Meble tapicerowane krok po kroku – jak je zrobić?

Meble tapicerowane to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej praktycznych dekoracji, na jakie można się zdecydować. Zresztą nie trzeba ich kupować – można je zbudować samodzielnie lub poddać renowacji. W teorii nie wydaje się na to nawet skomplikowane, ale zdecydowanie wymaga dobrej ręki.

Przede wszystkim: podstawa mebla

Jeśli nie masz dyplomu stolarstwa, to zdecydowanie musisz polegać na gotowych meblach. Można kupić albo stare tapicerowane krzesła, albo specjalnie przygotowane meble pod tapicerowanie. Raczej nie poleca się wykorzystania w tym przypadku mebli nietapicerowanych, ponieważ pewne estetyczne drobiazgi mogą sprawiać, że wykończenie nie będzie idealne.

Zabezpieczenie i wykończenie mebli tapicerowanych

Ten punkt jest bardzo istotny w przypadku renowacji starszych mebli tapicerowanych. Najpewniej są one drewniane – zresztą właśnie drewno ze względu na swoje właściwości najlepiej nadaje się do tapicerowania. Trzeba przede wszystkim usunąć całą starą tapicerkę, następnie wyczyścić krzesło papierem ściernym, schodząc do coraz niższej gradacji. Dobrze by też było przy okazji opracować w podobny sposób cały mebel, czyli usunąć stare lakiery, farby czy bejce, a następnie nanieść na całej powierzchni własną powłokę, dzięki czemu całość będzie nie tylko bardziej estetyczna, ale przede wszystkim trwalsza.

Meble tapicerowane w domu
Pinterest
Meble tapicerowane w domu

Wycinanki i układanki - kolejny krok do Twojego mebla tapicerowanego

  • Pierwszym materiałem, który należy pociąć na odpowiedni wymiar, jest pianka tapicerska. Standardowy wariant ma grubość 5 cm, ale nie można po prostu z góry założyć, że taka będzie idealna. Oparcia krzeseł zwykle można wykończyć znacznie cieńszą pianką, a poza tym – w każdym przypadku – warto jeszcze wczytać się w specyfikację, ponieważ liczy się nie tylko grubość, ale także twardość.
  • Po docięciu gąbki należy przygotować fizelinową wkładkę. Teoretycznie nie jest ona konieczna, ale zakrycie nią powierzchni gąbki zdecydowanie ułatwi pracę z samym materiałem. Często wskazówki co do rodzaju zalecanego materiału można znaleźć u dostawcy pianek – niektóre z nich są „tępe” i trudno naciąga się na nich materiał.

Jeśli nie masz dyplomu stolarstwa, to zdecydowanie musisz polegać na gotowych meblach.

  • Ostatnia warstwa to materiał obiciowy. To szczególna kategoria materiałów, ponieważ musi być on odpowiednio rozciągliwy, mocny i odporny na wytarcia. Niektórzy producenci oferują materiały w tym samym wzorze, ale o różnej wytrzymałości mechanicznej na siedziska, podłokietniki i oparcia, ale najczęściej lepiej będzie trzymać się konkretnego materiału bez zmian.

Jak łączyć materiały w meblach tapicerowanych?

Do dyspozycji są dwie podstawowe metody łączenia poszczególnych warstw. Wprawny tapicer wybiera zwykle zszywki, którymi mocuje materiał obiciowy do konstrukcji mebla, a pianka i fizelina trzymają się same dzięki temu, że materiał jest naciągany dość ciasno. Jeśli masz mniejsze doświadczenie, możesz zechcieć zamocować piankę przynajmniej w sposób techniczny, żeby się nie przesuwała. To samo zresztą dotyczy fizeliny.

Meble tapicerowane w salonie
Meble tapicerowane w salonie
  • Wszystkie warstwy możesz kleić. Popularne stały się w ostatnim czasie kleje w sprayu. Faktycznie – są wygodne i można łatwo nałożyć równą ich warstwę, ale warto przed ich użyciem zabezpieczyć konstrukcję mebla, żeby jej nie zniszczyć.
  • Poza klejami w sprayu oczywiście dostępne są inne, nakładane prosto z tuby lub puszki. Tutaj problemem może być uzyskanie równej warstwy, a przez to pojawia się ryzyko, że klej wypłynie bokiem albo w niektórych miejscach nie chwyci właściwie.
  • Kleić mocnymi klejem tapicerskim można także materiał obiciowy do konstrukcji, ale tutaj dominującą techniką jest jednak użycie zszywek tapicerskich. Ich zaletą jest możliwość poprawienia ułożenia materiału, a także fakt, że to po prostu czystszy sposób, który od razu trwale łączy materiał z konstrukcją mebla.

Do dyspozycji są dwie podstawowe metody łączenia poszczególnych warstw.

Jeśli decydujesz się na użycie zszywek, a będzie to Twoje pierwsze podejście do tapicerowania mebli, to koniecznie od razu zaopatrz się też w rozszywacz. Na pewno będą potrzebne jakieś poprawki, a dzięki temu taniemu narzędziu szybko usuniesz zszywki bez niszczenia mebli. Swoją drogą – jeśli po prostu poddajesz tapicerowane meble renowacji, to rozszywacz też przyspieszy pracę nad ich przygotowaniem, bo oryginalny materiał niemal na pewno jest przyszyty.

Kanapa tapicerowana
Kanapa tapicerowana

Jak wykończyć meble tapicerowane?

W wielu przypadkach samo obciągnięcie mebli tkaniną obiciową nie będzie jeszcze wieńczyło dzieła. Pufy, krzesła, sofy i inne meble miewają różnego rodzaju dekoracyjne guziki, frędzle czy dodatki, które trzeba będzie po prostu przyszyć ręcznie mocną nicią. Warto rozejrzeć się za specjalistyczną nicią tapicerską, która jest mocniejsza od zwykłych nici, ale jeśli zwykła nitka jest dobrej klasy, to też w większości sytuacji będzie wystarczająca.

Poza klejami w sprayu oczywiście dostępne są inne, nakładane prosto z tuby lub puszki.

Na koniec musisz jeszcze pamiętać o przetarciu całego mebla z pyłu i sprawdzeniu, czy żaden fragment obicia nie został nieprzyszyty. Gdyby tak było, to po jakimś czasie materiał w tym miejscu albo by się rozluźnił, albo wręcz oderwał, a wtedy cała praca poszłaby na marne.

Tapicerowane meble są modne i praktyczne
Tapicerowane meble są modne i praktyczne

Jak nie tapicerować mebli?

  • Nie zaczynaj od najbardziej skomplikowanych projektów. Poćwicz na prostych meblach, bo sztuka tapicerska, nawet na małą skalę, nie jest łatwym zadaniem.
  • Do nauki idealne będą stare meble do renowacji – zawsze jest to jakiś wzór, na którym można naocznie przekonać się, jak technicznie dobrze wykonać obicie. Nie kupuj najdroższych krzeseł po to, żeby się doskonalić.
  • Nie próbuj szukać zamienników dla tkanin tapicerskich. Te powinny być zawsze najwyższej jakości – wybieraj najlepsze, na które możesz sobie pozwolić, bo im będą wyższej klasy, tym dłużej meble zachowają swój urok. Podstawowe tkaniny nie nadają się do stosowania na obiciach.
  • Nie staraj się za wszelką cenę oszczędzić na piance tapicerskiej, szczególnie jeśli chcesz nią wykończyć siedziska krzeseł. Najgorsze, co może Cię spotkać, to konieczność wymiany pianki po roku, bo okaże się tak mało trwała i nieodporna na zużycie.
  • Nie zabieraj się za tapicerowanie mebli, jeśli nie masz wiele czasu. Nawet kiedy nabierzesz już niezbędnej wprawy, nadal nie będzie to zajęcie na godzinę czy półtorej. Pierwsze projekty będziesz realizować prawdopodobnie przez kilka tygodni, choć będzie to tylko parę krzeseł.

Aranżacja szarego salonu - nasze wskazówki & inspiracje. Zobacz