Projekty mieszkań – top 10 programów do projektowania wnętrz!

Aranżowanie wnętrz wcale nie musi być wielkim wyzwaniem. Dzięki przydatnym programom możesz samodzielnie zaprojektować design swojego domu czy mieszkania, zaczynając od kolorów na ścianach, a kończąc na wyborze oświetlenia. Z jakim programem szybko staniesz się zdolnym i kreatywnym architektem wnętrz? Prezentujemy 10 bardzo dobrych programów do projektowania wnętrz również online – sprawdź, w którym najlepiej się odnajdziesz!

1. Voxbox.pl

Kapitalny program, z którym zaprojektujesz dowolne pomieszczenie w swoim domu. To bardzo intuitywna, polskojęzyczna aplikacja online, idealna zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z aranżowaniem wnętrz, jak i dla profesjonalistów. Voxbox pozwala zaplanować przestrzeń, wypełnić ją meblami, ale i dobrać kolory ścian czy wykonać projekt oświetlenia. Na stronie znajdują się też inspiracje z gotowymi już projektami, np. mniejszej sypialni, jadalni, czy przestronnego salonu. Samo projektowanie jest łatwe i szybkie. Voxbox posiada optymalnie rozbudowane biblioteki, dzięki czemu znajdziesz sporo różnych pomysłów. Minusem jest możliwość wprowadzania tylko kolekcji mebli, oferowanych przez sklep vox. Program działa w wersji 2D i 3D i zapewnia Ci możliwość dowolnej zmiany pomieszczeń, przestawiania okien, czy wyboru różnej wielkości drzwi. 

Aranżacja wnętrza może być zabawą
Aranżacja wnętrza może być zabawą

2. Autodesk HomeStyler 

Jeden z lepszych i naprawdę dobrze rozbudowanych programów online do projektowania wnętrz. Świetny do urządzania kuchni, ponieważ pozwala na projektowanie zarówno w 2D jak i 3D, łącznie z dobraniem armatury, sprzętu AGD i frontów szafek. HomeStyler ma też przydatne udogodnienia, jak np. możliwość wgrania planów własnego mieszkania, co eliminuje potrzebę rysowania planów poszczególnych pomieszczeń. Imponujące są też biblioteki, które pozwalają wprowadzać wiele stylów architektonicznych i zapewniają ciekawe aranżacje zarówno na mniejszych, jak i większych przestrzeniach. Minusem jest brak wersji w języku polskim.

3. Sketchup Maske

Bardzo dobry program do aranżacji wnętrz dostępny w wersji płatnej (PRO) i w wersji bezpłatnej. To program, który polecany jest do zaawansowanych prac architektonicznych, świetnie nada się również do stworzenia mniejszych projektów własnego mieszkania. Wersja darmowa jest całkiem dobrze rozbudowana. Można korzystać z bogatej biblioteki, która ułatwia również stworzenie ciekawego projektu kuchni czy łazienki. Plusem jest intuitywna i łatwa obsługa. 

Polecany projekt do planowania wnętrz
YouTube
Polecany projekt do planowania wnętrz

4. Live Home 3D

Kolejny program, który dostępny jest w formie odpłatnej i bezpłatnej. Jeśli nie chcesz inwestować, to musisz się liczyć z nieco uboższą wersją, ale program jest szybki w działaniu i zaskakuje pod względem wielu interesujących rozwiązań. Zaprojektujesz w nim plan całego domu, jak i konkretnego pomieszczenia. Szkice możesz tworzyć na podstawie rysunku technicznego albo w formie 3D. Potem możesz dobierać krzesła, półki, sprzęt audio czy AGD. W wersji bezpłatnej problematyczne może być często pojawiające się okienko o konieczności rejestracji. Jeśli chcesz korzystać z dodatkowych funkcji, to konieczne będzie zamówienie odpłatnej wersji. 

5. Roomtodo

Kolejna bezpłatna aplikacja to tworzenia aranżacji swojego mieszkania zarówno w 2D, jak i 3D. Fajne jest to, że możesz dobrać różne modele drzwi czy sprawdzić, jakie okna będą idealne do salonu czy jadalni. W programie znajdziesz rozwiązania do aranżacji łazienki, czy kuchni. Na uwagę zasługują też dodatkowe funkcje, jak np. wgranie planu własnych wnętrz oraz imponujące biblioteki z dostępnymi wieloma elementami. Roomtodo jest tylko w wersji angielskiej i niestety wymaga trochę wprawy, przynajmniej w pierwszych krokach. 

Aranżacja wnętrza w programie Roomtodo
Roomtodo
Aranżacja wnętrza w programie Roomtodo

6. PCon Planer

Program, który również w wersji darmowej wykorzystywany jest przez doświadczonych architektów. Ogromnym plusem jest opcja wprowadzenia nie tylko mebli, dostępnych w bibliotece, ale również z katalogów poszczególnych producentów. Z tym programem stworzysz wnętrza od samego początku, począwszy od planu rozmieszczenia okien, czy drzwi, po ustawienie lamp. Praca jest dość łatwa, a wizualizacje, które również w wersji darmowej dostępne są aż w trzech wersjach, świetnie oddają stworzony efekt danego pomieszczenia. Do prywatnego użytku wersja bezpłatna jest całkowicie wystarczająca. 

7. Sweet Home 3D

By pracować na Sweet Home3D, trzeba wcześniej zainstalować program na komputerze, ale nie to jednak powiązane z dodatkowymi opłatami. Aplikacja nie współpracuje jednak z każdym systemem operacyjnym. Co może się spodobać, to opcja aranżowania całego mieszkania na jednym rzucie. Sweet Home 3D nie oferuje jednak zbyt wiele elementów dekoracyjnych, można jednak stworzyć kilka udanych projektów. Co może okazać się przydatne, to na stronie producenta znajdują się pliki video z ciekawymi poradnikami. Tworzenie projektów w tym programie jest  bardzo dokładne, a podgląd jest możliwy zarówno w 2D, jak i 3D.

Aranżacja wnętrza
Aranżacja wnętrza

8. Roomstyler

Bez konieczności instalowania na komputerze i ponad 100 000 elementów w bibliotece – to mocne strony tej aplikacji. Dzięki dostępności poszczególnych mebli, sprzętu AGD czy armatury, zaprojektujesz salon, łazienkę czy kuchnię. Program jest niezwykle prosty w obsłudze, ale już niekoniecznie tak precyzyjny. Roomstyler jest bezpłatny, ale by mieć dostęp do wszystkich funkcji, konieczna jest rejestracja. 

9. HomeByMe

Rewelacyjny program online, jeśli szukasz praktycznych rozwiązań aranżacyjnych salonu, łazienki czy kuchni. Na jednym rzucie widzisz całe mieszkanie. Możesz dowolnie ustawiać meble, zmieniać modele oraz wszelkie elementy dekoracyjne. Program jest niezwykle dokładny, a dzięki rozbudowanym funkcjom, pozwala zaaranżować również nietypowe przestrzenie. Ma dwie wady – jest dostępny jedynie w wersji angielskiej i na początku wymaga nieco wprawy od użytkowników. 

Rewelacyjny program online, jeśli szukasz praktycznych rozwiązań aranżacyjnych
HomeByMe
Rewelacyjny program online, jeśli szukasz praktycznych rozwiązań aranżacyjnych

10. PowerNet+2012

Darmowa wersja ciekawego programu online, który pozwala na bardzo dokładne zaaranżowanie poszczególnych pomieszczeń w naszym domu. Może być przydatny do idealnego rozmieszczenia mebli na planie, ale biblioteki są niestety dość ograniczone. Projekt może się okazać więc nieprzydatny, jeśli będziesz zainteresowany zupełnie innymi meblami, niż te, które oferuje Ci aplikacja. Plusem jest szybkie działanie programu i fakt, że pomieszczenie możesz zaaranżować w dosłownie kilka minut.