Styl klasyczny we wnętrzu – charakterystyka, porady i inspiracje

Żyjemy w świecie, w którym istnieje wiele różnych stylów wnętrz i wciąż powstają nowe trendy. Jednak mieszkanie w stylu klasycznym, w przeciwieństwie do wielu innych, nigdy nie wychodzi z mody. Ten styl wnętrz wybierają przede wszystkim te osoby, które nie gonią za każdą nowością i raczej unikają częstych zmian w swoich czterech ścianach. Przeciwnie: miłośnicy klasyki skupiają się na ponadczasowych wzorach i na cennych ozdobach.

Elementy stylu klasycznego w mieszkaniu

Styl klasyczny wyposażenia wnętrz najlepiej jest zastosować w starym budownictwie, ponieważ tam znajduje dla siebie najlepszą podstawę. W przypadku tego stylu nie trzeba wcale rezygnować z luksusu, który nawet należy do klasycznego mieszkania. Jest tworzony z dużą dozą cierpliwości i artystycznych przedmiotów. Ale także pewnego czynnika solidności nie może w stylu klasycznym zabraknąć. Trwałość odgrywa przy wyborze mebli i dekoracji również istotną rolę. Nic, co znajduje się w klasycznie urządzonym mieszkaniu nie wychodzi tak szybko z mody. Obok cennych nowych mebli stoją antyki i to da się doskonale ze sobą scalić.

Klasyczne mieszkanie
Dom w stylu klasycznym

Podłoga w stylu klasycznym 

W starym budownictwie zawsze znajdują się bardzo wysokie sufity, na których nie brakuje często jednej czy kilku sztukaterii. Poza tym takie mieszkania dysponują zawsze wielkimi oknami, dającymi wiele światła. Istniejące podłogi z parkietu stanowią najlepszą podstawę do stylu klasycznego. W większości mieszkań w starym budownictwie takie podłogi są właśnie położone. Ale też i w innych mieszkaniach da się ten styl urządzenia wnętrz zastosować. Każdy może mieć mieszkanie w stylu w klasycznym. Ornamenty można kupić, a całkowicie odpowiednim rodzajem wykładziny podłogowej jest także laminat. Wykładzina podłogowa z laminatu jest dostępna w różnorodnych wariantach, wśród których można znaleźć bardzo wartościowe.

Styl hamptons – co to? Charakterystyka i inspiracje

Bez problemu da się ułożyć podłogę z naturalnego drewna, a klasycznym wzorem parkietu jest układ w jodełkę. Z klasycznym stylem wyposażenia można też łączyć płytki ceramiczne i naturalny kamień. W każdym razie płytki powinny być użyte tylko w strefie wejściowej i w łazience. Aby zatroszczyć się o maksymalną przytulność własnego mieszkania, potrzebne jest ułożenie dywanów. Przede wszystkim dywany vintage oraz perskie są w klasycznym stylu bardzo popularne.

Styl klasyczny promieniuje elegancją na całej linii

Eleganckie urządzenie ścian w klasycznym wnętrzu

Styl klasyczny promieniuje elegancją na całej linii. Dzięki raczej spokojnym kolorom ten styl zawsze dobrze się prezentuje. Subtelne odcienie kremu i piasku są w tym sposobie urządzania mieszkania często używane. Szykowne akcenty wprowadzają typowe „królewskie” barwy, jak przykładowo złoto, bordo, jodłowa zieleń i ciemny błękit. Klasyczne mieszkanie charakteryzuje się stylem i wdziękiem. Ściany można ozdobić gładką albo wzorzystą tapetą. Trzeba zwracać uwagę, aby kolory się uzupełniały i tworzyły harmonijną całość. Dobrze jest więc nie nadużywać rzucających się w oczy akcentów i pozostać przy stonowanej palecie kolorów. 

Z klasycznym stylem wyposażenia można też łączyć płytki ceramiczne i naturalny kamień.

Meble do mieszkania w stylu klasycznym

Po przygotowaniu ścian i podłogi przychodzi kolej na wybór mebli. Pojawia się najpierw pytanie, z jakiego materiału powinny być wykonane, aby współtworzyć styl klasyczny. Najlepiej jest wykorzystać meble ze szlachetnych gatunków drewna. Na przykład stół z drewna tekowego nie tylko pięknie wygląda, ale też zapewnia domownikom wygodne spożywanie posiłków. Również inne gatunki drewna dają dobrze komponować w stylu klasycznym. Mogą to być meble z drewna czereśniowego albo wenge. Kanapa może być wykonana z tego gatunku drewna i być zdobiona; odpowiednia jest kombinacja z obiciem skórzanym w ciemnym kolorze. W mieszkaniu w stylu klasycznym nie może oczywiście zabraknąć przeszklonych witryn. Do klasycznego wystroju należy też mosiądz. Wiele możliwości daje kombinacja dodatkowych barw. Należą do nich beż, brąz i bordo, ale też żółć, brąz i biel. Ciężkie biurko i masywne regały są podstawą dobrze urządzonego klasycznego pokoju do pracy. Również w kuchni można umieścić stylowe elementy. Będą to ciemne drewniane szafki i blat kuchenny z marmuru. 

Elementy stylu klasycznego w mieszkaniu
Elementy stylu klasycznego w mieszkaniu

Dekoracje i akcesoria w aranżacji klasycznego mieszkania

W mieszkaniu w stylu klasycznym nie może zabraknąć odpowiednich dodatków. Cenne ozdoby i zabytkowe przedmioty należą do podstawowego wyposażenia. Aby stworzyć nastrój przytulności i luksusu zarazem wielu miłośników klasyki wprowadza do salonu kominek. Daje on poczucie ciepła i bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Zapewnia odpowiedni nastrój do wieczornych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Innym typowym dodatkiem w stylu klasycznym jest lustro w złoconych ramach z ozdobami, porcelanowa waza, mosiężny świecznik albo witrażowa lampa od Tiffany.

Istniejące podłogi z parkietu stanowią najlepszą podstawę do stylu klasycznego.

Szlachetne gatunki drewna świetnie sprawdzą się we wnętrzu
Szlachetne gatunki drewna świetnie sprawdzą się we wnętrzu

W mieszkaniu mogą być prezentowane cenne pamiątki, jak wspomniany mosiężny świecznik na dużym stole w jadalni albo stary stojący zegar. Wykorzystać można żyrandol z kryształami nad stołem i inne bogate elementy. W oknach powinny być firany i zasłony powieszone na ozdobnych karniszach. W łazience klasycznego mieszkania spotyka się wiele marmurów; od podłogi po wykładziny ścian. Potpourri w artystycznym pojemniku nie tylko nada pomieszczeniu aromatycznej nuty, ale wniesie również dekoracyjny efekt. Te elementy ozdobne podkreślają szczególną atmosferę i stanowią dopełnienie wysokiego poziomu życia. Styl klasyczny to nie tylko elegancja, ale też komfort i luksus.