Jak ustawić meble w pokoju? Zasady, funkcjonalne rozwiązania

Ustawienie mebli jest proste? Nie. Nawet w tych pokojach, które uchodzą za ustawne, łatwo popełnić błąd, który nie popsuje estetyki, tylko zagrozi funkcjonalności. Spokojnie – doradzimy za chwilę i od strony aranżacyjnej, i użytkowej!

Dwa sposoby ustawiania mebli w sypialni

Najważniejsze to dobrze zacząć, a zaczynać ustawianie można na dwa sposoby. Tak naprawdę granica między nimi nie jest płynna, bo chodzi o wyznaczenie najważniejszego punktu oraz ustawienie największego mebla. 

Różnica polega na tym, że najważniejszy punkt wcale nie musi być przecież umeblowany. To może być kominek, może być fragment ściany wykończony farbą do efektów specjalnych, może być wyjście na taras. Pójście tym tropem jest w miarę bezpieczne w dużych pomieszczeniach, gdzie w ten czy inny sposób uda się znaleźć miejsce na duże meble. Jeśli jednak pomieszczenie jest mniejsze, a ilość mebli, które muszą się w nim zmieścić – znaczna, to lepiej zacząć od ustawienia największego z nich.

Najważniejsze to dobrze zacząć, a zaczynać ustawianie można na dwa sposoby.

Będzie to zwykle albo łóżko (lub sofa czy tapczan – chodzi o ilość potrzebnego miejsca, a nie konkretny typ mebla) albo duża szafa. Zaczynając ustawianie od największego mebla, zyskuje się maksymalną swobodę przy dalszym planowaniu wykorzystania przestrzeni. Czy zawsze będzie to łatwe? Absolutnie nie, ale zaczynając od mniejszych mebli, masz praktycznie gwarancję, że te większe już się nie zmieszczą.

Ustawianie mebli w taki sposób, żeby stworzyły one estetycznie spójną całość, jest pewnym wyzwaniem
Ustawianie mebli w taki sposób, żeby stworzyły one estetycznie spójną całość, jest pewnym wyzwaniem

Aranżując pokój pomyśl o zestawach 

Wiele osób wpada w pułapkę i zaczyna ustawiać pojedyncze meble. Jeśli też tak kiedyś robiłeś, to zadaj sobie pytanie: jaki jest sens szukania miejsca na stół, jeśli jednocześnie nie myśli się o miejscu na krzesła albo po co ustawiać biurko, jeśli regał z książkami trafi później na drugi koniec pokoju?

Meble mają charakter funkcjonalny i tylko sporadycznie są naprawdę samodzielne. Owszem, możesz je pojedynczo przenosić, ale korzystasz zwykle z pewnych umownych zestawów: fotela i podnóżka, ławy i pufów, biurka i krzesła itd. Takie zestawy należy rozplanowywać łącznie. Zresztą, nawiązując do poprzedniego punktu – jeśli zaczynasz ustawianie od łóżka, to przecież przy planowaniu musisz zabezpieczyć większą ilość miejsca, jeśli zamierzasz obok ustawić szafki nocne.

Najbardziej dekoracyjne zwykle są krzesła lub fotele wypoczynkowe.

Dopasowanie funkcjonalne do przestrzeni

Pewne meble można ustawić w każdym miejscu w pokoju i nie stracą one funkcjonalności. Tak będzie na przykład z szafą na ubrania albo stolikiem kawowym, choć w tym ostatnim przypadku sprawa jest delikatna, ponieważ wciśnięcie go w ciemny kąt raczej nie będzie tworzyło przyjemnego miejsca relaksu. Generalnie jednak są pewne istotne zasady funkcjonalne: łóżka nie stawia się bezpośrednio przy grzejniku ani w przeciągu, biurko należy ustawić tak, żeby albo stało tuż pod oknem, albo miało je z lewej strony (chyba że to pokój osoby leworęcznej, to wtedy na odwrót).

Zestawy pasujących do siebie mebli mogą w prosty sposób stworzyć spójną i stylową aranżację
Zestawy pasujących do siebie mebli mogą w prosty sposób stworzyć spójną i stylową aranżację

Meble, które wymagają pod tym względem specjalnego traktowania, warto ustawić na wcześniejszym etapie planowania. Dzięki temu ich funkcja będzie zabezpieczona, a możliwość ich przesunięcia zapewniona na tyle, żeby ewentualnie odrobinę inaczej wykorzystać przestrzeń.

Warto tu pamiętać o tym, że meble zestawione tuż obok siebie, będą tworzyły wizualnie jeden blok.

Fukcjonalne dodatki w pokoju

Wiele pokojów ma projekt, który sprawia, że pozostają tam trudne do wykorzystania przestrzenie, na przykład w kącie na ścianie okiennej, ale już nie pod oknem albo za drzwiami. To miejsca koszmarnie niefunkcjonalne, w których zbyt wiele mebli ustawić się nie da.

Stanowią jednak świetną lokalizację dla dużych szaf odzieżowych: nie otwiera się ich przesadnie ciężko, a i tak niczego innego w tym miejscu ustawić się nie da. Przy czym jednak warto pamiętać, że postawienie kolubryny na ścianie z oknami bardzo zmniejszy optycznie pokój. Może da się tam wstawić niższy mebel, na przykład łóżko, albo urządzić tam kącik do czytania?

Pamiętaj, by łóżka nie stawiać bezpośrednio przy przeciągu
Pamiętaj, by łóżka nie stawiać bezpośrednio przy przeciągu

Urozamicenie aranżacji pokoju

Ustawianie mebli w taki sposób, żeby stworzyły one estetycznie spójną całość, jest pewnym wyzwaniem, ponieważ producenci często przygotowują linie składające się z wielu mebli o podobnym kształcie i wysokości. O ile eksperymenty z kształtem i stylem są dość ryzykowne (to raczej domena nowoczesnych stylów skręcających w stronę boho lub glamour), o tyle naprzemienne ustawienie (choć nie ściana w ścianę) mebli różniących się wysokością, pozwala na swój sposób urozmaicić przestrzeń.

Warto tu pamiętać o tym, że meble zestawione tuż obok siebie, będą tworzyły wizualnie jeden blok. Nie w każdym wnętrzu dobrze się to przyjmie. Tę zasadę można wykorzystywać dość swobodnie w dużych pomieszczeniach, gdzie mebli nie będzie zbyt wiele, ale im mniejszy pokój, tym bardziej można kierować się w stronę mniejszej liczby większych mebli niż dużej liczby mniejszych.

Meble mają charakter funkcjonalny i tylko sporadycznie są naprawdę samodzielne.

Nie łącz rzeczy, które się bardzo gryzą

Z wyjątkiem kilku stylów z okolic glamour tę zasadę można potraktować jako bardzo uniwersalną: nie należy łączyć bardzo różniących się od siebie mebli w ramach jednej grupy, a nawet – jeśli to możliwe – w jednym pomieszczeniu. Dotyczy to zarówno mebli starych i nowych, jak też w tym samym wieku, albo bardzo różnych estetycznie. Generalnie też względu funkcjonalności dyktują pewne cechy wyglądu, dlatego krzesło stołowe średnio dobrze wygląda przy biurku (pomijamy tu fakt, że pod względem ergonomii też do siebie one nie pasują).

Stylowa aranżacja sypialni
Stylowa aranżacja sypialni

Traktuj meble jako element wystroju

Nawet jeśli przy zakupie nie kierujesz się przesadnie estetyką mebli, to ustawiając je w pokoju, potraktuj je jako element o walorach dekoracyjnych. W tej poradzie chodzi o to, aby zrównoważyć estetykę wnętrza: nie stawiaj rozbudowanych, dużych i ogólnie przyciągających uwagę mebli w miejscach, które już same w sobie są architektonicznie wyróżnione: przy kominku, efektownie wykończonym fragmencie ściany lub w wykuszu

Najbardziej dekoracyjne zwykle są krzesła lub fotele wypoczynkowe. To się dobrze składa, ponieważ są to jednocześnie meble relatywnie niewielkie, co oznacza, że ich ustawienie możesz zostawić sobie na koniec, kiedy będzie widać, w którym miejscu aranżacja staje się nieco zbyt monotonna. Dostawiając tam mebel o wyrazistych cechach estetycznych, przełamujesz mdły charakter aranżacji, a także zapewniasz sobie optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Funkcjonalność to podstawa
Funkcjonalność to podstawa

Trzy najważniejsze rzeczy do uwzględnienia podczas aranżacji pokoju

Porad dotyczących ustawiania mebli można stworzyć całe mnóstwo, ale i tak najważniejsze cechy, które trzeba uwzględnić to funkcjonalność (zapewnij miejsce do prawidłowego wykorzystania każdego mebla), wielkość (pamiętaj, że do mebli trzeba dojść i z nich korzystać), a także częstość używania (te rzadziej używane mogą stać w mniej wygodnym miejscu, jeśli nie da się ich ustawić idealnie).

Cała reszta kryteriów będzie zawsze podporządkowana tym trzem wymogom. Z drugiej strony – tylko te trzy wskazówki najczęściej zupełnie wystarczą, żeby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i stworzyć tak ładną aranżację, jak to możliwe. Pamiętaj, że tylko w folderach reklamowych z mebli się nie korzysta: w prawdziwym życiu funkcja zawsze powinna dominować nad wyglądem.