Te trendy będą królowały w aranżacji wnętrz w najbliższym sezonie! Zobacz najmodniejsze wnętrza i trendy wnętrzarskie 2024/2025 [Inspiracje].
Te wystroje zdominowały wnętrza
Wystrój domów i mieszkań ewoluuje wraz ze stylem życia i preferencjami domowników. Trendy, które obecnie dominują, nie tylko odzwierciedlają więc nowe potrzeby, ale również w subtelny sposób łączą ponadczasowy design z nowoczesnym spojrzeniem. Poniżej prezentujemy Wam trendy wnętrzarskie 2024 / 2025.
Luksus i minimalizm, czyli minimaluxe
Minimaluxe to połączenie minimalizmu i luksusu idealnie wpisujące się we współczesne trendy we wnętrzach. Wystrój odzwierciedla zasadę stylu minimalistycznego, „mniej, znaczy więcej”, a przestrzeń, która jest pozbawiona nadmiaru dodatków i zdobień, zyskuje na elegancji. W praktyce minimaluxe koncentruje się na prostych formach, jednocześnie nie rezygnując z najwyższej jakości materiałów oraz ekskluzywnych detali.
Wnętrza minimaluxe cechują się stonowaną paletą barw, w której dominują zwłaszcza biele, szarości, beże oraz odcienie ziemiste. Neutralne tło pozwala wyeksponować jakość i teksturę materiałów takich jak marmur czy naturalne drewno. Jednocześnie pojawiają się detale, które dodają pomieszczeniom luksusowego charakteru – na przykład subtelne, złote akcenty w formie dodatków.
Quiet Luxury – ponadczasowy design
Wnętrza quiet luxury cechują się harmonią i elegancją, a główną rolę odgrywają wysoka jakość materiałów, perfekcyjne wykończenie oraz dbałość o szczegóły. Meble i dodatki nie muszą być na pierwszy rzut oka „ociekające luksusem” – ich urok leży w solidnym rzemiośle, ponadczasowym designie i funkcjonalności.
W quiet luxury dominują naturalne materiały, a kolorystyka jest stonowana (m.in. beże, kremy, szarości i brązy). To styl, który odwołuje się zwłaszcza do klasycznych form.
Dopamine Decor – wnętrze, które wpływa na Twoje emocje
Dopamine Decor to kolejny trend w aranżacji wnętrz 2024. Opiera się na założeniu, że otaczające nas przestrzenie mogą wpływać na emocje, wprowadzają pozytywny nastrój i pobudzają do działania. Dopamine Decor to zwłaszcza mix kolorystyczny – wnętrza charakteryzują się odważnymi, nasyconymi barwami (np. żółty, intensywny róż, soczysta zieleń, odcienie niebieskiego), które stają się centralnym punktem dekoracji.
Oprócz barw ważne są także różnorodne tekstury i formy. Miękkie tkaniny, wyraziste wzory, zaokrąglone kształty i artystyczne formy mebli tworzą energetyczną i dynamiczną przestrzeń.
Tone-sur-tone, czyli wnętrze w jednym kolorze
Tone-sur-tone to koncepcja aranżacji wnętrz opierająca się na subtelnej grze tonacji jednej, dominującej barwy. Wybrany kolor w kilku odsłonach stworzy spójną przestrzeń, wprowadzając do wnętrz przytulność i równowagę.
Natura w aranżacji wnętrz nadal modna
Nawiązania do natury od kilku sezonów królują w aranżacjach wnętrz i z pewnością pozostaną z nami na dłużej. Zainteresowanie naturalnymi materiałami i prostymi formami jest odpowiedzią na nasze pragnienie życia w zgodzie z otaczającą nas przyrodą. Wnętrza inspirowane naturą charakteryzują się wykorzystaniem materiałów takich jak drewno, kamień, rattan, wiklina, wełna, bawełna czy len. Ważną rolę odgrywają tu również zielone akcenty w postaci roślin doniczkowych oraz neutralne kolory – prym wiodą odcienie ziemi, beże, zielenie, brązy, żółcie.
Urządzając dom, dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz częściej sięgamy również po meble i dodatki z tak zwanej drugiej ręki; w aranżacjach wnętrz wykorzystuje się ekologiczne materiały, a także elementy wykonane z surowców pochodzących z recyklingu.
Styl skandynawski w nowej odsłonie
Trendy wnętrzarskie na 2024 rok upomniały się o styl skandynawski, jednak w zupełnie nowej odsłonie. Modny styl skandynawski, znany ze swojej prostoty, przytulności i funkcjonalności, ewoluuje, wprowadzając odważniejsze elementy, które nadają mu świeżości i współczesnego charakteru.
Nowoczesny skandynawski design to nie tylko neutralna biel i szarość, ale także cieplejsze odcienie, takie jak piaskowe beże, ciepłe brązy i zwłaszcza pastelowe barwy. Równocześnie coraz częściej pojawiają się mocniejsze akcenty kolorystyczne – zieleń, granat, burgund – przełamujące minimalistyczną paletę barw. Naturalne materiały nadal są obecne, jednak uzupełniają je detale w kolorach złota i miedzi. Meble o regularnych kształtach nabierają obłych, miękkich linii i zaczynają nawiązywać do trendów vintage.
Unowocześniony styl retro? To najbardziej pożądana aranżacja
Styl retro przypomina o estetyce lat 50., 60. i 70., powracając jednak w unowocześnionej odsłonie. Ten trend to przede wszystkim zestawienie ponadczasowych mebli inspirowanych przeszłością z nowoczesnymi, dekoracyjnymi akcentami. Krzesła o zaokrąglonych kształtach, stoliki kawowe z cienkimi, metalowymi nogami czy tapicerowane sofy o ciekawych liniach zostają teraz przedstawione w bardziej eleganckich wersjach. Kolory typowe dla retro, takie jak musztardowy żółty, oliwkowa zieleń czy intensywny pomarańcz, są dziś często łączone z bielą, szarością, beżem.
Drewno, zwłaszcza o ciepłej barwie, często pojawia się w meblach i detalach. Do tego dochodzą tkaniny takie jak aksamit czy boucle, które wprowadzają do wnętrz przytulność, a także detale – lampy w stylu vintage z metalowymi kloszami, lustra w geometrycznych ramach czy dodatki z porcelany.
Modne kolory we wnętrzach 2024 / 2025
W aranżacjach wnętrz kolory odgrywają jedną z głównych ról, a każdy sezon przynosi nowe odcienie – jednym z trendów 2024 jest kolor Peach Fuzz.
W 2025 roku wnętrza wypełnią ciepłe i przytulne barwy, takie jak beż i brąz. Będą bazą zwłaszcza do aranżacji w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy boho. Zobaczymy więcej zieleni – od pastelowej mięty i szałwii, po ciemniejsze odcienie, takie jak oliwkowa zieleń czy szmaragd. Nie zabraknie wyrazistych, odważnych akcentów kolorystycznych, takich jak granat, fiolet, musztardowa żółć czy czerwień.
Kolor roku 2024: Peach Fuzz
Kolorem roku 2024 został ogłoszony Peach Fuzz, czyli delikatny, brzoskwiniowy odcień wpadający w różowe tony. Jest on na tyle uniwersalny, że można go łatwo łączyć z różnorodnymi stylami aranżacyjnymi. Ten top pastelowy odcień doskonale sprawdza się zarówno jako główny kolor ścian, jak i akcent w dodatkach. Komponuje się z naturalnymi materiałami, podkreślając ich organiczny charakter. W zestawieniu z ciemniejszymi odcieniami – na przykład z głęboką zielenią – tworzy wyrafinowany, ale ciepły kontrast.
Kolor roku 2025: Future Dusk
Prognozy ekspertów branżowych wskazują, że kolorem roku 2025, corocznie ogłaszanym przez Instytut Pantone, może zostać Future Dusk – głęboki odcień, który znajduje się pomiędzy fioletem a ciemnym niebieskim. Future Dusk sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, które nabiorą eleganckiego charakteru, a szczególnie w zestawieniu z materiałami takimi jak aksamit, marmur czy złoto.
Modne dekoracje i dodatki do domu w 2024 / 2025 roku
W 2024 i 2025 roku trendy podążają za ogólnymi tendencjami w aranżacji wnętrz i odzwierciedlają indywidualny styl domowników. Warto stawiać na jakość wykonania elementów dekoracyjnych, natomiast nie na ilość. Jakie dodatki będą więc modne?
- Rzeźby, wazony, donice – często wykonane z naturalnego kamienia gliny lub gliny.
- Lampy – nawiązujące do stylu retro; z wyróżniającymi się kloszami o nietypowych kształtach lub z kloszami wykonanymi ze szkła, bambusu, wikliny (nawiązujące do nurtu boho).
- Tapety z geometrycznymi wzorami.
- Dekoracyjne poduszki, koce, zasłony z jedwabiu, lnu, bawełny, wełny.
- Tkaniny o wyrazistej teksturze, takie jak bouclé.
- Personalizowane plakaty; kompozycje ścienne z plakatów lub zdjęć.
- Rośliny w dekoracyjnych doniczkach, w wiszących makramach i w nowoczesnych kwietnikach.
Polecamy: Jak urządzić mieszkanie w bloku? Architekt radzi | Inspiracje 2024