Poradnik krok po kroku: jak zaaranżować pokój nastolatka? Zobacz pomysły na nowoczesną i sprzyjającą rozwojowi aranżację pokoju młodzieżowego.
Aranżacja pokoju nastolatków – jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze?
Chcąc urządzić pokój nastolatka, przede wszystkim powinniśmy skupić się na funkcjonalności oraz na tym, aby podkreślić indywidualny charakter naszej pociechy. Ta przestrzeń nie będzie już pokojem dziecka, a młodego człowieka, który już niebawem wkroczy w świat pełen wyzwań. Powinna więc spełniać podstawowe potrzeby związane z nauką i odpoczynkiem czy przechowywaniem, ale także odzwierciedlać styl życia użytkownika.
Podział na strefy
Ważnym elementem aranżacji pokoju młodzieżowego jest podział na strefy funkcjonalne – nawet w przypadku niewielkiego metrażu. Każda z tych stref powinna być projektowana w taki sposób, aby była wygodna i komfortowa.
Sen ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia, dlatego strefa wypoczynku powinna być dobrze przemyślana. Wybór łóżka zależy od metrażu. W małych wnętrzach sprawdzą się łóżka piętrowe z biurkiem lub szafą pod spodem oraz antresole. W większych pomieszczeniach można postawić na klasyczne łóżko z wygodnym materacem, które posłuży przez lata. Ważne jest także umiejscowienie łóżka – najlepiej, aby znajdowało się w spokojniejszej części pokoju, z dala od drzwi oraz okna.
Strefa nauki to jedno z najważniejszych miejsc w pokoju dla nastolatka. Biurko powinno być dostosowane do wzrostu użytkownika i zapewniać wystarczająco dużo miejsca na laptopa, monitor, podręczniki i akcesoria biurowe. Ważne jest także wygodne krzesło biurowe lub modny fotel gamingowy. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka z krzesłem w pobliżu okna – wówczas strefa nauki będzie dobrze doświetlona. Można również zamontować tablicę korkową lub magnetyczną.
Kolejnym elementem jest strefa przechowywania. Powinna obejmować m.in.: szafę, komody, regały, półki ścienne, toaletkę, pudełka i kosze dekoracyjne. W małych pokojach w przestrzeni do przechowywania dobrze sprawdzają się także meble wielofunkcyjne – np. łóżka z szufladami, pufy ze schowkiem czy biurka z dodatkowymi regałami.
Strefa relaksu i rozrywki to miejsce, gdzie nastolatek może odpoczywać, a także rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Strefa powinna być dostosowana do hobby użytkownika – może to być np. kącik z wygodnym fotelem do czytania i regałem na kolekcję książek, miejsce dla graczy, kącik muzyczny z instrumentami, przestrzeń do malowania. Jeśli metraż na to pozwala, warto zainwestować w małą sofę, pufy, wiszący hamak.
Kolorystyka
Kolory w młodzieżowym pokoju powinny nie tylko wpisywać się w gust użytkownika, ale jednocześnie sprzyjać codziennym aktywnościom. Najlepiej, jeśli główna baza kolorystyczna ścian w pokoju pozostanie stonowana, ponieważ umożliwi to nam łatwą zmianę wystroju w przyszłości. Tutaj sprawdzają się biele, beże, jasne szarości, ale również odcienie pastelowe (np. w kolorze miętowym, różowym). Warto pamiętać o tym, że jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń.
Co więcej, warto zastosować jeden lub dwa wyraziste kolory w dodatkach, meblach lub dekoracjach (fototapety, grafiki, nowoczesne plakaty, poduszki dekoracyjne, dywany, oświetlenie LED). Popularnością cieszą się np.: granat, butelkowa zieleń, czarny, grafitowy, musztardowa żółć. Ścianę możemy pokryć również farbą magnetyczną, betonem architektonicznym, cegłą dekoracyjną, panelami tapicerowanymi.
Oświetlenie
Urządzając pokój młodzieżowy, nie zapominajmy o oświetleniu. Centralna lampa sufitowa to podstawa, ale warto zadbać, aby nie była jedynym źródłem światła. Co więcej, zbyt ostre lub źle rozmieszczone światło może powodować zmęczenie oczu, dlatego najlepiej postawić na modele, które równomiernie rozpraszają światło, lub o lampy z regulacją intensywności. Nowoczesnym rozwiązaniem są także sufitowe listwy LED lub reflektory punktowe, które można skierować na konkretne części pokoju, np. miejsce do nauki.
W pokoju nastolatka ważne są dodatkowe źródła światła, które można dostosować do różnych aktywności.
- Światło przy biurku – tutaj sprawdzi się stojąca lampka z regulowanym ramieniem i neutralnym światłem (barwa ok. 4000K).
- Oświetlenie przy łóżku – może obejmować kinkiety ścienne, lampki nocne, ozdobne girlandy świetlne.
- Światło dekoracyjne – popularne są zwłaszcza taśmy LED zamontowane na półkach, wokół biurka lub pod łóżkiem.
Pokój młodzieżowy w różnych stylach
Ponownie podkreślimy, że wnętrze pokoju młodzieżowego przede wszystkim powinno odzwierciedlać charakter i zainteresowania młodego człowieka. W aranżacji możemy również czerpać z cech popularnych stylów.
- Styl nowoczesny to przede wszystkim prostota i minimalizm. Będą w nim dominować neutralne kolory, geometryczne wzory i praktyczne rozwiązania jak meble wielofunkcyjne i modułowe. Wnętrze nowoczesnego pokoju młodzieżowego jest uporządkowane, uzupełnione minimalistycznymi dekoracjami.
- Styl skandynawski stawia na prostotę, jasne barwy, naturalne materiały. Szczególnie ważne jest, aby wnętrze było przytulne. W aranżacji ważne role odgrywają meble, zwłaszcza z jasnego drewna, tekstylia oraz delikatne dekoracje np. w postaci plakatów i plecionych koszy do przechowywania.
- Pokój młodzieżowy w stylu glamour to przestrzeń elegancka i luksusowa. Aranżacja uzupełniona jest błyszczącymi dodatkami (np. duże lustra w ozdobnych ramach, dekoracyjne poduszki ze złotą nicią, kryształowe lampy, baldachim nad łóżkiem), złotymi lub miedzianymi akcentami, a także welurowymi tkaninami.
- Styl industrialny to propozycja dla odważnych nastolatków, ponieważ we wnętrzu dominują surowe materiały (beton, metal i cegła). Tutaj stawia się na: design, ciemniejsze barwy, oświetlenie w postaci wiszących żarówek, metalowe regały i proste, funkcjonalne meble.
- Z kolei styl boho to rozwiązanie dla artystycznej, kreatywnej duszy. Dominują naturalne materiały, plecione dekoracje (makramy, dywany, dekoracyjne poduszki), meble rattanowe i rośliny doniczkowe. Kolory są ciepłe, często ziemiste, na ścianie można zastosować tematyczną tapetę.
Pokój młodzieżowy – inspiracje i pomysły na wystrój
Poniżej zebraliśmy dla Was pomysły na aranżacje pokoju młodzieżowego dla nastolatków.