Nowoczesny salon z aneksem kuchennym – 10 porad

Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie aneks kuchenny zintegrowany jest z salonem. I wcale nie dotyczy to jedynie mieszkań o mniejszym metrażu. Takie rozwiązanie chętnie wprowadzane jest również na większych przestrzeniach, gdzie połączenie serca domu czyli kuchni, z miejscem wypoczynku i relaksu jest zwyczajnie komfortowe i wygodne. O czym pamiętać przy aranżowaniu salonu z kuchnią?

Krok 1: Razem, ale mimo wszystko osobno?

Wszystko w jednym miejscu? To coraz częściej wybierany model. Brak ścian nie ogranicza przestrzeni i pozwala efektywniej wykorzystać Twoje wnętrza. Dodatkowo doceniasz taki pomysł, podczas większego spotkania z przyjaciółmi, kiedy noszenie talerzy do kuchni nie jest większym problemem, a przy serwowaniu kawy, nie musisz się odrywać od towarzyskich pogaduszek. To plusy. Są jednak też minusy. Kuchnia nie zawsze odznacza się idealnym ładem, zwłaszcza jeśli właśnie skończyłaś gotować obiad i piec dwa rodzaje ciast na przyjęcie gości. Ponadto mimo wszystko chcesz wydzielić miejsce na odpoczynek i relaks. Dlatego warto pomyśleć o rozdzieleniu tych dwóch części meblami, np. wyspą kuchenną. To jednak opcja, jeśli znajdziesz sporo miejsca w domu. W mniejszym apartamencie dobrym pomysłem będzie wysoki barek z hokerami, płyta kartonowa gipsowa do połowy wysokości pomieszczenia, albo stół z krzesłami. 

Wyspa kuchenna może być ciekawym rozwiązaniem
Wyspa kuchenna może być ciekawym rozwiązaniem

Krok 2: Parkiet w aneksie, czy płytki w salonie na podłodze?

W aranżowaniu wspólnej przestrzeni niezwykle dużą rolę odgrywa ułożenie podłogi. Płytki gresowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, a więc w kuchni, ale w salonie mogą już drażnić chłodem, zwłaszcza w zimowe poranki czy wieczory. Też nie zawsze sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Z kolei parkiet szybko będzie się niszczył w aneksie kuchennym. Co zatem wybrać? W nowoczesnych wnętrzach możesz z powodzeniem łączyć wzory płytek gresowych z parkietem drewnianym, zwłaszcza że również nowoczesny gres projektowany jest na wzór drewna. Możesz jednak splatać ze sobą różne wzory, a nawet kolory, zwłaszcza jeśli chcesz wyraźnie oddzielić strefę kuchenną od wypoczynkowej. Z kolei na mniejszych przestrzeniach lepiej zaprezentuje się jednolita podłoga. Wtedy najlepiej postawić na gres, a zimno wyeliminować za pomocą miękkich dywanów w salonie. 

Niezwykle dużą rolę odgrywa ułożenie podłogi
Niezwykle dużą rolę odgrywa ułożenie podłogi

Krok 3: Oświetlenie – jasno w kuchni, romantycznie w salonie?

Wprowadzenie odpowiedniego światła, przekłada się nie tylko na modną i nowoczesną aranżację Twoich wnętrz, ale również na komfort mieszkalny. Możesz wybrać te same lampy do salonu i do aneksu, jeśli zależy Ci na minimalizmie i prostocie. Idealne będą np. wiszące z okrągłym kloszem. Jeśli jednak aneks kuchenny zajmuje tylko narożną część salonu, to możesz polegać na oświetleniu punktowym, ledowym, zamontowanym na suficie i pod półkami. W sytuacji, gdy oświetlenie montujesz tylko w salonie, to musisz pamiętać, by było odpowiednio mocne, by zapewniało wystarczającą jasność również w kuchni.

Brak ścian nie ogranicza przestrzeni i pozwala efektywniej wykorzystać Twoje wnętrza.

Wtedy najlepiej pomyśl o regulacji z podziałem na konkretne części pomieszczenia, by podczas przyrządzania kolacji, móc zmniejszyć źródło światła do przytulnego półmroku – idealnego podczas oglądania filmu. Jeśli to stół oddziela salon od aneksu, pamiętaj, by nad nim również zamontować lampy, albo znaleźć miejsce na lampy stojące w rogu. Mało światła podczas wspólnego biesiadowania, może być mocno dość uciążliwe. 

Jakie światło do salonu z aneksem?
Jakie światło do salonu z aneksem?

Krok 4: Gdzie ma stać kanapa?

Swoje miejsce absolutnego wypoczynku musisz bardzo dobrze zaplanować. Pamiętaj, że dość głośna zmywarka, skwierczący boczek na patelni czy ekspres do kawy może nieco zakłócać relaks, a już na pewno przeszkadzać w oglądaniu seansu filmowego. Nie zamkniesz drzwi, by odciąć się od tych hałasów. Możesz jednak ustawić tak meble, by w jakimś stopniu znaleźć się w bezpieczniejszej odległości od sprzętów kuchennych. Staraj się więc, jak najdalej ustawić narożnik od zmywarki, zlewu czy pozostałych urządzeń kuchennych. W przypadku mniejszej powierzchni, narożnik często ustawiony jest tyłem do aneksu, ale w jego bezpośrednim sąsiedztwie, co z kolei ułatwia zawieszenie telewizora na ścianie. Taka aranżacja też jest ciekawa i pozwala dobrze wydzielić intymną strefę odpoczynku w domu. Jeśli salon i aneks jest ułożony w kwadracie, a jedna ściana jest przeszklona, to możesz ustawić kanapę, po przeciwnej stronie aneksu. 

Gdzie kanapa w salonie z aneksem?
Gdzie kanapa w salonie z aneksem?

Krok 5: Jakie urządzenia AGD do aneksu kuchennego?

Wbrew pozorom nie tylko kolory, wzory czy kształty mebli są istotne w aranżacji salonu z aneksem kuchennym. Niezmiernie ważne jest również właściwe dobranie urządzeń kuchennych. Zmywarka z trybem cichej pracy jest tutaj wręcz pożądana. Przemyśl również dobrze ustawienie pralki w aneksie kuchennym, wirowanie, które przypadnie akurat na najbardziej emocjonujący moment w filmie, bez wątpienia wyprowadzi Cię z równowagi. Również automaty do kawy ustrzelisz z opcją cichszej pracy. To samo tyczy się okapu kuchennego. Idealnie, jeśli producent gwarantuje pracę sprzętu poniżej 50 dB. To poziom hałasu odpowiadający zwykłej rozmowie, a więc zdecydowanie nie będzie wdzierać się uporczywym szumem w czas Twojego relaksu. 

Automat do kawy będzie przydatny szczególnie z rana
Automat do kawy będzie przydatny szczególnie z rana

Krok 6: Jednolita aranżacja, czy kolorowy zawrót głowy?

Jeśli już wybierzesz kafle na podłogę, przemyślisz oświetlenie oraz dobierzesz urządzenia do kuchni, to zastanów się nad kolorystyką mebli. Możesz zdecydować się na bardziej jednolity styl, dobierając np. blaty kuchenne do koloru stołu w jadalni. Zwróć też uwagę, by odcień narożnika pasował do wystroju aneksu i frontów mebli kuchennych. Takie aranżacje wprowadzą harmonię do Twoich wnętrz, ale również optycznie je powiększą.

Niezmiernie ważne jest również właściwe dobranie urządzeń kuchennych.

Jeśli jednak taki układ zdecydowanie jest dla Ciebie zbyt monotonny, to możesz poszaleć w łączeniu stylów, uzyskując przez to bardziej eklektyczny charakter. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić, zwłaszcza na mniejszych przestrzeniach. Od starannego mieszania stylów do kiczu droga niezwykle krótka. Dlatego w takim wypadku wykorzystaj programy do projektowania, jeśli chcesz sprawdzić, jakie meble będą do siebie pasować. 

Jednolite kolory? Zawsze w modzie
Jednolite kolory? Zawsze w modzie

Krok 7: Do aneksu kuchennego tylko białe fronty?

Absolutnie nie! Choć zdecydowanie do bieli frontów łatwiej dopasujesz każde meble w salonie. Należy też pamiętać, że ciemniejsze stylizacje pomniejszą aneks, jak i zbyt mocno zaakcentują go w całej kompozycji. Tym czasem to właśnie salon ma grać pierwsze skrzypce w takiej aranżacji. Niemniej jednak pastelowe odcienie, stylowy charakter jasnego drewna albo kuchnia uzyskana z kontrastów bieli i czerni, z pewnością też dobrze wpasuje się w każdy projekt. Z drugiej trony, otwieraj się na całkiem nowe możliwości, ponieważ wszystko zależy też od tego, jakie meble dobierzesz do salonu. Np. do żółtego narożnika, jasnych ścian w salonie i białych futurystycznych krzeseł w jadalni, zadziwiająco dobrze zaprezentują się i czarne meble w aneksie kuchennym.

Nie bój się łączyć kolorów oraz wzorów
Nie bój się łączyć kolorów oraz wzorów

Krok 8: Wszystkie ściany w jednym tonie?

Kolorystyką ścian również możesz oddzielić salon od aneksu kuchennego. Tu możesz dowolnie łączyć wzory i kolory. Fototapeta w salonie i mozaika na płytkach między frontami kuchennymi również będzie zadziwiająco dobrze ze sobą harmonizować. Ciekawym rozwiązaniem jest też wybór tego samego koloru na wszystkich ścianach. Na większych przestrzeniach oryginalny efekt uzyskasz z klinkierem albo cegłą. Możesz wykorzystać tapetę, jak i płytki gresowe o takim wzorze. Gresowe płytki w naturalnym kolorze cegły czy w barwie białego klinkieru, pasować będą też do salonu. Pamiętaj, by utrzymać całą stylizację w przyjemnym dla oka wyglądzie. Do ciemnych mebli dobierz jaśniejsze kolory na ścianach i na odwrót, a w małych pomieszczeniach staraj się wszystko zaprojektować zdecydowanie w jaśniejszych tonacjach. 

Jakie kolory na ścianę w salonie z aneksem?
Jakie kolory na ścianę w salonie z aneksem?

Krok 9: Okrągły czy prostokątny stół?

Właściwie w takich projektach łączysz ze sobą najczęściej trzy pomieszczenia: kuchnię, salon i oczywiście jadalnię. Jeśli na środku pomiędzy aneksem a salonem ustawiasz stół, to najlepiej o owalnym albo prostokątnym kształcie. Ustawisz go wtedy na większej szerokości i wprowadzisz nienaganny porządek i ład do swoich pomieszczeń.

Od starannego mieszania stylów do kiczu droga niezwykle krótka.

Jeśli nie masz tyle miejsca, to wybierz stół okrągły. Ustawisz go zarówno w samym aneksie kuchennym, zwłaszcza jeśli meble zaprojektowane są w literze L, ale taki stolik pasować będzie także w rogu, np. gdzieś koło okna. Okrągły stół zapewnia sporo miejsca przy śniadaniu, ale nie zabiera zbyt dużo przestrzeni. Na małym metrażu pomysłowy jest również wyciągany stolik, schowany w szafie. Stolik wyciągniesz tylko na czas posiłków, a szafką możesz oddzielić część jadalną od kuchennej.  

Okrągły stół zapewnia sporo miejsca przy śniadaniu
Okrągły stół zapewnia sporo miejsca przy śniadaniu

Krok 10: Jak zabudować aneks kuchenny?

Zdecydowanie inaczej rozplanujesz meble kuchenne w niewielkiej kawalerce a inaczej w przestronnym loftowym apartamencie. Czym się kierować? Meble kuchenne nie mogą przytłoczyć swoją wielkością całej wizualizacji. Dlatego jeśli ogranicza Cię ilość metrów kwadratowych, to zdecyduj się na mniejszą zabudowę na jednej ścianie i nie do samego sufitu. Jeśli masz na tyle miejsca, by odgrodzić część kuchenną od strefy relaksu, to możesz zdecydować się meble w kształcie litery L. To popularne rozwiązanie i dość praktyczne. Pamiętaj, by w ciemniejszych kątach (jeśli np. w części z aneksem nie ma okna) dobierać mniej szafek wiszących, inaczej będą dodatkowo zaciemniać pomieszczenia, utrudniając przygotowanie posiłków.