Rośliny we wnętrzu - dlaczego warto mieć je w mieszkaniu?

Rośliny pokojowe to te, które uprawiamy w pomieszczeniach dla ich walorów estetycznych - ozdobnych liści czy kwiatów. Ozdobne rośliny doniczkowe to nasze „żywe meble”. Realizują potrzebę posiadania odrobiny natury w domu, nadają wnętrzom przyjemny, bardziej przyjazny i mniej surowy charakter.

Już starożytni Egipcjanie kolekcjonowali rośliny, są na to dowody na płaskorzeźbach z 1400 r.p.n.e. Wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, częściowo składały się z roślin doniczkowych, umieszczonych na tarasach. Od okresu cywilizacji rzymskiej po średniowiecze uprawiano rośliny w pomieszczeniach. W dziewiętnastym wieku nastąpił rozkwit działalności kolekcjonerów i hodowców roślin. Budowano ogrzewane szklarnie i oranżerie, a arystokraci rywalizowali między sobą w zdobywaniu najbardziej egzotycznych i rzadkich roślin. Zmiany zachodzące na świecie w dwudziestym wieku przyczyniły się do rozproszenia lub zniszczenia wielkich prywatnych kolekcji, jednak uprawa roślin pokojowych zdążyła się już upowszechnić we wszystkich warstwach społecznych.

Cieszymy się, gdy rośliny dobrze się rozwijają, pojawiają się nowe liście czy po raz pierwszy zakwitną.

Więcej tlenu, mniej zanieczyszczeń - zalety posiadania roślin we wnętrzu

Rośliny produkują tlen, pochłaniając dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, niektóre nawet usuwają z otoczenia szkodliwe substancje np. formaldehyd. Dobrze oczyszcza powietrze fikus benjamina (figowiec płaczący) i difenbachia. Rośliny do przyrostu 1 g masy zielonej potrzebują średnio od 200 do 2000 g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez liście i poprawia jakość powietrza. Paprocie i szeflera najlepiej nawilżają powietrze. Wilgotne powietrze zawiera więcej korzystnych jonów ujemnych niż powietrze suche.

Rośliny we wnętrzu
Rośliny we wnętrzu

Cieszymy się, gdy rośliny dobrze się rozwijają, pojawiają się nowe liście czy po raz pierwszy zakwitną. Rośliny stanowią też cenne pamiątki, podarowane przez przyjaciół, budzą miłe skojarzenia, a wyhodowane z sadzonki dają dużo satysfakcji. Warunki, w których my żyjemy, jednak wcale nie są dla nich idealne.

Rośliny wymagają światła dziennego o odpowiedniej intensywności. W porównaniu do otwartej przestrzeni w typowym pokoju jest zdecydowanie za ciemno dla większości gatunków. Okna południowe dają najwięcej światła, które jest odpowiednie dla światłolubnych sukulentów. Na parapetach tych okien możemy uprawiać też mniej wrażliwe gatunki, osłaniając je w najbardziej upalnych godzinach.

Skromny skrzydłokwiat ma niewielkie potrzeby i rośnie nawet, gdy nie ma zbyt dużo światła.

Najbardziej stabilne warunki świetlne zapewniają miejsca od strony północnej i wschodniej. Tu światło jest łagodne i rozproszone, idealne do uprawy nawet bardzo wrażliwych gatunków, których piękne liście mogą rozwijać się bez ryzyka poparzenia. Dbając o to, by roślinom nie dokuczały przeciągi, osiągniemy najlepszy efekt w ich hodowli.

Można także stawiać rośliny na parapetach od zachodniej strony, zachowując ostrożność latem, gdy słońce grzeje wyjątkowo mocno. Wtedy warto je przysłonić delikatnymi zasłonami. Łatwiej przysłonić doniczki niż przestawiać rośliny. Rośliny nie lubią zmiany miejsca, a jeśli już musimy je przestawić, pilnujmy, by zachowały tę samą pozycję względem światła. 

Im intensywniej zielona jest roślina, tym lepiej może rosnąć w dalszej odległości od źródła światła. Rośliny pstrolistne i o ubarwionych jaskrawo liściach potrzebują dobrze naświetlonego miejsca.

Rośliny są naturalną ozdobą do każdego wnętrza
Rośliny są naturalną ozdobą do każdego wnętrza

Roślinom sprzyja krążenie powietrza, ale bez przeciągów. Nie lubią zamkniętych niewietrzonych wnętrz. Nie sprzyjają im zbyt duże wahania temperatury, a najbardziej cierpią w pomieszczeniach z powodu niedostatecznej wilgotności powietrza. Wskazane są nawilżacze powietrza na grzejnikach, stawianie doniczki na kamykach w naczyniach z wodą lub z wilgotnym torfem lub mchem.

Większość roślin, oprócz paproci i kilku innych wodolubnych, dobrze znosi okresy suszy. Rośliny doniczkowe najczęściej giną z powodu przedawkowania wody. Podlewając je, należy zachować umiar i rozpoznać indywidualne potrzeby każdej rośliny.

Aby zapewnić zdrowy system korzeniowy, rośliny należy przesadzać. Jeżeli bryła korzeniowa całkowicie wypełnia doniczkę lub korzenie wyrastają przez otwór odpływowy w jej dnie, czas zapewnić roślinie lepsze warunki w większym pojemniku. Przed przesadzeniem należy ją dobrze podlać, po przesadzeniu przez 2-3 dni nie podlewać, by pobudzić korzenie do wrastania w nowe podłoże w poszukiwaniu wilgoci. Czasami przesadzanie roślin to zbyt mało i dodatkowo należy je nawozić w okresie wzrostu i kwitnienia.

Rośliny wymagają światła dziennego o odpowiedniej intensywności
Rośliny wymagają światła dziennego o odpowiedniej intensywności

Aranżacja z roślinami w tle

Sposoby eksponowania roślin we wnętrzach oraz ich rodzaje zazwyczaj są powiązane ze stylem w jakim wnętrza są urządzone. W nowoczesnych przestronnych minimalistycznych wnętrzach stosuje się duże jednobarwne donice w prostych geometrycznych kształtach np. prostopadłościanu, ściętego i odwróconego stożka, kuli. Donice są wykonane z tworzyw sztucznych, ceramiki, betonu. Dla zapracowanych dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie donic z automatycznym systemem nawadniania. Warto wyeksponować mniejszą ilość roślin, ale dość dużych, tak, by stały się integralną częścią aranżacji wnętrza.

We wnętrzach utrzymanych w stylu rustykalnym, prowansalskim czy retro, rośliny są eksponowane inaczej.

Do nowoczesnych wnętrz pasuje m.in. bardzo ostatnio popularny zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia), roślina wdzięczna w uprawie, bo niezbyt wymagająca. Może być uprawiana w pomieszczeniach ciepłych, suchych i nienajlepiej oświetlonych. Ma piękne soczyście zielone liście osadzone na długich łodygach. Może osiągać nawet do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Zamiokulkas nie przepada za ostrym słońcem. Jest sukulentem, a więc ma zdolność do gromadzenia wody, podobnie jak kaktusy. Należy go podlewać bardzo oszczędnie.

Atrakcyjna będzie aranżacja z wężownicą gwinejską (język teściowej) w dużej donicy, rośliną mało wymagającą, a efektowną, szczególnie, gdy okaz jest duży i zadbany. Skromny skrzydłokwiat ma niewielkie potrzeby i rośnie nawet, gdy nie ma zbyt dużo światła. Pięknie wyglądają i nie wymagają częstego podlewania grubosze drzewiaste w sporych rozmiarach.

Roślinom sprzyja krążenie powietrza, ale bez przeciągów
Roślinom sprzyja krążenie powietrza, ale bez przeciągów

Do nowoczesnych aranżacji pasują także wszelkie rodzaje palm, filodendrony, pięknie kwitnące kliwia, aspidistra, ananas, miniaturowe pomarańcze czy cytryny. Modne i bardzo popularne ostatnio stały się storczyki. Nic w tym dziwnego, piękno tych kwiatów zachwyca każdego.

Interesująco w nowoczesnych wnętrzach prezentują się uprawy hydroponiczne w szklanych przezroczystych naczyniach. Hydroponika polega na stałym utrzymywaniu rośliny w kulturze wodnej, najczęściej z granulowanym nawozem, stopniowo uwalniającym składniki odżywcze, umieszczonym na dnie naczynia. Jest tu pole do popisu dla kreatywnych hodowców, a rośliny te nawilżają powietrze wpływając na mikroklimat w domu.

Mniej typowo - zielone ściany, ogrody wertykalne

Dekoracje roślinne to także dekoracje wiszące, zielone ściany, ogrody wertykalne. Pomysł umieszczania roślin w pionie od kilku lat pojawia się w trendach wnętrzarskich. Mogą to być zielone ściany lub mniejsze elementy w kształcie i wielkości średniego obrazu, o ramie pogrubionej, a wnętrzu wypełnionym żywymi roślinami. Tego typu instalacje są niezwykle efektowne, lecz wymagają specjalnej pielęgnacji. Podobny efekt, ale w poziomie, można uzyskać, sadząc gęsto rośliny pod szklanym blatem dostosowanego do tego stołu.

Swoje pasje ogrodnicze realizujemy także na balkonach i tarasach.

We wnętrzach utrzymanych w stylu rustykalnym, prowansalskim czy retro, rośliny są eksponowane inaczej. Tu jak najbardziej na miejscu są tradycyjne pomarańczowe gliniane doniczki, metalowe wiaderka, drewniane skrzynki czy dzbanki. Rośliny można umieszczać w pięknych dekoracyjnych naczyniach innego przeznaczenia, takich jak dzbanki, czajniki, puszki, misy. Tylko od naszej fantazji zależy, czy starej, lekko poobijanej wazie lub sosjerce damy nowe życie. Ze stylem wiejskim, sielskim, rustykalnym kojarzą się kwitnące hortensje i gardenie, które przez pewein czas mogą stać w mieszkaniu, a docelowo są przeznaczone do ogrodu; fiołki, niecierpki, paprocie, oleandry, pelargonie. Do aranżacji retro pasują hodowane w dekoracyjnych pojemnikach zioła i rośliny przyprawowe. Malowane dzbany z bukietami polnych kwiatów też idealnie komponują się z takim stylem. 

Aby zapewnić zdrowy system korzeniowy, rośliny należy przesadzać
Aby zapewnić zdrowy system korzeniowy, rośliny należy przesadzać

Mini szklarnie - wyjątkowa dekoracja

Bardziej wyszukaną i wyjątkowo atrakcyjną dekoracją zarówno nowocześnie urządzonych wnętrz, jak i tych w stylu retro, są mini szklarnie. Miniaturowe ogródki zamknięte pod szkłem w drewnianych, rustykalnych czy bardziej nowoczesnych metalowych ramkach.

Duże pole do popisu dają sukulenty, rośliny gromadzące w mięsistych liściach i łodygach wodę. Okazy o skromnych wymaganiach, które doskonale się prezentują w kompozycjach złożonych z kilku gatunków w różnych kształtach i kolorach. I zestawione razem wyglądają jak wspaniały wielobarwny obraz.

Zawsze na czasie są i będą bukiety ciętych kwiatów w wazonie. Kwiaty cięte są bardzo uniwersalne. Czy to róże, czy tulipany, czy bukiet dziko rosnących kwiatów polnych pasują do każdego wnętrza i sprawiają, że nabiera ono przytulności i ciepła. 

Jakie są sposoby eksponowania roślin we wnętrzach
Jakie są sposoby eksponowania roślin we wnętrzach?

Ogród zimowy - marzenie wielu właścicieli domów

Marzeniem wielu właścicieli domów jest ogród zimowy. W zależności od przeznaczenia ogród zimowy może być ogrzewany, przeznaczony do korzystania o każdej porze roku jako dodatkowe pomieszczenie w domu, jadalnia czy salon lub nieogrzewany - taki, w którym przechowuje się zimą rośliny zbyt wrażliwe na niskie temperatury lub rośliny domowe, które powinny przezimować w chłodzie. Całoroczny ogród zimowy zapewnia wiele możliwości spędzania czasu wśród obfitej zieleni, jest miejscem relaksu dla wszystkich członków rodziny.

Cieszymy się, gdy rośliny dobrze się rozwijają, pojawiają się nowe liście czy po raz pierwszy zakwitną.

Swoje pasje ogrodnicze realizujemy także na balkonach i tarasach. Balkon, taras to przedłużenie mieszkania, rośliny, które tam hodujemy, tworzą dodatkową dekorację. Powinny więc być zaaranżowane i wyeksponowane podobnie jak we wnętrzu mieszkania, z zachowaniem podobnego stylu. Taka spójność stylistyczna sprawi, że unikniemy chaosu a całość aranżacji będzie gustowna.