Feng shui w sypialni - harmonijne wnętrze

Nie każdy wie, że do dobrego snu potrzebne jest nie tylko wygodne łóżko, ale i jego odpowiednie usytuowanie oraz właściwie zaaranżowane otoczenie. Feng shui, chińska nauka przychodzi z pomocą i pomaga stworzyć harmonijne wnętrze!

Dzięki odpowiedniemu połączeniu wszystkich wskazówek urządzisz sypialnię zgodnie z zasadami feng shui, a tym samym swój sen uczynisz bardzo spokojnym i efektywnym. Rano natomiast wstaniesz znacznie bardziej wypoczęty niż do tej pory.

Sypialnia feng shui - nie ma w niej miejsca na zbędne detale!
Sypialnia feng shui - nie ma w niej miejsca na zbędne detale!

Feng shui to chińska nauka. Jej podstawą jest utrzymanie wiatru (symbol energii nieba) oraz wody (symbol energii ziemskiej) w równowadze. Każdy z tych elementów ma ogromny wpływ na życie człowieka. Mimo to, feng shui ma nie tylko poprawiać nasze samopoczucie, ale również sytuację życiową, zdrowie czy nawet kontakty z ludźmi.

Żeby to osiągnąć, planując wnętrze zgodne z jego zasadami, musimy zwracać uwagę na porządek oraz czystość. Nieład to pierwsza rzecz, która ma na nas negatywny wpływ - powinniśmy unikać go niczym ognia. Sypialnia nie jest wyjątkiem, przecież to tam spędzamy najważniejsze godziny naszego dnia - odpoczywając, relaksując się i zasypiając.

Istotny jest również materac. Powinien być na tyle miękki, aby zapewnić wygodę, nie może być jednak zbyt miękki.

Nasz pokój powinien być przede wszystkim miejscem urządzonym... do spania. Oczywiście, nie jest to odkrywcze stwierdzenie, lecz w momencie, gdy wnosimy do niego m.in. telewizor, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpłynie on negatywnie na jakość naszego snu. Również inne elektryczne urządzenia powinniśmy zostawić „za drzwiami”.

Modna sypialnia feng shui
Modna sypialnia feng shui

Odpowiednio wybierz łóżko

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów konieczne jest odpowiednie wybranie łóżka. Powinno być odpowiednio długie, a wyprostowane ciało musi się na nim bez problemu mieścić. Ważna jest również sama szerokość. Na łóżku powinieneś mieć sporą swobodę ruchów i móc się bez problemu obrócić.

Zgodnie z zasadami feng shui należy unikać łóżek z elementami metalowymi, w szczególności tyczy się to metalowych ram. Nie są również polecane łóżka wodne. Idealnie natomiast sprawdzają się łóżka posiadające drewniane wykończenie. Drewno bardzo mocno przekłada się na spokojny sen. Należy również pamiętać o tym, aby łóżko nie posiadało ostrych krawędzi. Idealne będą zaokrąglone.

Feng shui to chińska nauka.

Istotny jest również materac. Powinien być na tyle miękki, aby zapewnić wygodę, nie może być jednak zbyt miękki. Ciało podczas snu powinno pozostać wyprostowane.

Oświetlenie we wnętrzu feng shui

Dla feng shui światło jest bardzo ważne. Jeżeli odpowiednio je dobierzemy, możemy odpoczywać bez ryzyka negatywnego wpływu np. na nasz wzrok. Dla zapewnienia równowagi, warto zadbać o to, by mieszkanie było oświetlone w równym stopniu przez światło dzienne, jak i sztuczne.

Najlepsze będą klasyczne żarówki, które dają lekko żółty efekt. Niektórzy uważają, że w sypialni nie może zabraknąć ściemniaczy, dających możliwości kontroli nastroju i tworzenia niezwykłej atmosfery.

Drewno w sypialni feng shui
Drewno w sypialni feng shui

Ściemniacze pomogą oszczędzać energię, a oświetlenie LED lepiej sprawdzi się m.in. podczas czytania. Rozwiązań jest wiele, więc na pewno znajdziemy odpowiednie dla siebie.

Ustawienie łóżka - kilka zasad feng shui

Bardzo istotne jest samo ustawienie łóżka. Najlepiej jeżeli możesz pozwolić sobie na takie ulokowanie mebla, które pozwoli na dostęp do niego z trzech stron. W tej sytuacji konieczne jest ustawienie go głową do ściany. Po co to robić? Dla relaksującego, spokojnego snu!

Jeżeli jednak ze względu na wielkość sypialni nie można w taki sposób ustawić łóżka, to należy je umieścić prostopadle bądź równolegle do drzwi. Warto przy tym unikać ustawienia łóżka naprzeciw drzwi. Dobrze jest również oddalić łóżko od samego okna, ponieważ wpadające rano światło może zakłócić spokojny sen. Nie należy też ustawiać łóżka pomiędzy oknem a drzwiami. Takie usytuowanie praktycznie zawsze źle wpływa na sen.

Nieład to pierwsza rzecz, która ma na nas negatywny wpływ - powinniśmy unikać go niczym ognia.

Dzięki zastosowaniu się do wyżej wymienionych porad możliwe jest stworzenie idealnego miejsca wypoczynku. Takiego, w którym spokojnie prześpisz każdą noc. Zasady więc, jak łatwo zauważyć, nie są skomplikowane, a pozytywnie wpływają na jakość naszego codziennego snu.

Sypialnia feng shui
Sypialnia feng shui

Uwaga! Wiele łóżek jest projektowanych z uwzględnieniem zasad feng shui. Czasami wystarczy wyszukać je w ofercie producenta lub zapytać sprzedawcę.

Najlepiej jeżeli możesz pozwolić sobie na takie ulokowanie mebla, które pozwoli na dostęp do niego z trzech stron.

Jakie dodatki do sypialni?

Wielu z nas lubi mieć obok siebie rośliny, przedmioty i dodatki. Których z nich lepiej unikać?

  • W sypialni możemy mieć rośliny, ale unikajmy tych o ostrych liściach. Naszą propozycją są paprocie,
  • jeżeli lubimy przeglądanie się w lustrze, musimy wiedzieć, że umieszczenie go niedaleko łóżka działa pobudzająco. Pozbądźmy się go z naszej aranżacji,
  • nie posiadajmy w sypialni wielu rzeczy, zapomnijmy o dodatkach, które nie są nam potrzebne. Jeżeli coś ma dla nas wartość sentymentalną - zostawmy to. Inne rzeczy będą tworzyć bałagan i negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.