Drewniane meble - czy warto? Inspiracje i porady

Remont czy wykańczanie mieszkania wiążą się z koniecznością zakupu mebli. Oferta rynkowa tych ostatnich jest obecnie bardzo szeroka. W sklepach są dostępne zarówno klasyczne meble drewniane, jak i nowoczesne modele łączące metal ze szkłem.

W przypadku mebli drewnianych niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że utrzymanie ich w dobrym stanie jest bardzo trudne. Warto zatem rozwiać te mity, a przy okazji przedstawić pozostałe korzyści płynące z posiadania mebli drewnianych. Zapraszamy zatem do dalszej części tekstu.

Częstą przyczyną niechęci wobec mebli drewnianych jest złożoność ich pielęgnacji.

Doskonały wygląd drewna

Meble drewniane są niepowtarzalne. Potrafią nadać wnętrzu niebywały klimat. W dobie mody na nowoczesność meble drewniane są doskonałym sposobem na wyróżnienie się. Meble drewniane zapewniają przy tym sporą uniwersalność, ponieważ komponują się z wieloma innymi dodatkami. Idealnie pasują do zabytkowych elementów wyposażenia, z którymi tworzą naprawdę zgraną całość. Drewno łatwo również poddać obróbce, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nietypowych kształtów oraz licznych zdobień.

Drewniane meble są popularne
Drewniane meble są popularne

Pielęgnacja drewna

Częstą przyczyną niechęci wobec mebli drewnianych jest złożoność ich pielęgnacji. Zadanie nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy wyposażyć się w odpowiednie środki czyszczące oraz przestrzegać kilku zasad. Obecnie produkowane meble są bardziej odporne na uszkodzenia dzięki odpowiednim powłokom zabezpieczającym. Sama ich pielęgnacja wymaga natomiast zakupu środków czyszczących przeznaczonych do danego rodzaju drewna. Pozwalają one na szybkie usunięcie wszystkich zabrudzeń oraz tworzą na nich specjalną powłokę, która chroni je przed kurzem. Jeżeli natomiast na meblach nie ma poważnych zabrudzeń, to wystarczy usunąć kurz za pomocą suchej ściereczki. Utrzymanie mebli drewnianych w dobrym stanie nie jest zatem problemem i wcale nie przysparza więcej kłopotów niż utrzymanie w dobrym stanie na przykład mebli ze szkła.

Drewno wspaniale komponuje się z każdym stylem wnętrza
Drewno wspaniale komponuje się z każdym stylem wnętrza

Trwałość drewna - gwarancja jakości na lata

Meble drewniane to również gwarancja bardzo wysokiej trwałości. Te najwyższej klasy meble przy odpowiedniej pielęgnacji zachowują swój wygląd oraz jakość przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Tego natomiast nie można powiedzieć o tanich meblach ze sklejki, które należy wymieniać co kilka lat oraz o meblach szklanych, które bardzo łatwo uszkodzić. Dlatego też osoby pragnące posiadać meble najwyższej jakości jak najbardziej powinny postawić właśnie na te wykonane z drewna.

Drewno w salonie
Drewno w salonie

Natura w naszym wnętrzu

Drewno zyskało popularność we wnętrzach m.in. ze względu na popularny styl skandynawski, który lubi wszystko, co naturalne. Drewno jest zdrowe. Ekologiczne lakiery oraz naturalne tworzywo nie wpływają negatywnie na ludzki organizm. Zawsze staraj się wybierać meble z lokalnego drewna - pozyskiwanego z lasów, gdzie regularnie sadzone są młode drzewa.

Meble drewniane są niepowtarzalne. Potrafią nadać wnętrzu niebywały klimat.

Ważna informacja! Drewno posiada też właściwości antystatyczne, jest dobrą opcją dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. 

Poznaj zalety drewna
Poznaj zalety drewna

Drewno w łazience - czy to dobry pomysł?

Drewno jest tworzywem łatwym w aranżacji. Dobrze komponuje się z większością kolorów oraz pomieszczeń. Jest eleganckie i niezależnie od stylu naszego wnętrza będzie miłą ozdobą. Drewno jest popularne również w łazience, choć jeszcze niedawno wiele osób miało wątpliwości, co do funkcjonalności tego rozwiązania. 

Drewno posiada też właściwości antystatyczne, jest dobrą opcją dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. 

Do zalet drewna w łazience należą: poprawa estetyki naszego wnętrza, pozytywny wpływ na mikroklimat, prestiżowy charakter oraz trwałość, uznawana za największy atut materiału. Minimalistyczne meble współgrają również ze szkłem oraz metalem, dlatego nie musimy przewracać do góry nogami całej aranżacji, chcąc zaprosić drewno do wnętrza.

Zdecydowanie warto postawić na drewno - nie tylko w rustykalnym czy skandynawskim wnętrzu.