Możemy odpowiedzieć na to pytanie dwojako: albo zaprzeczyć i przedstawić rozdmuchane uzasadnienie, albo odpowiedzieć twierdząco i stworzyć pewną listę zastrzeżeń, o których trzeba pamiętać, projektując mieszkanie marzeń online. Wybraliśmy drugi wariant.
Podstawowe ograniczenia programów do projektowania online
Jeśli zastanawiasz się nad projektowaniem wnętrz online, to najpewniej celujesz w tańsze lub darmowe programy. Oczywiście, że istnieją profesjonalne narzędzia, za które trzeba sporo zapłacić, a w stosunku do których nie utrzymają się prawie żadne zarzuty z tego artykułu, ale powiedzmy to otwarcie: jeśli nie jesteś zawodowym projektantem wnętrz, to najpewniej tak rozbudowane narzędzia i tak Cię nie interesują. A w przypadku tańszych lub darmowych programów do projektowania wnętrz online napotkać możesz niektóre z tych ograniczeń:
- niewielkie możliwości dostosowania choćby kolorów, tekstur czy wykończeń przynajmniej w stosunku do niektórych elementów wyposażenia wnętrza;
- ograniczona ilość wariantów materiałów wykończeniowych, co może wynikać z prostej przyczyny, że każdy darmowy program ma grupę swoich mecenasów, którzy umieszczają w nim wyłącznie własne produkty;
- tanie i darmowe projekty wnętrz online albo będą ograniczały możliwość wizualizacji jeśli chodzi o ilość ujęć, albo stopień zbliżenia, albo choćby generowania na podstawie wprowadzonych danych czy to list zakupów, czy rzutów technicznych.
O czym musisz pamiętać, siadając do projektowania mieszkania online?
Programy do przygotowywania projektów zwykle nie są szczególnie rozbudowane w tym sensie, że nie będą w stanie podpowiedzieć Ci optymalnego układu mebli czy rozkładu pomieszczeń. Konieczne więc będzie wcześniej zapoznanie się z najogólniejszymi zasadami. Nie chodzi o to, żeby poznać wytyczne konkretnego stylu wnętrzarskiego, choć to oczywiście też się może przydać, tylko o zrozumienie elementarnych reguł zarządzania przestrzenią w mieszkaniu.
- Projektowanie w różnych szkołach zaczyna się albo od elementu fizycznie największego, który po prostu zajmie sporą część przestrzeni, albo od elementu najważniejszego: w sypialni – łóżka, w jadalni – stołu itd., żeby zagwarantować pełną funkcjonalność tworzonych pomieszczeń.
- Programy do projektowania wnętrz w swoich podstawowych wersjach nie dają zwykle możliwości operowania światłem albo jest to możliwość tylko symboliczna. Trzeba więc wyobrazić sobie, jak konkretna aranżacja zmieni się w zależności od położenia słońca za oknem albo typu zastosowanych źródeł światła.
- Nawet bardzo dobre monitory nie odwzorowują idealnie kolorów, więc jeśli chcesz bardzo precyzyjnie zaprojektować wnętrza, musisz wziąć na to poprawkę i zweryfikować przedstawioną kolorystykę choćby dzięki próbnikom udostępnianym przez producentów materiałów.
- Programy do projektowania mieszkań działają w idealnej rzeczywistości: ściany i podłogi są doskonale równe, ościeżnice zawsze mają idealny wymiar, listwy przypodłogowe nie mają widocznych łączeń. To oczywiście drobiazgi, ale w końcowym rozrachunku mogą wpływać na to, jak wygląda wizualizacja.
Zawsze bierz pod uwagę skalę – jest ważniejsza niż kolory.
Ponieważ większość programów i tak nie wygeneruje niczego, co można by było nazwać projektem wykonawczym, musisz liczyć się z koniecznością pewnej weryfikacji kosztów czy nawet dopłaty za stworzenie odpowiedniej dokumentacji projektowej. Nie będzie ona zawsze konieczna, natomiast przy projektach z najwyższej półki bez tych elementów raczej się nie zaczyna pracy.
Program nie zastąpi projektanta. Czy może da radę?
Możemy z góry wykluczyć, że program całkowicie nie wyeliminuje z rynku projektantów. Być może nawet w przypadku Twojego projektu potrzebne będzie profesjonalne wsparcie, natomiast proste wizualizacje możesz oczywiście przygotować samodzielnie. Co dalej, jeśli już je masz?
- W przypadku prostych projektów, które nie wymagają ani szczególnie zaawansowanej techniki, ani nie korzystają z materiałów dostępnych tylko w bardzo nielicznych kanałach dystrybucji, zwykle na podstawie wizualizacji możesz przygotować projekt roboczy, według którego Ty lub ekipa remontowa przeprowadzicie prace.
- Jeżeli projekt jest bardzo złożony, to wstępne wizualizacje, najlepiej w kilku wariantach, mogą ułatwić współpracę z projektantem – łatwiej będzie wtedy wyobrazić sobie konkretne rozwiązania, a i architekt będzie od początku wiedział, a jaką stronę może rozwijać projekt, żeby przygotować go do realizacji.
Możemy z góry wykluczyć, że program całkowicie nie wyeliminuje z rynku projektantów.
Niektóre z programów do projektowania online pozwalają na zapisywanie pracy i powrót do zapisanego projektu. To o tyle wygodne, że jeszcze w czasie zakupów możesz na przykład podejrzeć, jak zmieni się aranżacja po użyciu innej farby na ścianie albo po wyborze mebli z odmiennymi frontami.
Czy warto korzystać z projektowania wnętrz online?
Jeśli wydaje Ci się, że dzięki darmowym programom do projektowania mieszkań, raz na zawsze we wszystkich projektach będziesz już samodzielnie działać bez pomocy architekta, to najprawdopodobniej się mylisz. Gdy jednak chcesz stworzyć wstępny projekt albo sprawdzić bardzo podstawowe aranżacje, to jest to jak najbardziej sensowne rozwiązanie.
Pozostaje jeszcze pytanie, czy zrobić to samodzielnie i w którymkolwiek znalezionym programie, czy polegać na przykład na skryptach do projektowania przygotowanych przez duże sieci meblowe lub budowlane. W tym drugim przypadku generalnie zwykle programy są bardziej funkcjonalne, ale asortyment możliwych do użycia rozwiązań jest nierzadko ograniczony do tego, co w danym sklepie można kupić. Z drugiej strony – darmowe programy niezależne często są dość uciążliwe w użytku i nie działają właściwie.
Niektóre z programów do projektowania online pozwalają na zapisywanie pracy i powrót do zapisanego projektu.
Pozostaje więc sprawdzić kilka możliwości. Idealne narzędzie prawdopodobnie nie istnieje, ale też faktem jest, że nie potrzebujesz oprogramowania z najwyższej półki – jeśli potrzebujesz, to znaczy, że zarabiasz na projektowaniu wnętrz i masz swoje ulubione programy. Do okazjonalnego użytku i zaprojektowania mieszkania marzeń wbrew pozorom wcale nie trzeba wiele.
Zamiast podsumowania: dekalog samodzielnego projektowania mieszkań online
- Zawsze bierz pod uwagę skalę – jest ważniejsza niż kolory.
- Jeśli program to umożliwia, ustaw światło w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistego.
- Nie sprawdzaj wszystkich materiałów – zaczynaj pracę z pewnym gotowym kierunkiem, w którym projekt ma się rozwinąć.
- Skup się na najważniejszych elementach, detale takie jak wyłączniki czy gniazdka elektryczne możesz dobrać i bez programu.
- Cały czas pracuj, sprawdzając ceny różnych materiałów, bo budżet będzie Ci zawsze ograniczał.
- Pamiętaj o ograniczeniach programu i niedoborach swoje wiedzy na temat projektowania.
- Nie spiesz się. Dokładność w przygotowywaniu projektów jest ważniejsza niż czas.
- Na koniec spróbuj znaleźć tańsze lub lepsze odpowiedniki niektórych użytych materiałów.
- Korzystaj z programów do projektowania, które są możliwie aktualne i oferują szeroki wybór materiałów wykończeniowych.
- Jeśli nie masz pewności co do wykonalności projektu, skonsultuj się z profesjonalistami.