Sypialnia dla rodziców i małego dziecka – jak zaaranżować?

Wspólne przebywanie matki i dziecka pozytywnie na nie wpływa. Kiedy dziecko pojawia się w rodzinie, coraz więcej rodziców decyduje się „wziąć” je do sypialni i urządzić pokój dziecinny w tym samym pomieszczeniu. Potrzebne jest w tej kwestii kompleksowe podejście, aby nowe wnętrze było wygodne, bezpieczne i przytulne.

W większości mieszkań wielkość sypialni nie przekracza 16-18 m2, trzeba więc wykazać się fantazją i znajomością tajemnic urządzania wnętrz, aby z powodzeniem uzyskać dwa w jednym.

Na co zwrócić uwagę planując sypialnię dla rodziców z dzieckiem?

 • Każdy członek rodziny powinien posiadać własne terytorium, mimo że w połączonej strefie. Można to uzyskać poprzez podział strefy, który może być wizualny albo fizyczny.
 • Jest konieczne, aby wybrać odpowiednie meble, które będą wielofunkcyjne i bezpieczne dla dziecka. Szafki trzeba zastąpić narożnymi strukturami, normalne łóżka – rozkładanymi kanapami; opcjonalnie stolik do przewijania ze schowkami. Kiedy dziecko będzie większe, można kupić łóżko modułów, praktyczne i niezajmujące dużo miejsca.
Kącik dziecka w pokoju rodziców
Allegro
Kącik dziecka w pokoju rodziców
 • Trzeba się zdecydować na określony styl pomieszczenia, aby nie popsuć estetki wnętrza. Znawcy tematu doradzają minimalizm. Przestrzeń powinna być urządzona bez nadmiaru elementów, meble mają formy geometryczne, funkcję ściany działowej pełni podział na strefy. Dozwolone jest mieszanie dwóch stylów, aby kolory i tekstury wykładzin ze sobą harmonizowały.
 • Trzeba zwracać uwagę na elementy wyposażenia sypialni. Nie powinno ich być zbyt wiele. W strefie dziecka wystarczy umieścić tapetę albo plakaty z ulubionymi postaciami, zrobić kolorowy sufit i postawić jasne zabawki na regale. W strefie dorosłych jako dekoracje mogą się znajdować rodzinne fotografie, obrazy albo zegar ścienny. Rośliny doniczkowe uzupełniają i skutecznie ożywiają przestrzeń.
 • W strefie dziecka nie ma miejsca na telewizor, komputer i tym podobne urządzenia, ze względu na szkodliwe promieniowanie.        

Każdy członek rodziny powinien posiadać własne terytorium, mimo że w połączonej strefie.

Od czego zacząć planowanie sypialni?

Przebieg akcji tworzenia wspólnej sypialni rodziców i dziecka może wyglądać następująco:

 • Sporządzić plan pomieszczenia i zaznaczyć na nim okna i drzwi.
 • Podzielić pokój na dwie strefy, przy czym dla dziecka wybrać miejsce najlepiej oświetlone.
 • Zdecydować się na określoną opcję stylu i kolorów.
 • Wyciąć z kolorowego papieru zarysy mebli i próbować je ustawiać na planie sypialni albo wykorzystać program komputerowy do wirtualnego urządzenia pokoju.
 • Wybrać dekoracje do sypialni, aby pasowały do całości wystroju. 

Podstawowym etapem urządzania pomieszczenia jest podział na strefy, przez co każdy otrzymuje swój osobisty obszar. Do najważniejszych technik należą przesuwne drzwi, regały, łuki, ozdobne konstrukcje wykonane z płyty, tworzywa sztucznego albo murowane. 

Oryginalna sypialnia dla rodziców z małym dzieckiem
Oryginalna sypialnia dla rodziców z małym dzieckiem

Ścianki działowe pomagają odizolować strefę dziecka od strefy dorosłych, ale zajmują też sporo miejsca. Jako separator może posłużyć też regał z pólkami do przechowywania dziecięcych rzeczy albo parawan, który można łatwo przesunąć. Te przegrody można w razie potrzeby łatwo zdemontować. Nie jest to jedyna opcja. Pomieszczenie można podzielić optycznie, stosując różne tapety.

Odcienie, tekstury i wzory w sypialni

Najważniejsze, aby odcienie, tekstury i wzory odpowiednio dobrać. Dobrze jest wybrać kolory pastelowe, unikać jasnych. 

Sporządzić plan pomieszczenia i zaznaczyć na nim okna i drzwi.

Jest możliwe nie tylko odpowiednie wyłożenie ścian, ale też i podłogi. Wykładzina podłogi powinna być przyjazna dla środowiska i łatwa do zmywania. Jeśli nie ogrzewania podłogowego, przy łóżku dla dorosłych można położyć miękki dywan. Nie zaleca się przykrywać dywanem całej podłogi, aby uniknąć dodatkowego źródła kurzu.

Dwupoziomowy sufit z różnymi rodzajami oświetlenia również pomoże podzielić pokój sypialny na strefy. W strefie dziecka można wybrać podświetlenie diodami LED, a strefie dla dorosłych zastosować światła punktowe. Jeśli zastosuje się błyszczący sufit napinany, można przestrzeń optycznie powiększyć i stworzyć wrażenie lekkości. Mały wybieg albo podwyższenie mogą być innymi wariantami oryginalnego rozwiązania podziału sypialni.

Podstawowym etapem urządzania pomieszczenia jest podział na strefy,
Podstawowym etapem urządzania pomieszczenia jest podział na strefy.

Opcje przebudowy

Alternatywą dla podziału pomieszczenia na strefy dla rodziców i dziecka jest remont połączony z przebudową. Pewne istniejące rezerwy i możliwości należy wykorzystać, aby stworzyć dodatkową przestrzeń w sypialni. Można wtedy wykonać na przykład:

 • przesuwne drzwi;
 • zmiany ścian działowych;
 • wykorzystanie balkonu albo loggii do powiększenia pomieszczenia;
 • zlikwidowanie spiżarni na rzecz powiększenia sypialni.  

Kiedy pokój dziecka i pokój rodziców istnieją w jednej przestrzeni, każdy detal powinien być przemyślany, aby wszystkim zapewnić dobre samopoczucie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na pewne drobiazgi:

 • Meble powinny mieć możliwość dostosowania; z wiekiem zmieniają się potrzeby dziecka.
 • Strefa przeznaczona dla dziecka powinna być możliwie izolowana. Dorośli i dziecko nie powinni sobie nawzajem przeszkadzać.
 • Jeśli to możliwe, kącik dla dziecka należy umieścić z dala od drzwi i bliżej okna. 

Jest możliwe nie tylko odpowiednie wyłożenie ścian, ale też i podłogi.

 • Jeśli powierzchnia sypialni wynosi mniej niż 15-16 m2, stworzenie w niej dwóch połączonych pokoi jest raczej niemożliwe. Trzeba wtedy wydzielić kącik dla dziecka z minimalną ilością mebli. W dużym pomieszczeniu możliwy jest podział na strefy ze zróżnicowanym wystrojem i umeblowaniem.
 • W strefie wypoczynkowej powinny być meble tapicerowane, stół i telewizor umocowany na ścianie; rzeczy, które zajmują dużo miejsca powinny być usunięte. Dobrze jest wybrać ciemniejsze kolory mebli, aby ułatwić stworzenie przytłumionego oświetlenia w części dziecka.
 • Możliwe, a nawet wskazane jest kombinowanie różnych stylów urządzanie mieszkania. Na przykład strefa dziecka w stylu high-tech ze stylem klasycznym dla rodziców, albo japoński styl z country, względnie barokowy z eklektycznym. 
Trzeba zwracać uwagę na elementy wyposażenia sypialni dla trzech osób
Trzeba zwracać uwagę na elementy wyposażenia sypialni dla trzech osób

W przypadku wspólnej sypialni rodziców z dzieckiem przyda się urządzenie garderoby i kącika do pracy. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, można zastosować wspomniane metody podziału, wielopoziomowe sufity albo zróżnicowane kolory. W małych pomieszczeniach trzeba wykazać się większą wyobraźnią i urządzić kącik dla dziecka. 

W przypadku wspólnej sypialni rodziców z dzieckiem przyda się urządzenie garderoby i kącika do pracy.

Sposoby na małe mieszkanie

Istnieje kilka sposobów, aby stworzyć przytulne gniazdo dla dziecka i rodziców.

 • Zastąpić zasłony okienne żaluzjami – stworzy się uczucie większej przestronności i światła.
 • Zamiast masywnych mebli wybrać meble modułowe.
 • Aby optycznie powiększyć pomieszczenie można zastosować lustra i szkło, jasne kolory ścian i sufitu.
 • Jeśli miejsce do wypoczynku znajduje się pośrodku pomieszczenia, wtedy miejsca do spania i do zabawy trzeba rozmieścić pi przeciwnych stronach. To zrównoważy przestrzeń.
 • Poduszki w sypialni i zasłony dziecięce uszyć z tego samego materiału.
 • Lampy mogą różne, ale z takiego samego materiału.
 • Nie należy przeciążać pomieszczenia elementami w jasnych kolorach.