Popularność biokominków to wypadkowa kilku czynników – romantyzm klasycznego kominka łączą z sobie tylko właściwą prostotą, a nowoczesny design często idzie w parze z bardzo praktycznym podejściem do kwestii użytkowych. A przecież wybranie idealnego biokominka wcale nie będzie proste – czym się przy tym kierować i którą z setek propozycji uznać za najciekawszą?
Biokominek - najważniejsze kryteria wyboru
Na pewno można na półkę odłożyć marzenia o jednej, prostej recepcie na znalezienie takiego biokominka, który byłby obiektywnie najlepszy. Z drugiej strony – lista kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, jest mniej więcej stała.
- Montaż. Część biokominków można wpuścić w ścianę lub po prostu je przy niej postawić. To proste rozwiązanie, ale wymagające dość sporej przestrzeni w odpowiednio zaaranżowanym wnętrzu. Małe kominki wolnostojące można ustawić praktycznie wszędzie, są też modele przeznaczone do umieszczenia na stole czy szafce. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wkładach, które pozwalają umieścić biokominek w obudowie klasycznego paleniska.
- Oczekiwania. O ile duże biokominki mają pewien potencjał grzewczy i można je wykorzystać do dogrzania pomieszczeń, o tyle większość modeli będzie miała przede wszystkim walory dekoracyjne. Owszem, bioetanol będący paliwem, jest dość wysoko energetyczny, ale konwekcja raczej nie jest w tym przypadku szczególnie wydajnym sposobem ogrzewania pomieszczeń.
- Pojemność. Warto rozpatrywać ją w powiązaniu z kryterium funkcjonalności. Małe biokominki mieszczą zaledwie 100-150 ml paliwa, w dużych mogą to być nawet dwa litry, co pozwala często na prawie 8 do 10 godzin palenia. I choć kominek można zgasić w każdej chwili, to jednak optymalnie będzie wybrać taki model, który przynajmniej w większości przypadków będzie po prostu mógł wypalić całe paliwo.
Poza tymi dość specyficznymi kryteriami oczywiście zawsze bierze się pod uwagę choćby cenę i estetykę, ale te wymykają się obiektywnej ocenie, więc powinny zejść na dalszy plan.
O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając biokominek?
Biokominek to zdecydowanie jeden z tych elementów wystroju wnętrza, których wpływ na aranżację jest niemożliwy do przecenienia. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że są pewne kwestie poważnie ograniczające możliwość zastosowania niektórych rozwiązań.
I tak na przykład jeśli masz małe dziecko, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem kominek wolnostojący. Wkład kominkowy na biopaliwo też powinien być osłonięty szybą. Warto też pamiętać, że choć producenci deklarują, że biopaliwo jest bezwonne, to nie do końca jest to prawdą – szczególnie w przypadku dużych kominków można w powietrzu wyczuć specyficzną nutę etanolu. Nie jest ona uciążliwa, ale weź pod uwagę, że jeśli masz szczególnie czuły nos, prawdopodobnie będzie ci to przeszkadzało.
Zobacz również ranking płyt indukcyjnych - TUTAJ
Na koniec jeszcze warto dodać, że biokominki nie są szczególnie opłacalnym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Owszem, może się zrobić trochę cieplej, ale ceny biopaliwa raczej wykluczają je jako źródło ciepła. To przede wszystkim wyposażenie dekoracyjne, co z kolei oznacza, że przy niektórych aranżacjach wnętrz trzeba będzie wykazać się sporą inwencją, żeby je z nią bez zgrzytu połączyć.
Część biokominków można wpuścić w ścianę lub po prostu je przy niej postawić.
TOP 5 biokominków! Sprawdź te modele
Wybraliśmy 5 najciekawszych, choć bardzo różnych modeli biokominków. Każdy z nich ma w sobie coś, co nas urzekło i jesteśmy pewni, że nawet jeśli nie podzielasz naszego zachwytu, to możesz uznać którąś z tych propozycji przynajmniej za godną rozważenia.
Uniflam Box 50×40 cm
To ciekawa propozycja z kilku powodów. Po pierwsze, chodzi o estetykę. Ten model jest stosunkowo niewielki, co oznacza, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie miejsca nie ma zbyt wiele. Po drugie, prosta bryła obudowy pozwala zespolić go z praktycznie każdą nowoczesną aranżacją. To zamiennik klasycznego kominka przyściennego do małych pomieszczeń. Naszą uwagę zwrócił wariant z czarną obudową. Dla oka jest to przyjemnie minimalistyczna konstrukcja. Jest płaski i stabilnie mocowany na ścianie, co oczywiście poprawia bezpieczeństwo.
Ten model dość trudno jest opisać – jest wręcz nieprzyzwoicie prosty, ale to stanowi jego największy atut. Dzięki temu staje się bardzo uniwersalny. Małe wymiary i niewielka masa sprawiają, że choć tradycyjnie kominki montuje się tuż przy podłodze, to ten może zostać zawieszony na dowolnej wysokości. Otwierają się dzięki temu kolejne niezbadane przestrzenie aranżacyjne. Nieduża konstrukcja pod względem estetycznym bardziej przypomina obraz na żywo niż klasyczny kominek.
Phantasma Cube
Ten model jest tylko nieco większy od Boxa, bo ma wymiary 50×50, ale jest to biokominek wolno stojący. Jego cechą charakterystyczną jest estetyka, w której splatają się koncepcje minimalistyczne i nowoczesny industrializm. Cała konstrukcja jest wykonana ze stali nierdzewnej i szkła odpornego na wysokie temperatury, ale jeśli chodzi o formę i połączenia kolorystyczne, są one dość nietypowe. Ten kominek wymaga na pewno sporej przestrzeni, aby właściwie go wyeksponować. Zdjęcia producenta są nieco mylące, bo ta konstrukcja w istocie jest niewielka, więc zdecydowanie będzie to model raczej do ustawienia na stole albo cokole przy ścianie, a nie biokominek podłogowy.
Biokominek Phantasma Cube ma dość duży zbiornik na biopaliwo. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ wlanie ponad litra paliwa pozwala na cieszenie się ponad czterema godzinami ciągłego ognia, z drugiej jednak strony problematyczne może być podpalenie mniejszej ilości, ponieważ w początkowej fazie konstrukcja samego palnika słabo się nagrzeje, co osłabia parowanie paliwa, a tym samym zdolność do generowania płomienia.
Zhen
Zhen do druga w TOP 5 propozycja marki Uniflam. Ten model to klasyczny kominek wolnostojący o wyniesionej konstrukcji, co pozwala ustawić go samodzielnie, czyli nie na meblach. Zysk estetyczny jest w takim przypadku oczywisty, natomiast jest to istotne również z tego powodu, że sama konstrukcja podstawy biokominka Zhen jest może i prosta, ale na pewno mocno nietypowa. Czarna litera Z z trójkątnymi, wielokrotnymi kratownicami przyciąga uwagę, sprawiając, że cała konstrukcja wydaje się znacznie bardziej rozbudowana, niż jest w rzeczywistości.
Pojemność tego modelu jest rozsądnie niewielka, a palnik nagrzewa się szybko, co pozwala uzyskać trwały, równy i bezpieczny płomień. Szyba zabezpieczająca palnik jest estetycznie wyfrezowana i ma ścięte rogi – to sprawia, że cała konstrukcja zdecydowanie lepiej prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych niż klasycznych.
NEST
Biokominek Nest trafia na listę TOP 5 na pewno nie ze względu na funkcjonalność. Powiedzmy sobie szczerze: jako źródło ciepła jest praktycznie bezużyteczny. Wymiary 30×30 pozwoliły zmieścić w środku palnik o pojemności 0,2 l, co jest wartością zdecydowanie zbyt małą, żeby odczuć różnicę temperatur – chyba że w drastycznie małym pomieszczeniu. Jest to za to jeden z najciekawszych estetycznie kominków, które można postawić na stole na tarasie albo i w domu, mając nadzieję na odświeżenie aranżacji. Przedłużone szyby ochronne pozwoliły na uniesienie paleniska ponad poziom zero – nie ma tu co prawda wrażenia, że palenisko lewituje (to zbyt dużo powiedziane), ale zdecydowanie przyciąga wzrok i jest wizualnie dużo lżejsze niż konstrukcje podobnej klasy, nawet jeśli linie ma znacznie prostsze i cięższe od nich.
Oświetlenie do sypialni – jak wybrać właściwe? Odpowiadamy
Poza tym Nest jest po prostu biokominkiem dobrze wykonanym. Bolączką większości małych i tanich modeli jest kiepskie spasowanie paneli i ogólnie pewna niedbałość, tutaj natomiast wszystko jest naprawdę świetnie wykończone i biokominek wygląda na żywo dużo lepiej niż na zdjęciach.
INSIDE L800
Ostatni na liście TOP 5 jest kominek do zabudowy marki Infire, model Inside, wariant L800. Podstawowa zaleta to właśnie fakt, że jest to model do zabudowy. Oznacza to w praktyce, że estetykę można zmienić w dowolny sposób. Sam kominek jest pod tym względem wyjątkowo uniwersalny – czarna, prosta bryła bez niepotrzebnych komplikacji. Bardzo pozytywnie zaskakuje niska szybka – zwykle są one dużo wyższe, tutaj jest ona na tyle niska, że płomienie nie będą się w niej za bardzo załamywały, co mogłoby dać efekt nieprzyjemnego migotania.
Tym, co jest największym atutem, jest w tym przypadku kilka ciekawych rozwiązań technicznych. Po pierwsze będzie to izolacja w górnej części, dzięki czemu kominek można umieścić we wnęce bez dodatkowych zabiegów mających na celu zabezpieczenie konstrukcji. Po drugie, palnik jest wyposażony w system wentylacyjny (choć to trochę zbyt duże określenie), dzięki któremu w przypadku przelania paliwa całość pozostaje nadal bezpieczna w eksploatacji. To jest właśnie ten poziom dopracowania projektu, na jaki można liczyć, wydając przecież dość sporo na biokominek do zabudowy we wnęce.
Wybraliśmy 5 najciekawszych, choć bardzo różnych modeli biokominków.
Biokominek - podsumowanie
Ciekawych biokominków jest oczywiście znacznie więcej. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych i mają banalnie prostą konstrukcję – też mają one swoich zwolenników. Na naszą listę trafiły celowo produkty raczej ze średniej półki cenowej (oczywiście każdy w innej klasie) i o różnej konstrukcji. Całe piękno biokominków polega bowiem właśnie na tym, że nie ma żadnej jednej, wspólnej formy ani zestawu rozwiązań – warto przejrzeć zawsze kilka typów, żeby znaleźć ten, który w konkretnym wnętrzu będzie prezentował się najlepiej.