Styl skandynawski we wnętrzu – charakterystyka, zalety i wskazówki

Nie jest to ani szybko przemijająca moda, ani krótkotrwały trend: styl skandynawski przyszedł do nas, aby pozostać. Proste linie, przyjazne kolory, naturalne materiały i motywy dekoracyjne z natury zapewniają komfort lekkości i swobody, który podoba się nie tylko na Północy. Indywidualnie styl skandynawski może być zestawiony w różnych wariantach od pastelowej barwności i przytulności do chłodu kolorów i minimalizmu.

Nordycka natura – korzenie stylu skandynawskiego

Przed przyjrzeniem się szczegółom warto rzucić okiem na całość, na korzenie stylu skandynawskiego, który powstał w przyrodzie i klimacie krajów północnych. Lodowce, krystalicznie czyste fiordy, bezkresne jeziora i surowe górskie okolice, jak również głębokie lasy tworzą zachwycającą naturę w Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii i Islandii- krajach zaliczanych potocznie do Skandynawii.

W stylu skandynawskim wszystko może być ozdobą: książki, ręczniki czy ubrania
W stylu skandynawskim każdy przedmiot codziennego użytku może być ozdobą

Typowy dla krajów Północy jest spokojny, odprężony styl życia, który przejawia się w wielkiej bliskości do natury i zamiłowaniu do rzeczy prostych, praktycznych i bez zbędnych ozdób. Jako że zimy są tam długie i ciemne, jasne kolory, światło i dobre oświetlenie odgrywają ważną rolę, podobnie jak komfort mieszkania. Duńczycy nazywają swój stosunek do życia „hygge” – stan dobrego samopoczucia obejmujący komfort, szczęście i bezpieczeństwo.

 Przy czym ten komfort oznacza prostotę i przejrzystość, ale też dobrą jakość wzornictwa i wykonania. Skandynawska kultura mieszkań nigdy nie chce być elitarna, ale przeciwnie, opowiada się za demokratyzacją rzeczy pięknych. 

Prostota przede wszystkim – w stylu skandynawskim wszystko jest proste i jasne
Prostota przede wszystkim – w stylu skandynawskim wszystko jest proste i jasne

Styl skandynawski – podstawy i typowe elementy

Jeśli spojrzeć na przykłady skandynawskiego urządzenia mieszkania, można stwierdzić, że do „stylu skandynawskiego” zaliczają się różnie zaprojektowane wnętrza. W jednych przeważa biel, a meble i tekstylia są utrzymane w łagodnych, pastelowych odcieniach. W innych zaś można zobaczyć ściany z dużymi przyrodniczymi motywami, połączone z barwnymi akcentami. 

Piękno skandynawskiego urządzania mieszkań polega na tym, że „nordycki styl” mieści w sobie szeroką paletę różnych możliwości. Aby jednak móc wybrać, co pasuje, a co nie, trzeba wziąć pod uwagę pewne zasady i niektóre typowe elementy:

  • Prostota przede wszystkim – wszystko ma być proste i jasne, bez zbędnych ozdób, praktyczne, proste w formie, nic ostentacyjnego i z przepychem.
  • Funkcja ważniejsza od formy – taka zasada występuje w modernizmie, jednak w wersji skandynawskiej brakuje jej surowości i chłodu.
  • Hygge – wszystko, co wnosi do mieszkania przytulność – poduszki, nakrycia, stół do wspólnego posiedzenia, ulubione meble.
  • Lagom – „hygge” to duńska przytulność i domowe ciepło, „lagom” zaś to szwedzkie umiarkowanie, zasada „w sam raz”, nie za mało, nie za dużo. W urządzaniu mieszkania lagom oznacza: nie przesadnie kolorowe, ale też nie monotonnie jednobarwne; ani dziki zamęt i chaos, ani minimalistyczna pustka; bez wystawności na pokaz, ale też bez ascetyzmu – w sam raz.
  • Związek z naturą – zastosowanie znajdują materiały naturalne jak drewno, wełna, bawełna, len, futro i wiklina. Naturalne motywy (kwiaty, liście, zwierzęta) są wykorzystywane we wzornictwie, naturalne formy można znaleźć w projektach mebli i domowych akcesoriów.

Skandynawska kultura mieszkań nigdy nie chce być elitarna

 

W skandynawskim stylu natura odgrywa ważną rolę
W skandynawskim stylu natura odgrywa ważną rolę
  • Dużo światła i jasności – białe ściany, białe szafy i regały, na biało pomalowane deski podłogi, dużo okien, różnych lamp, żadnych ciężkich zasłon.
  • Paleta kolorów – obok bieli dużą rolę odgrywa szarość, jak również pastelowe kolory, akcenty i graficzne wzory w żółci, zieleni, błękicie albo też czarno-białe.

Duże, wyraziste rośliny bardzo dobrze pasują do jasnego wnętrza.

Meble w skandynawskim stylu

  • Stoły 
    Wspólne posiłki, czas spędzony wspólnie z rodzina i przyjaciółmi przy gościnnym stole – to jest właśnie między innymi znaczenie pojęcie „hygge”. Dlatego też w każdym mieszkaniu urządzonym w skandynawskim stylu stoi duży, drewniany stół – okrągły, prostokątny albo owalny. Częstym elementem stylu są lekko na zewnątrz wygięte nogi stołu. Stół – jak wiele nordyckich mebli – jest z jasnego drewna albo pomalowany na biało, a czasem też w obu kombinacjach. Do tego pasują dodatki: im większy stół, tym lepiej pasuje na środku ładna miska z owocami, przekąskami albo zapachowymi świecami. Aby stół znajdował się w odpowiednim świetle, idealne są lampy zawieszone na suficie.
Skandynawskie wnętrza lubią drewno
Skandynawskie wnętrza lubią drewno
  • Krzesła
    Krzesła w „scandinavian design”, które stoją dookoła stołu, mogą mieć różne formy, ale nigdy nie składają się tylko z prostokątnych, ustawionych pod katem drewnianych powierzchni. Typowe są zaokrąglone, ergonomiczne siedziska, często z nogami z jasnego drewna. Nie jest to jednak jedyna forma skandynawskich krzeseł. Projektanci ze Skandynawii należą do awangardy zajmujących się tworzywami sztucznymi, włóknem szklanym i metalem, jak również drewnem giętym w nieznane dotąd kształty. 
  • Fotele i kanapy
    Przyjemne wylegiwanie się na kanapie, relaks w fotelu – w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim nie trzeba wcale z tego rezygnować. Wygodne, obszerne kanapy narożne z dużymi poduszkami, dwu- i trzymiejscowe, z tekstylnym obiciem, często w szarości, błękicie i pastelowych odcieniach kremu i bieli. Najczęściej stoją te kanapy i fotele na drewnianych albo metalowych nóżkach i robią wrażenie mniej masywnych, niż klasyczne meble.

Doniczki kwiatowe do stylu skandynawskiego

Ponieważ w skandynawskim stylu natura odgrywa ważną rolę, w takim urządzeniu wnętrz nie może oczywiście zabraknąć żywych roślin doniczkowych. Duże, wyraziste rośliny bardzo dobrze pasują do jasnego wnętrza, a zieleń doskonale komponuje się z naturalną paletą barw, stosowaną w nordyckim designie. 

Styl skandynawski to kontakt z naturą oraz delikatne detale

Jakie doniczki należy wziąć przy tym pod uwagę? Z jednej strony muszą one odpowiadać zasadom skandynawskiego wzornictwa, z drugiej zaś uwzględniać elementy dominujące w konkretnym pomieszczeniu. Na przykład:

  • Doniczki szczególnie rzucające się w oczy zwykle nie są brane pod uwagę; wybiera się raczej jasne, proste formy o skromnym, ładnym wyglądzie (zasady prostoty i funkcjonalności). 
  • Okrągłe, owalne i zaokrąglone doniczki lepiej odpowiadają skandynawskim klimatom, niż niespotykane w naturze kanciaste kształty. 
  • Białe doniczki, miski i pojemniki dobrze harmonizują z pomieszczeniami, gdzie jest dużo bieli i drewna. Także kolor antracytu, ciemnoszary, piaskowy i beżowy dobrze pasują do skandynawskiej palety barw, pod warunkiem, że nie są zbyt masywne. 
  • Doniczki z piaskowca, jak również pojemniki z włóknocementu nadają się dobrze nordyckiego stylu: są skromne, ale szlachetne i proste – „lagom”.
Skandynawska sypialnia
Skandynawska sypialnia

Donice wyplatane z wikliny również odpowiadają tendencji do naturalnych materiałów. Poza tym swoim naturalnym wyglądem ładnie współgrają z drewnem i powierzchniami w białym kolorze.