Modny salon 2021 – wskazówki, trendy, inspiracje

W ostatnich miesiącach spędziliśmy w naszych czterech ścianach prawdopodobnie więcej czasu, niż kiedykolwiek dotąd. Kiedy życie wreszcie wróci do normy? Nie wiadomo. Dlatego warto zająć się urządzaniem mieszkania na 2021 rok. Bo niezależnie od tego, czy lockdown wróci, czy nie, nowe trendy wyposażenia wnętrz sprawią przyjemność, kiedy zajmiemy się nadawaniem stylowej aktualizacji swojemu salonowi – pomieszczeniu, w którym spędza się większość czasu. Co wpłynie na trendy mieszkaniowe w 2021 roku?

Nowa jakość życia spowodowana pandemią 

Pandemia opanowała świat. Ma to swoje oddziaływanie również na trendy aranżacji wnętrz. Zdalna nauka i praca w domowym biurze, i związane z tym spędzanie większości dnia w mieszkaniu, zmieniło nasze postrzeganie komfortu życia i dobrego samopoczucia w domu. Kiedy we własnych czterech ścianach zaczynamy wykazywać większą niż dotąd aktywność, ważne jest, aby nie ucierpiała na tym przytulność mieszkania. Umeblowanie i urządzenie salonu powinno zapewnić spokój i stworzyć bezpieczne, harmonijne miejsce wypoczynku. Będzie to miało wpływ na mieszkaniowe trendy roku 2021 i prawdopodobnie również lat następnych.

Zrównoważony rozwój w sektorze mieszkaniowym

Zachodzące na naszych oczach zmiany klimatu oraz problemy związane z ochroną środowiska zajmują wiele uwagi, a zrównoważony rozwój znajduje się w centrum zainteresowania również w sektorze mieszkaniowym. Naturalne materiały jak drewno i kamień oraz plecionki przykładowo z gałęzi albo bambusa, cieszą się dużą popularnością i dominują w trendach mieszkaniowych 2021 r. 

Modne salony są przyjazne dla środowiska
Modne salony są przyjazne dla środowiska

Oto modne style urządzania salonu w 2021 roku

Od niewymuszonego luksusu przez kalifornijski glamour do nowoczesnego stylu industrialnego: to są najbardziej modne style w bieżącym roku. Jakie trendy aranżacji wnętrz są aktualnie modne, a które odeszły do przeszłości? Jakie materiały i kolory są teraz na topie?

W bieżącym roku duże znaczenie ma rodzaj materiałów, paleta barw oraz przede wszystkim funkcjonalność urządzenia wnętrza. Nie chodzi o to, aby podążać za jakimś trendem, ale tworzyć wnętrze mieszkania pełne harmonii, które będzie mogło być w sposób ciągły uzupełniane nowymi sprzętami. W związku z tym modne dzisiaj style odznaczają się subtelną elegancją. W zapomnienie odszedł czas eklektycznego, łączącego w sobie różne i niejednorodne elementy sposobu aranżacji. Dzisiaj nasze mieszkanie jest miejscem, w którym spędzamy wiele czasu i wykazujemy różne aktywności, a salon należy do najważniejszych pomieszczeń. Trzeba więc dostosować mieszkanie w praktyczny sposób do nowych potrzeb codzienności, uważając przy tym, aby nie stało się zbyt chłodne i sterylne. 

Zachodzące na naszych oczach zmiany klimatu oraz problemy związane z ochroną środowiska zajmują wiele uwagi

Bezpretensjonalny luksus i komfort

Ten trend odzwierciedla najlepiej dążenie do przytulnego domu. Styl urządzania mieszkania pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który można określić jako „naturalny luksus”. Komfort stoi na pierwszym miejscu. Ciepłe odcienie beżu są szczególnie polecane, jak również meble o miękkich zaokrągleniach. W bieżącym roku będziemy stawiać na trwałe i wartościowe materiały, które wniosą do wnętrza powiew luksusu. Niecierpliwie oczekujemy też momentu, kiedy znowu można będzie zaprosić do nas przyjaciół i znajomych.

Luksus jest bardzo ważny w salonie!
Salon musi zapewniać nam komfort

Dla kogo odpowiedni jest taki wyrafinowany luksus? Dla wszystkich, którzy lubią neutralne kolory i preferują subtelne akcenty. Tego stylu modnego salonu nie należy mylić z minimalizmem, ponieważ akcesoria odgrywają ważną rolę w luksusowym wnętrzu. 

Wazony i świeczniki z naturalnego kamienia są aktualnie mocno trendy.

Paleta barw opiera się na mieszance beżu, karmelu, szarości i ciemnej szarości. Trzeba zapomnieć o akcesoriach w złocie i lampach z miedzianymi abażurami. Zamiast tego stawia się na kolor szarobłękitny.

Materiały są wybitnie długowieczne. Na pierwszej linii stoi marmur: salon zdobią marmurowe blaty, marmurowe podstawy lamp, wazony, a nawet świeczniki. Meble do siedzenia mają miękką tapicerkę z aksamitu albo sztruksu. Dodatkowy komfort zapewniają miękkie dywany na podłodze z głębokim włosem lub ze sztucznego futra.  

Salon musi być komfortowy
Salon musi być komfortowy

Wazony i świeczniki z naturalnego kamienia są aktualnie mocno trendy. Razem z suszonymi trawami i kwiatami tworzą kompozycję przypominającą vintage. Podobnie modne są komody z rzeźbionymi frontami, drewnem wykładane kominki, stoliki z marmurowym blatem i drewnianymi nogami. 

Ten trend odzwierciedla najlepiej dążenie do przytulnego domu.

Naturalne materiały z recyklingu

W ostatnim czasie coraz chętniej próbujemy przenosić naturę do domu. A to poprzez szeroko przeszklone ściany, a to przez zastosowanie naturalnych materiałów albo wprowadzenie roślin doniczkowych. W bieżącym roku nacisk będzie położony na materiały naturalne. Na przykład narzuta z przetworzonej wtórnie bawełny albo stolik z drewna z recyklingu. Modny styl boho stawia na przyjazne środowisku materiały z odzysku. Jednocześnie fascynuje udaną kombinacją starego i nowego. Gdyby nie rattanowe stoliki i nakrycia z białego lnu, ten nieco niedbały styl nie rzucałby się w oczy. Proste linie i formy mebli i oświetlenia ze zredukowanym designem podkreślają nowoczesny modny wygląd mieszkania. 

Drewno wraca do łask
Drewno wraca do łask

Odcienie ziemi oraz zgaszone ciepłe kolory nadają wnętrzu więcej przytulności. Szczególną popularnością cieszą się liczne odcienie beżu zmieszanego z szarością oraz odcienie kremu na większe meble. Barwne akcenty zieleni i brązu dają urozmaicenie, są jednak stosowane raczej oszczędnie. Taka paleta barw szczególnie pasuje do naturalnych materiałów. 

Drewno, łyko i skóra tworzą uspokajającą i harmonijną kompozycję. Na popularności zyskał rattan, z którego wytwarzane są krzesła, ale też i lampy. Dają miękkie, rozproszone światło i tworzą przytulny nastrój. 

Sprawdź, co powinno znaleźć się w nowoczesnym salonie
Sprawdź, co powinno znaleźć się w nowoczesnym salonie

Ręcznie wykonane meble, samodzielnie przygotowane dekoracje ścienne i naczynia w piaskowym kolorze dopełniają efektownie pomysł na nowoczesny styl boho.       

California dreaming

W szare, chłodne dni marzymy wszyscy o ciepłej, zanurzonej w słońcu willi w Kalifornii. Przy dobrym planowaniu można ten wygląd odtworzyć. Styl kalifornijski jest mieszanką bardzo popularnych stylów: skandynawskiego, boho, mid-century i śródziemnomorskiego. Dobry powód, dla którego ten styl urządzanie zyskał tak szybko popularność: nie trzeba niczego w domu i salonie na nowo urządzać. Stylowe akcesoria i pojedyncze meble nadają wnętrzu kalifornijski wdzięk. 

Wnętrze w stylu California dreaming
Wnętrze w stylu California dreaming

Kalifornijski szyk doceni każdy purysta, ponieważ dominuje w nim biel i to śnieżna biel. Białe ściany, biały kominek i białe wyściełane meble tworzą doskonałe tło do aranżacji „Orange County”. Akcenty stworzy błękit i brąz.

Jeśli chodzi o materiały, prawdziwy comeback przeżywa drewno. Dąb, brzoza i klon nadają lekkości i sprawiają, że marzymy o piasku i słońcu. Rattanowe meble nadają nieco egzotyki, a ręcznie tkane dywany podkreślają przytulność wnętrza. 

Styl industrialny w salonie
Styl industrialny w salonie

Nowoczesny styl industrialny do salonu

Prostolinijny i surowy, styl industrialny stawia na niewygładzone ściany, lampy i abażury z metalu, i ciemne kolory. W ostatnich latach ten styl urządzania mieszkań wyraźnie się zmienił. Chłodny wygląd zaczęło łagodzić drewno i marmur. Bez rustykalnych sentymentów, wyłącznie ponadczasowa elegancja.

Ten trend odzwierciedla najlepiej dążenie do przytulnego domu.

Widoczne są na przykład słoje drewna, powierzchnia jest jednak lakierowana. Nowoczesny, modny styl industrialny przypomina nieci minimalizm. Meble posiadają proste linie, urozmaicenie wprowadzają akcesoria i oświetlenie.   
Paleta farb jest ciemna, antracyt i popielaty błękit tworzą akcenty, brąz nadaje pomieszczeniu przytulności, a białe ściany stanowią doskonałe tło dla wyposażenia. 

Eko meble są modnym rozwiązaniem do salonu
Eko meble są modnym rozwiązaniem do salonu

Co do materiałów, to styl industrialny prezentuje eklektyczny mix metalu (z matową powierzchnią), marmuru i szkła. Tapicerka mebli wykonana jest z miękkich tkanin.

Meble i akcesoria do salonu

Poznaj najpopularniejsze meble i akcesoria do salonu:

  • Przyjazne dla środowiska

Nieważne, rustykalne, nowoczesne czy industrialne: meble do salonu stoją w tym roku jednoznacznie pod znakiem ochrony środowiska. Materiały ze źródeł odnawialnych, jak rodzime gatunki drewna, skóra, kamień naturalny i rattan cieszą się dużą popularnością i odnajdują się w fotelach, krzesłach i stołach.

  • Lite drewno

Jak wspominaliśmy, drewno przeżywa duży renesans. Meble w nowoczesnym stylu kalifornijskim są wykonane z litego drewna i mają zaokrąglone kształty. Meble w stylu industrialnym posiadają konstrukcję metalową, która nadaje charakter wnętrzu.

Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne
Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne
  • Wielofunkcyjność pomieszczenia

Salon staje się pomieszczeniem wielofunkcyjnym, gdzie strefa wypoczynkowa, domowe biuro i biblioteka łączą się w jedno. Tym większego znaczenia nabiera przestrzeń do przechowywania; regały na książki i modułowe szafki stanowią istotny element wyposażenia. Łączą optycznie poszczególne strefy i dają miejsce książkom, materiałom biurowym i telewizorowi. 

  • Fragmenty przyrody w domu

Rośliny doniczkowe wnoszą do domu powiew natury. W tym roku nie stoją jednak na podłodze, ale wiszą nad stołem, półkami i kanapą. Wiszące doniczki oszczędzają miejsce i efektownie wyglądają.