Salon i sypialnia w jednym - jak urządzić?

Sypialnia to bardzo ważne miejsce – to w tym cichym i przytulnym pomieszczeniu można wypocząć, zrelaksować się i zregenerować siły przed kolejnym dniem. Nie w każdym mieszkaniu znajduje się jednak niezależny pokój przeznaczony na sypialnię, a wydzielenie jej z innego pomieszczenia bywa sporym wyzwaniem. Poniżej podpowiadamy, jak w salonie wydzielić sypialnię.

Sypialnia w salonie - o czym nie możemy zapomnieć?

Zazwyczaj w mieszkaniach typu M3 pierwotna sypialnia zmienia się w pokój dziecięcy, a rodzice rezygnując z własnego kąta do odpoczynku, śpią w tzw. dużym pokoju, często na rozkładanej kanapie, w sąsiedztwie z telewizorem. To niezbyt wygodne i… nie do końca zdrowe. Jakość snu na rozkładanych meblach też pozostawia wiele do życzenia. Zamiast codziennej „zabawy” w chowanie pościeli, a wieczorem rozkładanie kanapy, lepiej pomyśleć o rozsądnym i funkcjonalnym wydzieleniu sypialni.

Stylowa aranżacja salonu
Stylowa aranżacja salonu

Najważniejsze w wydzielaniu sypialni jest stworzenie funkcjonalnej i przytulnej przestrzeni do spania, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji dużego pokoju – to nadal musi pozostać miejsce, w którym cała rodzina może spędzać wspólnie wolny czas.

Bardziej odgradzającym rozwiązaniem dla podłużnych pomieszczeń z oknami z jednej strony jest niski podest

Naszą kreatywność może ograniczyć jedynie metraż i kształt salonu. Inne możliwości będą dostępne w przypadku pokoju o powierzchni 15 m², a inne przy kwadratowym pomieszczeniu mającym 25 m². Czasami po prostu nie da się w jednym pokoju umieścić zarówno kanapy, stołu oraz łóżka. Są jednak wnętrza, które i na to pozwalają, a wydzielenie sypialnianego zacisza wcale nie stanowi problemu.

Kanapa w salonie z sypialnią
Kanapa w salonie z sypialnią

Jak wydzielić sypialnię w salonie? Porady

  • Łóżko za niską ścianką. Nawet w podłużnym pomieszczeniu, w którym okno znajduje się na jednej ścianie, można pogodzić wstawienia i łóżka, i kanapy z niewielkim stolikiem. Łóżko może zostać ukryte za niewysoką, maksymalnie metrową murowaną ścianką. Dzięki niej łóżko będzie delikatnie schowane, a ścianka nie będzie tworzyć ciemnej, bezokiennej przestrzeni. Na niskim murku można dodatkowo stworzyć półeczki – wnęki na książki i ozdoby.

Wygodnym miejscem do spania mogą być np. kanapy modułowe.

W salonie z sypialnią  nie powinno być przepychu
W salonie z sypialnią nie powinno być przepychu
  • Łóżko na antresoli. Jeśli wnętrze na to pozwala, sypialnię można zaaranżować na antresoli. To doskonałe oddzielenie części dziennej i nocnej, jednak z reguły wymaga zaangażowania fachowców. Jest to też nieco droższe rozwiązanie.

Oświetlenie do sypialni - pomagamy wybrać właściwe. TUTAJ

  • Inteligentne, składane meble. Jeśli jednak łóżko jako niezależny mebel nie zmieści się w salonie, tradycyjna wersalka nie jest jedynym i ostatecznym rozwiązaniem. Producenci mebli przedstawiają coraz nowsze pomysły na to, jak łączyć kilka funkcji. Warto poszukać takich rozwiązań, które na co dzień będą wygodne i dla gości, i do spania. Przykładowo obok kanapy, można postawić proste biurko, z którego wieczorami będzie rozsuwać się wygodny materac do spania. Inną opcją jest tzw. „łóżko w ścianie” – opcja zintegrowania mebli z mechanizmem chowania i wyciągania materaca. To idealne rozwiązanie do małych wnętrz.
Łóżko na antresoli
Ivan Yunakov
Łóżko na antresoli

Modne meble modułowe - czyli jakie?

Meble modułowe sprawiają, że stale możemy tworzyć nowe aranżacje. Zestawiając je, przestawiając oraz dodając elementy zaplanujemy wygodną przestrzeń. Dzięki nim łatwo jest odświeżyć salon, gdy po prostu potrzebujemy zmiany lub wybrane wcześniej ustawienie okazuje się niefunkcjonalne.

Naszą kreatywność może ograniczyć jedynie metraż i kształt salonu.

Wygodnym miejscem do spania mogą być np. kanapy modułowe. Choć wiele osób nam powie, że do salonu z sypialnią musimy wybrać mniejszy mebel, by każdy z domowników mógł wygodnie chodzić się po pokoju - gwarantujemy, że przemieszczanie modułów takiej kanapy wystarczy, by uczynić wnętrze funkcjonalnym i praktycznym. W ten sposób nawet mała przestrzeń nie jest problemem.

Sypialnia w salonem w domu
Sypialnia w salonem w domu

Sypialnia w salonie i pomoc architekta wnętrz

Rozwiązań na wydzielenie sypialni w salonie jest naprawdę sporo – wszystko zależy od wnętrza, jego metrażu i sposobu rozmieszczenia okien. Jeśli sami sobie nie poradzimy z aranżacją wnętrza o podwójnej funkcji, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Dobrowolna rezygnacja z sypialni w tym przypadku będzie chyba najgorszym rozwiązaniem.