Jak podnieść wartość sprzedawanego mieszkania? Sprawdzone sposoby

Wartość mieszkania zależy nie tylko od jego standardu. Już pierwszy rzut oka pokazuje, czy jest ono utrzymywane w odpowiednim stanie. Odnawianie, remont i naprawy służą nie tylko temu, aby życie w mieszkaniu uczynić przyjemniejszym i bardziej wygodnym. Tego rodzaju zabiegi mogą również podnieść wartość mieszkania.

Sprzedaż mieszkania - czy warto je wcześniej odnowić?

Modernizacja mieszkania pozwala na zwiększenie atrakcyjności bez konieczności wydawania ogromnych sum. Odnowienie łazienki, położenie nowej wykładziny podłogowej albo wymiana drzwi i futryn nie wymaga specjalnych nakładów finansowych. Zamiast pozłacanych kurków w łazience wystarczy estetyczna armatura stalowa oraz szczelne przyłącza i odpływy. Jak można wykonując pewne prace podnieść wartość rynkową nieruchomości, pokażemy na kilku przykładach.    

Odmalowanie mieszkania i remont - podniosą wartość mieszkania?

Niektórzy ludzie preferują tapety o wyrazistych wzorach, ale te nie każdemu muszą się podobać. Świeżo odmalowane mieszkanie w możliwie jasnych kolorach wygląda na zadbane. Dobrze jest trzymać się neutralnej palety barw. Co nie znaczy, że nie powinno się wstawić kilku kolorowych akcentów, które wyróżnią jedną ścianę od drugiej. Ta praca może bez problemu zostać wykonana przez właściciela.

Czy warto zrobić remont łazienki przed sprzedażą mieszkania?

Komfortowa łazienka miewa czasem większe znaczenie niż kuchnia. Dobrze wyposażone pomieszczenie łazienkowe jest swego rodzaju symbolem standardu mieszkania i musi posiadać więcej niż tylko funkcjonalność. Piękna łazienka jest też miejscem relaksu. Świeżo wyremontowana łazienka podnosi łączną wartość mieszkania znacznie bardziej niż wynikałoby to z poniesionych nakładów. 

Na łazienkę szczególnie zwracają uwagę kobiety zainteresowane zakupem mieszkania. Armatura i całe wyposażenie musu być w nienagannym stanie. Popękane albo okropnie wyglądające fugi dadzą się szybko odnowić, a wymiana łazienkowej armatury nie musi kosztować kroci. Przy okazji można wykonać zabiegi oszczędzające wodę. 

Oprócz czystości i estetyki ważna w łazience jest również szczelność połączeń hydraulicznych. Często wystarczy nowa uszczelka albo silikon, aby pozbyć się uciążliwych wycieków wody. Nowa kabina prysznicowa oraz dekoracje mogą znacząco poprawić wygląd łazienki. 

Kuchnia do remontu może odstraszyć inwestora szukającego wymarzonego mieszkania
Kuchnia do remontu może odstraszyć inwestora szukającego wymarzonego mieszkania

Remont kuchni w mieszkaniu na sprzedaż - czy podniesie wartość mieszkania?

Stara kuchnia może działać odstraszająco, dlatego planując sprzedaż mieszkania warto ją odnowić. Przygotowując kuchnię nie dla siebie, można skorzystać z doświadczenia fachowca. Własne upodobania nie muszą być zgodne z gustem przyszłego właściciela. Z tego względu nowa kuchnia powinna być jak najbardziej neutralna. Obok wymiany mebli kuchennych do remontu zaliczyć trzeba nową podłogę i malowanie ścian. Odpowiednie oświetlenie nada pomieszczeniu właściwy blask. 

Kto nie zamierza kuchni kompletnie wymieniać, może ją odnowić przy pomocy kilku prostych środków. Nowe fronty mebli kuchennych całkowicie zmieniają wygląd, bez konieczności wymiany wszystkich szafek. Można je przykładowo zamówić u stolarza. Obok nowych frontów wartość kuchni znacząco podnoszą nowe blaty kuchenne. Powinny pasować do mebli i być możliwie odporne na zadrapania. O tym, czy nowe blaty kuchenne będą wykonane z laminatu, naturalnego drewna, czy kamienia, decydują możliwości finansowe oraz indywidualne upodobania.  

Urządzenie salonu a wartość mieszkania

Każdego dnia użytkowany i nie zawsze zadbany – to los wielu salonów. Nowe meble nadadzą salonowi, a zarazem całemu mieszkaniu zupełnie nowy wygląd. Na przykład jasne kolory i proste formy przypominają styl skandynawski. Kombinacja naturalnego oświetlenia z lampami zapewnia szczególne efekty świetlne. 

Możliwe są rozmaite sposoby urządzenia salonu, połączenie chłodnego szkła z czarno-białym kontrastem albo chłodnej zieleni i lekkości białych mebli. Modne są też mocne kolory, jak czerwień albo żółć. Mogą one zdominować nowy salon albo stanowić mocne akcenty pośród powściągliwych kolorów kanap, dywanów i ścian. 

Nowe meble nadadzą salonowi, a zarazem całemu mieszkaniu zupełnie nowy wygląd.

Podłoga wpływa na pierwsze wrażenie kupującego

Podłoga zajmuje dużą powierzchnię w mieszkaniu i szczególnie wpływa na ogólne wrażenie. Pospolite wykładziny z tworzyw sztucznych powinny być z tego względu wymienione i zastąpione zdecydowanym wariantem pięknej i wartościowej wykładziny z drewna. 

W niektórych pomieszczeniach, na przykład w łazience i w kuchni, klasyczną wykładziną podłogową są płytki. Dzięki szerokiemu wyborowi różnego rodzaju płytek możliwe jest zachowanie nowoczesnego wyglądu wnętrz. Reprezentacyjne pomieszczenia jak salon albo jadalnia wzbogacą swój wygląd szlachetnym drewnem, które pielęgnowane będzie służyć przez całe dekady. 

Zadbane mieszkanie dobrze wpłynie na pierwsze wrażenie kupującego
Zadbane mieszkanie dobrze wpłynie na pierwsze wrażenie kupującego

Czyste drzwi i okna

Odpowiednie umycie okien i drzwi to pierwszy krok, aby mieszkanie zyskało w oczach potencjalnego nabywcy na wartości. Poza tym należy sprawdzić, czy nie korzystniej będzie wymienić okna na nowszy i korzystniejszy typ. Wiadomo powszechnie, że od jakości i szczelności okien zależy w znacznym stopniu oszczędność energii cieplnej. 

Oprócz czystości i estetyki ważna w łazience jest również szczelność połączeń hydraulicznych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Każdy chce czuć się w swoim mieszkaniu bezpiecznie. Zabezpieczenie przed włamaniem stanowi dobry argument za tym, aby kupić takie mieszkanie. Przy pomocy prostych zabiegów można zabezpieczyć okna i drzwi balkonowe przed niepożądanym otwarciem. Również urządzenia alarmowe nie stanowią szczególnie dużego wydatku. 

Jakie zabezpieczenie można uznać za odpowiednie? To zależy jakie składniki majątkowe mają być chronione. Ogólnie biorąc za wystarczającą uznaje się kombinację dobrych zamków drzwi i okien, jak również czujnika zbicia szyby. Bezpieczeństwo mieszkania i przebywających w nim osób zwiększa domofon z kamerą. Identyfikacja osoby jest dobrym sposobem na uniknięcie nieproszonego gościa. 

Modernizacja ogrzewania i izolacji cieplnej

Remont ocieplenia i ogrzewania kosztuje wiele pieniędzy. Zakres prac sięga od wymiany systemu ogrzewania mieszkania i ciepłej wody użytkowej przez ocieplenie dachu do izolacji termicznej ścian zewnętrznych. Tego rodzaju zabiegi wpływają znacząco na bilans cieplny mieszkania i muszą być uwzględnione w wyższej cenie sprzedaży. W każdym razie wpływają na komfort mieszkania.

 Zmiana sposobu ogrzewania mieszkania jest jednocześnie doskonałą okazją do wyboru ekologicznego i ekonomicznego źródła ciepła. Konieczność odchodzenia od kopalnych źródeł energii typu węgiel kamienny i olej opałowy, skłania do instalowania urządzeń fotowoltaicznych i pomp ciepła. Wyższe koszty zakupu ocieplonego mieszkania z nowoczesnym źródłem ogrzewania szybko zostaną zrekompensowane przez niższe koszty eksploatacji. 

Miejsce na samochód

Jeśli dotychczas nie było do dyspozycji zadaszonego miejsca na samochód, powinno się je przygotować. Garaż i zadaszone miejsce do parkowania wyraźnie podnoszą wartość nieruchomości. Prawdopodobnie każdy przyszły właściciel mieszkania będzie również właścicielem samochodu, a niektóre rodziny będą dysponować większą liczbą pojazdów. Poza ewentualnymi aktami wandalizmu, pojazdy dobrze jest też chronić przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zamarznięte szyby zimą i palące słońce latem zdecydowanie przemawiają za posiadaniem garażu. 

Każdy, kto marzy o własnym domu albo mieszkaniu nie pozostanie obojętny wobec pięknego ogrodu.

Przebudowa na mieszkanie bez barier

Przeznaczone do sprzedania mieszanie może zostać przebudowane w sposób umożliwiający poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Taka nieruchomość jest dedykowana szczególnej grupie osób, a pozbawienie mieszkania barier stanowi poważną zaletę i zarazem wzrost wartości. Każdy człowiek chce żyć samodzielnie, nawet jeśli z wiekiem utracił dawną sprawność fizyczną. Możliwość swobodnego i samodzielnego poruszania się po swoim mieszkaniu zapewnia potrzebny komfort życia. 

Ogród może stać się atrakcyjną wizytówką mieszkania lub domu
Ogród może stać się atrakcyjną wizytówką mieszkania lub domu

Mieszkanie lub dom z ogrodem - atrakcyjna oferta dla kupującego

Każdy, kto marzy o własnym domu albo mieszkaniu nie pozostanie obojętny wobec pięknego ogrodu. Zadbane krzewy, wypielęgnowane rabaty i ścieżki robią pozytywne wrażenie. Możliwość odpoczynku w cichym zakątku pachnącego ogrodu warta jest dużej ceny. Przygotowując nieruchomość do sprzedaży dobrze jest nie tylko zadbać o stan roślin, ale też usunąć stare meble ogrodowe i inne zużyte elementy. Wartość ogrodu i całej nieruchomości podnosi solidne ogrodzenie i dobrze utrzymany żywopłot, zapewniający osłonę i odrobinę prywatności.