Wybór mebli na taras to naprawdę ważna sprawa. Od tego, z jakiego materiału będą wykonane, zależy nie tylko ich estetyka, ale także trwałość i komfort. I choć wybór jest olbrzymi, nie każdą opcją warto się zainteresować. Spójrzmy eksperckim okiem na to, jakie meble na tarasie sprawdzą się najlepiej.
Najtaniej, ale nie zawsze dobrze – meble z tworzywa
Meble plastikowe na taras pojawiły się naprawdę dość dawno, ale większość z nas kojarzy je raczej z kiepskiej epoki, w której podstawowym tworzywem było kiepsko odlewane ABS. Ten materiał – zwłaszcza w swoich tańszych wcieleniach – ma liczne wady: jest niezbyt sztywny (całą sztywność meble zyskują dzięki odpowiedniemu kształtowi), relatywnie szybko kruszeje pod wpływem ultrafioletu, może blaknąć i łatwo się rysuje. Ale ma jedną zasadniczą zaletę – jest tani. Problem w tym, że wydać mało na meble, które wytrzymają góra dwa sezony, to i tak średni interes.
Warto jednak kupić tylko meble z najwyższej półki, żeby szkło na blacie nie okazało się soczewką.
Dziś i gama tworzyw jest większa, i stosuje się inne techniki ich barwienia czy obróbki, więc na tym polu naprawdę można spodziewać się czegoś więcej. Plastikowe meble balkonowe są lekkie, dość sztywne i choć estetyka z czasem ucierpi na wystawieniu na działanie promieniu UV, nawet jeśli w składzie są dodatki ochronne, to jednak zasadniczo są to trwałe meble, którym można zaufać. Czy są tanie? To dość skomplikowana kwestia: najtańsze modele są wykonane z kiepskiego plastiku i niekoniecznie urzekają wyglądem. Te, które mają lepsze właściwości użytkowe, kosztują sporo, a jeśli jeszcze w materiałach reklamowych pojawia się słowo design, to ceny na pewno nie można będzie uznać za atrakcyjną.
Coś, co długo odradzano: drewniane meble na taras
Drewniane meble bardzo długo były na cenzurowanym. Ich przeciwnicy twierdzili, że drewno będzie źle znosiło i zmiany temperatury, i narażenie na wilgoć i samo to, że jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. I to nawet nie byłyby słabe zarzuty, gdyby nie fakt, że nikt na tarasie nie ustawia mebli z surowego drewna, a to jego dotyczą te uwagi. Drewno na meble balkonowe jest odpowiednio dobierane według gatunków, sezonowane, impregnowane lub lakierowane. To zapewnia naprawdę wysoki poziom ochrony – to podobne techniki, które pozwalają na ułożenie trwałej drewnianej podłogi w łazience.
Jeżeli to kwestie stylistyczne są najważniejsze, to istnieje całkiem spora szansa, że właśnie metalowe krzesła zapunktują najwyżej.
Po drugie – zakup pokrowca na krzesła czy stół nie stanowi żadnego wyzwania, a wiele osób nawet decyduje się przenieść drewniane meble na zimę do piwnicy. Na to wszystko jeszcze wypada dodać, że przecież większość tarasów – nawet tych nowoczesnych – jest w ten czy inny sposób zadaszonych, co już eliminuje sporą część problemów. Zgoda, meble tarasowe z drewna warto będzie co kilka lat zabezpieczyć impregnatem, ale zdecydowanie mają one spore możliwości.
Rattan i technorattan – w stronę stylu rustykalnego
Naturalny rattan dziś używany jest naprawdę rzadko. Znacznie częściej meble balkonowe i ogrodowe wykonuje się z syntetycznego rattanu, zwanego technorattanem. Pod względem estetyki jest on zbliżony do oryginału, tylko daje większe możliwości barwienia. Zachowuje sporą elastyczność i daje możliwość tworzenia mebli o nawet bardzo nietuzinkowych kształtach, aczkolwiek większość konstrukcji pozostaje jednak dość klasyczna. O przewadze sztucznego rattanu przesądza zdecydowanie większa odporność na wilgoć niż w przypadku włókien pozyskiwanych z palmy.
Dużym plusem będzie fakt, że meble z technorattanu dostępne są i w podstawowym segmencie cenowym i – jako bardziej dopracowane konstrukcje – w katalogach półki premium. Zgoda – na technorattanie nie siedzi się jakoś wybitnie wygodnie, więc trzeba będzie sięgnąć do kieszeni jeszcze raz, żeby kupić zestaw wygodnych poduszek. A na zimę warto zainwestować w dobre pokrowce, choć od strony funkcjonalnej technorattan niczego w ujemnych temperaturach nie traci – po prostu mógłby szybciej się wizualnie zestarzeć.
Meble z metalu – tu przyda się ekspercka opinia
W przypadku wszystkich typów wyżej sytuacja była dość klarowna, natomiast jeśli chodzi o meble metalowe na taras, to wciąż jest to raczej wąski wycinek oferty. Wszystko dlatego, że większość inwestorów – skądinąd bardzo słusznie – zauważa, że metal może nie być ani miękki, ani nie zapewni komfortu termicznego. Tutaj akurat odpowiedź jest banalnie prosta: poduszki!
Dlaczego jednak nie warto skreślać metalowych mebli? Przede wszystkim są one świetnym dopełnieniem estetyki stylu industrialnego lub wielu wariantów minimalizmu. Jeżeli to kwestie stylistyczne są najważniejsze, to istnieje całkiem spora szansa, że właśnie metalowe krzesła zapunktują najwyżej. Z drugiej strony, czy to aluminium, czy stal kwasoodporna, czy stal malowana proszkowo, wszystkie te meble będą bardzo trwałe. Ich korozja będzie postępowała tak wolno, że zwykle nie da się tego procesu nawet zauważyć. Wariant z malowaniem proszkowym może być nieco bardziej podatny na obicia i to można by uznać za problem, ale skala też nie będzie duża. Za to olbrzymim atutem jest fakt, że dostępna dziś oferta mebli metalowych jest bardzo, ale to bardzo różnorodna i można znaleźć w niej niezwykle ciekawe, ergonomiczne propozycje.
Stoły – im trzeba przyjrzeć się oddzielnie
Opcje wyżej dotyczyły w głównej mierze krzeseł, foteli i leżaków. Trochę inaczej trzeba spojrzeć na stoły na taras. Oczywiście właściwości materiałów się nie zmienią tylko dlatego, że to inny meble, natomiast w przypadku stołów dość częstą praktyką jest łączenie różnych surowców, a do listy przedstawionej wyżej dopisać jeszcze należy szkło. Jego dwie podstawowe wady to spory ciężar i oczywiście fakt, że to jedyny z materiałów meblowych, który można relatywnie łatwo i trwale uszkodzić.
Drewno na meble balkonowe jest odpowiednio dobierane według gatunków
O zaletach estetycznych długo by można mówić w kontekście wielu różnych stylów, natomiast to, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, to połączenie szkła i metalu. Takie stoły raczej nie powinny stać w pełnym słońcu, ponieważ różnice w nagrzewaniu tafli i metalowych nóg mogą dać nieprzyjemny, pełny brzęku efekt. Za to już wykorzystanie szkła do wykończenia drewnianego czy technorattanowego blatu może być całkiem ciekawe. Warto jednak kupić tylko meble z najwyższej półki, żeby szkło na blacie nie okazało się soczewką.
I ostatnia już sprawa: łączenie materiałów przy stołach na taras jest ciekawe z jeszcze jednego powodu – pozwala przełamać stylistyczną monotonię i ułatwia wprowadzenie na aranżacji także innych elementów dodatkowych, które może nie prezentowałyby się równie dobrze, gdyby wszystkie meble były w całości wykonane z takiego samego tworzywa.