Estetyczne, klasyczne, albo piękne finezyjne plecionki z rattanu w wyjątkowy sposób zdobią zarówno wnętrza, jak i ogrodowe aranżacje. Dobrze się prezentują i są wytrzymałe również na mniej korzystne warunki atmosferyczne.
Będą więc świetnym wyborem, ponieważ w gustowny, modny czy elegancki sposób urządzisz z nimi salon, taras, kuchnię czy jadalnię. Co ważne, ich urok nie przeminie nawet po wielu latach, pod warunkiem, że będziesz o nie odpowiednio dbać. Jak czyścić i czy warto impregnować meble rattanowe?
Co to jest rattan?
Choć może być mylony z wikliną albo z bambusem, to wytwarzany z palmy
rotangowej rattan nie ma z tymi dwoma surowcami nic wspólnego. Roślina, z której wytwarza się meble rattanowe charakteryzuje się długimi pnączami, które po obróbce stają się bardzo elastycznym i podatnym materiałem. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie meble wytwarzane są jednak z naturalnego rattanu. Na rynku dostępny jest też tzw. ekorattan lub technorattan, produkowany z polipropylenu. Jaka jest różnica?
Lakier do drewna może być świetnym impregnatem dla mebli rattanowych.
Rattan syntetyczny cechuje się bardziej jednolitym kolorem i jest o wiele bardziej twardszy niż rattan naturalny. Do produkcji technorattanu czy ekorattanu używa się żywicy syntetycznej, którą oplata się stalowy lub aluminiowy szkielet. Meble mogą być produkowane zarówno z rattanu syntetycznego, jak i naturalnego. W każdym przypadku warto zadbać o ich właściwą konserwację i regularne czyszczenie, by meble przez lata odznaczały się świeżością i nienagannym wyglądem.
Pamiętaj! Rattan nie lubi kurzu!
Niech Cię nie zwiedzie, informacja, że rattan jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, w tym wilgoć i deszcz. Rattan nie lubi nadmiernej wilgoci, dlatego trzeba go chronić zarówno przed strugami deszczu latem, jak i mrozem w zimie. Ponadto jeśli będziesz regularnie zmywać brud z mebli, za pomocą wody i detergentów, to możesz szybko zniszczyć wierzchnią warstwę rattanu. Z kolei jeśli pozwolisz, by kurz mocno zalegał na meblu, to doprowadzisz do tworzenia się grubej warstwy brudu, którą w przyszłości trudno będzie usunąć.
Meble mogą być produkowane zarówno z rattanu syntetycznego, jak i naturalnego.
Dlatego podstawową zasadą w czyszczeniu i pielęgnacji mebli rattanowych jest ich regularne i częste odkurzanie. Używaj do tego specjalnej końcówki ze szczotką, by ostrzejszym zakończeniem dyszy, nie zniszczyć plecionki. Przydadzą się też różne atrybuty profesjonalnej Pani Domu, jak szczotki z miękkim włosiem, szczotki ryżowe, albo bawełniane szmatki. Taki zabieg warto przeprowadzić przynajmniej dwa razy w tygodniu, by nie walczyć w przyszłości z filmem brudu na meblach i jednocześnie długo cieszyć się ich estetycznym i eleganckim designem.
Usuwanie plam i zanieczyszczeń z rattanu
Nawet jeśli meble rattanowe będziesz regularnie odkurzać z kurzu, to i tak nie unikniesz potrzeby ich gruntownego mycia. Tu trzeba jednak pamiętać, że mocniejsze detergenty mogą odbarwiać kolor mebli, zwłaszcza w przypadku naturalnego rattanu. Dlatego warto albo korzystać z preparatów dedykowanych do mebli rattanowych albo sięgnąć po domowy sposób – roztwór z soku cytrynowego i wody utlenionej, w proporcjach po cztery łyżki stołowe z każdego na litr wody. Przemywając meble roztworem, należy dobrze odcisnąć szmatkę z nadmiaru wody, by nie uszkodzić mebli i nie doprowadzić do ich trwałego odkształcenia. Po takim zabiegu konieczne jest optymalne przesuszenie mebli. Ustaw je najlepiej przy otwartym oknie albo jeśli czyścisz meble ogrodowe pozostaw do wysuszenia przed ich ponownym użyciem. Nie wystawiaj mebli jednak na pełne słońce, by nie prowadzić do blaknięcia koloru. Pozostaw je w przewiewnym, zacienionym miejscu.
Warto lakierować meble rattanowe?
Lakier do drewna może być świetnym impregnatem dla mebli rattanowych. Stworzy bowiem warstwę ochronną i pozwoli na dłużej utrzymać meble w czystości. Taki zabieg ma więcej cennych właściwości dla ochrony rattanu, ponieważ lakier będzie też zabezpieczał przed starzeniem się mebli i nada im pięknego blasku. Meble można w ten sposób zakonserwować bezpośrednio po zakupie.
Dlatego podstawową zasadą w czyszczeniu i pielęgnacji mebli rattanowych jest ich regularne i częste odkurzanie.
Do takiego działania wykorzystuje się wodny lakier do drewna. W ofercie znajdziesz też bezbarwne lakiery, ale o matowym wykończeniu, jeśli chcesz meble tylko zakonserwować, ale bez ich nabłyszczenia. Taki lakier można zastosować też po wyczyszczeniu starszych mebli, by zabezpieczyć je na przyszłość. Zasada jest ta sama – na czyste i wysuszone meble nałóż pędzlem pierwszą warstwę lakieru. Czynność powtórz ponownie po 3 – 4 godzinach.
Jak pielęgnować meble rattanowe impregnowane?
By rattan był wytrzymały na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne i przez długie lata odznaczał się pięknym wyglądem, pokrywany jest też specjalnym impregnatem. Dzięki temu meble są mniej podatne na przyleganie brudu, przez co ich właściciel ma o wiele bardziej ułatwione zadanie w zakresie ich czyszczenia. Wystarczy lekko nawilżona szmatka czy odkurzacz, by poradzić sobie z wszędobylskim brudem, kurzem i pyłem, nawet jeśli meble stoją na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że z czasem impregnat się ściera i przestaje odpowiednio zabezpieczać meble przed działaniem szkodliwych czynników. Dlatego ważne jest, by co kilka lat ponownie wykonać impregnację mebli, zgodnie z zaleceniami producenta.
Konserwacja mebli rattanowych
W sklepie znajdziesz też środki do konserwacji i pielęgnacji rattanu. Te również warto wykorzystywać, zwłaszcza jeśli meble stanowią zewnętrzną aranżację ogrodowego patio czy balkonu. Do wyboru masz wszelkiego rodzaju mleczka i pasty, które od czasu do czasu warto wetrzeć w plecionkę, by odznaczała się nadal odpowiednią elastycznością i była odporna na pękania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że środki z dodatkiem wosku mogą znacznie przyciemniać kolor rattanu. Konserwacja jest jednak niezbędna, zwłaszcza w przypadku mebli rattanowych ogrodowych. Takie działanie zaplanuj po skończeniu sezonu letniego i też przed nadejściem zimy, by zabezpieczyć meble przed mrozem i nadmiarem wilgoci, a także uzupełnić powstałe w meblach ewentualne ubytki.