Kominek jest niezwykle modnym, eleganckim i nowoczesnym dodatkiem każdego salonu. Może być jedynie ciekawą dekoracją wnętrza, ale i dodatkowym źródłem ciepła w chłodniejsze wieczory. Kiedy zaplanować budowę kominka, jaki rodzaj wybrać i o czym pamiętać przy jego aranżacji?
Kiedy zaplanować budowę kominka?
Przyjemnie trzeszczący ogień zapewni Ci magiczną i romantyczną atmosferę właściwie w każdym salonie, ale pod warunkiem, że spełnisz kilka istotnych warunków technicznych. Jeśli Twój kominek ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, a zapewniać też ciepło w zimowe czy jesienne wieczory, to instalację kominka warto planować już na etapie budowy domu. Istotna jest bowiem, nie tyko kratka wentylacyjna czy osobny przewód kominowy, ale na przykład wzmocniony strop czy posadzka o niepalnej i bardziej wytrzymałej konstrukcji. Przestrzeń wokół kominka musi bowiem zapewniać pełne bezpieczeństwo podczas jego eksploatacji. Dlatego należy uwzględnić wykorzystanie materiałów niepalnych, odpornych na wilgoć i wyższe temperatury, jak płyty gresowe, klinkier czy beton.
To nie znaczy, że w starszym domu budowa komina nie jest możliwa. Jest, ale będzie wiązać się z wyższymi kosztami i poważny remontem w salonie.
Rodzaje kominków - który jest idealny do Twojego salonu?
Właściwie nie każdy kominek wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej, możesz zdecydować się np. na nowoczesny kominek elektryczny albo na biopaliwo. Jaki masz wybór? Całkiem spory:
- kominek z zamykanym wkładem – trafna decyzja, jeśli kominek ma dbać również o utrzymanie odpowiedniej temperatury nie tylko w salonie, ale w całym domu.
- kominek otwarty – zapewnia spektakularny efekt palącego się ognia, ale nie dostarcza dodatkowego ciepła ani w salonie, ani w pozostałych pomieszczeniach. Ponadto wymaga specjalnych zabezpieczeń, by np. lecące iskry nie spowodowały pożaru w domu,
- kominki wolnostojące popularnie zwane „kozami” – na taki kominek znajdziesz miejsce w każdym, nawet mniejszym salonie i nie będziesz musieć przeprowadzać drogich remontów, w już zaprojektowanych wnętrzach. „Koza” jest łatwiejsza w instalacji i dodaje wnętrzom mieszkalnego, przytulnego, albo w zależności od wykończenia także eleganckiego charakteru. Takie rozwiązanie zapewni Ci jednak przyjemne ciepło tylko w bliskim otoczeniu kominka.
- kominek dwustronny – rewelacyjny pomysł na wydzielenie strefy relaksu i jadalni – widok ognia będzie przyjemnym akcentem i podczas relaksu na kanapie i podczas wspólnej kolacji.
Jeśli nie masz dostępu do wyciągu kominowego w salonie, to możesz wybrać kominek:
- elektryczny – taka opcja jest piękną ozdobą salonu w mieszkaniu. Urządzenie nie wymaga podłączenia z instalacją wentylacyjną i można je zaaranżować w dowolnym miejscu w salonie. Niestety w kominku nie pali się prawdziwy ogień, a efekt płomieni uzyskany jest za pomocą pary wodnej czy rozbitej wiązki światła. Kominki elektryczne mogą jednak też zapewniać ciepło, ale jest to uzależnione od ich parametrów technicznych,
- biokominki – napędzane biopaliwem, nie emitują ani dymu ani sadzy, dlatego nie wymagają podpięcia do przewodu kominowego. Biopaliwo jest jednak zdecydowanie nadal droższym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale również fakt, że taki biokominek słabo ogrzewa nasze pomieszczenia. Nie może być więc też głównym źródłem ciepła w salonie. Ponadto choć nie masz problemu z dymem czy sadzą, to pamiętaj o dwutlenku węgla, którego w powietrzu, przy używaniu takiego kominka, może być całkiem sporo. Dlatego niezbędna jest właściwa wentylacja pomieszczeń.
Gdzie znaleźć miejsce na kominek?
Planując aranżację salonu z kominkiem należy uwzględnić nie tyko układ mebli czy walory estetyczne, ale również kwestie techniczne, zwłaszcza jeśli decydujesz się na kominek tradycyjny, zabudowany.
Dlatego ważne jest by:
- kominek usytuowany był jak najbliżej wylotu komina. Tutaj należy bezwzględnie pamiętać, że każdy kominek musi być pojedynczo przyłączony do przewodu dymowego. Ważne jest również właściwe dopasowanie wielkości otworu paleniskowego do średnicy przewodu kominowego,
- zagwarantować permanentny dostęp świeżego powietrza – ta zasada tyczy się zarówno otwartych, jak i zamkniętych palenisk, a szczególnie biokominków. Rozsądnym wyjściem jest przeanalizowanie wprowadzenia dodatkowej instalacji nawiewnej,
- zwrócić uwagę na wagę kominka i dostosować do niej wytrzymałość stropu,
- w pobliżu kominka nie było żadnych instalacji hydraulicznych ani tym bardziej przewodów elektrycznych,
- kominek nie stał zbyt blisko kompletu wypoczynkowego czy stołu w jadalni – może emanować zbyt dużym ciepłem, psując tym samym komfort mieszkalny. Należy też szczególnie przemyśleć ustawienie kominka i telewizora. Jeśli ustawisz je naprzeciw siebie, ogień z paleniska będzie odbijał się w telewizorze,
- w przypadku kominków otwartych należy zadbać o dużą przestrzeń z każdej strony – idealnym miejscem jest więc środek salonu.
Kominek na rogu czy na środku salonu?
Pomysłów na wkomponowanie roztańczonego za szybą ognia, jest naprawdę sporo. Jednym z nich jest np. ustawienie komina na wąskim filarze pomiędzy dwoma szerokimi oknami balkonowymi. Centralne miejsce pozwala zaskarbić sobie ciepło zarówno podczas oglądania filmu na wygodnej kanapie, jak i spożywania posiłku przy stole w części jadalnej.
Inną koncepcją są modne i niezwykle efektywne kominki narożne. To dobry sposób, by ustawić kominek dalej od telewizora i móc patrzeć na ogień z dwóch stron. W wąskich salonach kominek może ciekawie przełamać monotonię jednolitej ściany. Jeśli ustawisz go na środku i zabudujesz klinkierem albo cegłą, to uzyskasz fenomenalny rezultat.
Czym zabudować kominek?
Dla uzyskania harmonijnego i spójnego designu, kominek musisz idealnie dopasować do pozostałego wystroju pomieszczenia. Jednak wybierając materiał na zabudowę, należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale także bezpieczeństwem i trwałością materiału. Do wyboru masz wiele możliwości, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać wspólny mianownik między wystrojem wnętrza a wyglądem kominka.
- Kamień – bajecznie prezentuje się na przestrzeni salonowej, zwłaszcza jeśli naturalną strukturę kamienia wykorzystasz również do dekorowania innych ścian, czy podłogi. Kamień jest łatwy w obróbce, odporny na wysokie temperatury i podwyższony poziom wilgoci oraz zapewnia kapitalne efekty wizualizacyjne.
- Marmur – polecany zwłaszcza do eleganckich wykończeń. Również jest łatwy w obróbce i dobrze harmonizuje z drewnem, tapetami, czy też podłogą w ciemniejszym kolorze. Marmurowe wykończenia pasują do salonu w stylu glamour, ale również jeśli lubisz wytworny klimat luksusowych wnętrz.
- Cegła – kapitalny pomysł zwłaszcza do salonu, projektowanego na industrialny czy nowoczesny styl. Cegła jest bardzo wdzięcznym materiałem i łączy się z wieloma stylami, a dzięki swoim właściwościom świetnie nadaje się do obudowy kominka.
- Beton – tani w zastosowaniu i efektywny w wykończeniu. Beton możesz zostawić w szarym odcieniu, albo pomalować na dowolny kolor, pasujący do stylu w Twoim salonie.
- Granit – bezpieczny, trwały, odporny na zabrudzenia, ale zdecydowanie trudniejszy w obróbce.
Zabudować możesz sam kominek albo całą ścianę, jeśli nie lubisz kontrastów, a chcesz stworzyć jednolity wystrój.
Szyby w kominku – jak zadbać o ich czystość?
Zabudowany kominek wprowadza do salonu sporo nowoczesnego i modnego designu. Połączenie np. szkła i cegły, albo marmuru pozwala bowiem ciekawie aranżować i wypełniać przestrzeń mieszkalną. Co z sadzą, która w szybkim tempie może osadzać się na szybkach kominka, psując tym samym cały wizualny efekt? Przede wszystkim, pamiętaj, by do opalania wybierać tylko suche drewno, wtedy osad na szybie pojawi się znacznie wolniej. Możesz też zdecydować się na wybór szyb samoczyszczących, albo z kurtyną powietrzną. Obydwa rozwiązania skutecznie wyeliminują nieprzyjemny efekt zabrudzonych szyb w Twoim kominku.
Kominek ociepla wnętrza i sprawia, ze salon nabiera zupełnie innego klimatu. Musisz jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przemyśleć aranżację kominka, by pasował stylistycznie do wystroju salonu i umilał Wam chwile.