Moda wraca. To stare powiedzenie znajduje również zastosowanie w dekoracji wnętrz. Jeszcze kilka lat temu stare, zużyte meble kończyły najczęściej na śmietniku, dziś mamy modę na vintage i wszystko, co pochodzi z lat 60., 70. i 80., w wielkim stylu wraca do łask w szeroko pojętym designie.
Jeśli planujemy odświeżenie mieszkania, a nie mamy wystarczającego budżetu, chęci lub możliwości, aby przeprowadzić generalny remont, zastanówmy się nad renowacją naszych starych, lecz solidnych mebli.
Metoda ta polega na naklejaniu wyciętych z papieru wzrorów.
Na początek bierzemy na warsztat stare fotele, krzesła i taborety. Jeśli przetrwały one tyle lat, z pewnością zostały nadgryzione zębem czasu. Prawdopodobnie obicia są powycierane, powinniśmy więc pomyśleć o ich wymianie. Fotel może być designerskim gadżetem samym w sobie, stanowić element dominujący w dekoracji naszego pokoju. Może być też stylistycznie zgrany z pozostałymi meblami. Wybieramy tkaninę, która przypadnie nam do gustu. Mamy tutaj szerokie pole do popisu. Wszystko zależy od nas, naszej wyobraźni, oczekiwań, potrzeb. Warto wszyć zamek błyskawiczny do naszego obicia, aby mieć możliwość jego wyprania. Podobnie taboretowi można nadać nowe życie. Aby taboret odzyskał świeżość, najpierw trzeba zdjąć starą warstwę farby za pomocą papieru ściernego lub specjalnego preparatu, następnie elementy drewniane pomalować, natomiast siedzisko obszyć wybranym materiałem. W analogiczny sposób możemy postąpić ze starymi krzesłami.
Malowanie, czyli zrób to sam
Ciekawym pomysłem na renowację krzeseł, które nie posiadają siedzącej warstwy z obiciem, tylko drewniane siedzisko, jest ich pomalowanie. Po uprzednim oczyszczeniu nanosimy pędzlem lakier. Krzesło można pomalować na jednolity kolor w klasycznej czerni, bieli, brązie lub popieli. Możemy też zdecydować się na bardziej jaskrawy kolor: zieleń, błękit czy też pomarańcz. Można również połączyć kolory, nadając krzykliwy, nowoczesny design lub też ozdobić w jaskrawe, kwiatowe motywy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.
Fotel może być designerskim gadżetem samym w sobie, stanowić element dominujący w dekoracji naszego pokoju.
Sklepy stacjonarne oraz internetowe oferują szeroki wybór farb i wszelkich materiałów, których można użyć w celu odnowienia naszych mebli. Należy pamiętać, że meble, które są pokryte lakierem lub bejcą, trzeba wcześniej przy pomocy papieru ściernego oczyścić z zewnętrznej warstwy. Zamiast papieru ściernego można użyć specjalnego preparatu do usuwania starych powłok z mebli. Kolejny pomysł na odnowienie drewnianych mebli polega na zastosowaniu specjalnej okleiny. Okleiny tego typu są produkowane na bardzo dobrej jakości materiałach samoprzylepnych. Ciekawe rozwiązanie polega na pokryciu starych mebli fornirem. Fornir to wystrugane z bala arkusze drewna o grubości 0,8 - 4 mm. Najczęściej stosowany jest fornir modyfikowany. Odnawiany mebel należy oczyścić podobnie, jak w wyżej wymienionych przykładach, następnie po dopasowaniu i wycięciu elementów, nanieść je gęstym klejem kontaktowym. Na końcu dociąć krawędzie forniru do krawędzi.
Decoupage mebli w domu - popularna metoda zdobnicza
Popularną metodą odnawiania mebli jest decoupage, czyli pochodząca z dalekich Chin i Japonii, znana od XII wieku metoda zdobnicza. Na Daleki Wschód prawdopodobnie przywędrowała z Syberii, gdzie miejscowe ludy w ten sposób dekorowały groby swoich bliskich. Następnie technika ta zakorzeniła się w Europie, gdzie zyskała francuską nazwę. Po francusku "decouper" oznacza "wycinać". Znajduje zastosowanie w zdobieniu elementów drewnianych, ceramicznych, szklanych, plastikowych lub metalowych.
Kolejny pomysł na odnowienie drewnianych mebli polega na zastosowaniu specjalnej okleiny.
Metoda ta polega na naklejaniu wyciętych z papieru wzrorów. Aby ją zastosować, należy najpierw oczyścić powierzchnię mebla przy pomocy papieru ściernego. Następnie mebel pokrywa się warstwą farby akrylowej, pomalowane fragmenty przeciąga świecą i znów maluje akrylem. Następnie możemy przykleić wycięte elementy specjalnym klejem do decoupage'u i przyklejone wzory ponownie przeciągnąć tym klejem. Na koniec, po wyschnięciu, przecieramy delikatnie nasze wzory drobnoziarnistym papierem ściernym.
Meblościanka w stylu vintage
W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się adaptowanie starych mebli do nowych celów. Stara meblościanka w stylu vintage, która była bardzo popularna w czasach PRL-u, może zostać przerobiona na kilka ciekawych sposobów. Wyjmując drzwiczki oraz tylną część mebla, tworzymy elegancki wielofunkcyjny nowy mebel. Oczyszczony ze starych warstw można przemalować w jaskrawe kolory. Jeśli nasza meblościanka składa się z kilku elementów, można wykonać kilka niezależnych mebli; stolik pod telewizor, półkę na płyty, gry, filmy. Jedna z części starej meblościanki może również zostać przerobiona na stolik nocny z półkami na gazety, książki. Inna część meblościanki po wstawieniu szklanych drzwiczek może posłużyć jako gablotka na porcelanę lub stać się zupełnie oddzielnym regałem na książki.
Warto pochylić się nad tematem regałów i półek na książki. Półki meblościanki można zaadaptować na różne sposoby: jako wspomniany wcześniej wysoki regał lub jako zawieszane na ścianie półki na książki czy pamiątki, gadżety.
Dekoracje jak z bajki - naklejki na meble
Do renowacji mebli można zastosować również naklejki. Można je stosować nie tylko na meblach, ale również na szybach, terakocie, ścianach. Wykonane są na bardzo dobrej jakości folii samoprzylepnej. Można zdecydować się na jedną z trzech wersji: matowej, błyszczącej i transparentnej (półprzezroczystej). Jest to znakomity pomysł na ozdobienie pokoju dziecinnego. Na meblach można przykleić ulubione postaci z bajek, kwiatuszki, zwierzątka lub inne ciekawe kolorowe motywy.
Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Przeczytaj tutaj
Renowacja starych mebli, zwłaszcza gdy darzymy je sentymentem, może tchnąć nowe życie do naszych czterech ścian. Nie musimy pozbywać się starych mebli tylko dlatego, że straciły swój dawny blask. Zabawa kolorem i formą może przynieść wiele satysfakcji. Pomysłów na odświeżenie mebli i rearanżację mieszkania nie brakuje.