Zwarta konstrukcja z niewielką regulacją głębokości będzie wystarczająca dla większości użytkowników.

SST2 New - stabilna propozycja

Ostatnim z krzeseł dziecięcych do biurka na liście TOP 5 jest model SST2 New. Zdecydowanie jest to propozycja nietypowa, ponieważ nie jest to krzesło tapicerowane. Zarówno siedzisko, jak i oparcie są wykonane z ABS-u, a więc dość twarde. To wbrew pozorom nie jest wadą, ponieważ wiele dzieci zdecydowanie woli twardsze siedziska (które zresztą zawsze można przykryć poduszeczką). Podstawowa zaleta tego modelu to bardzo duża stabilność. Nie ma za to mowy o pełnej ergonomii – wynika to z ograniczonej możliwości regulacji oraz dość niskiego oparcia. To sprawia, że SST2 New jest propozycją przede wszystkim dla dzieci, które przy biurku spędzają relatywnie niewiele czasu. Z drugiej strony – wiele dzieci w ogóle nie korzysta z oparcia przy swoich fotelach, a w takiej sytuacji SST2 New i tak zapewnia wszystko, czego trzeba. No i jest to też najtańsze krzesło z całego zestawienia – kosztuje 150-200 złotych.

Który model krzesła wybrać?

Z listy TOP 5 łatwo można wskazać najprostszy i najbardziej podstawowy model, ale wybranie najlepszego to już zupełnie inna historia. Poza suchymi danymi i faktami technicznymi warto przecież brać pod uwagę również upodobania dziecka czy choćby wielkość biurka – trzeba pamiętać, że niektóre duże modele mogą się wcale łatwo pod biurko nie wsunąć, więc mimo doskonałej konstrukcji i tak nie będą w pełni wykorzystane. 

TOP 5 modeli krzeseł do pokoju dziecka
TOP 5 modeli krzeseł do pokoju dziecka

Osobną kwestią pozostaje estetyka, której już niepodobna w ramach jakiegokolwiek rankingu ocenić. Jesteśmy pewni, że któreś z tych krzeseł ma zadatki na idealne, ale które – to już trzeba dobrać, najlepiej wspólnie z dzieckiem.