Aranżacja pokoju dla ucznia - na co zwrócić uwagę?

Aranżacja pokoju dla świeżo upieczonego ucznia nie należy do najłatwiejszych zadań. Od momentu przekroczenia przez dziecko progu szkoły jego pokój przestaje być tylko miejscem zabawy, ale staje się także przestrzenią do nauki. Urządzając pokój malucha w wieku szkolnym, warto więc zwrócić uwagę na parę istotnych elementów, które sprawią, że stanie się on naprawdę wygodny.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i sprawdź, jak urządzić pokój ucznia tak, by był możliwie najbardziej przyjaznym i komfortowym środowiskiem do nauki i rozrywki.

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia pokoju każdego ucznia jest krzesło.

Biurko - najważniejszy mebel w pokoju ucznia

Biurko jest zdecydowanie najważniejszym meblem w pokoju ucznia. To właśnie przy nim dziecko będzie odrabiało lekcje oraz uczyło się – będzie wówczas spędzało dużo czasu w pozycji siedzącej, a więc warto zapewnić mu maksymalną wygodę. Odpowiednio dobrane biurko ma także istotny wpływ na zdrowie – z pewnością pomoże w utrzymywaniu prawidłowej postawy. Najlepiej jest wybrać mebel z regulowaną wysokością blatu, gdyż w kolejnych miesiącach i latach będzie go można łatwo dostosować do potrzeb dziecka, które przecież z pewnością sporo urośnie. Biurko do nauki powinno być nie krótsze niż 110 cm i nie węższe nić 60 cm - wymiary te pozwolą na swobodne umiejscowienie na nim książek, zeszytów i innych przedmiotów niezbędnych do nauki. Najlepiej jest ustawić je w pobliżu okna, tak, aby było oświetlone światłem naturalnym, które jest najzdrowsze dla oczu. W przypadku, gdy na biurku będzie stał komputer, należy zadbać o to, by jego ekran nie odbijał światła z lampy ani z okna. To samo dotyczy powierzchni biurka, która powinna być matowa. Koniecznie musi się na nim znaleźć także dobra, dająca jasne światło lampka, która umożliwi naukę i czytanie po zmroku.

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia pokoju każdego ucznia jest krzesło.
Niezwykle istotnym elementem wyposażenia pokoju każdego ucznia jest krzesło.

Inne meble dla ucznia

Kolejnym niezwykle istotnym elementem wyposażenia pokoju każdego ucznia jest krzesło. Najlepiej jeśli będzie to ergonomiczny fotel z możliwością regulacji wysokości siedziska i ułożenia oparcia. Dziecko podczas siedzenia na nim powinno mieć wyprostowany kręgosłup oraz kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie zdrowotne, ale nie tylko – wyprostowana postawa znacznie ułatwia operowanie długopisem, przyspieszając naukę pisania. Ważnym meblem w pokoju małego ucznia jest także regał, na którym dziecko będzie mogło ustawić wszystkie swoje książki i zeszyty. Powinien on znajdować się w pobliżu biurka, tak aby z łatwością można było sięgnąć po potrzebne podręczniki podczas nauki. Warto także oddzielić książki od zabawek, aby dziecko nie rozpraszało się przy odrabianiu lekcji. Przyda się również szuflada, w której zmieszczą się wszystkie drobne przybory szkolne – najlepiej, by była ona wbudowana w biurko. Jeśli chodzi o łóżko, powinno ono być ustawione z dala od drzwi w ustronnym kącie. Jego materac nie może być zbyt miękki – twardsze posłania są o wiele lepsze dla kręgosłupa. Można również pomyśleć o zakupie łóżka rozsuwanego, które będzie „rosło” razem z dzieckiem, zapewniając mu niezbędny komfort mimo upływu czasu.

Warto pomysleć o dodatkach, które ułatwią dziecku naukę
Warto pomysleć o dodatkach, które ułatwią dziecku naukę

Praktyczne akcesoria w pokoju ucznia

Urządzając pokój dziecka, warto także pomyśleć o kilku przedmiotach, które w interesujący sposób ułatwią i uatrakcyjnią mu naukę. Jednym z nich jest tablica korkowa, na której mogłoby ono przypiąć swój aktualny plan lekcji, notatki o pracach domowych oraz umieszczać na niej najnowsze prace plastyczne. Przydatna może być również plansza z arkuszami papieru do rysowania oraz tworzenia mapy myśli i rebusów.

Odpowiednio dobrane biurko ma także istotny wpływ na zdrowie

Ciekawym rozwiązaniem może być także pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową, na której dziecko będzie mogło wykonywać rysunki i notatki z użyciem kolorowej kredy. Jeśli dziecko jest ruchliwe i musi od czasu do czasu dać upust swojej energii, warto pomyśleć o zainstalowaniu w pokoju drabinki gimnastycznej albo o zakupie piłki do skakania – dzięki odrobinie aktywności fizycznej będzie mu łatwiej skupić się na nauce.

Pokój ucznia powinien łączyć strefę nauki z kącikiem do zabawy
Pokój ucznia powinien łączyć strefę nauki z kącikiem do zabawy

Kącik do zabawy - nie zapominajmy o rozrywce!

Sama nauka to nie wszystko – mimo, że nasze dziecko chodzi już do szkoły, nie wolno nam zapominać o tym, że wciąż jednak pozostaje dzieckiem, które potrzebuje czasu i przestrzeni do zabawy. Pamiętaj więc o tym, aby w pokoju urządzić mu specjalny kącik, który będzie służył przede wszystkim rozrywce. W tym celu warto zostawić nieco wolnej przestrzeni (jeśli to możliwe, nie mniejszej niż dwa metry kwadratowe), aby mogło tam ustawiać klocki, układać puzzle, a także tańczyć, ćwiczyć albo skakać. W dziecięcym pokoju przyda się także miękki, ciepły dywan, który sprawi, że dziecku nie będzie zimno podczas siedzenia na podłodze. Ta natomiast powinna być wykonana z materiału, który będzie można łatwo wyczyścić, gdyż może się zdarzyć, że podczas zabawy coś się na niej rozsypie lub rozleje. Warto też umieścić w dziecięcym pokoju duże pudła i skrzynie, w których dziecko będzie mogło trzymać wszystkie swoje zabawki.

Najlepiej wybrać biurko z regulowaną wysokością blatu
Najlepiej wybrać biurko z regulowaną wysokością blatu

Nie ma wątpliwości co do tego, że maluch rozpoczynający naukę szkolną potrzebuje już własnego kąta, który mógłby urządzić po swojemu, z uwzględnieniem własnych zainteresowań i preferencji. Wybierając więc meble i akcesoria, zadbaj o ich jakość i zwróć uwagę na to, by były dostosowane do jego potrzeb, ale również pozwól mu na dobór przedmiotów, które będą mu się podobały. Ta sama zasada dotyczy kolorów – wybierz barwy, w których otoczeniu dziecko dobrze się czuje, nawet jeśli będzie to kolor, za którym osobiście nie przepadasz. W ten sposób dasz mu poczucie, że liczysz się z jego zdaniem i dostrzegasz fakt, że nie jest już rozbrykanym przedszkolakiem, ale dojrzałym i odpowiedzialnym małym uczniem.